Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#165225 μαγειρική σόδα, λίγο νερό και έτσι στέκεται στη μπατονέτα. και επάλειψη στο σημείο. το αφήνεις για λίγο 5-10 λεπτά και καθαρίζεις. αν έχει πολύ του ξαναβάζεις
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#166511 Θέλω να περάσω κάτι ledoταινίες στο γραφείο αλλά δεν ξέρω τι παίζει από συνδεσμολογίες και τέτοια. Το καλώδιο είναι κάποια μέτρα και κόβεις όσο θες; Επίσης φαντάζομαι θα θέλει και μετασχηματιστή. Κάποιο πλήρες σετ με επιλογή χρωμάτων (RGB) μπορώ να βρω σε ebay γιατί έχει πάρα πολλά και δε βγάζω άκρη.
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#166517 Έχω πάρει παρόμοιο(αν όχι ολόιδιο) με το παρακάτω, και το έχω για κρυφό φωτισμό στο υπνοδωμάτιο:
http://www.ebay.com/itm/5M-SMD-3528-505 ... 339d2d474a
Αλλάζεις χρώματα με το τηλεκοντρόλ, ένταση κλπ
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#166524 Κάτι τέτοιο θέλω αλλά αλλά όχι 5 μέτρα. Μπορώ να το κόψω; Επίσης ποια η διαφορά του 3528 από το 5050;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#177066 Παράγγειλα αυτό το μίνι παλμογράφο: http://www.ebay.co.uk/itm/231587113116? ... EBIDX%3AIT

Εικόνα

Είναι σε μορφή κίτ, όμως τα smd είναι ήδη κολλημένα, το μόνο που κολλάς είναι τα μεγάλα through hole εξαρτήματα.

Το 1 megasamples per sec μεταφράζεται χοντρικά σε 100 KHz, για τις πιό πολλές εφαρμογές είναι υπέρ αρκετό.

Ένα κανάλι μόνο και ούτε κάν κανονικό probe δεν δίνουν, απλά ενα ζευγάρι κροκοδειλάκια, σε τόσο χαμηλή συχνότητα φυσικά δέν χρειάζεται κάτι καλύτερο.

Κατα τη γνώμη μου το βασικότερο πρόβλημα που έχουν όλα αυτά τα παλμογραφάκια είναι το input interface. Δέν είναι τυχαίο που οι κανονικοί παλμογράφοι έχουν δεκάδες κουμπιά και διακόπτες, υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν και βοηθάει αφάνταστα να έχεις ξεχωριστό κουμπί/διακοπτη για την καθεμία απο το να ψάχνεις σε μενού και υπομενού.
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#177083 Παρήγγειλα πρόσφατα, LED 12volt (με αντίσταση ενσωματωμένα) αλλά και τα απλά.
Σε σύγκριση με ένα παλιό LED που έχω εδώ και χρόνια, η φωτεινότητά τους είναι σημαντικά μειωμένη.
Εννοείται πως όλα έχουν το ίδιο μέγεθος (10mm) και τα δύο 12βολτα, τα δοκίμασα στο ίδιο ηλεκτρικό σύστημα.

Διαφορά ποιότητας ή η αντίσταση πιθανόν να κόβει πολύ το ρεύμα;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#177092
fubar.gr έγραψε:Παράγγειλα αυτό το μίνι παλμογράφο: http://www.ebay.co.uk/itm/231587113116? ... EBIDX%3AIT

Εικόνα

Είναι σε μορφή κίτ, όμως τα smd είναι ήδη κολλημένα, το μόνο που κολλάς είναι τα μεγάλα through hole εξαρτήματα.

Το 1 megasamples per sec μεταφράζεται χοντρικά σε 100 KHz, για τις πιό πολλές εφαρμογές είναι υπέρ αρκετό.

Ένα κανάλι μόνο και ούτε κάν κανονικό probe δεν δίνουν, απλά ενα ζευγάρι κροκοδειλάκια, σε τόσο χαμηλή συχνότητα φυσικά δέν χρειάζεται κάτι καλύτερο.

Κατα τη γνώμη μου το βασικότερο πρόβλημα που έχουν όλα αυτά τα παλμογραφάκια είναι το input interface. Δέν είναι τυχαίο που οι κανονικοί παλμογράφοι έχουν δεκάδες κουμπιά και διακόπτες, υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν και βοηθάει αφάνταστα να έχεις ξεχωριστό κουμπί/διακοπτη για την καθεμία απο το να ψάχνεις σε μενού και υπομενού.



μια χαρα ειναι :thumbsup:
μπορεις να κανεις και διαγνωση με το εργαλειο στο αυτοκινητο αμα ξερεις τι ψαχνεις
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#180531 Το παρέλαβα, το συναρμολόγησα και δέν παίζει! :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Εικόνα

Κάπου έχει βραχυκύκλωμα. Έχω εντοπίσει ένα ύποπτο τρανζίστορ, όμως δέν είχα χρόνο να το επιβεβαιώσω οτι φταίει αυτό.

Δέν θα το πρότεινα σε αρχάριο που θέλει κάτι που να λειτουργεί γρήγορα, εκτός αν το δεί σαν project που θα του πάρει κάποιες μέρες μέχρι να το ολοκληρώσει. Πάρα πολλά μικρά εξαρτήματα (εχει πολλά κάτω απο την οθόνη που δέν φαίνονται στη φωτογραφία του ebay), θέλει να έχεις αρκετή εμπειρία με το κολλητήρι. Στη συνέχεια θέλει έλεγχο με πολύμετρο πρίν γίνουν οι τελικές συνδέσεις.

Και αν δέν δουλεψει (καλή ώρα στην περίπτωσή μου) θα είναι δύσκολος ο εντοπισμός του προβλήματος για κάποιον αρχάριο.

Πάντως οι οδηγίες και τα σχεδιαγράμματα είναι πολύ αναλυτικά και καλογραμμένα.

Εδώ είναι η σελίδα του κατασκευαστή και έχει link για το manual
http://www.sainsmart.com/sainsmart-dso1 ... probe.html
Άβαταρ μέλους
By thednick
#180699 Μένω σε σπίτι με ιδιαίτερα παλιά ηλεκτρολογική εγκατάσταση (αν και τα περισσότερα στοιχεία της έχουν αλλαχθεί κατά την ανακαίνιση, με εξαίρεση την καλωδίωση σε ορισμένα σημεία που δεν κρίθηκε απαιραίτητο). Το θέμα είναι οτι η παροχή της ΔΕΗ είναι 25Α, με αποτέλεσμα να πέφτει ο μικροαυτόματος στο ρολοί της ΔΕΗ αν είναι ανοικτά πολλά φορτία.

Τί κόστος να περιμένω απο την πλευρά της ΔΕΗ για την αύξηση της ισχύος της παροχής σε κάτι πιο σύχρονο, πχ 63Α? Δε ρωτάω το κόστος του ηλεκτρολόγου, υλικών, κτλ... Με ενδιαφέρει τι ζητάει η ΔΕΗ για αυτή τη διαδικασία... Επίσης, φαντάζομαι είναι πιο οικονομικά να μείνω σε μονοφασική παροχή, παρά να πάω σε τριφασική (απο άποψη υλικών σίγουρα είναι, απλά αναρωτιέμαι αν έχει διαφορά και στη ΔΕΗ)...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#180704 Πέρνα πρώτα από τη ΔΕΗ για να εξασφαλίσεις ότι μπορεί να σου δώσει τέτοια μονοφασική παραοχή στην περιοχή σου. Αλιώς, πας σε 3φασική 3x35 A.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#180712 Οι τριφασικές έχουν λίγο μεγαλύτερο πάγιο. Δες στο site της ΔΕΗ τον τιμοκατάλογο για οικιακές παροχές.
Οι χρεώσεις της κιλοβατώρας είναι ίδιες πάντως, αν θυμάμαι καλά.