Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#295266
famas έγραψε:Κάτι ταιριαστό
https://www.youtube.com/watch?v=R5SPfZ6VSdc



https://www.youtube.com/watch?v=YNTmUQQA0Q8

τουλάχιστον να έχει λίγη μελωδία :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#295273 :s_rofl :s_rofl :s_rofl Είστε άθλιοι! :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#295325
markvag έγραψε:still... δεν θα θέλαμε όλοι μας ν΄ανακαλύψουμε έναν εξωγήινο πολιτισμό;;; :s_biggrin


Ρε μανία... Η περιέργεια σκότωσε την γάτα Μάρκο! Αν έρθει ένας ανώτερος πολιτισμός εδώ (διότι εμείς δεν μπορούμε να πάμε πολύ μακριά με την τεχνολογία μας) θα μας βλέπει από Μάο-Μάο (στην καλύτερη) ως σκουλήκια (στην χειρότερη). Τι σου διασφαλίζει ότι δεν θα μας φερθεί ανάλογα;
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 01 Σεπ 2016, 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nass
#295329 Αν είναι τόσο ανώτερος το πιθανότερο είναι ότι αν ήρθε εμείς δεν πήραμε είδηση.

Πάντως το διάστημα είναι ΠΟΛΥ μεγάλο και χωρικά και χρονικά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#295369
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:still... δεν θα θέλαμε όλοι μας ν΄ανακαλύψουμε έναν εξωγήινο πολιτισμό;;; :s_biggrin


Ρε μανία... Η περιέργεια σκότωσε την γάτα Μάρκο! Αν έρθει ένας ανώτερος πολιτισμός εδώ (διότι εμείς δεν μπορούμε να πάμε πολύ μακριά με την τεχνολογία μας) θα μας βλέπει από Μάο-Μάο (στην καλύτερη) ως σκουλήκια (στην χειρότερη). Τι σου διασφαλίζει ότι δεν θα μας φερθεί ανάλογα;


Τίποτα... Απλά θέλω να ξέρω... Το αν θα μας λιώσουν είναι τελείως ανεξάρτητο με το αν θα γνωρίζουμε για την ύπαρξή τους... Άρα, θα ήθελα να το ξέρω... :lol:


Επιπλέον, εκτός κι αν έχουν βρει τρόπο να ξεγελάσουν τον Αϊνστάιν, το ενδεχόμενο να συναντηθούμε για να μας λιανίσουν είναι απειροελάχιστο... :lol:


nass έγραψε:Αν είναι τόσο ανώτερος το πιθανότερο είναι ότι αν ήρθε εμείς δεν πήραμε είδηση.

Πάντως το διάστημα είναι ΠΟΛΥ μεγάλο και χωρικά και χρονικά.


Καλά, προφανώς, οι πιθανότητες να βρούμε έναν εξελιγμένο (σε επίπεδα που μπορούμε να φανταστούμε) τόσο κοντά μας και στην ίδια περίοδο με εμάς είναι απίστευτα μικρές. Σχεδόν σίγουρα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει...


Αν υπάρχει όμως... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#295370 καλύτερα να μη μας βρει κανένας και καταλήξουμε κονσέρβες ή λίπασμα

εκτός αν είναι να βρούμε εμείς άλλος είδος και να το κάνουμε κονσέρβα ή λίπασμα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#296032 Juno probe returns close-up Jupiter pictures

Εικόνα

Δεν περιγράφω άλλο... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#296193 Και ένα βίντεο (αυτή τη στιγμή παίζει ζωντανά και ακούω τον ήχο του Δία... :inlove: )


Άβαταρ μέλους
By ripper
#296618 Γιατί σώνει και καλά πρέπει κάποιος ανώτερος να θέλει να μας κατεστρέψει/να μας κάνει λίπασμα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθεί καν.

Πες ότι βρίσκουμε εμείς κάποιους που είναι σαν τους νεάνταρταλ σε μελλοντικό μας ταξίδι. Γιατί να τους επιτεθούμε;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#296642
ripper έγραψε:Γιατί σώνει και καλά πρέπει κάποιος ανώτερος να θέλει να μας κατεστρέψει/να μας κάνει λίπασμα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθεί καν.

