Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#14562
Νίκος Παππάς έγραψε:Η φωτο που εβαλε ο Asimov λεει 30€ για εγκατασταση σκληρου δισκου στο σπιτι.
Απο τα 30€ τα 5,61 ειναι ΦΠΑ οποτε μενουν 24,39 τα οποια φορολογουνται με 26% και μενουν "καθαρα" 18,05€
Με αυτα τα 18,05 πρεπει να πληρωθει ο τεχνικος, το κοστος μετακινησης του και να κερδισει η εταιρεια.

Δεν ξερω αν σας φαινονται πολλα η λιγα αλλα αν ειχα εγω την εταιρεια θα επρεπε ο καθε τεχνικος να κανει τουλαχιστον 10 επισκεψεις στο ωραριο του για να με συμφερει.

Μα δεν είπε κανείς το αντίθετο.
Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι το κόστος είναι λογικό, για το αν υπάρχει υπηρεσία γίνεται η κουβέντα.
(τη φώτο την έβαλε πρώτος ο g8777 :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#14566 Εγω το μονο που σχολιασα ηταν το ΤΙ πληρωνεις ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ με την υπηρεσια που λαμβανεις.(Για να το καταλαβει και ο τριντεντ: βαζω usb-τρεχω dvd-ετοιμο το γιουβετσακι.Οχι μα μου ειναι χαλασμενο το pc, βρηκα κινηση εκαψα παραπανω κτλ).Με εχει καλυψει 101% ο asimov.
Τωρα το τι γραφει καθε μαναsk καημενη αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο.Και φυσικα δεν μπορει να χρεωνει ο καθενας οτι γουσταρει και αν θελουμε πληρωνουμε, που να χτυπατε τον τριντεντ σας κατω.

Αληθεια, ποιες πιστευετε οτι θα ηταν οι αντιδρασεις χρηστων αν το θεμα ξεκινουσε σε τεχνολογικο φορουμ;Ace λες να μας εδειχναν καναν ισολογισμο του Πλαισιου για να μας πεισουν;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#14570
g8777 έγραψε:....Αληθεια, ποιες πιστευετε οτι θα ηταν οι αντιδρασεις χρηστων αν το θεμα ξεκινουσε σε τεχνολογικο φορουμ;Ace λες να μας εδειχναν καναν ισολογισμο του Πλαισιου για να μας πεισουν;


Γι'αυτό ακριβώς έφερα το παράδειγμα της Miele, που χρεώνει περισσότερα για να σου δώσει λιγότερα και σε λιγότερη ώρα (χωρίς καν ύπαρξη εμπειρίας ή τεχνικής γνώσης), για να μην λέμε ότι είναι τεχνικό θέμα ή φταίει το κακό Πλαίσιο....

Το αν υπάρχει υπηρεσία, ανάγκη, πεδίο εφαρμογής, ανήξεροι που θα την πατήσουν κλπ, ούτε εγώ ούτε κανένας μας δεν ξέρει (αν και, για να το διαφημίζουν στο Πλαίσιο, κάποια έρευνα αγοράς έκαναν). Αυτό που λέμε όλοι οι υπόλοιποι είναι ότι, για μια ώρα επίσκεψης τεχνικού, μάγειρα ή της κυρά Μαρίας από τα Tupperware στο σπίτι σας, το ποσό είναι απολύτως λογικό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#14573
Asimov έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Η φωτο που εβαλε ο Asimov λεει 30€ για εγκατασταση σκληρου δισκου στο σπιτι.
Απο τα 30€ τα 5,61 ειναι ΦΠΑ οποτε μενουν 24,39 τα οποια φορολογουνται με 26% και μενουν "καθαρα" 18,05€
Με αυτα τα 18,05 πρεπει να πληρωθει ο τεχνικος, το κοστος μετακινησης του και να κερδισει η εταιρεια.

