Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#132968
Pitt έγραψε:Για κάποιο περίεργο λόγο, οι λάμπες daylight (με υψηλή θερμοκρασία χρώματος) μου προξενούν δυσφορία. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω σε ταβέρνα που χρησιμοποιεί τέτοιες λάμπες. Δεν υπάρχει περίπτωση να αισθανθώ άνετα σε χώρο που φωτίζεται με τέτοιες λάμπες. Ενδεχομένως να είναι καλές για κάποιες χρήσεις όπως εκεί όπου απαιτείται πιστότερη απόδοση χρωμάτων κλπ, αλλά έως εκεί.

Όλες οι λάμπες στο σπίτι (μέσα – έξω) είναι θερμοκρασίας <3.000Κ


Κι εγώ έτσι είμαι, το ψυχρό λευκό φως μου θυμίζει χειρουργείο. Προτιμώ θερμό λευκό.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#132971
Dimitris_P έγραψε:Ποιό είναι το πιο value4moeny ηλεκτρολογάδικο στην Αθήνα (ΝΠ κατά προτίμηση) για LED λάμπες ;
Επίσης τι πρέπει να κοιτάω; Τα Lumen ή τα Watt ή συνδυασμό τους;


Καταρχάς σε τί είδους φωτιστικό θα μπούν. Τα led είναι ευαίσθητα στην αύξηση της θερμοκρασίας, δές αυτό που έγραψα στα μαστορέματα: viewtopic.php?p=128311#p128311

Για εντελώς κλειστό φωτιστικό καλύτερα λάμπα οικονομίας (CFL)

Επειτα το πιό σημαντικό κατα τη γνώμη μου είναι το Color Rendering Index. Αυτό όσο πιό κοντά στο 100 τόσο πιό ξεκούραστο το φώς της λάμπας. Και αυτό ισχύει όχι μονο για τα LED αλλά και για λάμπες φθορισμού ή CFL.

Προφανώς αξιόπιστα νούμερα CRI μόνο οι επώνυμοι κατασκευαστές δίνουν (Osram, Philips κτλ). Τα κινέζικα noname βγάζουν νουμερα απο τον αέρα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#132979 fu για εξωτερικές λάμπες λέω για αρχή, της βεράντας και της εξώπορτας. Ελεύθερες είναι. Μετά βλέπουμε, όταν πάρω τα φωτιστικά.

Jason δε λες που πρόλαβα και το πήρα :oops:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#151287
nass έγραψε:
Pitt έγραψε:
nass έγραψε:έχοντας αντικαταστήσει και τα 5 σποτάκια του φωτιστικού της κουζίνας με LED με "ισοδύναμα" Watt, ο φωτισμός είναι σαφώς (σε ενοχλητικό βαθμό) λιγότερος.


έγραφε ότι "ισοδυναμεί" με μια λάμπα πυρακτώσεως 10πλάσια σε ισχύ (έχω δεί και τέτοια).


Οχι κάπου στις 5-6 φορές ήταν στυλ 15W LED = 75W πυρακτώσεως.


Η ισοδυναμία εξαρτάται και από τον τύπο λάμπας. Σε ανοιχτό γλόμπο όντως η ισοδυναμία παίζει στο 1 προς 6 , π.χ. 8watt led για 60watt ισοδύναμο. Σε λαμπτήρες κατευθυνόμενης δέσμης όπως αντικατάταση MR16, gu 10 spots κτλ ήδη πιάνει και ξεπερνάει το 1/10 π.χ. 3.5 για 35 watt , 4.3 για 50watt. Κέρδος απίστευτο το οτι δε ζεσταίνονται (με τις παλιές αλογόνου 50watt έσκασε η μπογιά στα 2 φωτιστικά σποτάκια που έχω - δεν τολμούσες να πιάσεις τη λάμπα ακόμα κ μετά από 2 3 λεπτά σβηστή).

Προτιμητέες οι ονομαστές μάρκες που σε πολλά μαγαζιά παίζουν με 2 - 5 έτη εγγύηση (και μετρημένα καταναλώνουν όσο γράφουνε / μετρηθηκε παλαιότερα π.χ. κινέζος που έλεγε 5watt κατανάλωση σε gu10 σποτ να καίει 11μισό...)

Επίσης σχετικά με το θερμό / ψυχρό εξαρτάται κ πολύ από τη διακόσμηση. έχω μπει σε διαμέρισμα με μοντέρνο διάκοσμο π.χ. γυαλί / μέταλλο ινοξ look και τα 4000K δένανε άψογα. Ξύλινος - παραδοσιακός διάκοσμος σηκώνει πιο όμορφα τα 2700 - 3000 Κ.

