Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#23324 Αμα καποιος σου βαλει κατι δεκαδες χιλιαδες στο λογαριασμο σου στο φορολογουν ως εισοδημα κατα πασα πιθανοτητα.
Υπαρχουν τερτιπια να το αποφυγεις ( συναπτεις καποια δανειακη συμβαση και του καταθετεις νομιμους τοκους πχ καθε χρονο) αλλα θελει καλο ψαξιμο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#23347 Οι Έλληνες μπορεί να το θεωρήσουν δάνειο οπότε μπορεί να ζητήσουν φόρο (10-20% ανάλογα).
Οι ξένοι μπορεί να το θεωρήσουν προϊόν παρανομίας (μαύρο χρήμα, ξέπλυμα κλπ) οπότε τότε ίσως πρέπει να ζητήσουν αποδείξεις για νομιμοποίηση.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#23555 It gets complicated now, καθώς έχω καθεστώς μερικής φορολογικής ασυλίας στην Αυστρία λόγω UN....χμμμ....
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#23569 Αφου εδω θα χρεωκοπησουν και θα χαθουν τα λεφτα καλο ειναι να το κανεις οποιο κοστος και αν υπαρχει. Ειναι πολυ φυσιολογικο παντως αν αρχισουν να ερχονται χρηματα απο αλλους στον λογαριασμο σου να αναρωτηθουν τι γινεται.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#23611
KiloMeater έγραψε:Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για μεταφορά χρημάτων από συγγενή μου στην Ελλάδα σε δικό μου λογαριασμό στην Αυστρία;
Πρέπει να δικαιολογηθεί κάπως ακόμα και αν είναι Πόσο μεγαλύτερο των 10κ? υπάρχει κάποια ιδιαίτερη χρέωση , περισσότερο απο ότι έχει μεταφορά από δικό μου Ελληνικό λογαριασμό σε δικό μου ξένο, (κάτι που έχω διευκρινίσει ήδη και είναι οκ);
Όλα τα κεφάλαια είναι νόμιμα, οποιοσδήποτε έλεγχος δεν αποτελεί πρόβλημα.



Εξ΄όσων γνωρίζω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, μιας και πλέον είσαι και κάτοικος Αυστρίας. Σίγουρα θα σου ζητηθεί ο λόγος, αλλά αυτό δεν αποτελεί εμπόδιο.

Θεωρώ ότι δεν θα υπάρξει κανένα θέμα.

Οι χρεώσεις είναι ανάλογες με την κάθε τράπεζα. Συνήθως είναι ποσοστό επί του κεφαλαίου (πχ 0,5 τοις χιλίοις) + ένα σταθερό ποσό (πχ 30 ευρώ + 0,5 τοις χιλίοις). Επίσης είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σε χρεώσει κάτι και η τράπεζα στην Αυστρία.

Επίσης, εμβάσματα εξωτερικού θέλουν 2 εργάσιμες ημέρες. Αν για κάποιο λόγο τα θέλεις νωρίτερα (πχ μία μέρα ή την ίδια μέρα) υπάρχει έξτρα χρέωση.

Τέλος, ζήτα από την τράπεζα στην Ελλάδα να σου δώσει αντίγραφο του SWIFT. Είναι η ταυτότητα της συναλλαγής και αφενός αποδεικνύει ότι αυτή έγινε και είναι χρήσιμο για tracking αυτής (αν κάτι πάει στραβά, που 99,9999999% δεν θα πάει). Φυσικά, αυτό (θα πρέπει να) είναι δωρεάν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#23613
KiloMeater έγραψε:Thanx man !



Για τη σχετική προμήθεια, σου στέλνω τον τραπεζικό μου λογαριασμό με pm! :rtfm: :s_tongue :shifty: :lol:


Συμβιβάζομαι επίσης με προώθηση του βιογραφικού μου εκεί που δουλεύεις, γιατί αλλιώς δεν παίζει εύκολα... :tomato: :vava: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By CPP
#23625 Αν δεν ειναι mirror ο λογαριασμός που στέλνει με τον λογαριασμό που λαμβάνει θα σε δώσουν για ύποπτη συναλλαγή και οι δυο τραπεζες.
Μην το κανείς το έμβασμα με την καμμια.
Αν δεν υπάρχει συναλλαγή μεταξύ του συγγενή σου και εσου που να αποδεικνύεται απο συμβόλαια κλπ η συναλλαγή ειναι παράνομη.
Στο έλεγχο που θα σου κάνουν θα θεωρηθεί αν ειναι καλόπιστη, δωρεά ή δάνειο και αν δεν υπάρχουν τα σχετικά παραστατικά θα φάτε τα σχετικά πρόστιμα.
Ειναι υποχρέωση της Τράπεζας να σε δώσει γιατι αν δεν το κανει ειναι συνεργεία σε φοροδιαφυγή.
Άβαταρ μέλους
By CPP
#23635 Κοινός λογαριασμός με συγγενή πχ θείο δεν επιτρέπεται εκτός αν υπάρχει νομικό έγγραφο που το επιτρέπει σε περιπτώσεις επιμελειας, μοναδικού κληρονόμου κλπ.
Δεν γίνεται μην το ψάχνεις. Αν θέλεις τόσο πολυ να γίνει αυτή η μεταφορά και ισως αλλαγή ιδιοκτησίας αυτών των κεφαλαίων πρέπει να πάτε εφορία και να γίνει δωρεά.
Αλλιώς απαλλοτρίωση μέσω μετρητών εντός χώρας.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#23640 Οι διαμενοντες εξωτερικο μπορουν να μας πουν λιγο τι διαφορες εχουν οι εκει τραπεζες σε απλα πραγματα οπως : επιτοκια καταθεσεων , καταναλωτικα δανεια, πιστωτικες καρτες κ.λ.π.
Καποιος μερικες σελιδες νωριτερα ανεφερε οτι το επιτοκιο καταθεσεων ειναι πολυ μικροτερο απο το Ελληνικο. Ισχυει;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#23652
giannik1977 έγραψε:Οι διαμενοντες εξωτερικο μπορουν να μας πουν λιγο τι διαφορες εχουν οι εκει τραπεζες σε απλα πραγματα οπως : επιτοκια καταθεσεων , καταναλωτικα δανεια, πιστωτικες καρτες κ.λ.π.
Καποιος μερικες σελιδες νωριτερα ανεφερε οτι το επιτοκιο καταθεσεων ειναι πολυ μικροτερο απο το Ελληνικο. Ισχυει;

εδώ μπορεί κανείς να πάρει μια ιδέα για τα ποσοστά κλειστών καταθέσεων. Βάζεις το ποσό κ τους μήνες. Πολλές τράπεζες πάνω πάνω είναι online καταστήματα τις περισσότερες φορές...

http://www.check24.de/festgeld/