Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#324864
markvag έγραψε:
italakias έγραψε:
markvag έγραψε:
italakias έγραψε:Ανδρεας Παπανδρεου,ο τελευταιος ηγετης. :(


... που σίγουρα γλίτωσε τη φυλακή, για τους επόμενους έχουμε ελπίδες ακόμα να μην... :iconcool:

Mητσοτακικος και ετσι;
Δεκαετια 80 ρεεεεεε,η χρυση εποχη για οποιον την εζησε.


Μάντεψε ποιανης διακυβέρνησης τα σπασμένα πληρώνεις σήμερα... Και δεν μιλάω ΜΟΝΟ στον οικονομικό τομέα...

Μητσοτακικός;;;; Όχι, απλά ο δρακουμέλ ακόμα ζει (μέχρι να του μπήξουν ένα παλούκι στην καρδιά! :rtfm: :lipsealed: ) και έχουμε ελπίδες ακόμα για φυλακή... :iconcool:

Και που τα βρηκες τα λεφτα ρε μαγκα για bmw 320 ;
Μηπως εχεις κονε με τους ΚΚΕδες;
Αντε γειααααααααααααααααααααααααααα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#324985 Δώσε εξηγήσεις markvag. Πού βρήκες τα 7.000 για 320 και γιατί δεν πήρες ένα μεταχειρισμένο Hyundai i10 instead.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#324997
italakias έγραψε:Και που τα βρηκες τα λεφτα ρε μαγκα για bmw 320 ;
Μηπως εχεις κονε με τους ΚΚΕδες;
Αντε γειααααααααααααααααααααααααααα.


:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Πούλησα το ένα νεφρό και τον δεξί πνεύμονα! :rtfm:

Τα λοιπά μου τα έδωσε ΤΟ ΚΟΜΜΑ (ένα είναι ΤΟ ΚΟΜΜΑ! :rtfm: ). Ο realzeus στην αλήθεια είναι ο Κουτσούμπας και είμαστε κολλητάρια και, ως γνωστόν, το ένα χέρι νίβει τ' άλλο... :rtfm: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#332899 @8777
Σαν σημερα θα γιορταζε ... :(
Άβαταρ μέλους
By g8777
#332953 :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry



Εικόνα



ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ





:s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry

















































ΚΟΔΗΣΟ :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#332954 Επι Βαληρακη ειχες μπει στο Σωμα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#332965 ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ! Α-ΔΙΑ-ΒΑ-ΣΤΟΣ!!!

:x :x :x :x

Πριν αυτοκτονησεις απο σμουθι με Overlay, κλεισε την πορτα , κατεβασε στορια, κρεμασε ταμπελιτσα ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ εξω απο το γραφειο (λες και θα ναι κανεις τετοια ωρα :s_dunno , ημιαργια σημερα, προστατης των Rayban) ανοιξε το φοριαμο και βγαλε την Περδικουλα (standard O.P. στο Σωμα) κατω απο τις ανταλλακτικες ταυτοτητες. Ανοιξε τα ματια με οδοντογλυφιδες απο τους πρωινους ουζομεζεδες , διαβασε, ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΟΥ!
























Εικόνα




Εικόνα








Γκαλακτικος. Να το ξαναπω;


















ΓΚΑ
ΛΑ
ΚΤΙ
ΚΟΣ










































Εικόνα



I love the smell of τυρινινι in the morning. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#334034 3 Δεκέμβρη 1944: Η ματωμένη Κυριακή


«…Και ξημέρωσε η 3 του Δεκέμβρη. Τρεις του Δεκέμβρη!.. Όποιος έζησε στις 3 του Δεκέμβρη, στις 4 μπορούσε να πεθάνει. Ο προορισμός του ανθρώπου, που είναι: να κάνει κάτι μεγάλο ή να ζήσει κάτι μεγάλο εκπληρώνεται. Γιατί ο λαός, ο Αθηναϊκός λαός, κείνη τη μεγάλη μέρα αποκαλύφθηκε μπροστά στο ίδιο του το μεγαλείο». Μενέλαος Λουντέμης

https://www.thepressproject.gr/article/ ... 8.facebook
Άβαταρ μέλους
By g8777
#347703 Εικόνα

(Σε μεγαλη αναλυση να το βαλετε wallpaper στον αμφιβληστοειδη σας. Ισμηνες :x .)

