Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#360058 :omg:

Θέλεις να βγάλεις ΚΑΡΚΙΝΟ??

viewtopic.php?f=9&t=1202&p=345808&hilit=smart+meter#p345070

Παράλληλα όμως με το ασύρματο δίκτυο μετρητών, στην προκήρυξη της ΔΕΗ, αναφέρεται ότι θα υπάρχουν και ενσύρματοι «έξυπνοι μετρητές», διασυνδεδεμένοι μέσω των γραμμών διανομής ηλεκτρικής ενέργειας (Power Line Carrier).

Ομως, αυτό θα μπορούσε να επιβαρύνει την ήδη εκπεμπόμενη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία από τα καλώδια στο εσωτερικό των κτιρίων -γνωστή ως το φαινόμενο «βρόμικου ηλεκτρισμού», που προέρχεται από την παραμόρφωση του σήματος του εναλλασσόμενου ρεύματος κι έχει αποδειχθεί ότι δημιουργεί προβλήματα υγείας ιδιαίτερα σε ηλεκτροϋπερευαίσθητα άτομα, εξίσου σοβαρά με αυτά της κινητής τηλεφωνίας [⁴]- με επιπρόσθετη ακτινοβολία

#VROMIKOSILEKTRISMOS

:s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By mirage
#360093 Το προβλημα ειναι ιδιαιτερα εντονο στην Ελλαδα λογω του μεγαλου μεριδίου λιγνιτη στην ηλεκτροπαραγωγη. Βρωμιά

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#360944 Σκέφτομαι να τσιμπησω την ακόλουθη κινεζια:
http://m.ebay.com/itm/Smart-WiFi-Remote ... Ciid%253A7

Τι λέτε?
Παίζει να πάρουμε καμια φωτιά?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#362043 Υπάρχει ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης μιας μπαταρίας li-ion?

Ας πούμε σε μία μπαταρία κινητού:

Παίζει ρόλο αν ο φορτιστής είναι 1Α ή 2Α;

Πειράζει να αφήνεις συνδεδεμένο τον φορτιστή αφού φορτίσει η μπαταρία;

Πόσο κύκλο ζωής έχουμε;

Τι άλλο επιβαρύνει μία μπαταρία;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#371569 Έχω ένα 26άρι monitor, το οποίο έχει αρχίσει να χάνει τη φωτεινότητά του σε σημείο που την ημέρα και χωρίς να πέφτει ηλιακό φώς απευθείας, να μήν μπορώ να δώ εύκολα.

Επειδή έχει τα χρονάκια του, υποψιάζομαι οτι απλά έχουν χάσει τη φωτεινότητα τους οι λάμπες του οπίσθιου φωτισμού που βρίσκονται εσωτερικά στο πάνω και στο κάτω μέρος του panel

Ψάχνοντας είδα οτι υπάρχουν κίτ μετατροπής απο ccfl σε LED στο ebay: http://www.ebay.co.uk/itm/322146198642

Εικόνα

Η μετατροπή πάντως δέν είναι plug and play και ο controller των led πρέπει να κολληθεί με κολλητήρι στην πλακέτα της οθόνης, και τα σημεία θα πρέπει να βρεθούν με πολύμετρο, ανάλογα με το μοντέλο της οθόνης.

Πάντως δέν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται, αλλα δέν είναι και για τον εντελώς αρχάριο.

Έχω παραγγείλει το παραπάνω κίτ, οπότε όταν το παραλάβω θα ανεβάσω βίντεο και φωτογραφίες απο την εγχείρηση....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#375731 Στην αποθήκη έχω κοινόχρηστο ρεύμα. Προς το παρόν δεν κάνω κάποια ιδιαίτερη χρήση, ίσως το φως για λίγο. Σκέφτομαι να βάλω ένα μετρητή κατανάλωσης Υπάρχει κάποιος μετρητής κατανάλωσης πρίζας που να μην δουλεύει όμως 24/7 αλλά να τον έχω σ'ένα πολύπριζο και να μετράει μόνο όταν το ανοίγω ή θα χάνει τα δεδομένα μετά από λίγο;
Άβαταρ μέλους
By glf
#379108 Εικόνα
Το διάγραμμα είναι η τάση που αναπτύσσουν δύο γειτονικά ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΑ πάνελ. Ψάχνω να δω γιατί 2-3 πάνελ σε μένα έχουν χάσει απόδοση.
Ευτυχώς έχω inverter Solaredge που απεικονίζει κάθε πάνελ ξεχωριστά. είναι με micro-inverts σε κάθε πανελ, τα solarenergy powerboxes. Σκίαση δεν είναι η αιτία.
Βάζοντας λοιπόν να συγκρίνω δύο γειτονικά πάνελ, βλέπω ότι έχουν ίδια ένταση την ίδια ώρα και διαφέρουν στην τάση.
Εκεί που το "καλό" πάνελ δίνει 30V, το "προβληματικό" δίνει 20V.
Το συμπέρασμα είναι ότι έχει κάψει απλώς μια δίοδο bypass ;
Δλδ το κατεβάζω και ανοίγω το junction box ;

Το λέω γιατί έχει χαμηλότερη τάση ακριβώς κατά 1/3 !!!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#379112 Ακριβώς αυτό και έχει νεκρώσει η μία στοιχειοσειρά (από τις 3 που βρίσκονται σε κάθε πανέλο). Αν μπορείς να ανοίξεις και να δεις μπας κ έχει καρβουνιάσει τπτ ή ξεκολλήσει κάποια επαφή (αν κ δεν είναι τόσο εύκολο και εμφανές).

Και καλύτερα περίμενε να πέσει ο ήλιος. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By glf
#379114 Επειδή ακριβώς έχει τα microinverters, όταν κλείνεις τον ... Κεντρικό inverter, κάθε μικρός κλείνει επίσης και το string είναι ασφαλές για εργασία. Μάλιστα δίνουν 1V τάση το καθένα για λόγους.. debugging :)
Ένας από τους λόγους που τον πλήρωσα λίγο παραπάνω.
Και το άριστο monitoring
Περιμένω τον αδερφό μου να ανέβω σκεπή για να κατεβάσουμε ένα πάνελ..
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#379116 Μη σου τύχει.

Είχα πελάτη που έψαχνε 210άρι πάνελ (στις διαστάσεις 1600 1000 που τώρα παίζουν τα 265 άρια) και μου έλεγε τον πόνο του ότι για να ξανασυνδεθεί η ΔΕΗ θέλει αντικατάσταση ντε και καλά με το ίδιο πανέλο όσον αφορά τα watt.

Πού να τα βρει τα 210άρια... Ελπίζω να του δεχτούν το σετάκι 260άρι ή οτιδήποτε νέο + το control box για να του "ρίχνει" την απόδοση όσο του string...