Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#348591 Όταν τα ξεθάψω θα το φωτογραφίσω, το κουτί ήταν τύπου Flip flop και άνοιγε σαν καπώ αυτοκινήτου με στηρίγματα δεξιά - αριστερά, μετά βγήκαν τα τύπου tower
Άβαταρ μέλους
By otso
#348592 pentium 75 ο πρωτος το 92 η 93 ηταν ο μικροτερος και οθονη sony 15 το RAM συνιστουσε 15 επειδη ηταν μεγαλη .
ιντερνετ την ιδια εποχη απο το Acropolis του Μιλτου Μακριδη , ο ιδιος μου ελεγε οτι τοτε οι χρηστες στην ελλαδα μαζι με των πανεπιστημιων ηταν 30000 περιπου .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#348595
bill33 έγραψε:Το κρυφτό κάτω απο τα θρανία σε ασκήσεις για την περίπτωση σεισμού


Τώρα τι μου θύμισες... Πρέπει να ήμουν 1η ή 2α δημοτικού και ήταν να κάνουμε άσκηση σεισμού. Μας το είχαν πει από την αρχή ότι την τάδε ώρα, στο τελευταίο 5λεπτο θα χτυπήσει το κουδούνι για την άσκηση. Ε, τελειώνει η δασκάλα το μάθημα και μας λέει "παιδιά τώρα περιμένουμε λίγο, θα χτυπήσει το κουδούνι για την άσκηση σεισμού, θα μπούμε κάτω από τα θρανία, κτλ..." Ε, ακόμα θυμάμαι την έκπληξή της όταν έγινε κανονικός σεισμός εκείνη τη στιγμή! :lol: :metalo: :metalo: Δεν ήταν σοβαρός προφανώς, αλλά κουνηθήκαμε (ακόμα θυμάμαι τη δασκάλα να μπαίνει κάτω από την έδρα και το βάζο με τα λουλούδια να κουνιέται :lol: :lol: ). Μετά στην αυλή και σπίτι, γιατί έγινε σεισμός... :lol: :lol:

Μιλάμε για σύμπτωση όχι αστεία... :yahoo: :lol: :lol:


Πάντως εγώ (γεννηθείς το 1980, τελείωσα σχολείο το 1998) διπλοβάρδια είχα από την 1η δημοτικού μέχρι την 3η λυκείου. Μου έκανε εντύπωση που η μεγάλη μου πρόπερισυ στην 1η δημοτικού δεν είχε διπλοβάρδια...


Κάναμε και μαθήματα πληροφορικής στο γυμνάσιο 1η και 2α γυμνασίου 1993-1994, MS-DOS φυσικά, σε δισκέτες 3,25' και γράφαμε ιστορίες... ακόμα έχω τη δισκέτα, έχει και driver στον παλιό υπολογιστή, αλλά η δισκέτα δεν παίζει... :lol: Είχαμε ένα εργαστήριο με καμιά 15αριά υπολογιστές και καθόμασταν 2 σε κάθε υπολογιστή, μαθαίναμε τις βασικές εντολές (DIR... :metalo: :lol: το μόνο που θυμάμαι... :lol: ). Στην 3η γυμνασίου δεν ξέρω γιατί, δεν κάναμε και στο λύκειο δεν είχαμε τέτοιες πολυτέλειες... :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#348598 εχω κατεβασει και βλεπω το The Waltons με τον τζων μποι , εντυπωση μου κανει που η μαμα της οικογενειας ειναι χριστιανη και βαπτιστρια παρακαλαει με παραπονο τον αντρα της να βαπτιστει και εκεινος χανογελαει σχεδον ειρωνικά περιπου σε καθε επισοδειο, εννοειται οτι τα παιδια βαζουν τα γελια και το βλεπω μονος μου . με την γυναικα βλεπουμε μαζι τωρα το The Wings of War , δεν το θυμομουν καλα ,φοβερο ,με εναν εκπληκτικο Robert Mitchum.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#348602
REALZEUS έγραψε:
belgarion έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
bill33 έγραψε:υπολογιστές


Έλα Βασίλη κόψε την πλάκα! Υπολογιστής; :omg: Τελείωσα το Λύκειο όταν γεννήθηκε ο JasonLouk και υπολογιστή δεν είδα ποτέ σε Δημόσιο σχολείο.

Εμείς είχαμε με ms dos , δισκέτα 5.25 ,ασπρόμαυρη οθόνη.Έχω κάπου την δισκέτα που μας μοίρασε ενας Καθηγητής με χρησιμα προγραμματα της εποχής.Υπήρχε και ένας με σκληρό δίσκο!,έγχρωμη οθόνη και εκτυπωτή αλλά δεν μας άφηναν να τον αγγίζουμε.


