Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#367133 Ε κι εμείς το έχουμε ψιλοκόψει τελευταία, γι' αυτό το παράτησα... Αλλά με φαίνεται θα ξανασχοληθώ αυτές τις μέρες! :eat:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367134
mjacob έγραψε:Οχι. Κάπου έγραφε και το γιατί. Δεν εχει να κανει με το ποτε χαλάει, όσο με το οτι καταστρέφεται η υφή του.

Και ένα ζυμωτό ψωμί παντως, δεν το βάζεις ψυγείο. Σόλα θα γίνει.

Δεν διαφωνω οτι θα γινει σολα, αλλα ειναι λιγο παραξενο να κραταει εκτος ψυγειου 10 μερες και μαλιστα , επειδη ειχαμε παρει και το χωριατικο πριν, να διατηρειται μια χαρα, ελαχιστα πιο σφικτο την 10η μερα.
Ενταξει, τυποποιημενο ψωμι χωρις συντηρητικα δεν υπαρχει και να μην το γραφει στην συσκευασια ειναι ολα μεσα στο αλευρι.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#367135 :hmmm:
Με προβληματίσατε :lol:
Εγώ σε ένα 10λεπτο έχω γεμάτα και τα 2 φορμάκια του αρτοπαρασκευαστή και έχω πατήσει το κουμπί να ξεκινήσει η παρασκευή. Κάνω τίποτε λάθος άραγε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#367138
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν διαφωνω οτι θα γινει σολα, αλλα ειναι λιγο παραξενο να κραταει εκτος ψυγειου 10 μερες και μαλιστα , επειδη ειχαμε παρει και το χωριατικο πριν, να διατηρειται μια χαρα, ελαχιστα πιο σφικτο την 10η μερα.
Ενταξει, τυποποιημενο ψωμι χωρις συντηρητικα δεν υπαρχει και να μην το γραφει στην συσκευασια ειναι ολα μεσα στο αλευρι.

Παίζουν και με παστερίωση πάντως. Δεν είναι απαραίτητο ότι έχουν συντηρητικά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#367277
dimitrisB έγραψε:Αν και έχω εξαιρετικό φούρνο για ψωμι (και μόνο) στη γειτονιά μου, όταν θέλω ψωμί "ξεχωριστό":
<<Ορεινό>>, απο το "Απολλώνιον".
Σαν το παλιό, ζυμωτό ψωμί, ψημένο στο χωριάτικο ξυλόφουρνο της γιαγιάς ! :eat: :eat:


+1000 :metalo:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#367280
mjacob έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν διαφωνω οτι θα γινει σολα, αλλα ειναι λιγο παραξενο να κραταει εκτος ψυγειου 10 μερες και μαλιστα , επειδη ειχαμε παρει και το χωριατικο πριν, να διατηρειται μια χαρα, ελαχιστα πιο σφικτο την 10η μερα.
Ενταξει, τυποποιημενο ψωμι χωρις συντηρητικα δεν υπαρχει και να μην το γραφει στην συσκευασια ειναι ολα μεσα στο αλευρι.

Παίζουν και με παστερίωση πάντως. Δεν είναι απαραίτητο ότι έχουν συντηρητικά.


Συνηθως το βαζεις στο ψυγειο και μετα τοστιερα. 10 μερες εξω απο ψυγειο συνηθως πιανει μουχλα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367291
GTS έγραψε:
mjacob έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν διαφωνω οτι θα γινει σολα, αλλα ειναι λιγο παραξενο να κραταει εκτος ψυγειου 10 μερες και μαλιστα , επειδη ειχαμε παρει και το χωριατικο πριν, να διατηρειται μια χαρα, ελαχιστα πιο σφικτο την 10η μερα.
Ενταξει, τυποποιημενο ψωμι χωρις συντηρητικα δεν υπαρχει και να μην το γραφει στην συσκευασια ειναι ολα μεσα στο αλευρι.

Παίζουν και με παστερίωση πάντως. Δεν είναι απαραίτητο ότι έχουν συντηρητικά.


Συνηθως το βαζεις στο ψυγειο και μετα τοστιερα. 10 μερες εξω απο ψυγειο συνηθως πιανει μουχλα.

Δεν πιανει Αγη τιποτα!

Καλα, απλο ψωμι για τοστ, απο αυτα που θελουν ψυγειο οταν το ανοιξεις, ξεχαστηκε καλοκαιρι βραδυ εκτος. Ειχαν μεινει 3 φετες και το εβγαλα στο μπαλκονι να δω ποτε θα μουχλιασει (ετσι για το γαμωτο :lol: ). Δεκα, ΔΕΚΑ μερες μετα, τιποτα :dizzy: Ειχε σκληρυνει μεν αλλα καθολου μουχλα! Απεθαντο το ψωμι του τοστ! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#367295 Ναι μωρέ .... τρώτε τόσες λαμακίες στο τοστ γίνεστε φουρνάρηδες. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#367303 Τα Lidl στην περιοχή σας έχουν φούρνο; Έχετε δοκιμάσει ζεστό φρεσκοψημένο πολύσπορο ή ακόμη και τσιαπάτα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#367307
elteo έγραψε:Ναι μωρέ .... τρώτε τόσες λαμακίες στο τοστ γίνεστε φουρνάρηδες. :shifty:

Τις λαμακιες τις βάζουμε μέσα στο τοστ.

