Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Armodios
#860665 EDDIE_147 : χωρίς παρεξηγηση και προφανώς αν θες απαντάς (σοβαρά αν γινεται) γιατι συμμετέχεις σε αυτό το φορουμ;

Δεν νομιζω οτι πεφτει σε κανεναν λογος περι συμμετοχης καποιου. Προχωραμε. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#860666 Εγώ να ρωτήσω κάτι; Μπαίνεις με 10 μηνύματα σε ένα forum και ρωτάς τους άλλους χρήστες γιατί γράφουν;

Πρέπει να είναι το πιο γρήγορο ξεψάρωμα στην ιστορία των forum.
Άβαταρ μέλους
By Armodios
#860669 Μπορείς κ να τσεκάρεις από πότε είμαι μέλος κ μπορώ να σου πω κ από πότε κ για πόσο ήμουν μέλος στο 4TF, επειδή βλέπω ότι σε απασχολεί η θρασυτητα μου μέσα από μια οπτική επετηρίδας.
Δεν μου είστε ξένοι λοιπόν.
Από εκεί κ πέρα, η ερώτηση μου δεν έχει σκοπό να προσβάλλει ούτε να αποτρέψει την περαιτέρω ανάρτηση σχολίων από τον Eddie. Βλέπω όμως ένα μοτίβο σχολίων που δεν προάγουν διάλογο ή ανταλλαγή (έστω κ μέσω διαφωνιας) απόψεων αλλά εστιάζουν σε ενα τύπου ειρωνικό σχολιασμό επικαιρότητας κ απόψεων συνφορουμιτων που δε φαίνεται να απολαμβάνει ούτε ο ίδιος ούτε οι συνφρουμιτες (δικη μου η ερμηνεία προφανως).
Εξου κ ρώτησα.
Αν υπέπεσα σε σφάλμα, ευχαρίστως να αναδιατυπωσω, η πρόθεση όμως δεν υπήρξε κακή.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#860674
PaNick67 έγραψε:Δεν εγραψα αυτο που παραθετεις. [Admin]


:( :( :( :(

Armodios έγραψε:EDDIE_147 : χωρίς παρεξηγηση και προφανώς αν θες απαντάς (σοβαρά αν γινεται) γιατι συμμετέχεις σε αυτό το φορουμ;


Η αλήθεια είναι ότι το φόρουμζ ετούτο έχει δώσει πολύ καλύτερες σοδειές σε κούρδισμα (2016-2019), οπότε λογική η απορία σου.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#860684 Οι προτάσεις μομφής σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή, από οποιονδήποτε και προς οποιαδήποτε κυβέρνηση πρέπει να είναι ένα από τα πιο γελοία πράγματα που συμβαίνουν...

Πέρα από το να υπάρχει αυτό το ΥΠΟτελικό κράτος με τους υποτελείς πολίτες του...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#860685 Παραιτήθηκαν από την κυβέρνηση Σταύρος Παπασταύρου και Γιάννης Μπρατάκος - Όλο το παρασκήνιο

Ο πρωθυπουργός τους ευχαρίστησε για τη συνεργασία και έκανε αμέσως αποδεκτές τις παραιτήσεις τους - Τι μεσολάβησε - Οι αντιδράσεις ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ

Τις παραιτήσεις τους στον Κυριάκο Μητσοτάκη υπέβαλαν το απόγευμα της Πέμπτης ο υπουργός Επικρατείας, Σταύρος Παπασταύρου και ο υφυπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ, Γιάννης Μπρατάκος.

Ο πρωθυπουργός τους ευχαρίστησε για τη συνεργασία και έκανε αμέσως αποδεκτές τις παραιτήσεις τους.




«Η παρουσία τους σε μια συνάθροιση με επιχειρηματία έδωσε ένα λάθος μήνυμα» ανέφεραν κυβερνητικές πηγές.

Η κοινωνική συνάντηση αυτή, δεν πέρασε απαρατήρητη από τον πρωθυπουργό, και είναι δεδομένο ότι υπήρχε ενόχληση. Και οι δύο θέλησαν να διευκολύνουν τον πρωθυπουργό με τις παραιτήσεις τους.

«Η παρουσία τους εκεί έδωσε ένα εντελώς λάθος μήνυμα για την κυβέρνηση, και προφανώς δεν θα μπορούσαν να παραμείνουν στη θέση τους» ανέφεραν χαρακτηριστικά, οι ίδιες κυβερνητικές πηγές.

Σε κάθε περίπτωση η κυβέρνηση έκανε από την αρχή λόγο για μια κοινωνική εκδήλωση και για προσπάθεια του ΠΑΣΟΚ να ρίξει λάσπη, ενώ ο κ. Βορίδης, μιλώντας το πρωί στην τηλεόραση του ΣΚΑΙ δήλωσε πως επρόκειτο για μια «κοινωνική συνάντηση που ήταν κι άλλα 10 άτομα μπροστά».

Η συζήτηση πάντως που ανοίγει, μεταξύ άλλων, είναι πώς θα αντικατασταθούν οι δυο υπουργοί, δηλαδή αν θα υπάρξει ευρύτερη αλλαγή στο κυβερνητικό σχήμα ή αν θα αντικατασταθούν μόνο οι δυο συγκεκριμένες θέσεις.

Play Video
«Δυο υπουργοί την Κυριακή στο σπίτι συγκεκριμένου επιχειρηματία»
Στο θέμα αναφέρθηκε και κατά τη χθεσινή του τοποθέτηση στη Βουλή ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Νίκος Ανδρουλάκης. Ο κ. Ανδρουλάκης τόνισε συγκεκριμένα, απευθυνόμενος προς τη ΝΔ, ότι την Κυριακή το βράδυ δυο υπουργοί επισκέφθηκαν επιχειρηματία και έπιναν ποτά στο σπίτι του.

«Δεν ήταν στελέχη του ΠΑΣΟΚ, ούτε των υπολοίπων κομμάτων, που υπέγραψαν να υπάρχει αυτή εδώ η διαδικασία (πρόταση δυσπιστίας) μαζί με τον συγκεκριμένο επιχειρηματία. Οι δικοί σας υπουργοί ήταν… Ο κ. Παπασταύρου και ο κ. Μπρατάκος» ανέφερε χαρακτηριστικά.


ΣΥΡΙΖΑ: «Πιάστηκαν με τη γίδα στην πλάτη»
«Για μια ακόμη φορά πιάστηκαν με τη γίδα στην πλάτη» σχολίασε με ανακοίνωση του ο ΣΥΡΙΖΑ- ΠΣ στο περιθώριο των παραιτήσεων Σταύρου Παπασταύρου και Γιάννη Μπρατάκου από την κυβέρνηση.

Οπως είπε χαρακτηριστικά, οι αναγκαστικές «παραιτήσεις» των πιο στενών συνεργατών του Κυριάκου Μητσοτάκη επιβεβαιώνουν τη διαπλοκή στην οποία η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας έχει βουτηχτεί.

«Μετά τον . Δημητριάδη, ήρθε σήμερα η σειρά των Γιάννη Μπρατάκου και Σταύρου Παπασταύρου. Καλή τύχη στους επόμενους...» σχολίασε.

Ανδρουλάκης: «Το Μαξίμου ο πυρήνας του προβλήματος της διαφθοράς»
Με αιχμές κατά του Κυριάκου Μητσοτάκη σχολίασε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ τις παραιτήσεις των δύο υπουργών της ΝΔ.

Ειδικότερα, ο Νίκος Ανδρουλάκης ανέφερε «λέγατε ότι θέλουν να σας ρίξουν και να σας αποσταθεροποιήσουν και το βράδυ της Κυριακής πίναμε ποτάρες με τους πιο στενούς σας συνεργάτες; Τελικά όπως διάβαζα κάπνιζαν πούρα ο Μ και Π ή τους στείλατε να καπνίσουν την πίπα της ειρήνης με τα συγκεκριμένα οικονομικά συμφέροντα; Να μας απαντήσετε».

Ακολούθως ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ πρόσθεσε «αν θεωρείτε ότι όλα αυτά που λέμε δεν σας ακουμπούν δεν θα είχαν παραιτηθεί πριν από λίγο οι πιο στενοί σας συνεργάτες. Τα πράγματα ΚΜ δυστυχώς για εσάς είναι όπως ακριβώς τα λέμε, πρώτα ο ανιψιός μετά αυτός που πήρε τη θέση του ανιψιού και ο κ. Παπασταύρου. Ο πυρήνας του προβλήματος της διαφθοράς είναι το Μέγαρο Μαξίμου και το ξέρετε καλά.»

https://www.skai.gr/news/politics/parai ... -mpratakos
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 29 Μαρ 2024, 02:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#860688 Είναι χάρντ car yo leash και το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία...

Γελάνε και κάτι καβούρια στη Ζανζιβάρη...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#860697
kubiak έγραψε:Οι προτάσεις μομφής σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή, από οποιονδήποτε και προς οποιαδήποτε κυβέρνηση πρέπει να είναι ένα από τα πιο γελοία πράγματα που συμβαίνουν...

Πέρα από το να υπάρχει αυτό το ΥΠΟτελικό κράτος με τους υποτελείς πολίτες του...

Ετσι οπως ειναι το εκλογικο συστημα εχεις δικιο.

Αλλα σε μια Βουλη που η κυβερνητικη πλειοψηφια σχηματιζεται απο 2-3 κομματα, ειναι ο τροπος να πεσει μια κυβερνηση πριν την 4ετια. Εμεις ομως εχουμε φροντισει να υπαρχει το μπονους των εδρων στο πρωτο κομμα για πολιτικη σταθεροτητα :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#860699 Για πάμε μια δεύτερη λήψη

https://www.in.gr/2024/03/28/politics/e ... apoxorisi/

Κασσελάκης σε Μητσοτάκη: Σας επαναφέρω την πρότασή μου για αξιοπρεπή αποχώρηση


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#860721
PaNick67 έγραψε:
kubiak έγραψε:Οι προτάσεις μομφής σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή, από οποιονδήποτε και προς οποιαδήποτε κυβέρνηση πρέπει να είναι ένα από τα πιο γελοία πράγματα που συμβαίνουν...

Πέρα από το να υπάρχει αυτό το ΥΠΟτελικό κράτος με τους υποτελείς πολίτες του...

Ετσι οπως ειναι το εκλογικο συστημα εχεις δικιο.

Αλλα σε μια Βουλη που η κυβερνητικη πλειοψηφια σχηματιζεται απο 2-3 κομματα, ειναι ο τροπος να πεσει μια κυβερνηση πριν την 4ετια. Εμεις ομως εχουμε φροντισει να υπαρχει το μπονους των εδρων στο πρωτο κομμα για πολιτικη σταθεροτητα :svivhaha:
Κοίταξε, η πολιτική σταθερότητα δεν είναι κακή, το είδος της σταθερότητας πάσχει εδώ και κάμποσο καιρό...

Το πολιτικό σύστημα στην Ελλάδα (δεν εξετάζω αλλού), είναι αυτή τη στιγμή αποτυχημένο...

Η κυβέρνηση έχει ντύσει το κράτος μπαμπούλα στα οικονομικά αλλά σε όλα τα άλλα επιδεικνύει αδικαιολόγητη ανέχεια και αδιαφορία, η τραπεζοκρατία και τα καρτέλ κάνουν πάρτυ και όλο αυτό πιέζει υπερβολικά τον πολίτη με μεγάλο κοινωνικό κόστος...

Δεν είμαι υπέρ των άκρων και ενοχλούμαι όταν η κατάσταση διακινδυνεύει την κοινωνική συνοχή...

Η κομματική υποταγή και η πολιτική αρτηριοσκλήρωση ένθεν κακείθεν είναι χρήσιμη μέχρι ενός βαθμού, από εκεί και πέρα πριμοδοτεί αυθαιρεσίες και συνθήκες ελιτιστικής αποξένωσης...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#860725
kubiak έγραψε:
PaNick67 έγραψε:
kubiak έγραψε:Οι προτάσεις μομφής σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή, από οποιονδήποτε και προς οποιαδήποτε κυβέρνηση πρέπει να είναι ένα από τα πιο γελοία πράγματα που συμβαίνουν...

Πέρα από το να υπάρχει αυτό το ΥΠΟτελικό κράτος με τους υποτελείς πολίτες του...

Ετσι οπως ειναι το εκλογικο συστημα εχεις δικιο.

Αλλα σε μια Βουλη που η κυβερνητικη πλειοψηφια σχηματιζεται απο 2-3 κομματα, ειναι ο τροπος να πεσει μια κυβερνηση πριν την 4ετια. Εμεις ομως εχουμε φροντισει να υπαρχει το μπονους των εδρων στο πρωτο κομμα για πολιτικη σταθεροτητα :svivhaha:
Κοίταξε, η πολιτική σταθερότητα δεν είναι κακή, το είδος της σταθερότητας πάσχει εδώ και κάμποσο καιρό...

Το πολιτικό σύστημα στην Ελλάδα (δεν εξετάζω αλλού), είναι αυτή τη στιγμή αποτυχημένο...

Η κυβέρνηση έχει ντύσει το κράτος μπαμπούλα στα οικονομικά αλλά σε όλα τα άλλα επιδεικνύει αδικαιολόγητη ανέχεια και αδιαφορία, η τραπεζοκρατία και τα καρτέλ κάνουν πάρτυ και όλο αυτό πιέζει υπερβολικά τον πολίτη με μεγάλο κοινωνικό κόστος...

Δεν είμαι υπέρ των άκρων και ενοχλούμαι όταν η κατάσταση διακινδυνεύει την κοινωνική συνοχή...

Η κομματική υποταγή και η πολιτική αρτηριοσκλήρωση ένθεν κακείθεν είναι χρήσιμη μέχρι ενός βαθμού, από εκεί και πέρα πριμοδοτεί αυθαιρεσίες και συνθήκες ελιτιστικής αποξένωσης...

Οπως το βλεπω εγω η πολιτικη σταθεροτητα ειναι κακη γιατι τα μεγαλα δυνατα κομματα που κυβερνουν με παραπανω βουλευτες ταιζουν το κομματικο / πελατειακο κρατος, δημιουργουν καρτελ στα τροφιμα, στα ΜΜΕ, στην ενεργεια, παντου.

Ερχεται μετα ολο αυτο να στηριξει την πλειοψηφια που του αυξανει τα πλουτη και μενουμε εμεις να κοιταμε τα ραφια στα ΣΜ, τους λογαριασμους ενεργειας, την τιμη των καυσιμων, ενω τα ΜΜΕ μας λενε τι καλα που περναμε κι αν δεν το βλεπουμε φταιμε εμεις.

Υπηρξαν χωρες που περασαν μηνες χωρις κυβερνηση και δεν αλλαξε τιποτα στην καθημερινοτητα των πολιτων.
Εμεις εδω εχουμε ενα συστημα που πολλες φορες πρεπει να παρεμβει ο υπουργος ή ακομα χειροτερα ο πρωθυπουργος ο ιδιος για να δωσει λυση μια υπηρεσια, πραγμα επιεικως απαραδεκτο!

Το κρατος δεν δουλευει, απλα μαζευει λεφτα
Άβαταρ μέλους
By otso
#860726 Ο kubiak καιρο τωρα μου φερνει σε κεντρωο αναρχικο
Άβαταρ μέλους
By Chris
#860727 Έχει απηυδήσει με την ανθρωπότητα. Τον αδικείς? Για πήγαινε δίπλα να δεις ο άλλος πόσα έδωσε για θερμόμετρο :lol:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#860731
PaNick67 έγραψε:
kubiak έγραψε:
PaNick67 έγραψε:
kubiak έγραψε:Οι προτάσεις μομφής σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή, από οποιονδήποτε και προς οποιαδήποτε κυβέρνηση πρέπει να είναι ένα από τα πιο γελοία πράγματα που συμβαίνουν...

Πέρα από το να υπάρχει αυτό το ΥΠΟτελικό κράτος με τους υποτελείς πολίτες του...

Ετσι οπως ειναι το εκλογικο συστημα εχεις δικιο.

Αλλα σε μια Βουλη που η κυβερνητικη πλειοψηφια σχηματιζεται απο 2-3 κομματα, ειναι ο τροπος να πεσει μια κυβερνηση πριν την 4ετια. Εμεις ομως εχουμε φροντισει να υπαρχει το μπονους των εδρων στο πρωτο κομμα για πολιτικη σταθεροτητα :svivhaha:
Κοίταξε, η πολιτική σταθερότητα δεν είναι κακή, το είδος της σταθερότητας πάσχει εδώ και κάμποσο καιρό...

Το πολιτικό σύστημα στην Ελλάδα (δεν εξετάζω αλλού), είναι αυτή τη στιγμή αποτυχημένο...

Η κυβέρνηση έχει ντύσει το κράτος μπαμπούλα στα οικονομικά αλλά σε όλα τα άλλα επιδεικνύει αδικαιολόγητη ανέχεια και αδιαφορία, η τραπεζοκρατία και τα καρτέλ κάνουν πάρτυ και όλο αυτό πιέζει υπερβολικά τον πολίτη με μεγάλο κοινωνικό κόστος...

Δεν είμαι υπέρ των άκρων και ενοχλούμαι όταν η κατάσταση διακινδυνεύει την κοινωνική συνοχή...

Η κομματική υποταγή και η πολιτική αρτηριοσκλήρωση ένθεν κακείθεν είναι χρήσιμη μέχρι ενός βαθμού, από εκεί και πέρα πριμοδοτεί αυθαιρεσίες και συνθήκες ελιτιστικής αποξένωσης...

Οπως το βλεπω εγω η πολιτικη σταθεροτητα ειναι κακη γιατι τα μεγαλα δυνατα κομματα που κυβερνουν με παραπανω βουλευτες ταιζουν το κομματικο / πελατειακο κρατος, δημιουργουν καρτελ στα τροφιμα, στα ΜΜΕ, στην ενεργεια, παντου.

Ερχεται μετα ολο αυτο να στηριξει την πλειοψηφια που του αυξανει τα πλουτη και μενουμε εμεις να κοιταμε τα ραφια στα ΣΜ, τους λογαριασμους ενεργειας, την τιμη των καυσιμων, ενω τα ΜΜΕ μας λενε τι καλα που περναμε κι αν δεν το βλεπουμε φταιμε εμεις.

Υπηρξαν χωρες που περασαν μηνες χωρις κυβερνηση και δεν αλλαξε τιποτα στην καθημερινοτητα των πολιτων.
Εμεις εδω εχουμε ενα συστημα που πολλες φορες πρεπει να παρεμβει ο υπουργος ή ακομα χειροτερα ο πρωθυπουργος ο ιδιος για να δωσει λυση μια υπηρεσια, πραγμα επιεικως απαραδεκτο!

Το κρατος δεν δουλευει, απλα μαζευει λεφτα
Μα, δεν γίνεται αλλιώς, χρειάζεσαι μεγάλα και δυνατά κόμματα ώστε να υπάρχει συμπαγής και δυναμική πολιτική...

Αυτό όμως όσο και να είναι ζητούμενο οδηγεί νομοτελειακά στην αυθαιρεσία της εξουσίας τη διαπλοκή και τη διαφθορά, οδηγεί στην καταπίεση και την εξουθένωση της βάσης της πυραμίδας...

Οι ανθρώπινες υποθέσεις είναι οι ίδιες από την αρχαιότητα και η κύρια αιτία είναι η ίδια η φύση, οι ανάγκες, οι απαιτήσεις, οι επιταγές, οι δυνάμεις και οι αδυναμίες της...

Όσον αφορά την κοινωνία όμως καταλήγουμε στο:
otso έγραψε:Ο kubiak καιρο τωρα μου φερνει σε κεντρωο αναρχικο
Έχω αναφέρει κάποια στιγμή πάλι ότι οι "αριστεροί" φίλοι μου με βλέπουν ως δεξιό και οι "δεξιοί" φίλοι μου με βλέπουν ως αριστερό...

Τα "" τα βάζω γιατί όλο αυτό είναι μία θολούρα στο κεφάλι τους, ο κάθε άνθρωπος είναι και δεξιός και αριστερός ανάλογα με το που βρίσκεται στη ζωή του, οικονομικά, επαγγελματικά, ηλικιακά, οικογενειακά κλπ και αυτό πολλοί διστάζουν να το αποδεχτούν και να το παραδεχτούν...

Όχι ότι έχει καμιά σημασία το πως βλέπω εγώ τον εαυτό μου ή οι άλλοι εμένα...

Το ζητούμενο είναι η πολιτική σκέψη και αντίληψη...

Το πολιτικό κέντρο και η αναρχία λ.χ. είναι απλά υποχρεωτικό να υπάρχουν ως αντίβαρα στην φυσική ροπή...

Και κάποιοι (όχι εγώ), θα πρέπει να διατηρούν αυτή την απειλή έστω και τεχνητά...
Άβαταρ μέλους
By otso
#860732
Chris έγραψε:Έχει απηυδήσει με την ανθρωπότητα. Τον αδικείς? Για πήγαινε δίπλα να δεις ο άλλος πόσα έδωσε για θερμόμετρο :lol:


Δεν τον αδικω καθολου ισα ισα μ αρεσει ο τροπος σκεψης του

Η σκεψη μου ειναι και αφορα περισσοτερο εμενα

Ο δικτατορικος τροπος του HF και η πληθωρικη του προσωπικοτητα και το στυλ του γραψιματος του με εντονο το στοιχειο της αντιπαραθεσης , ακομα και αν συμφωνούσες στην ουσια των γραφομενων του , επεσκιαζε αλλους χρηστες που η γραφη τους ηταν πιο ηπια .
Τουλαχιστον εγω που ειμαι αψυς και αρπαζομαι ευκολα την επεφτα στον Γρηγορη και δεν πολυδιαβαζα αλλα σχολια .
Τωρα μας λειπει , ηταν μια καποια λυσης .
Δεν βλεπετε τον Εντι που μαραζωσε;