Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#340950
gianik έγραψε:Αχχ τα μερη μου Scotch... :inlove:

Τελικά για να επανέλθουμε ontopic :lol: βρήκες παραδοσιακά κλπ προιόντα που ήθελες;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#340953 :)
Ναι , σταματησα στον Τσατσουλη κ του εκανα 50€ τζιρο (φετα , γραβιερα, μελι,χυλοπιτες κ.λ.π) κ επισης στο chalet mainalon για γλυκο καστανο που ηθελε η πεθερα... :inlove:
Απιστευτη φετα , πιο απιστευτη η γραβιερα του . Το ελατισιο μελι του (1kg) κοντευει να το τσακισει ο μικρος...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#340954 Μέλι ελάτης (βανίλια); Στο chalet δεν είχε ούτε για δείγμα χθες που πέρασα. Μόνο Ταϋγέτου (που δυστυχώς δε συγκρίνεται) :(

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#340958
gianik έγραψε::)
Ναι , σταματησα στον Τσατσουλη κ του εκανα 50€ τζιρο (φετα , γραβιερα, μελι,χυλοπιτες κ.λ.π) κ επισης στο chalet mainalon για γλυκο καστανο που ηθελε η πεθερα... :inlove:
Απιστευτη φετα , πιο απιστευτη η γραβιερα του . Το ελατισιο μελι του (1kg) κοντευει να το τσακισει ο μικρος...

Οντως έχει καλά τυριά ο Τσατσουλής και με ντόπιο γάλα,όχι "ντόπιο" και να το φέρνει απο χωριά πχ της Σπάρτης .Δεν είναι κακό αλλά ξεφευγεις απο τον ορισμό του ντόπιου.Επίσης στην Κλειτορία υπάρχει και ο Μηλιτσόπουλος που έχει πολύ καλά τυριά.
Στην Τρίπολη καλύτερος όλων σε ποιότητα Μπαζιωτάκης .Ειδικά αν σου αρέσει η σκληρή πιπεράτη φέτα.
http://www.athinorama.gr/umami/cheese/a ... id=2505949
http://www.ypaithros.gr/vraveio-anwteri ... a-arkadia/

Scotch έγραψε:Μέλι ελάτης (βανίλια); Στο chalet δεν είχε ούτε για δείγμα χθες που πέρασα. Μόνο Ταϋγέτου (που δυστυχώς δε συγκρίνεται) :(

< >

Τωρα έχουν ανοίξει μαγαζί με τέτοια προιόντα και στην Τρίπολη ,στην πλατεία Κολοκοτρώνη .Εκεί ίσως να βρεις.Αφοί Δαμόπουλοι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#340977 Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τοποθεσίες... Άγνωστος κόσμος, σαν να είναι σε άλλη χώρα.
Νομίζω πρέπει να κανονίσω ένα tour Πελοπόννησο.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#340984 :s_thumbsup
Dimik απιστευτα μερη.....
Με την κυνηγοπαρεα που ειχα μπλεξει , γνωρισα μερη που δεν ηξερα οτι υπαρχουν..ανεβηκα σε βουνοκορφες κ ημουν πιο πανω κ απ την ομιχλη.. :inlove:
Γι αυτους που ξερουν Κοντοβαζαινα ,Βαχλια,Δημητρα , περιξ της λιμνης Λαδωνα , Διβρη......
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#340985 Γιάννη με την επόμενη ευκαιρία ανέβα από Δερβένι, Ζαχολη, Καρυα, Γκούρα, Κλειτορία κλπ κλπ και σκας Καλάβρυτα. Άνοιξη κατά προτίμηση.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#340986 Οταν εσυ πηγαινες , εγω ερχομουν .... :lol:

Οντως πολυ ομορφες διαδρομες...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#341056
dimik έγραψε:Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τοποθεσίες... Άγνωστος κόσμος, σαν να είναι σε άλλη χώρα.
Νομίζω πρέπει να κανονίσω ένα tour Πελοπόννησο.

< >

Και εγώ το ίδιο ακριβώς σκέφθηκα ένας γύρος Πελοποννήσου επιβάλλεται.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#341099 Μιας και οι επισκέψεις στη Λάρισα πλέον είναι τακτικές θα ήθελα προτάσεις φαγητού όλων των ειδών, γυριδικα, ταβέρνες, εστιατόρια, πιτσαρίες κλπ. Επίσης ζαχαροπλαστεια και αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο από γλυκά, ξεκινώντας από κέντρο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#341152 3 βαθμούς είχε όταν ήρθαμε. Από -3 έως 6 έχω δει μέχρι στιγμής.
Μαγούλιανα λέμε να πάμε τώρα μια βόλτα, που καρδαμώσαμε με το κατσικάκι, το σύγλινο και το μοσχαράκι. Πήγαμε από Δημητσάνα (Μουσείο Υδροκίνησης), περάσαμε κι από φιλέματα...
Βασίλη είδα και το αστεροσκοπείο :shifty: (τι είναι όμως; lol)

< >