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#367309
Pitt έγραψε:Τα Lidl στην περιοχή σας έχουν φούρνο; Έχετε δοκιμάσει ζεστό φρεσκοψημένο πολύσπορο ή ακόμη και τσιαπάτα; :hmmm:


Εχω δοκιμάσει στου Ναυπλίου.Kατεψυγμένες ζύμες είναι.Χάλια.
Ειδικά στο Ναύπλιο που όλοι οι φούρνοι έχουν καλό ψωμί.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#367364
Pitt έγραψε:Τα Lidl στην περιοχή σας έχουν φούρνο; Έχετε δοκιμάσει ζεστό φρεσκοψημένο πολύσπορο ή ακόμη και τσιαπάτα; :hmmm:

Ναι, έχω "γειτονικό" Lidl με φούρνο. Και δοκίμασα αυτά τα χρόνια (απ΄το 2013 που δούλεψαν σε κατσστήματα τους φούρνους τους) απο μιά φορά, πολλά είδη. Και τσιαπάτα και τα ψωμάκια για σάντουιτς με παπαρουνόσπορο-ηλιόσπορους.
Και για αυτό εμμένω στην άποψή μου.... ===> :s_no
Δεν συζητάω για τυρόπιτες , κουλούρια κλπ που έχει. Για τα σκυλιά! :thumbsdown:
Καλύτερα να έψηναν και να πούλαγαν τα δικά τους κατεψυγμένα, της "Kardis" !

Το μόνο που τρώμε συχνά σαν "πρωινό", είναι το φρεσκοψημένο κρουασάν βουτύρου, που έχει στο αρτοποιείο. Το έχω ξανασυζητήσει και προτείνει εδώ! Εξαιρετικό, ισάξιο με αυτό που βρίσκεις σε γαλλικές boulangerie .
Επιστροφή σπίτι , "φρεσκάρισμα" στο φούρνο (ποτέ στα μικροκύματα) για να κρατηθεί ζεστό, ώσπου να φτιάξω το διπλό μου espresso και cappuccino για τη σύζυγο και ... :eat: :eat: :eat:
Εναλλακτικά-χαριστικά, το "στριφτό" σφολιατοειδές γλύκισμα με σταφίδες, και ... ΤΕΛΟΣ.

Περί ορέξεως όμως, ........ :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#367372
Νίκος Παππάς έγραψε:
GTS έγραψε:
mjacob έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν διαφωνω οτι θα γινει σολα, αλλα ειναι λιγο παραξενο να κραταει εκτος ψυγειου 10 μερες και μαλιστα , επειδη ειχαμε παρει και το χωριατικο πριν, να διατηρειται μια χαρα, ελαχιστα πιο σφικτο την 10η μερα.
Ενταξει, τυποποιημενο ψωμι χωρις συντηρητικα δεν υπαρχει και να μην το γραφει στην συσκευασια ειναι ολα μεσα στο αλευρι.

Παίζουν και με παστερίωση πάντως. Δεν είναι απαραίτητο ότι έχουν συντηρητικά.


Συνηθως το βαζεις στο ψυγειο και μετα τοστιερα. 10 μερες εξω απο ψυγειο συνηθως πιανει μουχλα.

Δεν πιανει Αγη τιποτα!

Καλα, απλο ψωμι για τοστ, απο αυτα που θελουν ψυγειο οταν το ανοιξεις, ξεχαστηκε καλοκαιρι βραδυ εκτος. Ειχαν μεινει 3 φετες και το εβγαλα στο μπαλκονι να δω ποτε θα μουχλιασει (ετσι για το γαμωτο :lol: ). Δεκα, ΔΕΚΑ μερες μετα, τιποτα :dizzy: Ειχε σκληρυνει μεν αλλα καθολου μουχλα! Απεθαντο το ψωμι του τοστ! :lol: :lol: :lol:

Καλοκαίρι, ήλιος, μπαλκόνι...
Λογικά έχασε όλη του την υγρασία οπότε δε μπορούσε να πιάσει η μούχλα. Ίδια διαδικασία που γίνονται και τα παξιμάδια δηλαδή :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#367406
dimitrisB έγραψε:Εναλλακτικά-χαριστικά, το "στριφτό" σφολιατοειδές γλύκισμα με σταφίδες, και ... ΤΕΛΟΣ.



Αυτό τρώω. Υπέροχο.