Για το CRI που αναφέρθηκε ακόμα και οι λεδ λάμπες παίζουν στο 80-90% που είναι πολύ ιδανικό. Για μεγαλύτερα cri, 90% και άνω, λογικά θα ενδιαφερθεί ιδιοκτήτης καταστήματος που θέλει να αναδείξει σωστά προϊόντα / χρώματα (π.χ. ρούχα κτλ) και εκεί ακόμα κ τώρα οι hqi hci λάμπες αλογονιδίου μετάλλων δεν έχουν αντίπαλο ούτε στην απόδοση ούτε κ στα lumen / watt.

Στα οποία l/watt η πλειοψηφία των led λαμπών κυμαίνται στο 70 - 90 (ακουμπάει κ το 100 σε ορισμένες περιπτώσεις) και των hqi ξεπερνάνε εύκολα το 120άρι (έρχεται κ αυτωνών η ώρα για αντικατάσταση βέβαια).

Στον οδοφωτισμό που το cri δεν ενδιαφέρει, αλλά ζητούμενο είναι τα lumen / watt και η διακριτικότητα αντικειμένων σε ομίχλη / σκοτάδι κτλ η τεχνολογία led έχει ακόμα δρόμο έναντι των νατρίου υψηλής / χαμηλής πίεσης που για την ιστορία ακουμπάνε και το 200άρι lumen/watt (philips sox ftw, αυτές οι μακρόστενες πορτοκαλιές των τουνελ στις εθνικές οδούς).

My 2 cents

υγ, επίσης, μαστορεύοντας πολλά λεντολάμπια καμμενα που μας φέρνουν οι πελάτες, να ξέρετε ότι το 60 70% τους έχουν πρόβλημα στο μετασχηματιστάκι / τροφοδοτικό τους. Η φωτοδίοδος , το τσιπάκι του led με κατάλληλη τάση συνήθως λειτουργεί ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By famas
#151411 Με το που παίρνει μπροστά το πλυντήριο, πέφτει ο γενικός. Καποιά γνώμη για τηλεδιάγνωση, πέραν του προφανούς ελέγχου της πρίζας;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#151413 Αν έχει ξεχωριστή γραμμή (και σε παίρνει) κλείσε όλες τις άλλες ασφάλειες και δες αν την ξαναρίχνει, αρα επικεντρώνεις το πρόβλημα αποκλειστικά στο πλυντήριο, την πρίζα ή και το αυτοματάκι.

Επίσης, αν έχεις διαρροής στον πίνακα, εκείνο με το κουμπάκι tester ρίξε του 1 2 3 πατημασιές να βεβαιωθείς οτι λειτουργεί (κατεβάζει το διαρροής) και ξαναδοκίμασε το πλυντήριο.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#157534 Διακοπή Ουδετέρου

Ένα λίγο περίεργο και μάλλον σπάνιο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί σε μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση, αλλά με καταστροφικές συνέπειες, είναι η διακοπή ουδετέρου.

Επηρεάζει κυρίως τριφασικές εγκαταστάσεις, όμως υπο τις κατάλληλες συνθήκες και μονοφασικές.

Το τι ακριβώς θα συμβεί μετά τη διακοπή του ουδέτερου εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, όπως το είδος και τον αριθμό των φορτίων και το ακριβές σημείο που διακόπηκε το καλώδιο του ουδετέρου.

Απο αυτό το pdf πήρα την παρακάτω εικόνα:

Εικόνα

Τριφασική εγκατάσταση με μονοφασικά φορτία, όπως δηλαδή είναι τα περισσότερα σπίτια με τριφασικό. Ο ουδέτερος έχει διακοπεί στο μπλέ βελάκι. Αυτό σημαίνει οτι τα φορτία 2 και 3 έχουν συνδεθεί μεταξύ τους σε σειρά μέσω του υπόλοιπου κοματιού του ουδέτερου, και στα άκρα τους εφαρμόζεται πολική τάση (τάση μεταξύ φάσεων) δηλαδή περίπου 380-400 Volt.

Ας υποθέσουμε οτι τα φορτία είναι και τα δύο λάμπες πυρακτώσεως των ίδιων Watt. Η τάση θα διαιρεθεί ισόποσα και στις δύο λάμπες, οπότε θα φέγγουν λίγο πιό αχνά απο το κανονικό, Οκ, αυτό ήταν σχετικά ανώδυνο.

Βέβαια αν αλλάζοντας λάμπα ακουμπήσει κάποιος το σπείρωμα του ντουι, (το οποίο είναι κανονικά συνδεδεμένο στο ουδέτερο αρα ακίνδυνο) θα τον χτυπήσει το ρεύμα.


Ας δουμε μια άλλη περίπτωση, το φορτίο 2 είναι ένα θερμοσίφωνο 3,5 KW και το φορτίο 3 είναι μία λάμπα 100 Watt. Οπότε το θερμοσίφωνο έχει αντίσταση 13Ω και η λάμπα 488Ω.

Χρησιμοποιώντας τον τύπο του διαιρέτη τάσης (Vout = Vin * R2 / (R1+R2) )θα δούμε οτι πάνω στην λάμπα θα πέσουν 370 Volt, οπότε θα σκάσει με τη μία. Το ίδιο και αν αντί για λάμπα είναι καποια ηλεκτρονική συσκευή ή άλλη συσκευή χαμηλής κατανάλωσης.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#157553 Fubar θέλω τα φώτα σου,
χρησιμοποιώ για ορισμένες εργασίες ένα inverter της siemens για τριφασικούς κινητήρες όπως πχ ένα δράπανο τριφασικό αρκετά μικρότερης ισχύος από το inverter, ο κινητήρας είναι 0.55 kw και το inverter 2.2 kw, το οποίο έχει είσοδο 220v μονοφασικό και τριφασική έξοδο.

Tο inverter δεν έχει είσοδο για τον ουδέτερο, έχει φάση, επιστροφή, γείωση και παρατηρώ μια σημαντική πτώση στη ροπή του κινητήρα ο οποίος δεν έχει την απαιτούμενη δύναμη την οποία ξαναβρίσκει όταν δεχθεί το τριφασικό από τον πίνακα κανονικά, γιατί συμβαίνει αυτό και πως γίνεται να διορθωθεί ?
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#157571 Τι inverter είναι αυτό? VFD για ρύθμιση στροφών? Αν μπορείς βάλε το ακριβές μοντέλο να βρώ στοιχεία.

Πάντως αυτά τα inverter συνήθως λειτουργούν καλά με universal μοτέρ. Αν το μοτέρ του δράπανου είναι AC τότε δέν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ή θα αλλάξεις το μοτέρ του δραπανου ή θα πάρεις αλλο inverter που να βγάζει καθαρό ημίτονο
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#157599 Eίναι Siemens G110, δεν το έχω για ρύθμιση στροφών και το μοτέρ είναι AC, απλά είναι σε άλλο χώρο που δεν έχει τριφασικό και για να μην τραβάω μπαλαντέζα μιας και υπήρχε το inverter το χρησιμοποιώ.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#157611 Έριξα μια γρήγορη ματιά στο manual. Εχει διάφορες ρυθμίσεις οι οποίες πρέπει να αλλαχτούν ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του μοτέρ που θα τροφοδοτήσει.

Πιθανόν κάποια απο τις ρυθμίσεις να μην είναι σωστή. Δέν τα έχω δουλέψει καθόλου αυτά τα inverter, ίσως ο nEK ξέρει.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#157659
fubar.gr έγραψε:Έριξα μια γρήγορη ματιά στο manual. Εχει διάφορες ρυθμίσεις οι οποίες πρέπει να αλλαχτούν ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του μοτέρ που θα τροφοδοτήσει.

Πιθανόν κάποια απο τις ρυθμίσεις να μην είναι σωστή. Δέν τα έχω δουλέψει καθόλου αυτά τα inverter, ίσως ο nEK ξέρει.


Και εγώ δεν ασχολήθηκα περισσότερο μετά την εγκατάσταση μιας και δεν είχα πρόβλημα με τα μικρά τρυπάνια, χτές έβαλα ένα Φ27 και δεν...αλλά μια και το συζητήσαμε θα ρίξω μια ματιά στη συνδεσμολογία του μοτέρ αν πρέπει να είναι αστέρας ή τρίγωνο.

Ευχαριστώ για τον κόπο σου.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#164205 Αυτό είναι μία απομίμιση ηλεκτρολογικού πίνακα που έφτιαξα πάνω σε μία ξύλινη τάβλα. Τροφοδοτείται απο μία απλή πρίζα.

Εικόνα

Και αυτό το ανθρωπάκι είναι το πειραματόζωο μου! Για λόγους ασφαλείας έχει μόνο ένα χέρι

Εικόνα

Σκοπός αυτής της κατασκευής είναι να δείξω πώς προστατεύει το ρελέ διαφυγής απο ηλεκτροπληξία σε σχέση με μία ηλεκτρολογική εγκατάσταση που δέν έχει ρελέ.

Ο πίνακας της εικόνας δέν έχει ρελέ. Στην πάνω σειρά είναι ένας γενικός διακόπτης, η γενική ασφάλεια και στην κάτω σειρά ένας μικροαυτόματος που προστατεύει μία λάμπα (δέν φαίνεται στη φωτο). Η λάμπα έχει καποιο σφάλμα στην καλωδίωση (γυμνός αγωγός) και το ανθρωπάκι πάει και το πιάνει με το χέρι του.

Τα υπόλοιπα στα επόμενα βίντεο που θα ανεβασω σύντομα....