Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#839593 Προσωπικά τα range tests τα θεωρώ εκπαιδευτικές πτήσεις. Έναν τρόπο να μάθω με σχετική ασφάλεια τα όρια του drone μου. Τα πραγματοποιώ πάντα σε μέρη τα οποία γνωρίζω (ώστε να βρω εύκολα σημείο προσγείωσης αν δε μπορεί να επιστρέψει), ποτέ πάνω από κατοικημένη περιοχή και ποτέ πάνω από θάλασσα εννοείται!

Οπότε αν γνωρίζεις το όριο στις ιδανικές συνθήκες, ανάλογα προσαρμόζεις και το όριο στις υπόλοιπες περιπτώσεις.

Το πιο επικίνδυνο για εμένα είναι ο άνεμος. Μου έτυχε προχθές να πηγαίνω κόντρα στον άνεμο (έτσι πίστευα) και το drone να μην πιάνει πάνω από 20Kmh. Θεώρησα ότι στην επιστροφή θα έχει ούριο άνεμο και θα επιστρέψει με την μέγιστη δυνατή ταχύτητα, αλλά έκανα λάθος. Ο αέρας φυσούσε από το πλάι προφανώς, οπότε και στις δύο περιπτώσεις με το ζόρι πήγε, με το ζόρι γύρισε!

Το χειρότερο πάντως το έπαθε γνωστός μου που δοκίμασε να κάνει range test στο drone του πάνω από κατοικημένη περιοχή. Το πετούσε αρχικά γύρω στα 80m ύψος και το έφτασε πάνω από 4Km μακρυά. Στην επιστροφή για να έχει καλύτερο σήμα το σήκωσε ελάχιστα πάνω από τα 150m. Χωρίς να το καταλάβει, στο πήγαινε πέρασε κάτω από no fly zone αεροδρομίου. Το πρόβλημα είναι πως 2Km πριν επιστρέψει στο home point το drone συνάντησε αυτή την φορά την no fly zone και λόγω ύψους (150m) δεν του επέτρεπε να εισέλθει και προφανώς να επιστρέψει στην βάση! :lipsealed:
Ο γνωστός μου δεν κατάλαβε τι είχε συμβεί και απλά έβλεπε το drone να μπορεί να πάει πάνω-κάτω και αριστερά-δεξιά αλλά όχι προς τα μπροστά. Η μπαταρία όλο και λιγόστευε, ήταν πάνω από σπίτια, πολύ μακρυά από το home point και το drone έμενε σταθερό στο ίδιο σημείο. Για καλή του τύχη σε κάποια φάση κατέβηκε κάτω από τα 150m, οπότε μπόρεσε να περάσει την no fly zone και με ελάχιστη μπαταρία να επιστρέψει σε αυτόν. Από το άγχος του εκείνη την ώρα δεν κατάλαβε το παραμικρό, από καθαρή τύχη κατάφερε να το επιστρέψει και από τα log της πτήσης να καταλάβει τι τελικά είχε συμβεί!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#847127 DJI Mini 2 SE ενδείκνυται για 1ο drone; (~ €265) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#847134 Δε θυμάμαι τι διαφορές έχει το Mini 2 SE από το Mini 2, αλλά έχω το δεύτερο και άξιζε σίγουρα τα λεφτά του!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#848764 Ήρθε, κάναμε και τη 1η δοκιμαστική πτήση σήμερα. Πάμε για Γκάτγουικ τώρα... :ninja: :lol:

Εικόνα

Διάλεξα το Fly more γιατί ενώ συνήθως τα bundles δεν αξίζουν, στη συγκεκριμένη περίπτωση τα έξτρα και είναι χρήσιμα και η διαφορά στη τιμή όντως αξίζει.
Το DJI Care Refresh αξίζει ή όχι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#848766 Αμα είναι η πρώτη φορά που πέτας , βαλτο για ένα χρόνο ναι
Υπόψην έχεις πολύ λίγο χρόνο για να διαλέξεις αν το θες η όχι , από τη στιγμή που το ενεργοποιήσες , κάνα 2ημερο αν θυμάμαι καλά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#848767
Zorz έγραψε:Ήρθε, κάναμε και τη 1η δοκιμαστική πτήση σήμερα. Πάμε για Γκάτγουικ τώρα... :ninja:

Εικόνα

Διάλεξα το Fly more γιατί ενώ συνήθως τα bundles δεν αξίζουν, στη συγκεκριμένη περίπτωση τα έξτρα και είναι χρήσιμα και η διαφορά στη τιμή όντως αξίζει.
Το DJI Care Refresh αξίζει ή όχι; :hmmm:
LGW ε; Ωραία τον Φλεβάρη έρχομαι, να το έχεις μάθει μέχρι τότε ώστε κατά την προσγείωση να μας κάνεις ένα σόου

