Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#367021 Οχι. Κάπου έγραφε και το γιατί. Δεν εχει να κανει με το ποτε χαλάει, όσο με το οτι καταστρέφεται η υφή του.

Και ένα ζυμωτό ψωμί παντως, δεν το βάζεις ψυγείο. Σόλα θα γίνει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367030
Νίκος Παππάς έγραψε:Αγόρασα ψωμί του τοστ Καραμολεγκος 10 ολικής. Βλέπω ότι μέχρι την ημερομηνία λήξης ΔΕΝ θέλει ψυγείο!
Παράξενο, δεν βρίσκετε για ένα υποτίθεται χωρίς συντηρητικά;

Από το Moto G



Καραμολεγκος 10 ολικής.


Εικόνα

Ευτυχεσμενο το 2011. :thumbsdown: :thumbsdown:

Λοιπον!

Χωρις πολλα λογια γιατι κατεβηκε η Πεππα και βιαζομαι :adminpower:


Εικόνα

Εικόνα

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.

Ψωμι για αρχοντους, οχι για τον Asimovief. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#367034 Μεγάλες φέτες λέει :rofl:

Σοβαρά τώρα; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367036 Αιτουμαι τη θανατικη ποινη.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367037 Του lidl πάντως το σικάλεως μια χαρά είναι και μαλακό μαλακό
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#367043 Εδώ Lidlάκιας,, over:
ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΨΩΜΙ ΑΠΟ ΤΟ LIDL.

Αν και έχω εξαιρετικό φούρνο για ψωμι (και μόνο) στη γειτονιά μου, όταν θέλω ψωμί "ξεχωριστό":
<<Ορεινό>>, απο το "Απολλώνιον".
Σαν το παλιό, ζυμωτό ψωμί, ψημένο στο χωριάτικο ξυλόφουρνο της γιαγιάς ! :eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By nikos
#367044
g8777 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Αγόρασα ψωμί του τοστ Καραμολεγκος 10 ολικής. Βλέπω ότι μέχρι την ημερομηνία λήξης ΔΕΝ θέλει ψυγείο!
Παράξενο, δεν βρίσκετε για ένα υποτίθεται χωρίς συντηρητικά;

Από το Moto G



Καραμολεγκος 10 ολικής.


Εικόνα

Ευτυχεσμενο το 2011. :thumbsdown: :thumbsdown:

Λοιπον!

Χωρις πολλα λογια γιατι κατεβηκε η Πεππα και βιαζομαι :adminpower:


Εικόνα

Εικόνα

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.

Ψωμι για αρχοντους, οχι για τον Asimovief. :rtfm:

Αμα ποσο ειναι το ποσοστο ολικης θα διαπιστωσεις μονο 10%!!!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367046 Ψωμί και προϊόντα αρτοποιιας από Lidl ποτέ, ποτέ ποτέ όπως αναφέρει και ο από πάνω. Απάτη. Αφρός. Τίγκα στο συυντηρητικο και βελτιωτικο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#367073 Δεν λεγεται ζυμωτο ,με προζυμι λεγεται.
Το ψωμι του τοστ δεν θελει ψηγειο οσο ειναι κλειστο,μετα το ανοιγμα παει ψηγειο.
Οι φουρνοι εχουν καλυτερα ψωμια τοστ γιατι δεν βαζουν συντηριτικα.
Μονο αυτο αρκει.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#367105 Εμείς με τον αρτοπαρασκευαστή σταματήσαμε να αγοράζουμε έτοιμο ψωμί
Βάζω αλεύρι κίτρινο ψιλό Παπαφιλη στις ποσότητες που προτείνει ο κατασκευαστής για άσπρο ψωμί και βγαίνει ένα ψωμάκι μούρλια.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#367107 Το σκέφτομαι σοβαρά. Τουλαχιστον ξέρεις τι βάζεις.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#367109
stavrosg έγραψε:Εμείς με τον αρτοπαρασκευαστή σταματήσαμε να αγοράζουμε έτοιμο ψωμί
Βάζω αλεύρι κίτρινο ψιλό Παπαφιλη στις ποσότητες που προτείνει ο κατασκευαστής για άσπρο ψωμί και βγαίνει ένα ψωμάκι μούρλια.


Και καλά κάνεις. Τώρα που πήραμε πολυμίξερ σκέφτομαι να το δοκιμάσω και εγώ. ( Τι λέω παναγία μου σε αυτοκινητιστικό φόρουμ)


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#367119 Ούτε καν αρτοπαρασκευαστή χρειάζεται, ένα καλό μίξερ με κάδο και μια φόρμα μακρόστενη και έχεις ότι ψωμί θέλεις.
Φτιάχνεις μια φορά όταν έχεις ελεύθερο χρόνο και βάζεις ότι δεν θα χρειαστείς μέσα στην εβδομάδα στην κατάψυξη, στην κατάψυξη μπορεί να μπει και η ζύμη για να ψήνεις όποτε θέλεις.

Για οικονομία και ποιότητα σε σχέση με συσκευασμένα και φούρνους δεν το συζητάμε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#367127
stavrosg έγραψε:Εμείς με τον αρτοπαρασκευαστή σταματήσαμε να αγοράζουμε έτοιμο ψωμί
Βάζω αλεύρι κίτρινο ψιλό Παπαφιλη στις ποσότητες που προτείνει ο κατασκευαστής για άσπρο ψωμί και βγαίνει ένα ψωμάκι μούρλια.


Τι να σου πω... Ξεκινήσαμε κι εμείς να χρησιμοποιούμε αρτοπαρασκευαστή που είχε αγοράσει ο πεθερός μου (και τον παράτησε γιατί βαρέθηκε), αλλά δεν φτούραγε... Με τα χεράκια μου δεν θέλω πάνω από 10-15 λεπτά ασχολίας (συν το χρόνο του φουσκώματος και ψησίματος)... και βγαίνει :inlove: Περισσότερη ώρα ασχολούμουν με τον αρτοπαρασκευαστή...

Πλάκα πλάκα έχω καιρό να κάνω... Ούτ φόρμες, ούτε μίξερ... Ένα βαθύ σκεύος για ανάμιξη, ένα πιρούνι για ανακάτεμα, τα χεράκια μου, ένα ταψί και λίγη λαδόκολα (για να μην κολλήσει στο ταψί). Και 10-15 λεπτάκια... Και γίνεται... :twisted: :eat: Μία φορά, ένα βράδυ κατά τις 11:30 με τη γυναίκα μου φάγαμε 1,5-2 κιλά φρεσκοψημμένο καρβέλι με γιαούρτι και τυρί... :twisted:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367128 Κι εγώ έφτιαξα 3-4 φορές και είναι στο ντουλάπι. Για τοστ δεν συμφέρει (φτιάξε, να σου πετύχει, κόψτο μετά σε φέτες κλπ) και ψωμί δεν τρώμε, παρά μόνο όταν βρίσκεται στο τραπέζι.