:s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry


Εχουν γεμισει τα "αντρικα" φορα :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic με ποστακια για σιδερωστρες , σερβιετες και κυλοτες. :help: :help: :help:

ΣΗΚΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ :sorry: :sorry: :sorry: :sorry:

Γεμισαμε Καζαντζιδες Ματσες.


Α ρε Μακαρε :( :( :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By markvag
#353692 Σαν σήμερα ένας Βρετανός code breaker ανακοίνωσε στον προϊστάμενό του πως αποκτρυπτογράφησε ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον Γερμανικό τηλεγράφημα. Το γνωστό και ως Zimmermann Telegram, που έπαιξε τον ρόλο του στην είσοδο των ΗΠΑ στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο και άρα στη νίκη της Αντάντ (που έμελλε να δοκιμαστεί πολύ το 1917 με τη Ρωσική επανάσταση).

Οι Βρετανοί είχαν κόψει τα απ'ευθείας τηλεγραφικά καλώδια που συνέδεαν τη Γερμανία με την Αμερικανική ήπειρο. Ως εκ τούτου, οι Γερμανοί είχαν 2 επιλογές για να στέλνουν τηλεγραφήματα (πάντα κωδικοποιημένα) στις διπλωματικές τους αποστολές στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Είτε τα στέλνεις μέσω μίας ουδέτερης χώρας (πχ Ολλανδίας) είτε χρησιμοποιείς την πρεσβεία των ΗΠΑ στο Βερολίνο, η οποία θα έστελνε το Γερμανικό τηλεγράφημα στην Ουάσιγκτων ως δικό της και από εκεί θα προωθούνταν στη Γερμανική πρεσβεία. Αυτό ήταν μία συμφωνία στην οποία είχε έρθει η αυτοκρατορική κυβέρνηση της Γερμανίας με την κυβέρνηση του Wilson, ο οποίος ήθελε να κρατήσει ένα κανάλι επικοινωνίας ανοιχτό με τη Γερμανία, έχοντας πάντα ελπίδες να μπορέσει να σταματήσει τον πόλεμο.

Έτσι λοιπόν, την Πέμπτη 16/01/1917 στις 15:00 το συγκεκριμένο τηλεγράφημα (κωδικοποιημένο) παραδόθηκε στην πρεσβεία των ΗΠΑ στο Βερολίνο για μετάδοση. Όταν ο Αμερικανός πρέσβυς ρώτησε γιατί το μήνυμα είναι τόσο μεγάλο, του απάντησαν ότι περιέχει προτάσεις για ειρήνευση... :roll: Την επόμενη μέρα είχε μερικώς αποκρυπτογραφηθεί από τους Βρετανούς, ενώ ο παραλήπτης του (η Γερμανική πρεσβεία στο Μεξικό) το παρέλαβε στις 19/01/1917. Οι εχθροί το ήξεραν 2 μέρες πριν τους κανονικούς παραλήπτες! :metalo: Μεγάλη πετυχεσιά! :metalo:

Το περιεχόμενο ήταν μία πρόταση στο Μεξικό για να συμαχήσει με τη Γερμανία και να κυρήξει τον πόλεμο στις ΗΠΑ, με υποσχέσεις οικονομικής και υλικής στήριξης, καθώς και επιστροφής στο Μεξικό των εδαφών που αυτό είχε χάσει το 1848 (Τέξας, Καλιφόρνια, κτλ). Η διαρροή του τηλεγραφήματος στον Αμερικανικό τύπο ήταν σίγουρο ότι θα εξαγρίωνε τους πολίτες των ΗΠΑ, που το προηγούμενο έτος είχαν ψηφίσει για την επανεκλογή του Wilson επειδή "he kept us out of the war!"... και ίσως οδηγούσε τις ΗΠΑ στη μεριά της Αντάντ.