Μεγειες

.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#848777
Zorz έγραψε:Το DJI Care Refresh αξίζει ή όχι; :hmmm:

Και εγώ στην αρχή είχα ξενερώσει που δεν πρόλαβα να κάνω DJI Care, αλλά στην πορεία διαπίστωσα πως αν δεν κάνεις κάποια απίστευτη βλακεία, είναι πολύ δύσκολο να χάσεις το drone. Ακόμη και το mini που δεν έχει αισθητήρες γύρω του.

Σε κάθε περίπτωση καλώς ήρθες στο club! Καλές πτήσεις να έχεις, είμαι σίγουρος ότι θα το χαρείς!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#848781 Σκέφτομαι και εγώ να ψωνίσω ένα εν όψει του επόμενου καλοκαιριού.
Πάνε χρόνια από τότε που διάβασα για τις βασικές νομικές υποχρεώσεις κατόχου drone.
Εσείς που ασχολείστε τακτικά, μπορείτε να κάνετε μία σύνοψη για το τι ισχύει από άποψη δηλώσεων προς τις αρμόδιες αρχές/προσόντων χειριστή/ασφάλισης στην κατηγορία <250 γραμμαρίων;
Τα δηλώνουμε κάπου; Τα ασφαλίζουμε υποχρεωτικώς; Παίρνουμε κάποια άδεια;
Θα κοιτάξω να ενημερωθώ και εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#848782
ArrowsFA1 έγραψε:Σκέφτομαι και εγώ να ψωνίσω ένα εν όψει του επόμενου καλοκαιριού.
Πάνε χρόνια από τότε που διάβασα για τις βασικές νομικές υποχρεώσεις κατόχου drone.
Εσείς που ασχολείστε τακτικά, μπορείτε να κάνετε μία σύνοψη για το τι ισχύει από άποψη δηλώσεων προς τις αρμόδιες αρχές/προσόντων χειριστή/ασφάλισης στην κατηγορία <250 γραμμαρίων;
Τα δηλώνουμε κάπου; Τα ασφαλίζουμε υποχρεωτικώς; Παίρνουμε κάποια άδεια;
Θα κοιτάξω να ενημερωθώ και εγώ.

Ιδού:
https://uas.hcaa.gr/Faq#anchor16
Αν είναι κάτω από 250 γραμμάρια, δεν χρειάζεται κάτι άλλο παρά να διαβάσεις το manual.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#848880
Dimitris_P έγραψε:LGW ε; Ωραία τον Φλεβάρη έρχομαι, να το έχεις μάθει μέχρι τότε ώστε κατά την προσγείωση να μας κάνεις ένα σόου

Μεγειες

.


Ευχαριστώ.

Αν κάνω σόου, δεν θα προσγειωθείς όμως. :oops: Το υπονοούμενο: https://en.wikipedia.org/wiki/Gatwick_A ... e_incident :ninja:

KiloMeater έγραψε:Υπόψην έχεις πολύ λίγο χρόνο για να διαλέξεις αν το θες η όχι , από τη στιγμή που το ενεργοποιήσες , κάνα 2ημερο αν θυμάμαι καλά

Ναι, είναι 48 ώρες από την ενεργοποίηση. Απ'ότι διαβάζω γίνεται και αργότερα, αλλά θέλει περισσότερα βήματα (τους στέλνεις φωτογραφίες ως απόδειξη ότι είναι άθικτο ή κάτι τέτοιο). Τελικά το έκανα, £55 για 2 χρόνια, μαζί με μια 512άρα κάρτα U3 (κολλήσαμε Γκεάκο :oops: :oops: )


DJI Care Refresh
Term of Service2023/12/12 - 2025/12/11
Replacement Times4(incl.2 for flyaway)
StatusValid
Click here to check the Service Agreement


(το deductible ποσό για το Flyaway είναι λίγο τσιμπιμένο πάντως )

Επόμενο βήμα: Strobon CREE :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#849806 Εικόνα

wazzup! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#852482 Σάββατο έχουμε μια βδομάδα ιταλικές Άλπεις σκι και dolce vita
Mavic 3 classic η air 2s παίρνω μαζί μου ?
Οεο ...ιδού η απορία


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#852485
Dimitris_P έγραψε:Το πιο μικρό ίσως;
Αυτή είναι η μία όψη ...η άλλη είναι ότι το μεγάλο είναι καλύτερο στα νυχτερινά


< >