Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#360942 Οκ, Λονδίνο, Νέα Υόρκη, Βερολίνο και μερικές ακόμα τα κέντρα του κόσμου. Αρκεί αυτό. Αν βάλεις στο μίξερ και τα λοιπά ---> χρήμα, γκλαμουριές, δουλειές κλπ και κάνεις το λάθος να συγκρίνεις με την κατάσταση εδώ που μοιραίο είναι να το κάνεις σε πιάνει απελπισία. Εδώ ή έχεις ήδη χρήματα και μένεις σε καλό μέρος χωρίς σκοτούρες ή όσο το δυαντόν λιγότερες ή την έχεις δει ζεν μένεις σε κάνα νησί με μέτριο εισόδημα χωρίς να θες πολλά πολλά. Αλλιώς αν πας για μεροκάματο βράστα γιατί και το όλο κλίμα ''μυρίζει'' άσχημα ρε παιδί μου.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#360943
Kon5 έγραψε:Εδώ ή έχεις ήδη χρήματα και μένεις σε καλό μέρος χωρίς σκοτούρες ή όσο το δυαντόν λιγότερες ή την έχεις δει ζεν μένεις σε κάνα νησί με μέτριο εισόδημα χωρίς να θες πολλά πολλά.


Ενω εκει ολα λυμενα ε...
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#360946 Αδελφέ ειλικρινά βαριέμαι να γράφω αράδες τώρα. :lol: Αν με κατάλαβε ο Μπούσος αρκεί εσύ δες το όπως θες. νο οφενς
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#360950
Kon5 έγραψε:Οκ, Λονδίνο, Νέα Υόρκη, Βερολίνο και μερικές ακόμα τα κέντρα του κόσμου. Αρκεί αυτό. Αν βάλεις στο μίξερ και τα λοιπά ---> χρήμα, γκλαμουριές, δουλειές κλπ και κάνεις το λάθος να συγκρίνεις με την κατάσταση εδώ που μοιραίο είναι να το κάνεις σε πιάνει απελπισία. Εδώ ή έχεις ήδη χρήματα και μένεις σε καλό μέρος χωρίς σκοτούρες ή όσο το δυαντόν λιγότερες ή την έχεις δει ζεν μένεις σε κάνα νησί με μέτριο εισόδημα χωρίς να θες πολλά πολλά. Αλλιώς αν πας για μεροκάματο βράστα γιατί και το όλο κλίμα ''μυρίζει'' άσχημα ρε παιδί μου.


Προφανώς δεν είμαι τρελός, ούτε άνθρωπος που δεν έχω στον ήλιο μοίρα. Δεν είμαι όμως πλούσιος και δεν εννοώ Λάτσης, Βαρδινογιάννης κλπ. αλλά εννοώ δεν είμαι άνθρωπος που έχω λυμένα τα προβλήματα της ζωής μου.
Αυτό που με έχει ενοχλήσει στην Ελλάδα και δεν πάει άλλο πια, είναι η απελπισία, η θλίψη των ανθρώπων και η μεμψιμοιρία τους, η κατάθλιψη στην ατμόσφαιρα, η παραβατικότητα όχι αυτή της επιβίωσης (πχ δεν έκοψε απόδειξη ο περιπτεράς για την τσίχλα - χέστηκα δηλαδή), αλλά αυτή της καθημερινότητας όπως στους δρόμους, σε μια ουρά ενός ταμείου κλπ που δείχνουν έλλειψη σεβασμού και παιδείας.
Αυτό που σκέφτηκα, μέσα μου πάντα, είναι πως θα μπορούσα να βρω μια φόρμουλα να κάνω τη δουλειά που κάνω, στο Λονδίνο πχ και αυτό να είχε ζήτηση και πωλήσεις.
Επίσης σκέφτηκα μήπως έκανα λάθος στη ζωή μου και δεν φορτώθηκα με πτυχία ώστε να γίνω γραβατωμένος.
Τέλος πάντων, διάφορες τέτοιες σκέψεις. Πάντως λυπάμαι όχι τόσο για την Ελλαδίτσα μας, αλλά για τον ίδιο τον Έλληνα που είναι ένας λαός αποχαυνωμένος στο δικό του πλανήτη. Αναφέρθηκα αποκλειστικά στο Λάντον πάντως, όχι γενικά στο UK, όχι σε άλλη χώρα, αλλά σε αυτό το οικονομικό κέντρο του πλανήτη Γη.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#360956 Γιάννη, το ίδιο πράγμα σκεφτόμουν τώρα τον Ιανουάριο στη Νέα Υόρκη.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι απολύτως φυσιολογικό όταν πηγαίνεις σε ένα πραγματικό κράτος, να σκέφτεσαι έτσι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#360972
Dimitris_P έγραψε:Πότε θα ξαναπάς Busso? Εγώ το Πάσχα


Για Πάσχα έχει κλείσει να έρθει για 23 μέρες η Ελένη.
Άβαταρ μέλους
By nass
#361629
Kon5 έγραψε:Οκ, Λονδίνο, Νέα Υόρκη, Βερολίνο και μερικές ακόμα τα κέντρα του κόσμου.


Λονδίνο και προφανώς Νέα Υόρκη, ναι.
Βερολίνο πολύ "γερμανικό" και αντίστοιχα Παρίσι πολύ "γαλλικό" για παγκόσμια μητρόπολη.
Αλλες τέτοιες πόλεις "μεγαλύτερες" από τη χώρα που τις φιλοξενεί: Σιγκαπούρη, Χόνγκ-Κονγκ, Ντουμπάι.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#361649 Το βερολίνο δεν είναι καθόλου "πολύ γερμανικό". Το αντίθετο θα έλεγα.
Αλλά ένα από τα κέντρα του κόσμου σαφώς και δεν είναι, γιατί του λείπει η οικονομική δραστηριότητα. Σε άλλους τομείς (καλλιτεχνικά;) ίσως.
Είναι όμως σαφώς μια από τις "πόλεις παραδείγματα" του σύγχρονου (πολυ)πολιτισμού.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#364117 Συννεφιασμενη οπως του πρεπει!

Ας μοιραστω και την χαρα μου. Προχτες το flickr εφτιαξε μια gallery για την παγκοσμια ημερα της ομπρελας (10.2.2017, ουτε καν γνωριζα οτι υπηρχε τετοιο πραγμα). Αναμεσα τους, υπαρχει και μια δικη μου.

https://www.flickr.com/photos/flickr/ga ... 002082502/
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#364122
bibendum έγραψε:Συννεφιασμενη οπως του πρεπει!

Ας μοιραστω και την χαρα μου. Προχτες το flickr εφτιαξε μια gallery για την παγκοσμια ημερα της ομπρελας (10.2.2017, ουτε καν γνωριζα οτι υπηρχε τετοιο πραγμα). Αναμεσα τους, υπαρχει και μια δικη μου.

https://www.flickr.com/photos/flickr/ga ... 002082502/


Congrats :thumbsup:

Ποιο νησι ειναι;
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#364123
bibendum έγραψε:Συννεφιασμενη οπως του πρεπει!

Ας μοιραστω και την χαρα μου. Προχτες το flickr εφτιαξε μια gallery για την παγκοσμια ημερα της ομπρελας (10.2.2017, ουτε καν γνωριζα οτι υπηρχε τετοιο πραγμα). Αναμεσα τους, υπαρχει και μια δικη μου.

https://www.flickr.com/photos/flickr/ga ... 002082502/


Congrats :thumbsup: :thumbsup:

Ποιο νησι ειναι;