Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#350137
Dodger έγραψε:Όταν η Αττική έχει τον μισό πληθυσμό της χώρας, φυσικό και επόμενο είναι όταν ρίχνει χιόνι στην Αθήνα, το τόσο να γίνεται ΤΟΣΟ. Από την άλλη βλέπεις τι συμβαίνει στην Κύμη και :lipsealed: . Αστείο δεν είναι για κανέναν. Όταν πχ στη Πετρούπολη, το Καματερό και στο Μενίδι που είχαν ΠΑΓΩΣΕΙ οι δρόμοι, φυσικό και επόμενο είναι να είναι κλειστά τα σχολεία. Ούτε τα βυτία με πετρέλαιο θέρμανσης δεν μπορούσαν να πάνε. Στην επαρχία αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο, κι αν όχι, πιο συχνά απ'όσο συμβαίνει στην Αθήνα. Αλλά οκ, έχουμε πλάκα οι Αθηναίοι :roll:

Στη λεωφόρο Αθηνών (aka Καβάλας) στο ρέυμα προς Κόρινθο, στο ύψος του Χαϊδαρίου, είχε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ πάγο και είχαν κολλήσει στις 7 το πρωί για 2 ΩΡΕΣ εκατοντάδες αυτοκίνητα και φορτηγά. Αλλά οκ, είναι αστείο να λέμε για χιόνι και κρύο.


Η ειρωνεία σας μάρανε. :roll:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#350148
diplomat έγραψε:Τελικά θα μας πείτε ποιά κατηφόρα είναι αυτή; :lol:

Kάτι μου βγάζει για Γαλάτσι ή για Ηράκλειο.



Εδώ είναι το σημείο. Η κατηφόρα δε μου φαίνεται γενικά επικίνδυνη ακόμα και βρεγμένη. Με χιόνι βέβαια και τέτοιες θερμοκρασίες καλύτερα είναι να την αποφεύγεις.

https://www.google.gr/maps/@40.7935981, ... 312!8i6656
Άβαταρ μέλους
By elteo
#350172
Dodger έγραψε:Εγώ γράφω αυτά που ζω τις τελευταίες μέρες. Τις εξυπνάδες στη παρέα σου.


Δράμα ζεις. Που είναι η Πολιτική Προστασία; Εξυπνάδες εγώ κύριε είρωνα; Τσ τσ τσ :roll:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#350176
JasonLouk έγραψε:Εσύ δεν ήσουν και γείτονας ρε? Πως έχασες το αχαστο?


:lol:

Δεν φαινόταν και καμιά πινακίδα να πάρω γραμμή ότι σκέφτηκα |λογοκρισία|...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#350188
panos2171 έγραψε:Σήμερα δεν υπήρχε περίπτωση να κουνήσω αυτοκίνητο και ευτυχώς. Κάποιοι άλλοι που το καναν...

Εικόνα


Μπράβο ακαμψία πάντως το Χόνδα. Το υπολογίζω ίσα με 0,70 Brera.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350189 Καλησπέρα από την ηρωική Θεσσαλονίκη!

Αφού έκανα ένα 3ΩΡΟ για μία διαδρομή 15 λεπτών γυρνώντας από τη δουλειά :inlove: ακούω στο ραδιόφωνο να λένε πως ο δήμος δεν μπορεί να ρίξει αλάτι, γιατί έχει παγώσει το αλάτι πάνω στις αλατιέρες και δεν πέφτει!!! :yahoo: :yahoo: :metalo: Δεν ξέρω αν είναι αληθινό, αλλά μου προσέφερε μία στιγμή διασκέδασης στην 3ωρη αναμονή με μωτ 3χαω... :metalo: :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#350195 Καθισιο δουλειά σήμερα (το κλείσανε το κατάστημα από τις 16.00), καθισιό αύριο, ρεπώ πέμπτη.


ΖΩΑΡΑ! :lol: :lol: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#350222 Αν και στην Αθήνα η ένταση των φαινομένων είναι σχεδόν πάντα μικρότερη από τα άλλα μέρη* εμείς καθόμαστε και αύριο. Φυσιολογικό, αν σκεφτούμε τις βλακείες που κάνουν τα παιδιά, τους κινδύνους που διατρέχουν και τις ζημιές σε υποδομές που έγιναν. Μου χάλασαν ένα διαγώνισμα, όμως, και δεν ξέρω πώς θα προλάβω μέχρι το τέλος του εξαμήνου. Σήμερα το πρωί πολλές γραμμές λεωφορείων δεν λειτουργούσαν, αλλά μέχρι το μεσημέρι όλα τα προβλήματα αποκαταστάθηκαν. Κάποια προβλήματα με τον πάγο υπήρξαν για όσους μένουμε σε κατηφόρες, αλλά κι αυτά μέχρι το μεσημέρι λύθηκαν.

* Έχω περάσει φάση στον βόρειο Έβρο, όπου στις 00:00 που ξεκίναγα την περίπολο είδα -17 στο θερμόμετρο και -25 κάπου στις 6:00 που σταμάτησα. Μια δραματική νύχτα τότε, όπου ακόμη και 2-3 βαθμούς να έκανε λάθος το θερμόμετρο, είχε συνθήκες πολικές και έπρεπε να μείνω έξω μόνος, ώστε τα άλλα περίπολα να γίνουν σκοποί και να βγουν τα νούμερα. Κυριολεκτικά δεν έβλεπες πού πήγαινες τότε.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#350272 Αναρωτιέμαι, τι θα γινόταν, αν δεν προειδοποιούσαν οι μετεωρολόγοι;;
Σκούζουν εδώ και μέρες ότι θα γίνει χαμός. Και διαβάζω και στα social media, τον κόσμο να κράζει για την απουσία του κράτους.
ok, οι δήμοι και οι περιφέρειες είναι ΓΤΠ. Εσύ ρε κάφρε Σαλονικιέ, που βγαίνεις χωρίς αλυσίδες στο χιόνι, τι είσαι;;; Βλέπεις ότι ο Μπουτάρης τον παίζει. Δεν έριξε αλάτι, και οι δρόμοι δεν πάνε. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ. Βιάζεσαι να πας στη δουλειά σου;;; Οι άλλοι δε βιάζονται; Αυτοί, που όταν κοπανήσεις κάπου θα κάνεις 5χλμ μποτιλιάρισμα....
Και διαβάζεις για κλειστά σχολεία(οι πιτσιρικάδες παντού παίζανε χιονοπόλεμο), για κλειστές δημοτικές υπηρεσίες(τα ρακιά σύννεφο), κλειστά Πανεπιστήμια(τα καφέ τίγκα)..... Και λες, τι μπουρδέλο είμαστε;;;; Στις δουλειές τους δεν μπορούσαν να πάνε, αλλά σε βόλτες μπορούσαν.