Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#342347 φωτιά και λαύρα και αυτοί.

συμφωνώ με κορσαιρ, τα alerts έπρεπε να είναι δωρεάν για δικό τους καλό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#342381
elteo έγραψε:φωτιά και λαύρα και αυτοί.

συμφωνώ με κορσαιρ, τα alerts έπρεπε να είναι δωρεάν για δικό τους καλό.


Να μην αρχίσουμε με το τι κάνουν οι τράπεζες για το δικό τους καλό (θαλασσοδάνεια, δάνεια εκατοντάδων χιλ. ευρώ σε ανθρώπους που δεν υπήρχε περίπτωση να τα πληρώσουν κοκ) γιατί θα πέσει πολύ γέλιο... ή κλάμα... :oops:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#342414
sknipper έγραψε:Αφού είσαι στον ιατρικό σύλλογο στη Γερμανία γιατί πληρώνεις στην Ελλάδα; Υπάρχει χαρτί που το συμπληρώνεις, λες ότι δουλεύεις έξω και δεν πληρώνεις.

Στο GMC τα παίρνουν και με μηνιαίες δόσεις (10 φορές το χρόνο από 43,3 λίρες).

Το ξέρω, αυτό θα κάνω τώρα. Το θέμα είναι πως για να το κάνεις, πρέπει να έχεις τακτοποιήσει τις οφειλές σου. Κ εγώ τα πρώτα 2 χρόνια δεν πλήρωσα γιατί δεν πλήρωνε κανείς απ' όσους ήξερα. Κ δε μου έστελναν κ χαρτί σπίτι να μου πουν κάτι. Βασικά ούτε την οφειλή μου έστελναν. Οπότε τώρα που άλλαξε ο πρόεδρος άρχισαν να διαγράφουν κόσμο. Να φανταστείς πως με διέγραψαν κ μόλις πέρασα από εκεί τον Σεπτ. κ έδωσα 90€ για τη συνδρομή του 2011, με ξαναέγραψαν αμέσως. Βασικά δεν έχουν καθόλου ρευστό όπως φαίνεται... Οπότε τώρα θα τα δώσω με τη μία κ τους έστειλα email με αίτηση παύσης. Αυτά για τον ΙΣΘ. Ο ΙΣΑ είναι πιο ελαστικός κ δε σε βάζει να πληρώσεις, απλά κάνεις αναδρομική αίτηση διαγραφής. Εμείς στον Βορρά είμαστε πιο μπροστά.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#342770
corsair έγραψε:Οι ειδοποιησεις για τις πιστωτικές κάρτες ειδικα, ειναι ανέκδοτο που τις χρεώνουν. Ειναι προς το συμφέρον της τράπεζας να σε κρατά ενήμερο, γιατι σε περίπτωση υποκλοπης των στοιχείων και συναλλαγής ο κάτοχος θα μπορουσε να ειδοποιησει αμεσα σχετικά και να περιοριστεί η ζημια της τράπεζας. Τώρα απλά αμα γίνει υποκλοπή, μπορεί κανεις να τερματίσει το όριο και να το μάθεις οταν εκδοθει ο λογαριασμός :thumbsup: Θα ναι αργά για την τράπεζα βέβαια... αλλα tough luck.


Μάθανε ότι πηδιόμαστε, πλακώσανε και οι γύφτοι. Βγάζουν την ουρά τους έξω...

5. Υποχρεώσεις και ευθύνη της Τραπέζης– Δηλώσεις Κατόχου

5.3... Η Τράπεζα δεν φέρει καμία ευθύνη για μη εξουσιοδοτημένη χρήση της κάρτας ή για τυχόν ελλιπή ή ανακριβή ή καθυστερημένη λήψη της ενημερώσεως, υπαιτιότητα της επιχειρήσεως στην οποία διενεργήθηκε η συναλλαγή ή του πιστωτικού ιδρύματος, με το οποίο συμβάλλεται η επιχείρηση και το οποίο αποστέλλει τα δεδομένα της συναλλαγής. Η Τράπεζα δεν ευθύνεται για οποιαδήποτε ζημία υποστεί ο Κάτοχος από τις παραπάνω αιτίες, εκτός και εάν βαρύνεται με πταίσμα.

