Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#360410
xenos έγραψε:Στο γαμω cu, αν δεν ανανεώσεις, χάνεις όλα τα υπόλοιπα των πακέτων. Ισχύει και στις άλλες εταιρίες αυτό; :hmmm:

Υπήρξε εταιρεία που δεν το έκανε αυτό? Για κόψε λίγο το υφακι, έχεις γίνει χυδαίος.

<
Άβαταρ μέλους
By bebes
#361747
elteo έγραψε:στην Q ναι, λογικά και στην Wind.

και το έχουν κάνει 3μηνο οι πονηροί.

ουσιαστικα για να κρατησεις ενα νουμερο θελεις 20€ το χρονο.

Στο whatsup της κορης μου μπαινουν καθε μηνα 600' λογω προωθητικης ενεργειας του ΟΤΕ.
Κανονικα δεν θα επρεπε να δουλευει χωρις 5€ρο, αλλα δουλευει,

Αντιστοιχα η Q αν δεν εχεις 0,01€ υπολοιπο δεν σου επιτρεπει να χρησιμοποιεις πακετα.
Κοινως, αν περασει το τριμηνο, μηδενιζεται το υπολοιπο και χανονται και τα πακετα.

Την πατησα ετσι με το τηλεφωνο της γυναικας μου, ειχα βαλει ενα 20€ το καλοκαιρι που βγηκαμε εξωτερικο και μ΄'αυτα την εβγαλε μεχρι το Δεκεμβριο που ξαφνικα...μηδενισαν ολα :rant:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#361869 Οι εταιρειες στην Ελλάδα πληρώνουν (εκτός των αλλων ) τεράστια ποσά για ετήσια υποστήριξη των συστημάτων τους (core και μη) στους network vendors τα οποία σχετιζονται αμεσα (και) με τον αριθμο των συνδέσεων που είναι registered σε αυτά
Ετσι προσπαθούνν να αποθαρρύνουν έμμεσα την ύπαρξη πολλών συνδέσεων ανα συνδρομητή όταν αυτές δεν αποφέρουν σημαντικό όφελος (βλ καρτοκινητά με ελάχιστη χρήση) . Παράλληλα βέβαια πρέπει να παιξουν και το παιχνίδι των αριθμών για τους μετόχους, την αγορά τα media κλπ .. εχουμε τόσους, προσθέσαμε τόσες νεες συνδέσεις στο προηγούμενο τρίμηνο/εξαμηνο/έτος, κάναμε αυτό κλπ κλπ.

Δύσκολη εξίσωση

Μην ξεχνάμε οτι το φαινομενο της υπαρξης 2-3 (και παραπάνω) συνδεσεων ανα συνδρομητή ειναι Ελληνική πρωτοτυπία Θελουμε αλλο νουμερο για δουλεια, για προσωπικό για την γκομενα για τον γκομενο κλπ.. Ε δεν γινονται ολα τζάμπα..
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#364429 Παίρνει η Vodafone την σύζυγο για προσφορά κινητή και σταθερή. Καλή η προσφορά και η σύζυγός δέχεται με συνδεση Internet vdsl (έχουμε ήδη vdsl στον ΟΤΕ). Και πάνω που συζητάμε τις λεπτομέρειες μας ξεφορτίσει η κυρία ότι δεν είναι διαθέσιμο το vdsl στη περιοχή μας. Ποσο γτπκ; Πόσο;
Η προσφορά για το κινητό είναι καλή αλλά συνδυάζεται με το σταθερό. Το adsl θα είναι 24αρι και οι τεχνικοί λένε ότι θα πιάνει 16. Τι κάνουμε; οεο; Κάνουμε αίτηση φορητοτητας και περιμένω αντιπρόταση από ΟΤΕ;
Άβαταρ μέλους
By babakos
#364445 Αν εχεις σοβαρές απαιτησεις απο το VDSL περα απο γρήγορο "κατεβασμα" να εχεις υποψιν σου οτι η διασύνδεση της Vodafone με το εξωτερικο ειναι προβληματική στις ώρες αιχμής καθόσον η αύξηση της συνδρομητικης της βάσης δεν ακολουθήθηκε απο ανάλογες απαραίτητες επενδύσεις. Σε γνωστό Ελληνικο φορουμ που ασχολειται με το adsl υπάρχει σχετικο θεμα με εκατοντάδες αναφορες. (μπορεις να το δεις αν θελεις για να σχηματισεις καλύτερη εικονα).

Εγώ αναγκάζομαι να πάω στην COSMOTE γι αυτό το λόγο και μόνο..
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#364446 Εγώ πάλι που συμφώνησα με την cosmote, 20 μέρες μετά μου έστειλαν επιστολή ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα ζεύγη χαλκού για 24άρα σύνδεση στην περιοχή και την επόμενη με πήραν από άλλη courier να πάω να παραλάβω εξοπλισμό τι να κάνω?Να πάρω τον εξοπλισμό και να τον κρατήσω όμηρο?
Άβαταρ μέλους
By babakos
#364447 Αν εχεις επιστολή μη διαθεσιμοτητας χαλκου, δεν εχει νοημα να παραλάβεις εξοπλισμο τώρα.
Αν υπάρχει χρονος πήγαινε σε ενα κατάστημα ΟΤΕ (oχι Γερμανός) με το αιτημά σου και την επιστολή που έλαβες , ζητησε να σε συνδέσουν με το τεχνικό τμήμα και ρωτησέ τους να σου επιβεβαιώσουν το τρέχον status..
Άβαταρ μέλους
By nass
#364474 Επειδή πρόσφατα ανανέωσα με Forthnet και είχα ως βασικό κριτήριο την υποστήριξη VDSL στο άμεσο μέλλον, μου είπαν ότι θα το τσεκάρουν και πράγματι με πήραν να μου πουν "ΟΚ". Οπότε εκεί που σου λένε "από εδώ και πέρα η κλήση ηχογραφείται" για δική τους εξασφάλιση (να μην μπορώ εγώ να υπαναχωρήσω) τους είπα "παρακαλώ μη διακόψετε την ηχογράφηση και πείτε μου άμεσα ώστε να ηχογραφηθεί αυτά που μου είπατε για το VDSL" οπότε υπάρχει καταγραμμένη και η δική τους δέσμευση για δική μου εξασφάλιση.

belgarion αν δεν τους είχες πει για VDSL τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα (αν και η Cosmote κάνει γρήγορες ενέργειες VDSL-οποίησης όλου του δικτύου της οπότε πιθανά στο μέλλον να υποστηρίζεται). Μέχρι τότε δεν βλέπω πως μπορείς να υπαναχωρήσεις χωρίς κόστος :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#364481 Η κοσμοτέ έχει αρχίσει να μας πηδάει. Οι ταχύτητες είναι αισθητά αργές (11-13 Mbps), μέχρι και οι σελίδες αργούν (που θεωρώ ότι δεν θα πρεπε). Στο τηλ μου είπαν ότι είμαι στο ΜΟ. Τι σκατά παίζει; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#364494 Και η κόσμο τις ώρες αιχμής χάλια είναι μην νομίζετε.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#364533
nass έγραψε:Επειδή πρόσφατα ανανέωσα με Forthnet και είχα ως βασικό κριτήριο την υποστήριξη VDSL στο άμεσο μέλλον, μου είπαν ότι θα το τσεκάρουν και πράγματι με πήραν να μου πουν "ΟΚ". Οπότε εκεί που σου λένε "από εδώ και πέρα η κλήση ηχογραφείται" για δική τους εξασφάλιση (να μην μπορώ εγώ να υπαναχωρήσω) τους είπα "παρακαλώ μη διακόψετε την ηχογράφηση και πείτε μου άμεσα ώστε να ηχογραφηθεί αυτά που μου είπατε για το VDSL" οπότε υπάρχει καταγραμμένη και η δική τους δέσμευση για δική μου εξασφάλιση.

belgarion αν δεν τους είχες πει για VDSL τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα (αν και η Cosmote κάνει γρήγορες ενέργειες VDSL-οποίησης όλου του δικτύου της οπότε πιθανά στο μέλλον να υποστηρίζεται). Μέχρι τότε δεν βλέπω πως μπορείς να υπαναχωρήσεις χωρίς κόστος :hmmm:

Εδώ δεν μπορούν να μου δώσουν σύνδεση 24mbps, λες να έχουν vdsl?Και γιατί να υπαναχωρησω εγώ?Αυτοί έστειλαν επιστολή που λέει ότι δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν, πρέπει εγώ τώρα να περιμένω να δω αν και πότε και ενδιάμεσα να υπερχρεωνομαι από τη cyta ,λόγω λήξης των εκπτώσεων?
Άβαταρ μέλους
By nass
#364862 Το ό,τι δεν μπορούν να δώσουν 24άρα ADSL δεν έχει σχέση με το αν μπορούν να δώσουν VDSL, για να δώσουν VDSL θα πρέπει να έχουν μια από τις νέες καμπίνες σε μικρή απόσταση (έως 800 μέτρα πάνω-κάτω) και το δίκτυο χαλκού του σπιτιού σου να καταλήγει σε αυτήν.

Το ερώτημα είναι (και γιαυτό έβαλα τι έκανα εγώ με τη Forthnet) αν η ύπαρξη VDSL ήταν αναγκαία συνθήκη για να πας στην Cosmote (όπως για μένα ήταν αναγκαία συνθήκη για να ξαναδεσμευτώ για 2 χρόνια με τη Forthnet). Αν ήταν και μπορείς να το αποδείξεις με κάποιο τρόπο (πχ. την ηχογράφηση που έβαλα) τότε μπορείς να τους πεις "μάγκες μου είχατε υποσχεθεί VDSL, δεν έχετε, αντιός :s_bye" δεν είναι αυτονόητο το VDSL όμως άρα αν δεν μπορείς να το αποδείξεις δεν ξέρω τι να κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#364874 Μα συμφώνησα σε προσφορά για adsl 24 mbps , τα οποία οι ίδιοι δεν μου παρέχουν, σε δε τηλέφωνο που έκανα δεν μου πρότειναν vdsl , αλλά να κάνουν αίτηση για 4mbps και βλέπουμε....

< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#365247 Τελικά πήρα στο 13888 και ακυρωσα το αίτημα , χωρίς να υπάρχει κάποια απαίτηση από μεριάς cosmote. Θα ανανεώσω στην cyta με 18€ ανά μήνα για 24mbps και απεριόριστα σταθερά.(Προς κινητά δεν χρειαζόμαστε, να είναι καλά τα φοιτητικά cu που έχουμε)

< >