Πες ότι βρίσκουμε εμείς κάποιους που είναι σαν τους νεάνταρταλ σε μελλοντικό μας ταξίδι. Γιατί να τους επιτεθούμε;


Για τον ίδιο λόγο που έχουμε επιτεθεί σε οποιαδήποτε κατώτερη (τουλάχιστον όπως εμείς την αντιλαμβανόμαστε) μορφή νοημοσύνης στη γη οδηγώντας πολλά είδη (κοντά) στην εξαφάνιση. Για το κέρδος και όχι μόνο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#296655
ripper έγραψε:Γιατί σώνει και καλά πρέπει κάποιος ανώτερος να θέλει να μας κατεστρέψει/να μας κάνει λίπασμα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθεί καν.

Πες ότι βρίσκουμε εμείς κάποιους που είναι σαν τους νεάνταρταλ σε μελλοντικό μας ταξίδι. Γιατί να τους επιτεθούμε;


Όπως είπε και ο Χώκινγκ, σκέψου τι έγινε εδώ στη γη κάθε φορά που ένας πολιτισμός με ανώτερη τεχνολογία συνάντησε έναν άλλον με κατώτερη τεχνολογία :s_sorry (πχ Ισπανοί και Αζτέκοι - Ίνκας). Και ανήκαμε και στο ίδιο είδος... :s_sorry


QsisVTS έγραψε:Για εκμετάλλευση πόρων, όπως γινόταν κάθε φορά που ανακαλύψαμε κάτι


Δεν έχει και πολύ νόημα αυτό, μιας και οποιοι πόροι υπάρχουν εδώ στη γη, υπάρχουν σε πολύ μεγαλύτερη αφθονία πχ στη ζώνη των αστεροειδών ή στη ζώνη του Κουίπερ ή στο νέφος του Οόρτ... Και με πολύ λιγότερο ανταγωνισμό... Και πολύ πιο εύκολο να τους μεταφέρεις αλλού στο διάστημα (μιας και δεν θα πρέπει να υπερνικήσεις και τη βαρύτητα της γης). :iconcool:

Πιο πιθανή μου φαίνεται η εξόντωση ενός πολιτισμού, είτε για να μην φτάσει ποτέ στο σημείο ν' ανταγωνιστεί τον πιο προχωρημένο πολιτισμό, είτε γιατί απλά έτσι... πχ γιατί οι Ευρωπαίοι σκότωναν (μέχρι πριν μερικές 10ετίες) κατά 100άδες τα άγρια ζώα στην Αφρική και αλλού;;; Απλά, γιατί μπορούσαν. Για "διασκέδαση" πήγαινε ο άλλος παπάρας στη σαβάνα και σκότωνε 100 ελέφαντες... :rant:


edit: Βέβαια, μπορεί απλά να θέλουν να φτιάξουν κάποιον διαγαλαξιακό δρόμο :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#336356 Πέθανε ο Τζον Γκλεν

Εικόνα

Πέθανε σε ηλικία 95 ετών ο Τζον Γκλεν, ο πρώτος Αμερικανός που μπήκε σε τροχιά γύρω από τη Γη που διετέλεσε για χρόνια γερουσιαστής, όπως ανακοίνωσε ο κυβερνήτης της πολιτείας του Οχάιο.

«Ο Τζον Γκλεν είναι και θα είναι για πάντα, ο απόλυτος ήρωας της πολιτείας του Οχάιο και ο θάνατος του σήμερα αποτελεί περίσταση πένθους για όλους εμάς», τόνισε με ανακοίνωση του ο κυβερνήτης Τζον Κασίς.

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/887032/articl ... tzon-gklen
Άβαταρ μέλους
By markvag
#336656 Εδώ μπορεί να βρει κανείς live tracking όλων των δορυφόρων που βρίσκονται σε τροχιά γύρω από τη γή αυτή τη στιγμή (ενεργών και μη). Ενδιαφέρον για όταν κάποιος έχει λίγη ώρα να σκοτώσει... :innocent: