Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#364331 Πως έχω υποχρέωση να τα στείλω?

Μάλλον κι εγώ 3μηνα θα στείλω γιατί βλέπω στις αποκλίσεις και οι άλλοι 3 μηνα στέλνουν...
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#365240 Μιας που λέτε για ΜΥΦ, έχω κόψει για το 2016 3 τιμολόγια παροχής υπηρεσιών στον ΕΛΚΕ (Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας). Με ενημέρωσαν συνάδελφοι στο νοσοκομείο ότι πρέπει μέσα στο Φλεβάρη του '17 να αναρτηθούν αυτά στο taxis, ισχύει?
Αν ναι, είναι κάτι σχετικα ευκολο που μπορώ να κάνω να κάνω μόνος (έτσι κι αλλιώς δεν έχω εσοδα-εξοδα κτλ και υπαγομαι σε 0 ΦΠΑ); Μέχρι να ασχοληθώ με ΕΛΚΕ, ΟΑΕΕ κτλ, τη φορολογική μου την έκανα μόνος, τώρα γι αυτό θα θέλει λογιστή (κι αν ναι, πόσο πάνω κάτω κοστίζει για να το κάνει αυτό); Τέλος...Κάθε ποτέ γίνεται, υπάρχει δυνατότητα ανά έτος ή θέλει ντε και καλά πιο συχνά;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#365308
rafi έγραψε:Καλησπέρα..Μία φορολογική απορία..
Έστω ότι έισαι μηχανικος ελ.επ. με έναρξη στην εφορία κτλ. και θες να προσθέσεις ένα ακόμα ΚΑΔ, συγκεκριμένα εμπειροτέχνη εργολάβου οικοδομών, έχεις καμία φορολογική/ασφαλιστική επίπτωση; Ή απλά κάνεις μεταβολή στην εφορία και τέλος;



το ειδα αργα, αλλα αφου δεν απαντησε κανεις:

1) καμια επιπτωση φορολογικα/ασφαλιστικα
2) Μεταβολη στην ΔΟΥ αλλα πρεπει να το γνωστοποιησεις ΚΑΙ στο ασφαλιστικο ταμειο.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#365311
QsisVTS έγραψε:Δες τι σου έχουν ανεβάσει (αν σου έχουν ανεβάσει) και ανέβασε κι εσύ το ιδιο


σε ευχαριστω.

μπηκα στο taxis και πηγα κατω κατω στις εφαρμογες που ειδα να λεει για ΜΥΦ και μου βγαζει αυτο:
Εικόνα

σημαινει οτι δεν εχει ανεβασει κατι ο ΕΛΚΕ (τα τιμολογια αφορουν σε Οκτωβρη/Νοεμβρη/Δεκεμβρη);
εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να ανεβασω εντος του Φλεβαρη, αλλιως θα εχω προστιμο;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#365322 Αριστερά έχει επιλογή που λέει Αποκλίσεις... Εκεί θα φανούν...
Είσαι υποχρεωμένος να ανεβάσεις, αλλιώς θα έχει πρόστιμο...
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#365329
MIXOStsi έγραψε:Αριστερά έχει επιλογή που λέει Αποκλίσεις... Εκεί θα φανούν...
Είσαι υποχρεωμένος να ανεβάσεις, αλλιώς θα έχει πρόστιμο...


Σε ευχαριστώ κι εσένα.
Πήγα, 4ο τρίμηνο 2016, παρθενοι είναι οι πίνακες: Αποκλίσεις εσόδων, Αποκλίσεις εξόδων, Αποκλίσεις Cas εισπράξεων, Αποκλίσεις Cas πληρωμών (που θα εμφανιστεί η οποία απόκλιση?).
Έχει κι ο ΕΛΚΕ το περιθώριο ως τέλος του μήνα λογικά να το κάνει έτσι; Ευκολότερο είναι να περιμένω να το κάνουν εκείνοι (αν για τον οποιο λογο δεν το κάνουν...τι γίνεται?) και μετά να το κάνω εγώ, έτσι; Απλά "εγκρίνω" ότι ανεβάσουν (και εφόσον συμφωνώ φυσικα) ή πρέπει να ανεβάσω και κάποιο αρχείο από σκαναρισματα του βιβλίου με τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#365351 Θα φανούν στις Αποκλίσεις στον κάτω πίνακα "Έσοδα που δεν δηλώθηκαν"...

Θα τα περάσεις πηγαίνοντας απ' τις επιλογές Τιμολόγια Εσόδων και πατήσεις πάνω αριστερά στο νέο τιμολόγιο και θα συμπληρώσεις τα στοιχεία...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#365374 φυσικά και το δημόσιο ανεβάζει τελευταία στιγμή, εμένα με έχουν κάψει και έχω δει λάθος μου ενώ ήταν εκπρόθεσμα για μένα τα έσοδα, αλλά όχι για αυτούς τα έξοδα :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#365843 Δεν έχουν αποτέλεσμα οι πελφεντέρε?
Τελευταία επεξεργασία από MIXOStsi και 17 Φεβ 2017, 13:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#365844 δεν έχω ιδέα ακόμα :hmmm: δε με αφορά και αυτή τη περίοδο δεν έχω κάτι σχετικό ώστε να το ψάξω

τρέχω με άλλα