Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#357957 τί εκατομμύριο, αν βάλεις όλο το Pipinng :shifty: και το steel work που έπρεπε να γίνει άνετα ακουμπαμε τα 2.5 :lol:

Το redundancy αν το πας σε operational level πρεπει να έχεις υπόψιν ότι αυτά τα καράβια (DP3) εχουν δυο ανεξάρτητα power systems τα οποία ειναι ίδια και μπορουν δυνητικά να γινουν couple. Επιπλέον αυτό το καράβι έχει ενα τρίτο switchboard το οποίο μπορεί να συνδεθεί και στα δύο και σε περιπτωση partial blackout γίνεται auto changeover. Oταν λοιπόν κανεις critical operations πάντα λειτουργείς με τα δυο συστηματα απουζευγμένα. Αν λοιπόν γίνει ο,τιδήποτε και πάθεις κάποιο blackout αμέσως μπορείς να κανεις μετάβαση και safe recovery. Επιπλέον το σύστημα έχει απο μόνο του αρκετό redundancy (πχ μπορείς να λειτουργήσεις με 3 απ τα 4 HPU, 8 απ τα 10 servo motors, 1 απ τα δύο encoders κλπ κλπ). Γι αυτό κι έγινε κι όλη η μανούρα για να συνδεθεί σε αυτό το switchboard, γιατί όταν κάνανε τους αρχικούς υπολογισμούς δεν ειχαν σκεφτεί το redundancy

Στο θέμα των spare parts, ειναι απλό. Ο,τιδήποτε μπορεί να είναι show stopper υπάρχει σε στοκ
Άβαταρ μέλους
By nass
#357960 Δηλαδή το ίδιο το switchboard που σχεδίασες έχει μέσα του redundancy. Αυτό εννοούσα. Για critical spares το υπέθεσα επειδή είπες no spares αλλά έκανα λάθος ΟΚ λοιπόν :)
Πάντως 2.5 εκατ. κόστος και περισσεύουν μόνο 150Κ για control :hmmm:
Μπράβο σου που δεν έκανες αυτό που θα έκανε ο τυπικός Αγγλάρας στη θέση σου "αααα δεν προβλέπεται βρείτε άκρη (μπαλάκι)" αλλά σαν τυπικός Μεσογειακός (άλλοι που θα το 'καναν έτσι: Ισραηλινοί, Ιταλοί) προσπάθησες να λύσεις το πρόβλημα με τεχνικά σωστό τρόπο (χωρίς εκπτώσεις λειτουργικότητας-ασφάλειας) και εντός budget ξέροντας βέβαια ότι βάζεις το κεφάλι σου σον ντορβά αν στραβώσει κάτι. Ετσι ξεχωρίζουν οι μηχανικοί με @@ από τους @@ μηχανικούς.
:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#357976 Ακριβώς, ο τρόπος που συνδέθηκε το δίνει δυνατότητα να εχει full redudancy.

Εικόνα

Επιπλέον ακόμα και με full black out ή αν παει κάτι στραβά με τις αντλίες, εχω UPS το οποίο εχει πάνω του τα control και μια μικρή αντλία 5kW η οποία γεμίζει το κύκλωμα και μπορείς να κανεις emergency operation. (Αλλο θέμα εκει, σωστή επιλογή UPS που να μπορεί να υποστηρίξει inrush current για τέτοιο μοτερ και σωστό selectivity στο distribution board του UPS για να μη γινει κανα παταλό).
Tα 150.000 ήταν το budget για το interface με το καράβι, προφανώς ολα τα control του winch ήταν της εταιρίας και μέσα στο 1.5 μύριο που κόστισε το winch.