Δεν ξερω αν σας φαινονται πολλα η λιγα αλλα αν ειχα εγω την εταιρεια θα επρεπε ο καθε τεχνικος να κανει τουλαχιστον 10 επισκεψεις στο ωραριο του για να με συμφερει.

Μα δεν είπε κανείς το αντίθετο.
Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι το κόστος είναι λογικό, για το αν υπάρχει υπηρεσία γίνεται η κουβέντα.
(τη φώτο την έβαλε πρώτος ο g8777 :shifty: )

Η υπηρεσια ειναι "αστεια", ομως ξερω εναν ανθρωπο που την χρησιμοποιει οπως και αλλες υπηρεσιες σερβις του Πλαισιου.
Ειναι 80 χρονων, ασχολειται με Η/Υ εδω και 15 χρονια και επειδη φοβαται μην κανει ζημια τους φωναζει συνεχεια για οποιο προβλημα παρουσιαστει.
Μαλιστα μιλησαμε χτες γιατι με πηρε να μου πει οτι μου εστειλε μειλ, το κανει παντα οταν στελνει κατι "σημαντικο", και τον ρωτησα σχετικα, μου απαντησε οτι δεν τα θεωρει πολλα ισα-ισα τον εξυπηρετουν παρα πολυ καλα και χωρις να χρειαστει να ξηλωσει τα μηχανηματα και να τρεχει στο σερβις
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#14584
Νίκος Παππάς έγραψε:Η υπηρεσια ειναι "αστεια", ομως ξερω εναν ανθρωπο που την χρησιμοποιει οπως και αλλες υπηρεσιες σερβις του Πλαισιου.
Ειναι 80 χρονων, ασχολειται με Η/Υ εδω και 15 χρονια και επειδη φοβαται μην κανει ζημια τους φωναζει συνεχεια για οποιο προβλημα παρουσιαστει.
Μαλιστα μιλησαμε χτες γιατι με πηρε να μου πει οτι μου εστειλε μειλ, το κανει παντα οταν στελνει κατι "σημαντικο", και τον ρωτησα σχετικα, μου απαντησε οτι δεν τα θεωρει πολλα ισα-ισα τον εξυπηρετουν παρα πολυ καλα και χωρις να χρειαστει να ξηλωσει τα μηχανηματα και να τρεχει στο σερβις

Τους χρησιμοποιεί ΚΑΘΕ φορά που συνδέει έναν εξωτερικό σκληρό στο pc του; :s_crazy :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Mark
#14637 Να σας πω κι εγώ ένα περιστατικό που συνέβη πριν 2-3 χρόνια με το πλαίσιο;
Πάω με ένα φίλο μου να αγοράσουμε ένα τροφοδοτικό για ένα υπολογιστή του οποίου το δικό του τα είχε φτύσει. Αγοράζουμε ένα επώνυμο (Corsair αν θυμάμαι καλά) και πάμε να το τοποθετήσουμε σπίτι του. Το συνδέουμε κανονικά και ο υπολογιστής δεν άναβε. Παρά τις προσπάθειές μας το αποτέλεσμα ίδιο μισή ώρα μετά. Δοκιμάζω το τροφοδοτικό σε άλλο 2ο υπολογιστή και λειτουργεί κανονικά. Παίρνω το τροφοδοτικό από τον 2ο υπολογιστή και το βάζω σε αυτόν με το πρόβλημα και δούλευε επίσης μια χαρά. Οπότε μάλλον κάποια ασυμβατότητα έπαιζε με τη μητρική του συγκεκριμένου (asus ήτανε). Πάμε πίσω στο πλαίσιο με το τροφοδοτικό συσκευασμένο και λέμε τι πρόβλημα έχουμε και αν μπορούμε να το αλλάξουμε με κάποιο διαφορετικό. "Α, δεν γίνεται να σας το αλλάξουμε έτσι. Πρέπει να φέρετε τον υπολογιστή να τον ελέγξουμε.". Κανένα πρόβλημα λέμε. "Ξέρετε όμως, αν τον φέρετε θα χρεωθείτε 30€ για τον έλεγχο". Αφού διαμαρτυρηθήκαμε, μας προέτρεψε ο τεχνικός να του πάμε μόνο τη μητρική με cpu/μνήμες για να το δοκιμάσουμε. Πράγμα που κάναμε, έστω και αν μας έφαγε ώρα να πάμε πάλι πίσω στο σπίτι, να διαλύσουμε τον υπολογιστή και να του πάμε τη μητρική. Και σαν να μην έφταναν αυτά, την ώρα που την πήρε στα χέρια του και περίμενε έναν άλλον να του γράψει ένα δελτίο, άρχισε να την σκαλίζει από περιέργεια. Έβγαλε την ψύκτρα να δει τι γράφει πάνω ο επεξεργαστής(ναι, δεν είχαμε κάτι καλύτερο να κάνουμε την υπόλοιπη μέρα, ας καθαρίζουμε τα υπολείμαμτα και να βάζουμε νέα πάστα γιατί γουστάρουμε...). Τελικά κατέληξαν στο ίδιο συμπέρασμα με εμάς και μας πιστώσανε το ποσό αγοράς για να πάρουμε κάτι άλλο.