Πάτε να με τρελάνετε μου φαίνεται. :s_sarcastic
Μέσα δεκαετίας 1990 στο καλύτερο ίσως Δημόσιο Λύκειο τη Θεσ/νίκης και PC ήταν η λέξη που λέγαμε στα διαλείμματα και όσοι διαβάζαμε RAM... Οθόνη 15αρα Sony τοτε 150.000 Δρχ. :vava:

Εγω δεν θυμάμαι αν τους είχαμε στο Γυμνάσιο ή στο Λύκειο(ηταν το ίδιο κτήριο) ,αλλά υπήρχαν και κάναμε πληροφορική, εντολές dos , επεξεργασία κειμένου, και θυμάμαι ότι παίζαμε και κάποιου είδους βολλευ ή κάτι τέτοιο στο τέλος της ώρας.Τελείωσα το 1997 το Λύκειο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#348635 Είχαμε κι εμείς υπολογιστική μηχανή στο δημοτικό. Το καλό μ’ αυτήν ήταν ότι δεν χρειαζόταν να ξέρεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού και το UI της ήταν καταπληκτικό και έγχρωμο παρακαλώ, όχι πράσινα ή ασπρόμαυρα μπαρμπαδέλια.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#348678
mirage έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
belgarion έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
bill33 έγραψε:υπολογιστές


Έλα Βασίλη κόψε την πλάκα! Υπολογιστής; :omg: Τελείωσα το Λύκειο όταν γεννήθηκε ο JasonLouk και υπολογιστή δεν είδα ποτέ σε Δημόσιο σχολείο.

Εμείς είχαμε με ms dos , δισκέτα 5.25 ,ασπρόμαυρη οθόνη.Έχω κάπου την δισκέτα που μας μοίρασε ενας Καθηγητής με χρησιμα προγραμματα της εποχής.Υπήρχε και ένας με σκληρό δίσκο!,έγχρωμη οθόνη και εκτυπωτή αλλά δεν μας άφηναν να τον αγγίζουμε.


Πάτε να με τρελάνετε μου φαίνεται. :s_sarcastic
Μέσα δεκαετίας 1990 στο καλύτερο ίσως Δημόσιο Λύκειο τη Θεσ/νίκης και PC ήταν η λέξη που λέγαμε στα διαλείμματα και όσοι διαβάζαμε RAM... Οθόνη 15αρα Sony τοτε 150.000 Δρχ. :vava:

Ιδια περιοδο στο καλυτερο, χιχιχι, Δημοσιο της Θεσσαλονικης ειχαμε 8088 και προς το τελος της , 97 δλδ; αποκτησαμε και Ιντερνετ και κανονικους υπολογιστες.
Θυμαται κανεις Logo?

< >

"επανέλαβε" αντί "επανάλαβε" ? :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#348690 Φυσοκάλαμα με τα πλαστικά μπαστούνια απο τις σημαίες της ΝΔ!!
Άβαταρ μέλους
By skous
#348693 Και με Σπιρτόκουτα απο κάτω για να κρατάς πολύτιμα πυρομαχικά (καρφίτσες, μπιλάκια, κλπ)


< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#348694 Τα καλυτερα πολεμοφοδια ηταν κατι καρποι απο ενα συγκεκριμενο δεντρο τοτε , νομιζω μπιρμπιλονια τα λεγαμε.. :hmmm:


Edit:
Αυτα εννοω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#348712
gianik έγραψε:Τα καλυτερα πολεμοφοδια ηταν κατι καρποι απο ενα συγκεκριμενο δεντρο τοτε , νομιζω μπιρμπιλονια τα λεγαμε.. :hmmm:


Edit:
Αυτα εννοω
Εικόνα

Ω ναι... και έτσουζεεεε, αν λέμε το ίδιο όταν ωριμαζε γινόταν κόκκινοι οι καρποί και έλιωναν εύκολα σαν ντοματακια.

Θυμάμαι χωριζομασταν σε ομάδες για πόλεμο και κάθε ομάδα είχε σαν βάση από ένα πλινθοκτιστο εγκατελειμενο σπίτι στην γειτονιά. Μέχρι και εκκαθάριση οικίας κάναμε στα πρότυπα Swat που βλέπαμε στην τηλεόραση

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#348798 Άλλα τα ντοματακια άλλα τα μπιρμπιλονια του Γιανίκ!
Τα τοματακια ηταν πολύ μικρότερα και έλιωναν, τα αλλά δε χωραγαν στα μικρά φυσοκαλαμα, ειχαμε φτιαξει θυμάμαι απο κάτι σωλήνες πλαστικούς οικοδομής (για τα καλώδια) κολλημένο σε ξύλο με μονωτική για να είναι ευθύβολο και βαρουσαμε στο ψαχνό!
Αυτοι που είχαν τα λεπτα (με τα χρωματιστά σωληνακια που πουλούσαν τα ανθοπωλεια) διαμαρτύρονταν γιατί πονουσε....