Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#859804 Εμ δεν θες να κάνεις απλά δουλίτσα, θες και infrared για μοσχάρια κλπ κλπ.

Αν στενευεσαι πάρε κάτι μικρότερο επώνυμο, αν δεν βρίσκεις κάτι να σου αρέσει ξαναδες το θέμα όταν θα διαθέτεις μεγαλύτερο budget.

Αλλιώς συμβιβασου με αυτή και ότι γίνει, το πολύ πολύ να κλαις 450 ευρώ για να γλιτώσεις 200 ευρώ.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#859810 Δεν είναι ακριβώς υπέρυθρο, έτσι ονομάζεται για λόγους μάρκετινγκ.

Απλά πολύ δυνατό μάτι υγραεριου που δεν επηρεάζεται από τον άνεμο, πιάνει πάρα πολύ υψηλή θερμοκρασία και κάνει καλό searing σε κομμάτια κρέατος που το χρειάζονται.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#859815 Και πόσο σίγουρος είσαι ότι αυτός με την κριτική,ξέρει να ψήνει η εάν έκανε καμία ματιά, άκου δεν ανέβαζε θερμοκρασία!!!, μήπως είχε-1 εξωτερική θερμοκρασία?? η μήπως είναι βαλτός για δυσφήμηση.???
Άβαταρ μέλους
By 224v
#859816
224v έγραψε:Και πόσο σίγουρος είσαι ότι αυτός με την κριτική,ξέρει να ψήνει η εάν έκανε καμία μαλακιά, άκου δεν ανέβαζε θερμοκρασία!!!, μήπως είχε-1 εξωτερική θερμοκρασία?? η μήπως είναι βαλτός για δυσφήμηση.???
Άβαταρ μέλους
By fokion
#859817 τουτη δω 14 χρονια της εχω βγαλει το λαδι καθε καλοκαιρι...
"βασικό" μοντελο του τοτε...

Εικόνα

Σε αυτα τα χρονια εχω αλλαξει ενα μπερνερ και εχει σαπισει ο πατος στον οποιο βιδωσα μια λαμαρίνα αφου εκοψα το σαπιο..
Εικόνα

CampingGaz Clasik 2 ή καπως ετσι...
το αντιστοιχο της ( 14 χρονια μετα ) πρεπει να ειναι αυτο
https://www.electroholic.gr/el/product/DIFCAM00030?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwhtWvBhD9ARIsAOP0GogQOgMYoOjJitSoSqQj0pcD2nAL51zUKKAo4pW_mZJY2qTWYYCAEgUaAgLDEALw_wcB
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#859824
224v έγραψε:Και πόσο σίγουρος είσαι ότι αυτός με την κριτική,ξέρει να ψήνει η εάν έκανε καμία ματιά, άκου δεν ανέβαζε θερμοκρασία!!!, μήπως είχε-1 εξωτερική θερμοκρασία?? η μήπως είναι βαλτός για δυσφήμηση.???


Εκτος απο τον τυπο που εβαλε 1 αστερι και εγραψε τα αισχη, προσεξα οτι και αλλοι που βαλανε 2-3-4 αστερια κανανε παραπονακια για χαμηλη θερμοκρασια. Τι να πω, δεν ξερω ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#859825
dimik έγραψε:Εμ δεν θες να κάνεις απλά δουλίτσα, θες και infrared για μοσχάρια κλπ κλπ.

Αν στενευεσαι πάρε κάτι μικρότερο επώνυμο, αν δεν βρίσκεις κάτι να σου αρέσει ξαναδες το θέμα όταν θα διαθέτεις μεγαλύτερο budget.

Αλλιώς συμβιβασου με αυτή και ότι γίνει, το πολύ πολύ να κλαις 450 ευρώ για να γλιτώσεις 200 ευρώ.

< >

Απο καμποσους λογους που χρησιμοποιω για να πεισω το μυαλο μου οτι πρεπει να παρω μια τετοια ψησταρια, ο βασικος ειναι η γευση. Γιατι πιστευω οτι οι υπερυθρες μπορουν να κανουν διαφορα στο ψησιμο του μοσχαριου.

Εχω ψησει ολοκληρα κοπαδια γουρουνια και αμνοεριφια στη ζωη μου, θεωρω με επιτυχια. Αλλα με το μοσχαρι το οποιο τρωω ολο και περισσοτερο τα τελευταια χρονια, εχω θεματακι και καμποσα "αποτυχημενα" (για τα γουστα μου) ψησιματα. Το βασικο προβλημα ειναι οτι δε μπορω να εχω τοσο υψηλες θερμοκρασιες για να θωρακισω σωστα το κρεας. Και επισης στα χοντρα κομματια μοσχαριου (πχ καμια Τομαχοκ) με την κλασικη ψησταρια καρβουνων που εχω, δε μπορω να την χρησιμοποιησω σα φουρνο κλεινοντας το καπακι. Και τα τοσο χοντρα κομματια για να ψηθουν σωστα, μετα την εξωτερικη θωρακιση θελουν φουρνο για να γινουν κι απο μεσα σωστα. Γιατι αν τα αφησεις πολυ ωρα στη σχαρα μεχρι να ψηθουν σωστα και στο εσωτερικο, το εξωτερικο δεν καλειται πλεον ως θωρακιση, αλλα ως καρβουνο!

