Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#357317 Ανοησίες. ΑΝΟΗΣΙΕΣ! :x

Κατάλαβες τώρα; Βρήκαν κάτι ασπονδυλα την ευκαιρία και εκμεταλλεύονται την ανιδιοτελή αγάπη του λαού προς το Μεγάλο για να βγάλουν ένα πεντάευρο. Και η Μιμη στους πέντε δρόμους. ΣΤΟΥΣ ΠΈΝΤΕ. Σε κάποιες ταβέρνες τη βγάζει όλη τη μέρα. :sorry: Ξεφτίλα δηλαδή.
Στο δια ταύτα. Τι να αποδώσει ένα στατικό μοντέλο από τον παλμό, την αγωνία αν είναι Σιδερενιος, τα δάκρυα του Κατσιφαρα, τις Χριστοπαναγιες χαράς του Κουρη; :s_dunno Δεν είναι ότι πρόκειται για μία σχολική εργασία της πρώτης δημοτικού με σκοπό να μυηθουν τα μουλικα στον πασοκικο διαλεκτικο υλισμο. :s_no
Κάτι πακιστανοι τα στησανε για να πουλησουν νοσταλγία τα τσακαλια που λέγαμε νωρίτερα. :iconcool:
Ο Μεγάλος την μέρα εκείνη ξεφτυλισε κάτι Μπερνσταινηδες και Φον Καραγιάννηδες, για κάρτα ανεργίας σουμπιτοι όλοι αυτοί οι κατσαπλιαδες.
Με αερινες κινήσεις των χεριών, σαν να παίζει μπάσκετ ο Χατζηπαναγης, μας οδήγησε σε μεθεξη, σε υπερβατικη εμπειρία. :inlove:
Με το αριστερό υποταξε τη γκομενα ("έλα δίπλα μου μωρή ρουφιανα, στο πα, θα σε κάνω βασίλισσα ") και με το δεξί τις πουτανες από κάτω (" Πώς σας φαίνονται; Είπα στον Γιακουμπ να τα κάνει λίγο μελατα, να σας χωράνε όλους")

ΜΕ ΜΠΙΝΙΑ ΤΟΝ ΛΥΓΙΣΕΣ ΠΟΥΣΤΗ ΧΑΡΕ

:s_cry :s_cry :s_cry :s_cry
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#357335 Τοπικό περί παλιού ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ;
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#357336 Το καλύτερο ποστ της χρονιά ως τώρα.

Βάζει τα πράγματα στη θέση τους. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#357371
edmond έγραψε:Σχετικοάσχετο.
Η Μαργαρίτα ζει ακόμα;


Zει και βασιλεύει, λίγο μικρότερη από τον Κωνσταντίνο τον Κρητικό, στα 93 της. Πέρυσι έβγαλε και βιβλίο, είναι και πρόεδρος σε κάτι ΜΚΟ. Αυτά...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#358347 Απο το τοπικό περί espresso κλπ, αυτό :
Y.V έγραψε:.....Ηταν δε μεγαλη ντροπη για μια νοικοκυρα να μην καταφερνει να "ψηνει" καλο τουρκικο. Αφου αυτο ηταν που προσεφερε εθιμικα στους επισκεπτες, μαζι με λικερακι και σπιτικο γλυκο του κουταλιου.

μου θύμισε αυτό :
Σοκολατάκια "μαργαρίτα"
Εικόνα
αλλά και το .... ελληνικό "βερμούτ"
Εικόνα
για τις "φτωχές", αλλά καθιερωμένες (υποχρεωτικά με ανοιχτό σπίτι) ονομαστικές γιορτές της δεκαετίας του '60-'70!

:s_empathy
Άβαταρ μέλους
By bill33
#358349 Βάλε και κουραμπιέδες (στα μέρη μας δεν είναι μόνο για τα Χριστούγεννα) και δίπλες στα γλυκά .Σοκολατάκια Τζοκόντα και noisetta .
Άβαταρ μέλους
By otso
#358352 Στο χωριο επρεπε να ψησεις αρνι και οποιος ηθελε μπορουσε να περασει να φαει και να πιει μετα την δυση του ηλιου βεβαια.
Το ανεκδοτο ηταν απο την μεγαλη γειτονικη μας πολη , οπου ειχαν φιλους κουμπαρους συγγενεις , πηγαιναν και ετρωγαν τον αγλεωρα , αλλα οταν πηγαινες εσυ στα χρονια πολλα σπιτι τους μονο σοκολατακι. Το βερμουτ εγινε φοβερη μοδα στην ληξη του 60 ενω πρωτα δεν πηγαιναν τιποτα , ξαφνικα επρεπε να πας με ενα βερμουτ στα χερια . Τα μπακαλικα ειχαν καβες ολοκληρες με βερμουτ.

Τωρα θυμήθηκα , οι γυναικες βεβαια δεν γιορταζαν ποτε και δεν ειχαν και χρονια πολλα ετοιμασιες και τραπεζωματα.
Γενεθλια ηταν αγνωστο πραγμα .
καπου στα 14 σηκωθηκα το πρωι και βλεπω την μανα μου να φτιαχνει λουκουμαδες , τι ειναι ρε μανα λεω τι γιορταζουμε; σημερα εχεις γενεθλια μου λεει η συχωρεμενη , ποιος ξερει που ειχε ακουσει οτι γιορταζουν και τα γενεθλια.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#366946 ΕικόναΕικόνα
Είχα και έχω μεγάλη αγάπη για τα rally, ιδίως για την περίοδο '75-'95.Τις συγκεκριμένες πρέπει να τις είχα πάρει από το no limits.Δυστυχώς βίντεο δεν υπάρχει πλέον, αλλά θα τις ψηφιοποιησουμε με τη βοήθεια καλού συμφορουμιτη
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#366984 Με την ευκαιρία της Αποκριάς -ΣΚ της Κ. Δευτέρας...... Χαρταετοί! :inlove:

Οι παραδοσιακοί όμως, οι χάρτινοι/εξάγωνοι :rtfm: όχι οι πλαστικούρες κλπ σχέδια της ... νεότερης Ελλάδας! :protest:

Εικόνα

Αγοραστούς σάν "δημοτικάκι", απ΄τα τότε βιβλιοπωλεία της γειτονιάς ή (ναί, και σε αυτά) τα μεγάλα ... ψιλικατζίδικα της εποχής.
ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟΥΣ και μόνο απ΄ τα 12 μου, αφιερώνοντας 3-4 ώρες στην κατασκευή και τη προετοιμασίια για πέταγμα. Και πάντοτε "αστέρι", σαν της φωτό, με κρόσια, χειροποίητικη ουρά με "κατσαρωμένες φούντες κλπ, ώστε να "θροΐζει" στο πέταγμα, και όλα τα "παρελκόμενα", με ειδικούς κόμπους στα ζύγια για να μή "μετακινούνται" και ... ξερυθμίζονται! :lol:
Και κάθε χρόνο , με διαφορετικά χρώματα, με κοντράστ ακόμα και στα κρόσια!
Και μέχρι τα 15 μου, μέσα δεκαετίας του ΄70, ξεκινάγαμε με τους φίλους-συμμαθητές τη διασκέδαση τουλάχιστον 2 Κυριακές πρίν την Κ. Δευτέρα, ακόμα και καθημερινές!
Χώροι "άθλησης": Το άλσος Λογγίνου, τότε με περισσότερη άπλα και λιγότερα δένδρα-εμπόδια , δίπλα απ΄το Α΄ Νεκροταφείο ή στο τεράστιο προαύλιο 13ο Δημοτικό (τώρα είναι και Γυμνάσιο), τις εποχές που τα σχολεία ήταν χωρίς "κάγκελα" και μπουκάραμε για παιχνίδι .

Ήμουν στο αντικείμενο ... μεγάλος μάστορας ρε γμτ. :metalo:
Τα τελευταία 15 χρόνια, δεν έχω "δικαιολογία" για να ασχοληθώ και στην ουσία να παίξω εγώ, με την πρόφαση ... τάχα μου για τα παιδιά-ανήψια.
Δυστυχώς, όλα είναι σε ηλικία ... "γάμου"! :oops:
Το χειρότερο: Εϊναι θέμα αν 2-3 στις 10 οικογένειες με μικρά παιδιά, ασχολούνται πλέον με το "έθιμο".
Μάσες-χάψες , λαγάνες- χαλβάδες και .... "χαλβάδες" ! :oops:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#367294
REALZEUS έγραψε:
nass έγραψε:Alfasud και Α112 δεν είναι δεκαετία 80 :rtfm:


Πολύς κόσμος είχε αυτοκίνητα 10ετίας και τότε όμως. Όπως και σήμερα. :iconcool:


Ακριβωωωςςςς........Φιατ 850. Αγοραστηκε μεταχειρισμενο γυρω στο 1975 αν θυμαμαι καλα.....
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#367298
belgarion έγραψε:ΕικόναΕικόνα
Είχα και έχω μεγάλη αγάπη για τα rally, ιδίως για την περίοδο '75-'95.Τις συγκεκριμένες πρέπει να τις είχα πάρει από το no limits.Δυστυχώς βίντεο δεν υπάρχει πλέον, αλλά θα τις ψηφιοποιησουμε με τη βοήθεια καλού συμφορουμιτη


Belgarion ενδιαφέρομαι άμεσα σε περίπτωση που θέλετε να μοιραστείτε αυτό τον πλούτο γνώσης.
Θυμάμαι τα είχα αγοράσει (πακέτο κασέτες + το βιβλίο Popins και Τριανταφυλλίδη) το 1999.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#367302
Και μέχρι τα 15 μου, μέσα δεκαετίας του ΄70, ξεκινάγαμε με τους φίλους-συμμαθητές τη διασκέδαση τουλάχιστον 2 Κυριακές πρίν την Κ. Δευτέρα, ακόμα και καθημερινές!


Και τη το συνεχίζαμε και όλη τη Σαρακοστή. Έχω πετάξει χαρταετό ακόμη και Μ.Πέμπτη. Όταν το λέω σε μικρότερους, με κοιτάνε σαν ούφο. Καθημερινές πολλές φορές μετά από το σχολείο. Θυμάμαι φάση με πολύ αέρα να με φωνάζει η μάνα μου να φάμε, ο αετός να είναι στα ύψη και εγώ για να μην χάσω χρόνο να δένω την καλούμπα στο κάγκελο του σπιτιού, να πηγαίνω στο φτερό μέσα για φαί και να ξαναβγαίνω σε 10' να συνεχίσω το πέταγμα σαν να μην μεσολάβησε τίποτα. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#367305
EDDIE_147 έγραψε:
belgarion έγραψε:ΕικόναΕικόνα
Είχα και έχω μεγάλη αγάπη για τα rally, ιδίως για την περίοδο '75-'95.Τις συγκεκριμένες πρέπει να τις είχα πάρει από το no limits.Δυστυχώς βίντεο δεν υπάρχει πλέον, αλλά θα τις ψηφιοποιησουμε με τη βοήθεια καλού συμφορουμιτη


Belgarion ενδιαφέρομαι άμεσα σε περίπτωση που θέλετε να μοιραστείτε αυτό τον πλούτο γνώσης.
Θυμάμαι τα είχα αγοράσει (πακέτο κασέτες + το βιβλίο Popins και Τριανταφυλλίδη) το 1999.

Έχεις δίκιο πακέτο ήτανε Εικόνα .Άμα τα φτιάξουμε, να δούμε πως θα μπορούσε να γίνει