Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#337147 Όπως τα λές είναι, συνεχίζει να ψήνει εδώ (Χαλάνδρι).
Εχω πετύχει φορτηγό -ψυγείο να αδειάζει "υλικά", ενδέχεται να έρχονται (Προκάτ?) απο Θεσ/κη, αλλά είναι όντως "ζεστά"-φρέσκοψημένα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#337159 Απο Θεσ/νικη σας ερχονται. Εκει ψηνονται απλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#337211
Asimov έγραψε:Μόνο αυτά? Μέχρι και τα κάλλη της φουρνάρισσας έχω δοκιμάσει, που λέει ο λόγος :shifty:

:lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#337303 Περι Μαρινοπουλου, ρωτησα μια γνωστη μου που δουλευει η αδερφη της και μου ειπε οτι σιγα σιγα αυξανουν τα διαθεσιμα προιοντα που εχουν. Πληρωνονται κακονικα αλλα περιμενουν ακομα για να πουν τι θα συμβει βεβαιοτητα.

Οσον αφορα την ποιοτητα του τσουρεκιου συμφωνω οτι εχει πεσει και ειναι κατι που το εχω συναντησει σε πολλα διαφορετικα προιοντα. Οταν κατι αποκτα πολυ μεγαλη φημη στην αγορα, η ποιοτητα ξαφνικα πεφτει. Αφ ενος ειναι μαλλον δυσκολο να κρατησεις την ποιοτητα οταν η παραγωγη αυξανεται εφετερου πολλοι θεωρουν οτι θα βγαλουν αυτα που θελουν να βγαλουν και με χαμηλοτερη ποιοτητα. Δεν ξερω που καθεται η μπιλια στο τελος.

Κλασσικα παραδειγματα ειναι διαφορου ειδους εστιατορια. Πας τρως καλα, ξαναπας τρως καλα, το προτεινεις σε αλλους και ξαφνικα εκει που εχει γινει hot spot ξαναπας και ειναι μαπα η φαση.

Ξεφευγω λιγο αλλα αξιζει να αναφερω το παρακατω παραδειγμα.

Προ ημερων πηγα για πρωινο σ ενα ξακουστο στο Χαλανδρι που ειχε τυχει να παω αλλες 2-3 φορες. Οι υπολοιποι της παρεας πηγαιναν στο συγκεκριμενο πολυ πιο συχνα. Παιρναμε ενα συγκεκριμενο πιατο για brunch που τσιμπολογουσαμε ανετα 2-3. Παμε τις προαλλες, βλεπουμε το πιατο, και ειχε χαλαρα το 60% της ποσοτητας των αλλων φορων. Ρωταμε τον σερβιτορο λοιπον,
- τι συμβαινει;
- Α, αλλαξαμε το μενου
- Μα αυτο το πιατο υπηρχε απο παλια και δεν ηταν ετσι ενω εχει την ιδια τιμη
- Ε να, αποφασισαμε να βαλουμε καλυτερης ποιοτητας προιοντα οποτε μειωσαμε την ποσοτητα
- Α δλδ παραδεχεσαι οτι τοσο καιρο το πιατο ηταν μαπα;

Εκει στριμωχτηκε ο παπαρακος και αρχισε τα "δεν ειναι δικη μου αποφαση, δεν ειμαι εγω ο υπευθυνος"

Το ρεζουμε ειναι κλασσικη περιπτωση φτασιματος και μετα μεγιστοποιηση των κερδων. Πολλα τετοια παραδειγματα κυριως στις μεγαλουπολεις.
Τελευταία επεξεργασία από bibendum και 11 Δεκ 2016, 21:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#337304 δυστυχως τσεκαρισμενο σε παρα πολλα μαγαζια αυτό με την μειωση της ποιοτητας. Ακομα και σε επαρχια μου εχει τυχει.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#337306 Γκουχ γκουχ *στα δεκα καλυτερα μπεργκερ του κοσμου* γκουχ
Άβαταρ μέλους
By Chris
#337309 Ω ναι, καταλαβα ποιο ελεγες εσυ, ενα ακομα παραδειγμα εδωσα. Επισης, στη θεωρια δεν ξερω σε ποιο πιατο αναφερεσαι, αλλα και εκει εχει χαλασει πολυ το μπεργκερ τους, τουλαχιστον εδω και 2 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#337320 Η πτώση της ποιότητας δεν έχει δικαιολογία. Η μείωση της ποσότητας πάντως είναι κάτι που παρατήρησα όταν ο ΦΠΑ στην εστίαση πήγε από το 13 στο 24 τοις εκατό. Πολλά μαγαζιά δεν αύξησαν τις τιμές και ρεφάρισαν την χασούρα μειώνοντας την ποσότητα. Κι εγώ αυτό θα έκανα. Δεν ανεβάζεις σήμερα τιμές!
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#346544 Lidl: Ατμοσίδερο με μπόιλερ

Εικόνα

Ιταλία: 50€
Ελλάδα: 70€

Διαφορά: +40%

ΦΠΑ Ελλάδας: 24%
ΦΠΑ Ιταλίας: 23%

Δικαίωμά τους βέβαια να πουλάνε όσο θέλουν, καλό όμως είναι να μη ξεχνάμε ότι χρόνια τώρα μας θεωρούν κορόιδα περιωπής.

Συζητούσαμε σχετικά μ' αυτό στο "Σπίτι και διακόσμηση" αλλά είπα να μη χαλάσω εκείνο το το τοπικό.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#346644 Αφού έχουμε καταναλωτική συνείδηση καμηλοπάρδαλης....

< phone
Άβαταρ μέλους
By otso
#359622 στο αγαπημενο μου ΕΛΛΗΝΙΚΟ σουπερ μαρκετ Γαλαξιας σημερα. Σαν φαν της pepsi Max κοιταω και βλεπω προσφορα +250 ml 1.05e , το ιδιο ειχε και την πορτοκαλαδα ΗΒΗ , ας παρω μερικες λεω για τα παιδια . μετα θυμουμενος οτι η πεπσι μας εχει αφησει χρομους στην ελλαδα λεω δεν κοιταω να δω που στο διαολο τις φτιαχνει τωρα , και τι βλεπω 2% χυμος πορτοκαλιου .
με επιασε μελανχολια ,με την ΗΒΗ μεγαλωσαμε και τωρα οι μανατζαρεοι μας πουλανε για ηβη, νερο ποταμου με χρωμα και 2%παγοκολωνας μεξικου.βεβαια το ξεκινησε πρωτα ο ναζι ο λιντλ αυτο . υποσαχαρια αφρικη , μελανχολια.