Παμ παρακατ... Η διαφορα στην τιμη, ειναι στην ουσια πολυ μεγαλυτερη απο 200€. Για ενα 200αρι δε θα το σκεφτομουνα καν για να παρω απο το πανω ραφι και να εχω τη σιγουρατζα μου! Γιατι η αμεσως επομενη απο τη συγκεκριμενη που μου γυαλισε... Απο ενδεδειγμενη μαρκα (Ναπολεον)... Και με 4 καυστηρες + 1 με υπερυθρες, ειναι αυτη:

https://www.skroutz.gr/s/33684891/Napol ... 16600.html

1000€ αν την παρεις απο εναν Κρητικο με 0 φιντμπακς ή 1250€ αν την παρεις μεσω Σκρουτζ για να εχεις πιο ηρεμο το κεφαλι σου. Οποτε σε σχεση με τα 450€ που εχει η κατω-ραφι-τισα του Πρακτικερ, μιλαμε για 550€ - 800€ για την "ιδια" (σε προδιαγραφες) ψησταρια :s_sad
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#859832 Αν η ψησταριά είναι δυνατή το υπέρυθρο μάτι δεν έχει τόση σημασία.
Γνώμη μου;
Πάρε μία βασική επώνυμη χωρίς ενδεχομένως πλαϊνό μάτι που θα κάνει την ίδια δουλειά και θα χωράει καλύτερα.

Καλός φίλος είχε μια outback για χρόνια με την οποία έχουμε κάνει άπειρα ψησίματα και προπερσι πήρε μία Webber βασικό μοντέλο με τρεις καυστήρες.

Δέκα μέρες μετά με φώναξε να ψήσουμε.

Πιο γρήγορα από άλλες φορές, πιο νόστιμο και απίστευτα εύκολο καθάρισμα μετά.

Αν θυμάσαι στο είπα από την αρχή. Μία Webber, όποια να είναι.

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#859861
dimik έγραψε:Δεν χρειάζεσαι υπέρυθρες...


Ουτε αν το ψεκασεις με ενα μπουκαλι WD40 δεν ξεκολλαει το μυαλο μου απο τις υπερυθρες :shifty:

skous έγραψε:Και με 3 καυστηρες μια χαρα ειναι


Αυτο ομως ειναι καλη ιδεα! Με δεδομενο οτι αν μαζευτουμε πολλα ατομα παω κατω στην αυλη και βαζω μια καρβουνια και οι 3 καυστηρες ειναι αρκετοι εφοσον κυριως θελω να φτιαχνω ενα γρηγορο πιατο φαι για την παρτη μου.

Οποτε πλεον εχουν μεινει στην κουρσα οι εξης 2 επιλογες:

https://www.skroutz.gr/s/34124804/James ... thron.html

https://www.skroutz.gr/s/48119720/Napol ... GT-GR.html

Κουκλι σε εμφανιση και εγκεκριμενο μπραντ απο το πετρολχεντζ η Ναπολεον. Δυσκολα θα χασει την κουρσα :s_cool
Άβαταρ μέλους
By dimik
#859862 Πάρε σε κανένα κατάστημα και ρώτα αν γίνεται upgrade η Napoleon σε infrared με αγορά εξαρτήματος.

Από ότι βλέπω κυκλοφορούν upgrade kits.

Ίσως αξίζει να πάρεις την απλή και σε 2ο χρόνο κι εφοσον κρίνεις ότι σου χρειάζεται να δώσεις αλλά 200 για τις υπέρυθρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#859863
dimik έγραψε:Πάρε σε κανένα κατάστημα και ρώτα αν γίνεται upgrade η Napoleon σε infrared με αγορά εξαρτήματος.

Από ότι βλέπω κυκλοφορούν upgrade kits.

Ίσως αξίζει να πάρεις την απλή και σε 2ο χρόνο κι εφοσον κρίνεις ότι σου χρειάζεται να δώσεις αλλά 200 για τις υπέρυθρες.

< >


Λυσσαξες να μου φας το ματι με τις υπερυθρες παναθεμα σε :lol:

Αφου ειπαμε ρε μαστορα. Αυτο το ματι ειναι το πρωτο φιλτρο στην αναζητηση μου :rtfm:

Παμ παρακατ... Νεες ερωτησεις!!!
- Με φιαλη τι κανουμε? Παιρνουμε 2 φιαλες και με το που αδειαζει η μια, βαζουμε στην ψησταρια την αλλη τη γεματη και στελνουμε την αδεια για γεμισμα? Ποια ειναι η καλυτερη φιαλη που παιζει και γιατι?
- Για το καθαρισμα τι υλικα θα χρειαστω? Φανταζομαι καμια βουρτσα? Κατι σπρευ που βλεπω να ψεκαζουν τα Αμερικανακια για να καθαρισουν τι λενε?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#859864 Φιάλη Coral gas με ρυθμιστή της ίδιας εταιρείας που δείχνει περίπου πόσο μένει.

Αν έχεις χώρο για να κρατάς 2η για παν ενδεχόμενο ακόμα καλύτερα.

Βούρτσα καλής ποιότητας που να μην φεύγουν τρίχες.

Πινέλο-ψεκαστηρι λαδιού για συντήρηση της μαντεμένιας σχάρας.

Κάλυμμα ψησταριάς.

Σπάτουλα και μακριά λαβίδα για τα γυρίσματα.

< >