Το πρόβλημα τώρα για τη Βρετανία ήταν το πως θα συνέβαινε αυτό... Οι Γερμανοί προφανώς δεν ήξεραν ότι και αυτή η οδός επικοινωνίας ήταν "υπό την επίβλεψη" της Βρετανίας, κάτι το οποίο δεν ήξεραν και οι ΗΠΑ (ότι δηλαδή οι Βρετανοί διάβαζαν τα διπλωματικά τους μηνύματα)... :ninja: Οι μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ ενημερώθηκαν άμεσα, το ίδιο και ο πρόεδρος Wilson, ο οποίος έπαθε σοκ στην είδηση. Λίγες μέρες αργότερα οι πράκτορες της Βρετανίας στο Μεξικό διατάχθηκαν να βρουν οπωσδήποτε διπλωματικά έγγραφα της πρεσβείας της Γερμανίας στην Πόλη του Μεξικού και, ω του θαύματος, μέσα στα έγγραφα που κατάφεραν να υποκλέψουν ήταν και ένα αντίγραφο του συγκεκριμένου τηλεγραφήματος. Έτσι, μπόρεσε να δημοσιευτεί, χωρίς να μάθει ούτε το κοινό (ούτε το Κογκρέσσο) στις ΗΠΑ ότι η Βρετανία υποκλέπτει τις τηλεπικοινωνίες της χώρας τους. Και να φέρει τις ΗΠΑ λίγο πιο κοντά στην Αντάντ. Βοήθησε ακόμα περισσότερο η Γερμανία βέβαια, που στις 1/2/17 ανακοίνωσε ότι ξεκινά εκ νέου την άνευ περιορισμών εκστρατεία των υποβρυχίων της. Ένα μήνα μετά οι ΗΠΑ κύρηξαν τον πόλεμο στις κεντρικές αυτοκρατορίες και ο πρώτος παγκόσμιος πόλεμος είχε χαθεί γι' αυτές και μαζί και ο κόσμος όπως υπήρχε μέχρι τότε. Μέχρι να συμβεί αυτό βέβαια εκατομμύρια ακόμη θα έχαναν τις ζωές τους στη μηχανή του κιμά που είναι ο σύγχρονος πόλεμος...

Μπόνους 1: Το τηλεγράφημα πήρε το όνομά του από τον υπουργό εξωτερικών της Γερμανίας, τον Arthur Zimmermann, ο οποίος στις 3/3/17 παραδέχτηκε δημοσίως την ύπαρξή του.

Μπόνους 2: Το Μεξικό περνούσε μία πολύ ταραχώδη περίοδο της ιστορίας του, με εμφυλίους, επαναστάσεις, κτλ, έχοντας δει μάλιστα αμερικανικά στρατεύματα να καταλαμβάνουν την πρωτεύουσά του μερικά χρόνια πριν. Εκτός του ότι το Μεξικό δεν ήταν σε θέση ούτε γι' αστείο να κερδίσει έναν τέτοιον πόλεμο, η Γερμανική βοήθεια (την οποία υποσχόταν το τηλεγράφημα) δεν είχε τρόπο να φτάσει στο Μεξικό, μιας και ο Ατλαντικός ελέγχονταν από το royal navy και η προσθήκη του Αμερικανικού ναυτικού δεν θα βοηθούσε ιδιαίτερα τα Γερμανικά υποβρύχια... Οπότε ο τότε πρόεδρος του Μεξικού αρνήθηκε κατηγορηματικά...