Απλά σας το περιγράφω γιατί αφορά κάτι που δεν απαίτησε τεχνικό να έρθει στο χώρο του πελάτη. Αν δεν είναι ένα τέτοιο κόστος παράλογο για να συνδέσεις 2 καλώδια και να δεις αν λειτουργεί κάτι, δεν ξέρω τι είναι. Έστω και μετά από φόρους. Χώρια την ταλαιπωρία τη δικιά μας.

Σαφώς και αν κάποιος χρειαστεί τεχνικό στο χώρο του είναι λογικό να τον πληρώσει, και οι επαγγελματίες του χώρου έχουν το δίκιο τους όταν τα αναλύουν. Όμως πιστεύω πως η χρέωση που έχει το πλαίσιο είναι όντως υπερβολική. Και δεν λέω να το κάνουν για την ψυχή της μανούλας τους. Αλλά θα μπορούσαν να συμπιέσουν αρκετά το κέρδος τους, και προσθέτοντας τα έξοδα που έχει μια τέτοια ενέργεια να βάζαν μια πιο λογική τιμή. Με τη νοοτροπία πως το κάνουν σαν συμπληρωματική πώληση στα προϊόντα τους. Αν ήταν έτσι, πιθανότατα να πουλούσαν και περισσότερα τέτοια "πακέτα", μιας και θα ήταν ανταγωνιστικότεροι στο το παιδάκι της γειτονιάς που θα κάνει τη δουλειά με λιγότερα και μαύρα χρήματα. Η ταπεινή μου άποψη.
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#14646 Στο Πρυτανείο στο Κολωνάκι (Αθήνα) έχει τη μοσχαρίσια €25 ενώ μπορείς να τη βρεις σε ταβέρνα ας πούμε €10.
Δεν είναι υποχρεωτικό να φας στο Πρυτανείο. Ύπάρχει και πιο δίπλα.

kobulis έγραψε:Το υπεραναλύουμε χωρίς λόγο.
....



+1
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#14648
Mark έγραψε:...

Ούτε καν.
Όταν πας στο Πλαίσιο, για να πάρεις έναν σκληρό, να σε ρωτάει ο υπάλληλος, αν ξέρεις να τον συνδέεις. Κι αν απαντάς όχι, να παίρνει ένα από τα 852 δείγματα σκληρών που έχει στο σταντ και να βάζει το καλώδιό του σε μία από τις θύρες usb ενός από τα 852 δείγματα pc που έχει στο σταντ.
Κόστος ΜΗΔΕΝ, χρόνος κάτι δευτερόλεπτα.
Από το να τους αναγκάζουν να σε πλευρίζουν ανά 2 λεπτά 50 άτομα για να σε ρωτήσουν αν "εξυπηρετείσαι", θα τους βάζουν να κάνουν κάτι πιο παραγωγικό και χρήσιμο για τον πελάτη, που μετράει κιόλας ως αντιμετώπιση.
Αλλά, βέβαια, έτσι δεν θα βρουν κάνα παππού να του πουλήσουν το 30αρι που περιλαμβάνει φόρους και τέλη και κόστος διαχείρισης και μεταφορικά και δεν ξέρω γω τι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#14656
Asimov έγραψε:Αλλά, βέβαια, έτσι δεν θα βρουν κάνα παππού να του πουλήσουν το 30αρι που περιλαμβάνει φόρους και τέλη και κόστος διαχείρισης και μεταφορικά και δεν ξέρω γω τι άλλο.


Ξέχνα τα μεταφορικά, εξοδα διαχείρισης κτλ. Αμφισβητείς δηλαδή οτι απο τα 30 ευρώ τα 15 περίπου είναι φόρος?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#14659
fubar.gr έγραψε:
Asimov έγραψε:Αλλά, βέβαια, έτσι δεν θα βρουν κάνα παππού να του πουλήσουν το 30αρι που περιλαμβάνει φόρους και τέλη και κόστος διαχείρισης και μεταφορικά και δεν ξέρω γω τι άλλο.


Ξέχνα τα μεταφορικά, εξοδα διαχείρισης κτλ. Αμφισβητείς δηλαδή οτι απο τα 30 ευρώ τα 15 περίπου είναι φόρος?

Καθόλου. Αμφισβητώ ότι είναι αυτή η ουσία.
(και επ' αυτού συμφωνώ ότι η κουβέντα δεν έχει κανένα νόημα)
Άβαταρ μέλους
By kacey
#14677 Η γενικοτερη μου αποψη για το Πλαισιο οσον αφορα το customer service META την πωληση, ειναι οτι γαμιεται. Τους εχω ριξει πολλα (και δικαιολογημενα, βλεπε ροδακι καινουριας καρεκλας σπαει μολις καθομαι για πρωτη φορα, και "τα ροδακια δεν καλυπτονται απο εγγυηση και ετσι κ αλλιως δεν μπορουμε να σας δωσουμε ενα σκετο ροδακι") μπινελικια. Απο εκει και περα:

οπως ειπαν και αλλοι, τα 30-40-50-100 ευρω για "μιση ωρα δουλεια", δεν ειναι μονο για τη μιση ωρα δουλεια αλλα για την επισκεψη στο χωρο του πελατη (ακριβως δηλαδη οπως χρεωνει και ενας τεχνιτης σπιτιου, για να μη πω οτι εδω ειναι και πιο λογικο γιατι "μεγαλε παρε το pc και τρεχα εσυ μεχρι το πλαισιο να σου κανουν τη δουλεια, αμα θες φθηνοτερη χρεωση", πραγμα που δεν μπορει να γινει πχ με τον υδραυλικο και τη σωληνα του μπανιου). Αυτο που πληρωνεις δηλαδη ειναι η μεταβαση του τεχνικου, και το βολεμα του να γινει η δουλεια στο χωρο σου. Μειον τους φορους βεβαιως βεβαιως...

Απο κει και περα, το ζουμι ειναι στο παρακατω και μετα απο αυτο τελειωνει καθε συζητηση:
g8777 έγραψε:
Αύριο μπορεί το Πλαίσιο να δημιουργήσει μια υπηρεσία ονόματι "Δημιουργία λογαριασμού στο Facebook" με την καταπληκτική χρέωση των 50 ευρώ. Θα μας analυσεις γιατί αυτή η χρέωση είναι λογική;



Αν καταφερνει να την πουλαει, τοτε ναι. Γενικα, η "σωστη" τιμη για κατι ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ και οχι για προιον, ειναι μια: "η μεγαλυτερη που μπορεις να πουλησεις" οπου "μπορεις"= οτι θεωρει ως επιθυμητο/επιτρεπτο για εκεινον, αυτος που το πουλαει. μεταφραση: αν πουλας κατι 1000ε αλλα το πουλας μια φορα το χρονο επειδη ειναι ακριβο, αλλα αυτο σου ειναι αρκετο, τοτε η τιμη ειναι σωστη. αν ομως ενω καταφερνεις να το πουλας 1000, η μια φορα το χρονο δεν σου ειναι αρκετη ενω με 300ε θα πουλαγες 10 φορες το χρονο, τοτε αλλαξε τιμη.

Και επειδη μετα απο αυτο που λεω και εγω, ειπωθηκε το παρακατω ως απαντηση,

pro έγραψε:Fair enough. Αρα ληγει και η κουβεντα για το μπουκαλι νερου των 5 ευρω στην Ακροπολη, το γαλα, τις τιμες του ΙΚΕΑ, γενικως η κουβεντα περι τιμων. Αφου καποιοι τα δινουν, καλα κανουν. Ελευθερη αγορα. Μπεεεε.

ΥΓ. Η ελευθερη αγορα, τουλαχιστον οπως εννοειται στας ευρωπας, προυποθετει ελεγχο. Για παραδειγμα, περι καταχρησης δεσποζουσας θεσης, μονοπωλιακων τακτικων κλπ. Επισης προυποθετει ισχυρες καταναλωτικες οργανωσεις, που οταν στραβωσουν δε σε χωραει η ηπειρος. Εμεις απο τη μια δεν εχουμε ολα αυτα, απο την αλλη δεχομαστε και επιθεση οταν διαπιστωνουμε οτι κατι δεν παει καλα.


εχω να πω το εξης. Τι ελεγχο να κανεις στην ελευθερη αγορα των αμετρητων διαθεσιμων τεχνικων η/υ? Τι δεσποζουσα θεση εχει το πλαισιο στην παροχη τεχνικων η/υ? Ψαξε στο νετ, βρες 10 τετοιους και παρε τιμες και διαλεξε.
g8777 έγραψε:Εγω το μονο που σχολιασα ηταν το ΤΙ πληρωνεις ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ με την υπηρεσια που λαμβανεις.(Για να το καταλαβει και ο τριντεντ: βαζω usb-τρεχω dvd-ετοιμο το γιουβετσακι.Οχι μα μου ειναι χαλασμενο το pc, βρηκα κινηση εκαψα παραπανω κτλ).Με εχει καλυψει 101% ο asimov.
Τωρα το τι γραφει καθε μαναsk καημενη αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο.Και φυσικα δεν μπορει να χρεωνει ο καθενας οτι γουσταρει και αν θελουμε πληρωνουμε, που να χτυπατε τον τριντεντ σας κατω.

Αληθεια, ποιες πιστευετε οτι θα ηταν οι αντιδρασεις χρηστων αν το θεμα ξεκινουσε σε τεχνολογικο φορουμ;Ace λες να μας εδειχναν καναν ισολογισμο του Πλαισιου για να μας πεισουν;


Πως το εννοεις το παραπανω bold? Φυσικα και μπορει να χρεωνει ο καθενας οτι γουσταρει, και αμα θες πληρωνεις. Δεν μιλαμε για ψωμι και γαλα ή νερο και ρευμα, μιλαμε για την παροχη μιας μη υποχρεωτικης απο το νομο υπηρεσιας, στο χωρο σου. Υπηρεσιας μαλιστα που μπορει να στη κανουν αλλοι 1002 (αρα δεν μπορεις να μου πεις περι "δεσποζουσας θεσης" ή υπαρξης καρτελ στο χωρο και συννενοησης τιμων).
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#14702 Το πλαίσιο (και το κάθε πλαίσιο) δεν είναι μονοπώλιο. Οπότε μπορεί να χρεώνει ότι θέλει και η αγορά (προσφορά και ζήτηση) θα καθορίσει αν αυτό που ζητάει για την υπηρεσία που προσφέρει είναι VFM ή όχι. Αν δεν είναι προφανώς και θα μείνει με το λιπου στα χέρια και θα αναγκαστεί ή να ρίξει την τιμή (αν βγαίνει οικονομοτεχνικά) ή να καταργήσει την υπηρεσία. Τόσο απλά λειτουργεί ο ανταγωνισμός. (

