Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#352987
sknipper έγραψε:Για βοηθήστε να καταλάβω τι κάνουν αυτά τα NAS (κατάλαβα ότι μόνο Synology/Qnap κοιτάμε)

Qnap, σ οτι αφορα το software κομματι, ειναι λιγο υποδεέστερα

1- συνδέονται με ethernet με τον router (με οποιονδήποτε); Υπάρχει πρόβλημα που εγώ συνδέομαι με wifi; Νομίζω είναι web based το πάρε δώσε οπότε οκ;

Συνδεεται μεσω ethernet σαν συσκευη δικτυου και το βλεπεις μεσω web interface
Αν το ρουτερ ειναι 10/100 θα ναι πιο αργο το read/write και θα πρεπει να πας σε gigabit ethernet router ή switch οπως εκανα εγω (LinkSys LGS108)
Μεσω wifi παιζει χωρις προβλημα, αλλα ειναι wifi...


2- μπορώ να συνδεθώ από αλλού για να δω πχ την σωσμένη ταινία μου. Χρειάζεται προετοιμασία (κατέβασμα προγράμματος, εγγραφή συσκευής, κωδικοί κλπ) ή απλά διεύθυνση στο διαδίκτυο. Υπόψην δεν έχω στατική IP address.

Στα Synology εχει εφαρμογη, οπου συνδεεις το NAS με το site της Synology και συνδεεσαι μετα απ οπουδηποτε στο account.synology.com και λειτουργει σαν VPN
Απο προετοιμασια αρχικα θα φτιαξεις λογαριασμο στη συσκευη (user/pass) θα ρυθμισεις τον τυπο RAID και αν θα εχει στατικη ΙΡ η συσκευη 'η αν θα παιρνει απο το ρουτερ καθε φορα
Μετα θα κατεβασεις τις εφαρμογες που θες, μεσω PackageCenter της συσκευης.
Θα ασχοληθεις δυο με τρεις ωρες σοβαρα για να το στησεις και μετα θα ξεχασεις οτι υπαρχει


3- Για torrents συνήθως πάω σε συγκεκριμένα sites, λέω αυτό, ανοίγει το μ-torrent και τα κατεβάζει. Τι κάνω με το NAS;

Μεσω του DownloadStation μπορεις να ψαχνεις απευθειας γι αυτα που σ ενδιαφερουν, αλλα εγω το ρυθμησα να τσεκαρει για magnet link στο φακελο οπου κατεβαζω ταινιες, σειρες κτλ και απλα κανω "save as" το λινκ του τορρεντ σ εκεινο το φακελο.
Υπαρχουν και πολλα plug-ins για FireFox και Chrome, απ οπου κανεις "Download with Synology" και τα κανει ολα μονο του


4- εκτός από εσωτερικούς δίσκους μπορεί να κάνει τα ίδια και με τυχόν εξωτερικό μέσω USB; Μπορώ να έχω μόνο σκληρούς σε USB χωρίς κανέναν μέσα;

Χωρις εσωτερικους δισκους ΔΕΝ δουλευει
Τους εξωτερικους τους βλεπει κανονικα αλλα εχει περιορισμους στο τι μπορεις να κανεις.
Μεταφερεις αρχεια κανονικα, μπορεις να το κανεις να πεταει τα downloads στον εξωτερικο, να βλεπει τις ταινιες και τη μουσικη απο τον εξωτερικο, αλλα RAID υποστηριζει μονο με τους εσωτερικους


5- είναι περίπου σαν υπολογιστής που μπορώ να συνδέσω πληκτρολόγιο/ποντίκι και να το λειτουργήσω αυτόνομα; Έχω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο αφού όπως κατάλαβα μετά την αρχική ρύθμιση το ξεχνάς; Και έχει σημασία σε τι λειτουργικό παίζει;

Ειναι υπολογιστης που τρεχει Linux και τον διαχειριζεσαι σαν remote computer μεσω web interface, οποτε δεν εχει σημασια απο τι λειτουργικο συστημα (Windows, Mac, Linux, ChromeOS) το δουλευεις.
Δεν μπορεις να συνδεσεις σε αυτο ποντικι, πληκτρολογιο και οθονη και δεν υπαρχει λογος να το κανεις


6- έχει σημασία το να μπορείς να αλλάξεις σκληρό ενώ λειτουργεί; Για μένα που απλά θα έχω 1-2 σκληρούς σύν ίσως 1-2 σε USB μάλλον δεν με ενδιαφέρει.