Μπόνους 3: Η Αμερικανική κυβέρνηση και η διπλωματική της αποστολή χρησιμοποιήθηκε για να μεταφέρει ένα μήνυμα προς πιθανό εχθρό της χώρας με πρόταση για κύρηξη πολέμου κατά των ΗΠΑ και απόσπαση εδαφών της... :twisted: Σατανικό... :twisted:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367334 Σήμερα κλείνω τα 54. Γεννήθηκα τέτοια μέρα το 1963. Την ίδια χρονιά με τον Μάικλ Τζόρνταν, τον Ταραντίνο, τον Τσαλουχίδη, τον Κασπάροφ, τον Φασούλα, τον Τζόνι Ντέπ. Ο πατέρας μου - μου διηγείται η μητέρα μου - έκανε μεγάλη χαρά. Του είπαν ότι πρέπει να ασημώσει και εκείνος έριξε στην σκάφη – εκεί με είχαν βάλει γιατί δεν πρόλαβαν να πάνε σε μαιευτήριο – τις λιγοστές οικονομίες του. Δεν του είχαν πει ότι θα τα έπαιρνε όλα η μαμή. Άλλο απρόοπτο δεν θυμάμαι! Α! Σε μια γιορτή στο χωριό, βοηθούσα τις γυναίκες να μαζέψουν το τραπέζι. Ήμασταν στον οντά και είχα φορτωθεί μια στοίβα πιάτα. Όπως απομακρυνόμουν ο παππούς για να με πειράξει, μου φώναξε: «Πού τα πας τα πιάτα;». Θα πρέπει να τον κοίταξα άγρια, οπότε αυτός συνέχισε: «αν είσαι άντρας πέτα τα πιάτα». Και εγώ, αμούστακος ακόμη, πλησίασα στην άκρη της βεράντας και άφησα όλα τα πιάτα να πέσουν στο κενό. Η γιαγιά μου κόντεψε να πάθει καρδιακή προσβολή αλλά εγώ είχα υπογράψει πρώιμα την ενηλικίωσή μου. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε. Δουλειές του ποδαριού, δημοσιογραφία, τηλεόραση, πολιτική. Γιατί κατέβηκα στην πολιτική; Στην ζωή μου σκεφτόμουν - και συνεχίζω να το σκέφτομαι συνεχώς - πόσο λίγο απέχει το καλό από το κακό, το λάθος από το σωστό, η επιτυχία από την αποτυχία, η σωτηρία από την καταστροφή. Ο αγαπημένος μου χημικός στο γυμνάσιο επέμενε ότι αρκεί μια σταγόνα για να αλλάξει το μείγμα. Πίστεψα λοιπόν ότι το Ποτάμι μπορεί να προσφέρει τις σταγόνες που αλλάζουν την ιστορία. Που αλλάζουν το τέλος της ιστορίας. Όχι παρακμή, αλλά ανάπτυξη. Υπερήφανοι άνθρωποι και όχι σκυφτοί. Δουλειά και όχι φτώχεια. Χαμόγελα και όχι μιζέρια. Τέτοια σκεφτόμουν καθώς πλησίαζαν τα γενέθλια μου πριν τρία χρόνια. Και εκεί που οι άλλοι στα γενέθλια τους οργανώνουν ένα τραπέζι με φίλους ή ένα γλέντι στο σπίτι ή ένα ταξίδι, εγώ είπα να γίνουμε όλοι ένα τραπέζι , ένα γλέντι, ένα ταξίδι και να αλλάξουμε τη χώρα. Περιπέτεια μεγάλη που όμως αξίζει τον κόπο. Τώρα που το σκέφτομαι ξανά, ίσως άκουσα και μερικούς να φωνάζουν: «Αν τολμάς κάντο». Και το έκανα! Και θα επιμείνω να το κάνω! Η περιπέτεια συνεχίζεται. Χρόνια μας πολλά


Εικόνα :superman: :superman: :superman: :superman: :superman:



Ναιαλλαοzorz.....