ΥΓ.: Αν πας στην Ακρόπολη πάρε νερό από το περίπτερο που είναι 10 βήματα πιο κάτω. Κούραση ε;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#14731 Δυο τρια σκορπια πραγματακια:

- Η φραση "δημιουργει υπηρεσια απο το 0 εκει που δε χρειαζεται" και οι συναφεις που εχουν ειπωθει, ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της επιχιρηματικοτητας και του "δημιουργω και πουλαω προϊον ή υπηρεσια με σκοπο να βγαλω λεφτα". Αν ειναι να το δαιμονοποιουμε, παρακαλούνται αυτοι που δε συμφωνουν, να μη χρησιμοποιουν περσοναλ γκομπιούτερζ, άϊφον, και ξυραφάκια κλπ διοτι οι δημιουργοι αυτων των εφευρεσεων αυτο ακριβως εκαναν. Δημιουργησαν μια αγορα απο το 0 και ΕΒΓΑΛΑΝ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ απο αυτους που τη χρησιμοποιησαν. Κομπιουτερζ υπηρχαν και δεκαετιες πιο πριν, τηλεφωνα επισης, o κοσμος ξυριζοταν με φαλτσετες για εκατονταδες χρόνια πριν το λανσαρισμα του προϊοντος του Gillette.

- Αναφερθηκε οτι το Πλαισιο (και το καθε Πλαισιο) θα μπορουσε να συμπιεσει το κερδος του στις συγκεκριμενες υπηρεσιες. ΓΙΑΤΙ? Οταν μας πουν να συμπιεσουμε το μισθο μας για οποιο λογο, δε μας αρεσει. Αυτοι γιατι να το κανουν? για ψυχες μανουλας κλπ? ή απλα επειδη "βγάζουν πολλα"?

- Οι οποιες αναφορες και αναλυσεις εδω μεσα για το κοστος της καθε υπηρεσιας και πως "σπάει", δεν εχουν να κανουν με επαγγελματιες του συγκεκριμενου χωρου, εχουν να κανουν με ανθρωπους που ξερουν λιγα ή περισσοτερα απο τα στοιχειώδη θεματα που αφορουν τον τροπο λειτουργιας μιας οποισδηποτε επιχειρησης, απο περιπτερο μεχρι την Giant του Γιαγκου Δρακου. Δεν ειναι θεμα ειδικων γνωσεων, ΟΛΗ η αγορα ετσι δουλευει, παντου, εκτος απο το Ελληνικο Δημοσιο. Ισως για καποιους ειναι καινοφανες ή κατακριτέο.

- Μια και βρισκομαστε σε αυτοκινητιστικο φορουμ, θα ηθελα να δω τους αντιθετους με την παροχη τετοιων υπηρεσιων χαζων και υπερτιμημενων να δηλωνουν περηφανα οτι αλλαξαν μονοι τους μπουζι, φιλτρο καμπινας, φιλτρο βενζινης και μπουζοκαλωδια, πολλαπλασιαστες, τακακια κλπ. στα τεχνικα τοπιγξ . Ειναι πραγματα ευκολα, που μπορει να κάνει κανείς ΧΩΡΙΣ να μπει κατω απο το αυτοκινητο, σε συντομο χρόνο, με συνολικο κοστος εργαλείων 10-20€, που τα αγοραζεις μια φορα και τα εχεις για παντα, και οχι να τους χρεωνει ο καθε αγραμματος μηχανικάρας καθε φορα στο κεφαλι κερατιάτικα. Τρελλη οικονομια, και εχει και μια αντρίλα, πως να το κανουμε η μουντζούρα.

ΥΓ Σωστα μεταφερθηκε εδω ολο το τοπιξ, και με αρμοζοντα τιτλο.