Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#342227 Οι ειδοποιησεις για τις πιστωτικές κάρτες ειδικα, ειναι ανέκδοτο που τις χρεώνουν. Ειναι προς το συμφέρον της τράπεζας να σε κρατά ενήμερο, γιατι σε περίπτωση υποκλοπης των στοιχείων και συναλλαγής ο κάτοχος θα μπορουσε να ειδοποιησει αμεσα σχετικά και να περιοριστεί η ζημια της τράπεζας. Τώρα απλά αμα γίνει υποκλοπή, μπορεί κανεις να τερματίσει το όριο και να το μάθεις οταν εκδοθει ο λογαριασμός :thumbsup: Θα ναι αργά για την τράπεζα βέβαια... αλλα tough luck.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#342234
saxon_747 έγραψε:Τουλάχιστον η alpha και η Eurobank έχουν δωρεάν ειδοποιήσεις με email


Μακάρι να παραμεινει έτσι... γιατι η Geoτράπεζα went full retard στο κομμάτι αυτο.
Άβαταρ μέλους
By nass
#342236 Νομίζω σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας κάρτας η ευθύνη της τράπεζας ξεκινά από τη στιγμή της ειδοποίησης από τον πελάτη.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#342242 Ελπίζω αυτός που σχεδίασε το secure web στην Alpha να πάρει μετάθεση στο υποκατάστημα του Surgut και να είναι με κοντομάνικο.

Σε μια εποχή όπου στην Αμερική κάνεις μια πληρωμή αγγίζοντας το δάχτυλο σου στο κινητό, στην Alpha απαιτούν μετά από κάποιες συναλλαγές να βάλεις όλα τα στοιχεία της κάρτας σου, τα δικά σου, τον αριθμό ταυτότητας, το ΑΦΜ, τι ψήφισε ο παππούς σου στο δημοψήφισμα για τον Κώτσο, πόσες λέξεις ξέρει ο Τσίπρας στα Αγγλικά, καθώς και στους πόσους βαθμούς παγώνει το ριζόγαλο.
Αν κάνεις λάθος σε οποιοδήποτε βήμα, σου μπλοκάρουν την κάρτα για συναλλαγές μέσω internet και για να την ξεμπλοκάρεις πρέπει να τους καλέσεις σε ώρες γραφείου (αν ενδιάμεσα έχεις φύγει για το εξωτερικό, tough luck, ας πρόσεχες).
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#342247 Εννοώ το επιπλέον βήμα που απαιτείται για να κάνεις μια αγορά μέσω internet στο οποίο ζητάει user authentication. Δεν θυμάμαι πως λέγεται (εγώ έχω Mastercard)
Άβαταρ μέλους
By corsair
#342257
nass έγραψε:Νομίζω σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας κάρτας η ευθύνη της τράπεζας ξεκινά από τη στιγμή της ειδοποίησης από τον πελάτη.


πράγμα το οποιο θα αντιληφθει με την εκδοση λογαριασμου πιθανα... η ευθύνη τελευταια φορά που ειχα δει στην ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ των περιπτώσεων περιορίζεται στα 150 ευρώ για τον πελάτη ή και ΚΑΘΟΛΟΥ αμα προκειται για ηλεκτρονικη συναλλαγη.

Τα παραπάνω φυσικα, αν ο πελάτης δεν εχει υποπέσει σε κάποια βαριά αμέλεια σε οτι αφορά την χρήση της κλπ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#342261
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εννοώ το επιπλέον βήμα που απαιτείται για να κάνεις μια αγορά μέσω internet στο οποίο ζητάει user authentication. Δεν θυμάμαι πως λέγεται (εγώ έχω Mastercard)

Τότε δεν είναι θέμα της εκάστοτε τράπεζας αλλά της visa ή MasterCard.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#342267
saxon_747 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εννοώ το επιπλέον βήμα που απαιτείται για να κάνεις μια αγορά μέσω internet στο οποίο ζητάει user authentication. Δεν θυμάμαι πως λέγεται (εγώ έχω Mastercard)

Τότε δεν είναι θέμα της εκάστοτε τράπεζας αλλά της visa ή MasterCard.



Η τράπεζα ρυθμίζει τα verified by Visa/Mastercard το αν θα έχουν οι κάρτες της, η συχνότητα με την οποια θα σου ζητα verification κλπ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#342314
saxon_747 έγραψε:
mousatos έγραψε:Προχθές μετά από πολύ καιρό χρησιμοποίησα μια debit της alpha για αγορά 18e σε μαγαζί (με φυσική παρουσία) και ήρθε μήνυμα στο κινητό ! χωρίς να έχω επιλέξει κάτι τέτοιο..


Δοκιμαστικά το στέλνουν. Αν θες να συνεχίσει, το κόστος είναι 6€ το έτος.


στην bonus AMEX της Α είναι δωρεάν ....βέβαια πληρώνεις 10€ το έτος συνδρομή αλλά έχεις και άλλα οφέλη.

ήρθε και η contactless VISA της A στο τσακ μπαμ. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#342340 Αφού είσαι στον ιατρικό σύλλογο στη Γερμανία γιατί πληρώνεις στην Ελλάδα; Υπάρχει χαρτί που το συμπληρώνεις, λες ότι δουλεύεις έξω και δεν πληρώνεις.

Στο GMC τα παίρνουν και με μηνιαίες δόσεις (10 φορές το χρόνο από 43,3 λίρες).