Τα entry level μοντελα, δεν υποστηριζουν hot-swap των δισκων. Τα πιο ακριβα το υποστηριζουν και εχουν πορτακια για ευκολη προσβαση στους δισκους

7- η έξυπνή μου συσκευή πρέπει να τρέξει κάποιο πρόγραμμα για να συνδεθεί και να παίξει ταινία;

Ναι και υπαρχουν σχετικες εφαρμογες για Apple, Android και WindowsPhone
Υπαρχουν και για Windows8/8.1/10


8- βασικά το αφήνεις συνέχεια αναμμένο και έχεις πρόσβαση συνεχώς; Σου κάνει backup και όταν είσαι μακριά μέσω wifi (πχ στη δουλειά ή σε ταξίδι);

Το αφηνεις και κανει τη δουλεια του
Για το BackUp εξαρταται απο το τι εννοείς
Εγω τρεχω acronis στον υπολογιστη μου και το ενα backup το κραταει στο NAS
Μη κανεις backup μεσω wifi, γιατι θα κανει ωρες και θα σου το γονατισει


9- Συνδέονται και με κάμερες ώστε να καταγράφουν και να έχεις πρόσβαση από μακριά (ή αυτό το έχεις έτσι κι αλλιώς και χωρίς NAS);

Με τα Synology, αναλογα με το μοντελο, παιρνεις και μια με τρεις αδειες για IP cams
Εγκαθιστάς το Surveilance Station και εχεις ενα πολυ καλο εργαλειο


10- τα απλά πχ της WD που είναι και πολύ φτηνότερα αλλά που απορρίπτετε γιατί δεν κάνουν, τι δεν κάνουν;

Πανω-κατω εχουν την ιδια φιλοσοφια, απλα η διαφορα τους ειναι στο ΠΟΣΟ καλο ειναι το λογισμικο που τρεχει απο πισω.
Ειχα δει WD, QNAP, DLink και αρκετα αλλα και δεν εβλεπα τον λογο να παρω κατι για μενα.
Εδινε γνωστος μου το DS216SE το οποιο αγορασε και δεν το εβγαλε απο το κουτι του, το πηρα για να το δω και το κρατησα, γιατι ηταν ΠΟΛΥ σοβαρη υλοποιηση, με σωστες εφγαρμογες, ευκολο λογισμηκο και τρομερο support.


Ευχαριστώ.


αυτα νομιζω :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από Wagner669 και 16 Ιαν 2017, 00:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352990
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Εχουμε και λεμε....
ΠΑΡΕ Synology.-

Είναι απαραίτητοι δύο red δίσκοι ή μόνο αν θέλουμε raid 1;

@ PeterPan: Κατέληξες πουθενά;

< >


σκεφτόμουν αυτό που πρότεινε κ ο wagner

Wagner669 έγραψε:
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Εχουμε και λεμε....
ΠΑΡΕ Synology.-

Είναι απαραίτητοι δύο red δίσκοι ή μόνο αν θέλουμε raid 1;

@ PeterPan: Κατέληξες πουθενά;

< >


Για RAID 1 (Mirroring) θες απαραιτητα δυο δισκους
Εγω εχω 2x3TB WD Red



αλλά φτάνω στα 400€ χαλαρά οπότε περιμένω προς το παρόν... Αν η δουλειά γινόταν με 200€ θα το σκεφτόμουν, για να στήσω κάτι που θα μείνει καιρό θέλει 320-400€. οπότε αναδιπλώθηκα. πάντως το synology για να το προτείνουν όλοι θα αξίζει...

είμαι ευχαριστημένος που βρήκα ένα σωστό πρόγραμμα backup, το wd smartware pro :thumbsup: το δίκτυο δε με τρώει ακόμη, κ μιας κ κοστίζει πολύ θα περιμένω λίγο μπας κ στο μέλλον πέσουν οι τιμές ή βελτιωθούν τα προϊόντα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#352997
PeterPan έγραψε:
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Εχουμε και λεμε....
ΠΑΡΕ Synology.-

Είναι απαραίτητοι δύο red δίσκοι ή μόνο αν θέλουμε raid 1;

@ PeterPan: Κατέληξες πουθενά;

< >


σκεφτόμουν αυτό που πρότεινε κ ο wagner

Wagner669 έγραψε:
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Εχουμε και λεμε....
ΠΑΡΕ Synology.-

Είναι απαραίτητοι δύο red δίσκοι ή μόνο αν θέλουμε raid 1;

@ PeterPan: Κατέληξες πουθενά;

< >


Για RAID 1 (Mirroring) θες απαραιτητα δυο δισκους
Εγω εχω 2x3TB WD Red



αλλά φτάνω στα 400€ χαλαρά οπότε περιμένω προς το παρόν... Αν η δουλειά γινόταν με 200€ θα το σκεφτόμουν, για να στήσω κάτι που θα μείνει καιρό θέλει 320-400€. οπότε αναδιπλώθηκα. πάντως το synology για να το προτείνουν όλοι θα αξίζει...

είμαι ευχαριστημένος που βρήκα ένα σωστό πρόγραμμα backup, το wd smartware pro :thumbsup: το δίκτυο δε με τρώει ακόμη, κ μιας κ κοστίζει πολύ θα περιμένω λίγο μπας κ στο μέλλον πέσουν οι τιμές ή βελτιωθούν τα προϊόντα


θα δωσεις 400€ τωρα και θα ασχοληθεις με αυτο μετα απο δυο, τουλαχιστον χρονια.
Εγω το αγορασα το Μαρτιο του 2016, εβαλα 2x1TB WD Green που ειχαν περισεψει απο καποιο PC, το ρυθμησα και ειχα ξεχασει οτι υπαρχει, μεχρι που του αλλαξα τους δισκους σε 2x3TB WD Red, γιατι ειχα μαζεψει σαβουρα που δεν χρειαζοταν.
Και τωρα καθεται και κανει τη δουλεια του.
Μου στελνει και email και push notification που και που για να μου πει οτι περασε αναβαθμηση στο λογισμικο του...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#353000 @PeterPan
Σόρρυ για τη σφήνα :innocent:
Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις 2 δίσκους ούτε να τους βάλεις σε συστοιχία raid-1 πάντως, ούτε να είναι red.
Όλοι σκάνε στο τέλος :lol: Άμα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με 1 δίσκο και σου αρέσει το τι προσφέρει το nas δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις να φτάσεις τα 400ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#353001 +1, εγώ το Synology το έχω με έναν (red).
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#353002 DiskStation Manager ειναι το λογισμικο που τρεχουν τα Synology
Υπαρχει και περιπου "live demo" εδω
Άβαταρ μέλους
By corsair
#353003
sknipper έγραψε:Για βοηθήστε να καταλάβω τι κάνουν αυτά τα NAS (κατάλαβα ότι μόνο Synology/Qnap κοιτάμε)

1- συνδέονται με ethernet με τον router (με οποιονδήποτε); Υπάρχει πρόβλημα που εγώ συνδέομαι με wifi; Νομίζω είναι web based το πάρε δώσε οπότε οκ;
2- μπορώ να συνδεθώ από αλλού για να δω πχ την σωσμένη ταινία μου. Χρειάζεται προετοιμασία (κατέβασμα προγράμματος, εγγραφή συσκευής, κωδικοί κλπ) ή απλά διεύθυνση στο διαδίκτυο. Υπόψην δεν έχω στατική IP address.
3- Για torrents συνήθως πάω σε συγκεκριμένα sites, λέω αυτό, ανοίγει το μ-torrent και τα κατεβάζει. Τι κάνω με το NAS;
4- εκτός από εσωτερικούς δίσκους μπορεί να κάνει τα ίδια και με τυχόν εξωτερικό μέσω USB; Μπορώ να έχω μόνο σκληρούς σε USB χωρίς κανέναν μέσα;
5- είναι περίπου σαν υπολογιστής που μπορώ να συνδέσω πληκτρολόγιο/ποντίκι και να το λειτουργήσω αυτόνομα; Έχω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο αφού όπως κατάλαβα μετά την αρχική ρύθμιση το ξεχνάς; Και έχει σημασία σε τι λειτουργικό παίζει;
6- έχει σημασία το να μπορείς να αλλάξεις σκληρό ενώ λειτουργεί; Για μένα που απλά θα έχω 1-2 σκληρούς σύν ίσως 1-2 σε USB μάλλον δεν με ενδιαφέρει.
7- η έξυπνή μου συσκευή πρέπει να τρέξει κάποιο πρόγραμμα για να συνδεθεί και να παίξει ταινία;
8- βασικά το αφήνεις συνέχεια αναμμένο και έχεις πρόσβαση συνεχώς; Σου κάνει backup και όταν είσαι μακριά μέσω wifi (πχ στη δουλειά ή σε ταξίδι);
9- Συνδέονται και με κάμερες ώστε να καταγράφουν και να έχεις πρόσβαση από μακριά (ή αυτό το έχεις έτσι κι αλλιώς και χωρίς NAS);
10- τα απλά πχ της WD που είναι και πολύ φτηνότερα αλλά που απορρίπτετε γιατί δεν κάνουν, τι δεν κάνουν;
Ευχαριστώ.



Χοντρικα ειναι σαν να εχεις το dropbox στο σπιτι σου και έχει την ταχυτητα της ADSL σου οταν το κανεις access εκτος σπιτιου.

1) Το synology μπορει να συνδεθει ειτε με ethernet ειτε με wifi stick ασύρματα. Εσυ το πως θα κανεις access ειναι αδιάφορο.
2) Ναι μπορείς. Σου δινει η Synology DDNS service δικο της, δωρεαν. Οποτε εχεις ενα URL που αντιστοιχει μονο στο δικο σου μηχανημα. Το χτυπας στο browser και κανεις access το synology σου απο παντου στον πλανητη.
3) Το synology εχει δικα του ενσωματομενα ψαχτηρια torrents. Μπαινεις στο synology στο download station, ψαχνεις μεσα απο εκει ή του δινεις ετοιμο το url και κατεβάζει. Μπορεις να του πετάς torrents και μεσα απο την εφαρμογη στο κινητο.
4) Δεν εχει νοημα να παρεις synology και να εχεις USB σκληρους. U r killing the concept.
5) Ειναι περιπου σαν υπολογιστής... αλλα οχι δεν θα συνδεσεις τιποτα πανω του. Γενικα ειναι fire and forget μηχανημα. Μια φορα το σεταρεις και δεν ξανασχολεισαι ποτε. Εγω 12 μηνες τώρα δεν ασχοληθηκα ξανα.
6) Για τους περισσοτερους δεν εχει... και αρκετα NAS δεν ειναι hot swappable οι σκληροι.
7) Οχι δεν χρειαζεται τιποτα ειδικο. Ενας σκληρος ειναι που τον βλεπεις δικτυακα. Διπλο κλικ και παιζει το αρχειο.
8) 24/7 ανοιχτο... αν το κλεινεις σκοτωνεις παλι το concept.. αν και μπορεις να προγραμματισεις να ανοιγει και να κλεινει συγκεκριμενες μερες-ωρες.
9) Ναι συνδεετε με κάμερες, αλλα η Synology δινει αδεια μεχρι 2 νομιζω. Μετα πρεπει να αγοράσεις extension. Εγω τα χω προσπερασει αυτά βεβαια χρησιμοποιωντας το FTP για να σωζει η καμερα σε αυτο.
10) Οχι οτι ποιο αξιοπιστα, οχι οτι ποιο γρήγορα, λιγοτερες δυνατοτητες.
.
Επίσης στον synology μπορειτε να βαλετε οτι σκληρο θέλετε. Ειχα επι ενα χρόνο κατι καραληγμενους 5ετιας και ψιλοελατωμματικους σκληρους απο φορητους... δουλεψαν μια χαρα επι ενα χρονο συνεχόμενα χωρις κανενα degradation. Τώρα φορεσα εναν Toshiba 3TB. Γενικά οχι δεν χρειάζονται RED, PURPLE, GREEN, MPLAMPLA... για οικιακη χρήση βαλτε απλά μια σχετικα αξιοπιστη σειρα και ειστε κομπλε.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#353012
Red Garland έγραψε:@PeterPan
Σόρρυ για τη σφήνα :innocent:
Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις 2 δίσκους ούτε να τους βάλεις σε συστοιχία raid-1 πάντως, ούτε να είναι red.
Όλοι σκάνε στο τέλος :lol: Άμα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με 1 δίσκο και σου αρέσει το τι προσφέρει το nas δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις να φτάσεις τα 400ευρώ.


Ναι μεν, αλλα...
Με 2 δισκους και RAID 1 εχεις τα δεδομενα σου ασφαλη
Επισης προτεινουμε WD Red γιατι ειναι φτιαγμενοι γι αυτη τη δουλεια (να τρεχουν 24/7 σε NAS) και εχουν μεγαλυτερη εγγυηση απο τους Blue και Green

Αν ειναι απλα για "χαβαλε" τυπου κατεβαστηρι για προσβαση απο ολες τις συσκευες στο δικτυο, το κανει και με 150€

Παιρνει ενα μονοδισκο DS115j παιρνει εναν WD Blue και θα παιζει μεχρι να σκασει ο δισκος
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#353017 τώρα που το ψάχνω κάπως ενδελεχέστερα, το raid 1 (οι 2 δίσκοι δλδ ρυθμισμένοι να έχουν τα ίδια αρχεία) δεν αντικαθιστά το backup. ίσως μερικά αρχεία να λείπουν. οπότε όπως λέει κ ο drdino, μάλλον ένας σκληρός είναι η καλύτερη λύση. βασικά εγώ προσανατολίζομαι προς αυτό που λέει ο red garland.

κάπου είπε ο corsair για στικάκι για σύνδεση με wifi. το synology που πρότεινε ο mirage θέλει στικάκι?

Αυτό που πόσταρε ο wagner τελευταία είναι υποδεέστερο από το 2 Bay του mirage. Μήπως να πάρω (λέμε ΑΝ το επιχειρήσω) το DS116 ?

https://www.synology.com/en-uk/products/DS116
https://www.amazon.de/Synology-DS116-BA ... logy+DS116

Και να του κοτσάρω έναν WD red 3 TB ? Οπότε είμαι στα 265€. :hmmm:

Για εσάς που ξέρετε, στην παρακάτω σύγκριση το DS115j φαίνεται να υστερεί πολύ :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#353018 Δες το 116, έχει διπύρηνο επεξεργαστή και usb3 αν πας για μονό.
Άβαταρ μέλους
By fot
#353019 Εικόνα

Με κέρδισε ο συνδυασμός "χρυσό"-μαύρο
Δείχνουν πολύ... premium, από κοντά. Και δεν τους το είχα
< >
Τελευταία επεξεργασία από fot και 16 Ιαν 2017, 02:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#353020
drdino έγραψε:Δες το 116, έχει διπύρηνο επεξεργαστή και usb3 αν πας για μονό.

κ εγώ αυτό σκεφτόμουν, μέχρι που είδα ότι έχουν τα ίδια λεφτά... οπότε αν είναι έτσι, να πάρω το 116j και απλώς του βάζω για αρχή έναν σκληρό? γίνεται?

από την άλλη ο 116 έχει 1,8 επεξεργαστή αντί 1,0 και διπλάσια ram
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#353022
fot έγραψε:Εικόνα

Με κέρδισε ο συνδυασμός "χρυσό"-μαύρο
Δείχνουν πολύ... premium, από κοντά. Και δεν τους το είχα [SMILING FACE WITH SMILING EYES]

< >
με γεια!


< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#353023
PeterPan έγραψε:
drdino έγραψε:Δες το 116, έχει διπύρηνο επεξεργαστή και usb3 αν πας για μονό.

κ εγώ αυτό σκεφτόμουν, μέχρι που είδα ότι έχουν τα ίδια λεφτά... οπότε αν είναι έτσι, να πάρω το 116j και απλώς του βάζω για αρχή έναν σκληρό? γίνεται?

από την άλλη ο 116 έχει 1,8 επεξεργαστή αντί 1,0 και διπλάσια ram


To 116 παιρνει ΜΟΝΟ εναν δισκο
Αρα δεν μπορεις να βαλεις δευτερο αργοτερα και να δουλεψεις με RAID

Αν ειναι να παρεις μονοδισκο, παρε αυτο που εχει καλυτερο επεξεργαστη, περισσοτερη RAM και USB3
Θα σου βγαλει δυο-τρια χρονια απροβληματιστα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#353024
Wagner669 έγραψε:DiskStation Manager ειναι το λογισμικο που τρεχουν τα Synology
Υπαρχει και περιπου "live demo" εδω

Ολες οι διαθεσιμες εφαρμογες για τα Synology εδω