Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#364161
elteo έγραψε:
Pitt έγραψε:
NickTG έγραψε:Μπορώ να βγάλω 2η χρεωστική στον ίδιο λογαριασμό?


Αν πρόκειται για ALPHA δεν νομίζω να μπορείς να έχεις 2 χρεωστικές στο όνομά σου για τον ίδιο λογαριασμό. :s_no


Μπορείς. Εχω εγώ. :iconcool:

Διαφορετικού πρότυπου βεβαίως, AMEX & VISA.


Είχα έναν λογαριασμό στην Εμπορική που όταν εξαγοράσθηκε από την Alpha πήγα και μου έδωσαν νέο αρ. λογαριασμό και με αίτησή μου εξέδωσαν και κάρτα Visa χρεωστική. Την επόμενη μέρα έλαβα ταχυδρομικώς κάρτα Mastercard χρεωστική για τον ίδιο λογαριασμό, προφανώς το έκαναν αυτόματα για όλους τους παλιούς λογαριασμούς της Εμπορικής. Την δεύτερη αυτή κάρτα δεν μπόρεσα να την ενεργοποιήσω και όταν επικοινώνησα με την τράπεζα μου είπαν ότι ο λόγος ήταν ότι ήδη υπήρχε κάρτα στο όνομά μου για τον ίδιο λογαριασμό.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#364165
Pitt έγραψε:
elteo έγραψε:
Pitt έγραψε:
NickTG έγραψε:Μπορώ να βγάλω 2η χρεωστική στον ίδιο λογαριασμό?


Αν πρόκειται για ALPHA δεν νομίζω να μπορείς να έχεις 2 χρεωστικές στο όνομά σου για τον ίδιο λογαριασμό. :s_no


Μπορείς. Εχω εγώ. :iconcool:

Διαφορετικού πρότυπου βεβαίως, AMEX & VISA.


Είχα έναν λογαριασμό στην Εμπορική που όταν εξαγοράσθηκε από την Alpha πήγα και μου έδωσαν νέο αρ. λογαριασμό και με αίτησή μου εξέδωσαν και κάρτα Visa χρεωστική. Την επόμενη μέρα έλαβα ταχυδρομικώς κάρτα Mastercard χρεωστική για τον ίδιο λογαριασμό, προφανώς το έκαναν αυτόματα για όλους τους παλιούς λογαριασμούς της Εμπορικής. Την δεύτερη αυτή κάρτα δεν μπόρεσα να την ενεργοποιήσω και όταν επικοινώνησα με την τράπεζα μου είπαν ότι ο λόγος ήταν ότι ήδη υπήρχε κάρτα στο όνομά μου για τον ίδιο λογαριασμό.


Eίχα AMEX από το 13 και επειδή δεν πέρναγε παντού τους έστειλα mail αν μπορώ να βγάλω και 2η. Και μου είπαν βεβαίως. Ετσι μέσα από το web banking τους έκανα αίτηση και για μία VISA και μου ήρθε σπίτι σε 10 εργάσιμες. :thumbsup:

* κι εγώ είμαι παλιός πελάτης της Εμπορικής αλλά στην Α άνοιξα νέο λογαριασμό.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#364221 Elteo και εγώ για την ίδια περίπτωση τη θέλω.
Λόγω American Express.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#364242 Ναι μπορείς και στην Alpha δυο πιστωτικές, το έχω κάνει και εγώ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#364245 Θα επικοινωνήσω αύριο μαζί τους για τη διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#364906
NickTG έγραψε:Θα επικοινωνήσω αύριο μαζί τους για τη διαδικασία.


Νίκο επικοινώνησες; Τι σου είπαν;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#364907
Dimitris_P έγραψε:http://revolutapp.tumblr.com/post/156938742072/introducing-revolut-current-accounts

Συμφέρει τους overseas customers? :hmmm:


Our latest update eliminates these hurdles, enabling customers to open a free Revolut current account from a smartphone in 3 minutes. There’s no need for proof of address or a credit check: new users can verify their account with a simple selfie and snap of their passport.

All Revolut users now have a personal UK account number and sort-code; can receive payments like a salary into their account; and transfer money to any UK bank in just a few hours.


Δηλαδή μπορώ ν' ανοίξω λογαριασμό στο UK, απλά με μία selfie και την φωτογραφία του διαβατηρίου μου;;; :yahoo: :yahoo:

Πάω ν' ανανεώσω το διαβατήριο, δεν ξέρεις που μπορεί να χρειαστεί... :innocent: :shifty:


Once funded, the Revolut account is like having a local bank account wherever you are. You can spend or transfer money around the globe fee-free with the real exchange rate and take advantage of other features like blocking your card temporarily, splitting bills instantly with your phone contacts and real-time payment notifications.

Coming soon to Revolut current accounts…

Direct debits
Savings
Credit
Personal IBANs for EUR and USD

Welcome to a world beyond banking. The future is here.


:yahoo: :yahoo: Πέθανε η Βουλγαρία... :innocent: :lol: :lol:


Too good to be true, δεν μπορεί κάτι θα παίζει... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#364914 Άσχετο: η τραπεζική επιταγή έχει ληξη από την ημερομηνία εκδοσης της;

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By famas
#364917 Ποτέ δεν λήγει, αν αυτό ρωτάς( καμιά φορά πηγαίνω τράπεζα επιταγές 12μηνού, απλές, κ δεν υπάρχει πρόβλημα, αν έχει υπόλοιπο)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#364920
rocsta έγραψε:Άσχετο: η τραπεζική επιταγή έχει ληξη από την ημερομηνία εκδοσης της;

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους


H επιταγή είναι (ουσιαστικά) χαρτονόμισμα. Η ημερομηνία είναι για τυπικούς λόγους και δεν έχει καμία σημασία. Άσχετο με το ποιος είναι ο εκδότης. Απλά ενδέχεται να χάσεις το δικαίωμα σφράγισης, αν και σύμφωνα με το εμπορικό δίκαιο (όπως το θυμάμαι από το πανεπιστήμιο), εάν η ημερομηνία έκδοσης είναι διαφορετική από την ημερομηνία εμφάνισης, τότε θεωρείται ως ημερομηνία έκδοσης η ημερομηνία εμφάνισης. Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη, γιατί κανένας δεν κρατούσε επιταγή μετά την ημερομηνία της... :lol:


Βέβαια, αν χρειαστείς το δικαίωμα σφράγισης για τραπεζική επιταγή ενημέρωσέ μας να τρέξουμε στο πυρηνικό καταφύγιο... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#364923 @Pitt
Δεν πρόλαβα τελικά.
Για αυτό και δεν έγραψα τίποτα. :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#364924 Τι υπόλοιπο; Τραπεζική επιταγή λέω, όχι προσωπικη!
Αλλά με καλύψατε, θενκς!

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους