Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Akis
#100892
royal_airness έγραψε:Λοιπόν έπαιξα εχθές το άσετο και ολίγον απο Project Cars. Το άσετο είναι αρκετά καλό, όπως επίσης πολύ καλό έκαναν το GT6 μετά τα τελευταία updates. Έχω την αίσθηση οτι η ψαλίδα είναι πολύ μικρότερη απ'οτι νομίζουν οι περισσότεροι. Θα προσπαθήσω να παίξω σήμερα back to back, με το ίδιο αυτοκίνητο, στην ίδια πίστα, για να εντοπίσω διαφορές. Μάλλον στο Spa με Z4 GT3 χωρίς να πειράξω κάτι στο set-up. Είναι αυτοκίνητο/πίστα που τα έχουν και τα 2 παιχνίδια.

Με τι κοντρόλερ παίζεις; Μακάρι να γίνει καλό το pcars. Μέχρι στιγμής δεν κατάφερε να με ενθουσιάσει πάντως. Πιο κοντά στο Grid Autosport είναι παρά στο AC. Δοκίμασε στο ac z4 vs mp4 να δεις πόσο μεγάλη διαφορά έχουν στο χειρισμό αν και οι χρόνοι τους είναι ίδιοι. Κάτι τέτοιο δεν το ένιωσα στο pcars. Θα έχει ενδιαφέρον να δοκιμάσεις κανένα κεντρομήχανο street car να δεις πώς πάει.. Καμιά elise πχ!

royal_airness έγραψε:Έκανα 4-5 γυράκια εχθές στο άσετο και το χρονόμετρο σταμάτησε στο 2:21...κάτι, ακούς Άκη ; :whistlink:

Τέλεια! Κυριακές κατά τις 21.30 μαζευόμαστε για races στο thelab server, αφού έχεις το game ψήσου!!
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#100897 Εχω το ασετο και το pcars κατεβασμενα απο τον "θειο" :s_tongue

Αλλα θα τα αγορασω τελικα για το online της υποθεσης!!

(καλα το pcars οταν με το καλο βγει γιατι το πανε απο καθυστερηση σε καθυστερηση)
Άβαταρ μέλους
By Hannibal
#100908 Το project cars που το δοκιμασατε? Εισαστε μεσα στο forum με τους beta testers? :hmmm:
Ρωταω γιατι δουλεψα με τους developers για τα configuration του Dubai Autodrome και μαζεψα τα data οδηγοντας διαφορα αυτοκινητα (πχ την FG1000), ταμπελες, braking, turn in points, appex κλπ κλπ και σε μια προσφατη συζητηση που ειχαμε τον Ιανουριο οταν τους ρωτησα αν μπορω να εχω copy με updates για το παιχνιδι πριν το launch μου ειπαν οτι πρεπει να γινω beta tester κλπ αλλα δεν ειχα τον χρονο.
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#100922 To Project Cars το είχε κατεβάσει ο φίλος που μου έφερε και το Assetto Corsa στο σπίτι.

Άκη η δανεική G25 έφυγε, οπότε πλέον παίζω με μια επίσης δανεική G27 χωρίς το H shifter. Έπαιξα εκείνη τη μέρα την Ζ4 και την ΜΡ4 back2back στο Spa, πολύ λίγους γύρους όμως και με τα δύο. Δεν κατάφερα να κάνω τον χρόνο του Ζ4 με το McLaren αλλά ομολογουμένως μου άρεσε περισσότερο οδηγικά. Προφανώς δεν πείραξα τίποτα απ'τα default settings ευθυγράμμισης κτλ. Έπαιξα προχθές στο GT6 με Ζ4 στο Spa και ξενέρωσα την ζωή μου. Ίδιο feeling οχήματος, ίδιες αντιδράσεις, ολόιδια πίστα σε όλες τις λεπτομέρειες, αλλά αρκετά πιο αποστειρωμένο σαν αίσθηση. Σαν να πηδάς την ίδια γκόμενα αλλά με 3 καπότες ...
Άβαταρ μέλους
By Akis
#100987 @Hannibal έχω φίλο backer από την εποχή του kickstarter και κατά καιρούς το δοκιμάζω.

btw ποστάρω βίντεο από χτεσινό GT3 αγώνα στο Silverstone σε green track (94% grip στην αρχή , 95% στο τέλος). Δείτε διαφορές μεταξύ της McLaren και του Nissan. Οι οδηγοί πάνω κάτω είναι ίδιας δυναμικότητας και οι χρόνοι πολύ κοντά. Βγαίνουν όμως με τελείως διαφορετικό τρόπο :)

Άβαταρ μέλους
By cabala10
#101100
Hannibal έγραψε:Το project cars που το δοκιμασατε? Εισαστε μεσα στο forum με τους beta testers? :hmmm:
Ρωταω γιατι δουλεψα με τους developers για τα configuration του Dubai Autodrome και μαζεψα τα data οδηγοντας διαφορα αυτοκινητα (πχ την FG1000), ταμπελες, braking, turn in points, appex κλπ κλπ και σε μια προσφατη συζητηση που ειχαμε τον Ιανουριο οταν τους ρωτησα αν μπορω να εχω copy με updates για το παιχνιδι πριν το launch μου ειπαν οτι πρεπει να γινω beta tester κλπ αλλα δεν ειχα τον χρονο.

σοβαρα μιλας? εισουν test driver Και δεν μπορουσαν να σου δωσουν ενα free copy? :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#101515 Είδα πρόσφατα αυτό το βίντεο, οπου κάποιος έχει πάρει το ταμπλώ απο ένα αυτοκίνητο και το έχει μετατρέψει σε cockpit για το Assetto Corsa.



Κάποιος άλλος με Arduino και μια οθόνη LCD έχει φτιάξει οθόνη πολλαπλών ενδείξεων



Επομένως σκέφτηκα οτι εφόσον το Arduino μπορεί να διαβάσει ταχύτητα, στροφές κτλ, θα είναι εύκολο με μερικές μετατροπές στον κώδικα το Arduino αντι να τα δείχνει σε οθόνη LCD να ελέγχει ένα κανονικό καντράν αυτοκινήτου.

Έτσι βρήκα απο παλιατζήδικο ένα καντράν απο Hyundai Accent

Εδώ έχω βγάλει το μπροστινό κάλυμα και τους δείκτες:

Εικόνα

Αυτό είναι το πίσω μέρος. Τα λευκά κουτάκια είναι βηματικά μοτέρ, ένα για κάθε δείκτη

Εικόνα

Τα βηματικά είναι τύπου bipolar με 4 καλώδια. Έχω όλα τα υλικά που χρειάζονται, το μόνο που μένει είναι να βρώ μερικές ώρες ελεύρερο χρόνο για να το υλοποιήσω
Άβαταρ μέλους
By Akis
#183279
21 quadra έγραψε:Η πίστα των Σερρών για gran Turismo 6

Παίρνει mods το gran turismo; Πολύ ενδιαφέρον..


Και για να μην ξεχνιόμαστε, ένα βιντεάκι με περιεχόμενο από το τελευταίο dlc του Assetto Corsa.
Ford GT40 στη Βαρκελώνη
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#183281 Δε νομίζω να ναι Mod. Έχει πρόγραμμα σχεδίασης δικής σου πίστας οπότε μάλλον με αυτό την έφτιαξε.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#183289
Akis έγραψε:νο από το τελευταίο dlc του Assetto Corsa.
Ford GT40 στη Βαρκελώνη


uber fake, Hyper-boring, επίπεδο gtl... ακόμα εκεί είμαστε;...
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#189563 Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με Assetto Corsa και RFactor.

Συγκεκριμένα, μου παραχώρησαν ένα PC που είχε μέσα περασμένα και τα 2 παιχνίδια. Σχετικά με το AC, θέλω να κατεβάσω περισσότερα αυτοκίνητα/πίστες. Προσπάθησα εχθές να κατεβάσω το Mazda 787B, το εμφανίζει στο παιχνίδι αλλά δεν ολοκληρώνεται ποτέ το loading για να το παίξω. Άλλα 2 αυτοκίνητα που κατέβασα, δεν τα εμφανίζει καν, ενω τα έκανα paste στο κατάλληλο φάκελο. Στο rfactor θέλω να κατεβάσω την Ριτσώνα για προπόνηση, βρήκα ένα link αλλά δεν παίζει για κατέβασμα. Any ideas ?
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#189568 το rfactor το παλιο ειναι για τα μπαζα πια θες χιλιαδες Mods για να το κανεις να νιωσει εστω στο ελαχιστο σαν sim

οσο για το assetto αμα εχεις προβληματα καλυτερα να το κανεις re install :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#189577 το rfactor το 1 οντως ειναι παλιο πια και δεν αξιζει νομιζω. Το 2 ειναι γαμάτο!

Το ac ειναι σπασμενο? Ποια εκδοση?
Ισως για αυτο να αντιμετωπιζεις δυσκολιες!