Βασικά ήταν αυτό που λέμε λελογισμένο ρίσκο, γιατι ξέρω ότι οι ηλεκτρολόγοι που έχω στο καράβι είναι τοπ και θα μου βάλουν πλάτες για ό,τι χρειαστει. Περαν αυτού και ακόμα σημαντικότερο είχα πολύ δυνατο subcontractor για ολο αυτό το modification ( που όμως με κρέμασε άσχημα σε μια φάση, εστω και άθελά του λόγω καθυστερήσεων στην παραλαβή των custom made spares) Φαντάσου ότι για να κάνουμε αυτό το modification στο switchboard, ήρθαν, εβγαλαν φωτογραφίες, μετρήσαν, στείλαμε ενα spare breaker στο εργαστηριο και φτιάξαν κομμάτια στον 3D printer :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#358071 Οχι ρε, 60 Ηz εχουμε, πώς σου προέκυψε το 400?
@νασσ: τώρα κατάλαβα τι διάβασες με το spares: Εννοείται ότι πάνω στο καράβι έχουμε spare breaker και ο,τιδήποτε αναλώσιμο έχει το παλιό switchboard, αλλά προφανώς δεν θα τα χρησιμοποιούσαμε για το modification.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#358095 https://en.wikipedia.org/wiki/Utility_frequency#400_Hz

Κάποια πλοία (κυρίως στρατιωτικά) χρησιμοποιούν 400Hz γιατι με τη μεγαλύτερη συχνότητα οι μετασχηματιστές και τα μοτέρ βγαίνουν μικρότερα.

Έλεγα μήπως και εσείς χρησιμοποιείτε κάποια υποσυστήματα των 400Hz. Λογικά αυτό είναι για περιπτώσεις οπου το μικρό βάρος και ο όγκος είναι critical.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#358109 Πας σε πολύ εξειδικευμένες εφαρμογές και προφανώς δεν έχεις πρόσβαση σε ευρέως χρησιμοποιούμενα αναλώσιμα ετσι. Να σου πω οτι δεν το ήξερα αυτό με τα 400Hz :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#358258 Η χαζη ερώτηση της ημέρας:
Υπάρχει μετατροπέας F connector σε usb ή κάτι άλλο;
Τι εννοώ...
Σπίτι έχω nοva , πολλες φορες παίρνω τον αποκωδικοποιητή κ τον κατεβάζω στο σαλόνι.εκει χρειάζεται να βιδωσω το δορυφορικο καλώδιο (f connection) με τον αποκωδικοποιητή. Λέω αν υπάρχει κάποιος μετατροπεας ώστε αυτό να γίνεται με ένα κλικ κ να μην χρειάζεται να βιδωνω ξεβιδωνω..
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#358360
rx8_drifter έγραψε:Πας σε πολύ εξειδικευμένες εφαρμογές και προφανώς δεν έχεις πρόσβαση σε ευρέως χρησιμοποιούμενα αναλώσιμα ετσι. Να σου πω οτι δεν το ήξερα αυτό με τα 400Hz :thumbsup:


Και εγώ τυχαία ανακάλυψα τα 400Hz όταν αγόρασα τον παλμογράφο μου και είδα αυτό:

Εικόνα

Μου φάνηκε περίεργο το 45-440 Hz και γι αυτό το έψαξα στο google.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#358761 Θέλω να κολλήσω χύμα πάνω στο σοβατεπί 2 καλώδια, το ένα κεραίας και το άλλο UTP. Είναι οκ να τα κολλήσω με θερμόκολλα ή θα κάνει ζημιά στο utp η θερμοκρασία ?
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#358768 Το έχω κάνει με απλό τηλεφωνικό καλώδιο του οποίου το εξωτερικό περίβλημα είναι πολύ λεπτό και δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα.
Το πρόβλημα είναι ότι σε λίγα χρόνια ξεκόλλησαν :lol:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#358862 Δέν έχει θέμα.

Απλά σκούπισε πρώτα το σοβατεπί και τα καλώδια με ένα βρεγμένο βετέξ να φύγουν οι σκόνες και αγόρασε επώνυμα sticks κόλλας και δέν θα ξεκολήσουν ποτέ.