Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#275941 Και μπήκαμε σε τροχιά στον Δία! :yahoo:

Πιστεύω θα πάρουμε πολύ όμορφα πράγματα από αυτό το διαστημόπλοιο.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#275942
markvag έγραψε:Πιστεύω θα πάρουμε πολύ όμορφα πράγματα από αυτό το διαστημόπλοιο.

Σταμάτα να εποφθαλμιάς ανταλλακτικά για καταστροφή :lol: μανία σου έχει γίνει :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#276050
mjacob έγραψε:
markvag έγραψε:Πιστεύω θα πάρουμε πολύ όμορφα πράγματα από αυτό το διαστημόπλοιο.

Σταμάτα να εποφθαλμιάς ανταλλακτικά για καταστροφή :lol: μανία σου έχει γίνει :rtfm:


Άσε χάλια είμαι από τότε που έμαθα ότι θα το ρίξουν στον Δία... :( Τι έχει αυτός ο Δίας δηλαδή που δεν έχω εγώ;;;; :protest: :protest:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#276216
Govus έγραψε:Κάτι τέτοια έχει :ninja: ...
Εικόνα


You never know... :ninja: :ninja: :lol: :lol:


Πάρτε κι έναν γαλαξία που (μπορεί) να βρήκαμε από σκοτεινή ύλη

Άβαταρ μέλους
By markvag
#294511 SUPER WOW signal! :omg:

Μακάρι να έχουμε περισσότερα δεδομένα σύντομα! Ίσως Η ΠΙΟ ενδιαφέρουσα είδηση των τελευταίων ετών!

Και είναι και δίπλα μας... ούτε 100 έτη φωτός. Ένας πύραυλος σε κανένα δισ. χρόνια θα φτάσει! :superman: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#295094
rx8_drifter έγραψε:Not a Drill: SETI Is Investigating a Possible Extraterrestrial Signal From Deep Space

http://observer.com/2016/08/not-a-drill ... eep-space/

Νέα από το SETI :omg:


Άκυρο όπως όλα δείχνουν: https://www.sao.ru/Doc-en/SciNews/2016/Sotnikova/
Subsequent processing and analysis of the signal revealed its most probable terrestrial origin.


Το σήμα εμφανίστηκε μία μόνο φορά πρίν ένα χρόνο για διάρκεια 4 δευτερολέπτων και ήταν πάρα πολύ ισχυρο.

Τόσο ισχυρό που θα μπορούσε να προέλθει μόνο απο ένα πολιτισμό Τύπου ΙΙ της κλίμακας Kardashev, δηλαδή ικανό να εκμεταλευτεί σχεδόν το 100% της εκπεμπόμενης ενέργειας ενός άστρου.

Τεχνολογία Star Trek δηλαδή και βάλε. :help:



Η άλλη εκδοχή είναι οτι το σήμα προηλθε απο παρεμβολή κάποιου επίγειου ραντάρ.

Προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη εκδοχή. Ποιός μου εγγυάται οτι οι εξωγήινοι με τόσο εξελιγμένη τεχνολογία θα ακολουθούν το prime directive και δέν θα έχουμε την κατάληξη του Alderaan?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#295158 Πιο λογικό είναι να υπήρξε κάποια παρεμβολή... ή κάποιο λάθος γενικότερα...



Αν και όλοι μας δεν θα θέλαμε να μην ήταν παρεμβολή;;;; :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#295200
markvag έγραψε:Αν και όλοι μας δεν θα θέλαμε να μην ήταν παρεμβολή;;;;


Μην είσαι τόσο σίγουρος. Ο Hawking φοβάται ότι μια επαφή με ένα πολύ ανώτερο πολιτισμό θα είναι καταστροφική και τείνω να συμφωνήσω.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#295233 :hmmm: Προσωπικά δεν ξέρω αν συμφωνώ... :hmmm: Έχει καλά points φυσικά ο Ηώκινγκ, αλλά, μιας και μιλάμε για κάτι τόσο ξένο από εμάς (όπως είχε πει και ο Σάγκαν: Πιο πιθανό είναι να ζευγαρώσω με μία ανεμώνη, παρά με έναν εξωγήινο... :lol: ), όλα αυτά είναι υποθέσεις. Πόσο βάσιμες ή όχι... ένας μόνο τρόπος υπάρχει να το μάθουμε... :whistlink: :s_biggrin

still... δεν θα θέλαμε όλοι μας ν΄ανακαλύψουμε έναν εξωγήινο πολιτισμό;;; :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#295259 αναλογα εαν ειναι σαν και μας και εχουν ορεξη να παρουν μαζι τους οσους θελουν ναι μια χαρα πιστευω ολη η ελλαδα θα φυγει :P