Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#30951
KiloMeater έγραψε:Καλά, άμα είναι η τσέπη άδεια, το no-no γίνεται μια χαρά oh yes.

Εντάξει, έτσι όπως τα κατάφερες όντως. :lol:

PeterPan έγραψε:Οι παροχές των γερμανικών τραπεζών είναι τραγικές. Επιτόκιο επί της ουσίας δεν υπάρχει...

Η ανάληψη από την πιστωτική που αναφέρω δεν έχει τόκους, γιατί πολύ απλά είναι visa credit card συνδεδεμένη με τον λογαριασμό. Σε 2 μέρες φαίνεται το ποσό μέσα. Δε δανείζομαι από την τράπεζα, αλλά μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα παντού ως Visa Card, όχι ως electron visa όπως στην Ελλάδα. Το σύστημα είναι περίπλοκο, η τράπεζα δίνει επίσης VPAY card για τις συναλλαγές με σουπερμάρκετ κτλ, διότι στη Γερμανία δε δέχονται πιστωτική σε σούπερ κτλ. Σε ΙΚΕΑ δε δέχτηκαν πιστωτική, μόνο EC-Karte όπως λέγεται εδώ.


Κι εδώ τα συνήθη επιτόκια είναι σχεδόν μηδαμινά, ας όψεται το επιτόκιο της BoE που είναι ακόμα στα τάρταρα. Το παράδοξο είναι ότι λόγω του ανταγωνισμού, μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο επιτόκιο (της τάξης 4-5%) από τρεχούμενους λογαριασμούς (current account) μέχρι ενός ποσού παρά από αποταμιευτικούς.

Για τη κάρτα, έτσι όπως τη περιγράφεις τη χρησιμοποιείς ως χρεωστική (debit card). Για πιστωτική ισχύουν αυτά που έγραψα. Εδώ πάντως, πληρώνω σχεδόν παντού με τη πιστωτική, ακόμα και για 1 μπουκάλι γάλα. Μόνο σε μικρές επιχειρήσεις (που πληρώνουν μεγαλύτερη προμήθεια στη τράπεζα τους) ή σε αεροπορικές που χρεώνουν παραπάνω για πιστωτικές, θα πληρώσω με τη χρεωστική κάρτα.

bibendum έγραψε:Γιατι το αλλο συστημα με το TAN Nummer ποσο τραγικο ειναι;

Χρησιμοποιούνε ακόμα one time pads; :dizzy: (Είναι εξαιρετικά ασφαλής μέθοδος αν χρησιμοποιηθεί σωστά, αλλά εντελώς άβολο για καθημερινή χρήση).

Red Garland έγραψε:@bibendum
δε θυμάμαι ποια γερμανική τράπεζα, από τις μικρές πάντως, σου έδινε κανονικό μηχανάκι στο οποίο έβαζες την κάρτα σου μέσα και μετά σου έβγαζε κωδικό.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#31099
sknipper έγραψε:Έτσι ήταν και της Eθνικής.... ποτέ δεν το συμπάθησα, έχασα και το χαρτί και δεν ξανασχολήθηκα. Υπήρχαν κι άλλες τράπεζες....


Έτσι είναι ακόμα της Attica Bank... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#31345
Red Garland έγραψε:@bibendum
δε θυμάμαι ποια γερμανική τράπεζα, από τις μικρές πάντως, σου έδινε κανονικό μηχανάκι στο οποίο έβαζες την κάρτα σου μέσα και μετά σου έβγαζε κωδικό.

Η Sparkasse το έχει αυτό. Η cortal έχει μηχανάκι αλλά χωρίς κάρτα... Το οποίο μηχανάκι χωράει παντού, κ σε πορτοφόλι. Είναι 3 χιλιοστά παχύ...

Αλλά κ εγώ θεωρώ το μήνυμα στο κινητό πολύ πιο εύχρηστο...


Sent from space >
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#31401 Καλά, περιμένετε να δείτε τι επιτόκια θα έχουν οι ελληνικές τράπεζες από τον επόμενο μήνα (προφανώς μιλάω για τις προθεσμιακές, γιατί οι ανοιχτές μόνο που δεν σου παίρνουν και λεφτά). Άκουσα για κάτι 1% και 1,5% (μεικτό), δηλαδή απλά δεν θα έχει νόημα να δεσμεύσεις τα χρήματά σου σε οποιαδήποτε τράπεζα....

έλα έλα έλα πάρε, έλα και έρχεται η ανάπτυξη λέμεεεεεε :help:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#31485 Παιζει να τα εχουν δωσει ηδη αυτα τα επιτοκια και να μην ειναι φημες.

3 φορες κατω σε σχεση με πριν 1.5 χρονο
Άβαταρ μέλους
By GTS
#31507 Γυρω στο 2% και κατι ειναι αυτον τον καιρο αλλα μπορεις να τα κλεισεις για 6 μηνες, σε μερικες περιπτωσεις για λιγο κατω απο 2% μεχρι και 1.5 χρονο.

Να δουμε απο εβδομαδα που αλλαζει ο μηνας τι θα κανουν.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#31518
Zorz έγραψε:
Red Garland έγραψε:@bibendum
δε θυμάμαι ποια γερμανική τράπεζα, από τις μικρές πάντως, σου έδινε κανονικό μηχανάκι στο οποίο έβαζες την κάρτα σου μέσα και μετά σου έβγαζε κωδικό.

Εικόνα
yes I know, το είπα επειδή ο bibendum είπε ότι είναι πολύ πίσω οι φίλοι μας.
Άβαταρ μέλους
By anakin
#31581 Καλησπερα.
Ειμαι συνδικαιουχος σε κοινο λογαριασμο ( Ν. 5638/32) που εχει ανοιξει ενα συγγενικο μου προσωπο.
Τα χρηματα αυτη τη στιγμη ειναι "κλειστα" για 1 χρονο.
Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης.
1) Σε περιπτωση θανατου του αλλου δικαιουχου, χρειαζομαι ληξιαρχικη πραξη θανατου ωστε να κανω αναληψη του ποσου του λογαριασμου ?
2) Εαν δεν χρειαζεται κατι τετοιο, αυτο σημαινει πως ακομα και εν ζωη του δικαιουχου, μπορω να κανω αναληψεις μετα το περας του 1 χρονου που ειναι κλειστα ?
3) Εαν ειναι ετσι, τοτε πως εξηγηται το γεγονος οτι εκανα αιτηση για πιστωτικη καρτα με χαμηλο οριο αναληψης και με δικαιολογητικο το βιβιλιαριο που ειμαι συνδικαιουχος ... και αυτη τελικα απορριφθηκε για τον λογο οτι "χρειαζεται η συμφωνη γνωμη και απο το συγγενικο σου προσωπο" ?
Αρα, αφου για εκδοση μιας πιστωτικης χρειαζεται η εγγριση του συγγενικου προσωπου, μηπως αυτο σημαινει πως υπαρχει καποιος ορος στον κοινο λογαριασμο που λεει πως δεν μπορω να κανω οποιαδηποτε κινηση χωρις την εγγκριση του ?
Και αν ισχυει κατι τετοιο.... ξαναγυρνοντας στην πρωτη ερωτηση, αυτο σημαινει πως σε περιπτωση θανατου, δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω τον λογαριασμο ακομα κι αν ειμαι συνδικαιουχος ?
Πως αλλιως μπορει να εξηγηθει η απορριψη εκδοσης πιστωτικης με βαση αυτον τον κοινο λογαριασμο ?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#31830
Red Garland έγραψε:
Zorz έγραψε:
Red Garland έγραψε:@bibendum
δε θυμάμαι ποια γερμανική τράπεζα, από τις μικρές πάντως, σου έδινε κανονικό μηχανάκι στο οποίο έβαζες την κάρτα σου μέσα και μετά σου έβγαζε κωδικό.

Εικόνα
yes I know, το είπα επειδή ο bibendum είπε ότι είναι πολύ πίσω οι φίλοι μας.


Μα εμενα TAN number μου εδωσε ο κολοσσος Deutsche Bank! Δεν λεω ψεμματα ουτε του κεφαλιου μου
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#32264
KiloMeater έγραψε:Στην απελπισία μου να βγάλω κάνα φράγκο, παίρνω τις πιστωτικές και παω στο μηχάνημα.

Βάζω την Amex.... ήττα, δεν τη δέχεται για cash....
Τελικά τη λύση έδωσε μια eurobank Visa :-)....
Φιουυυυ... και αύριο έχουμε αργία και shopping :-)



πόσα $ έχει ρε γμτ...

Θέλω.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#40147 Τούρκικες Λίρες να αλλάξω εν Αθήναις ή εις την Πόλιν; (αν και ξέρω ότι κάνουν συναλλαγές και με Ευρώ οι μπαγάσηδες, ας έχουμε και καμιά λίρα στην τσέπη)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#40644 Μπα σε λίγα μαγαζιά δέχονται €. Πάρε λίρες μπόλικες, αν και τα τοπικά μαγαζάκια (όχι αεροδρόμιο) κάνουν καλά deals
Άβαταρ μέλους
By gianik
#40648 Σχεδον ολοι δεχονται ευρω. Καλυτερα ομως να κανεις λιρες απο εδω .ποτε πας;
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#40653 Τhanks. Θα κάνω συνάλλαγμα εδώ να έχω, και μετά με ΑΤΜ. Αύριο πάω, μέχρι την Κυριακή. (για τα υπόλοιπα ας μεταφερθούμε στο σωστό section)