Πηγή
Άβαταρ μέλους
By corsair
#342792
Pitt έγραψε:
corsair έγραψε:Οι ειδοποιησεις για τις πιστωτικές κάρτες ειδικα, ειναι ανέκδοτο που τις χρεώνουν. Ειναι προς το συμφέρον της τράπεζας να σε κρατά ενήμερο, γιατι σε περίπτωση υποκλοπης των στοιχείων και συναλλαγής ο κάτοχος θα μπορουσε να ειδοποιησει αμεσα σχετικά και να περιοριστεί η ζημια της τράπεζας. Τώρα απλά αμα γίνει υποκλοπή, μπορεί κανεις να τερματίσει το όριο και να το μάθεις οταν εκδοθει ο λογαριασμός :thumbsup: Θα ναι αργά για την τράπεζα βέβαια... αλλα tough luck.


Μάθανε ότι πηδιόμαστε, πλακώσανε και οι γύφτοι. Βγάζουν την ουρά τους έξω...

5. Υποχρεώσεις και ευθύνη της Τραπέζης– Δηλώσεις Κατόχου

5.3... Η Τράπεζα δεν φέρει καμία ευθύνη για μη εξουσιοδοτημένη χρήση της κάρτας ή για τυχόν ελλιπή ή ανακριβή ή καθυστερημένη λήψη της ενημερώσεως, υπαιτιότητα της επιχειρήσεως στην οποία διενεργήθηκε η συναλλαγή ή του πιστωτικού ιδρύματος, με το οποίο συμβάλλεται η επιχείρηση και το οποίο αποστέλλει τα δεδομένα της συναλλαγής. Η Τράπεζα δεν ευθύνεται για οποιαδήποτε ζημία υποστεί ο Κάτοχος από τις παραπάνω αιτίες, εκτός και εάν βαρύνεται με πταίσμα.

Πηγή


Ευθυνη μπορει να μην φερει, τον λογαριασμο ομως τον πληρωνει αυτη. Ξερω αρκετες περιπτωσεις και ποτε δεν ακουσα για ζημιωμενο πελατη. Σε ολες τις περιπτωσεις εγινε αμφισβητηση συναλλαγης και μετα απο 2-3 μηνες σβησανε απο την καρτελα του πελατη την οποια οφειλη.

Υπάρχει ευρωπαικος κανονισμος γι αυτα τα θεματα και εκει ορίζεται και η μεγιστη συμμετοχη σε ζημια των 150 ευρω.... και ισχυει σε ολη την ευρωπη.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#342997 Μεταξύ Alpha και Eurobank, ποιά έχει πιο απλό e-banking? Έχω συνηθίσει της Πειραιώς, αλλά ο εργοδότης μου μου αλλάζει τράπεζα :rant:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#342998 Eurobank. Της Alpha, παρά την αξιόλογη πρόσφατη αναβάθμιση, είναι πιο "δυσκοίλιο".
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#343028
Geo f1 έγραψε:Alpha και απο εμενα



:lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: και συ τέκνον Βρούτε; :lol: Μάλλον δεν τη γλυτώνω...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#343030 Αν επιλέξεις Alpha Bank να ξέρεις ότι το αρχικό username είναι 14ψήφιος αριθμός, δεν χρειάζεται να τον μάθεις απ έξω, το αλλάζεις με κάτι πιο εύχρηστο.
Υπολόγισε + 8 ευρώ εφάπαξ χρέωση για το Alpha Safe Access (password generator) app.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#343033
Dodger έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Alpha και απο εμενα



:lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: και συ τέκνον Βρούτε; :lol: Μάλλον δεν τη γλυτώνω...


:s_tongue :s_tongue
Η μεγαλη μου αγαπη citibank ανηκει εκει πλεον..οποτε :oops: