Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#154579
nass έγραψε:Οπως έχω ξαναπεί, δίνεις στον ΣΧ ικανότητες στρατηγικής σκέψης και μανιπουλαρίσματος, που, γνωρίζοντάς τον προσωπικά, δε νομίζω ότι έχει. Είναι πολύ πιο συναισθηματικός τύπος.

Kαι με μεγάλη φαντασία :lol: Μπορεί να ανακαλύπτει εχθρους απο το πουθενά!
Άβαταρ μέλους
By nass
#154580 @panos2171
Οχι, o ΣΧ δεν είναι μέλος της Lyoness (για την ακρίβεια δεν ήταν όταν έγιναν τα γεγονότα πέρισι, μπορεί να έγινε έκτοτε :lol: ). Είναι απλά προσωπικός φίλος με τον sv2

@bill33
Σωστό! :)
Άβαταρ μέλους
By IKE
#154600
nass έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:μιλούσε για "μαγικούς" μαθηματικούς τύπους που δεν έχουμε τις γνώσεις να καταλάβουμε...


Ο sv2 ? Δε νομίζω. O SKYLINE-GTR το είχε πει αυτό και εν γένει ήταν ο πρώτος που μας έπρηξε τα @@ με τη Lyoness. Ο sv2 για τη Lyoness ήταν όντως πολύ μαζεμένος στο 4T Forum. Ο δε Braker ήταν, μετά την "αποκατάστασή" του, που το γάμησε το πράγμα με τα banner-άκια, τις διαγραφές ποστ κτλ.


Δεν τα θυμάσαι καλά, ο sv2 είχε γράψει πάρα πολλά ποστ με βλακείες για δύσκολους "είναι πολύπλοκο" μαθηματικους τύπους. Φυσικά οι ΧΑΚΟΡΖ τα έσβησαν.

Γενικά ο sv2 ήταν χαλαρός αλλά μόλις θίχτηκε επί της ουσίας η μπίζνα του (λάθος, όπως είπε και ο ΑΕ4ΤΦ απλά έχασε 2Χ3000 χοχοχοχ) έγινε μακελιό. Ομοίως και στο fb, είχε χωθεί σε γκρουπάκιο πλάκας, όλα μόλις η πλάκα γύρισε στη lyoness κόπηκε το γέλιο.

Επίσης παρόλο που ήμουν αυτός που άνοιξε το τόπικ τότε και σταθερά εχθρικός στις απάτες αυτές, ακόμα και σε εμένα είχε στείλει πμ στο fb για να πάω να "μάθω" περι τινος πρόκειται. Θα ήταν πολύ ενθουσιασμένος από τα 6χιλιάρικα που του έφαγαν, έτσι ΔΙΑ?


EDDIE_147 έγραψε:Να προσθέσω μια λεπτομέρεια.
Το 4tforum ήταν ένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης "ντυμένο" με συγκεκριμένη εμπορική επωνυμία την οποία κατέκραζε και έθαβε με τα χειρότερα λόγια.

Επειδή το είχε δεχτεί/ανεχτεί ο ΚΚ πριν 158 χρόνια δεν σημαίνει ότι ήταν κάτι που μπορούσε να συνεχιστεί.

Και επειδή το να βγει ένας νέος mod, κανονισμός κλπ και να πουν "φερμπότεν αυτό, αυτό και αυτό" δεν θα ήταν ιδιαίτερα κομψό για τη συγκεκριμένη επωνυμία, έγινε το γνωστό στόρι και τελικά το forum "καθάρισε" από την παλαιά φρουρά.


Αυτό είναι κάτι που έλεγαν οι ίδιοι συντάκτες από τους 4Τ αλλά από προσωπική πείρα ξέρω ότι δεν ισχύει. ΟΚ θα τους γυρνούσε boomerang αν απλά μπάναραν όποιον έλεγε κάτι κακό για το περιοδικό αλλά δεν υπήρχε γενική ανοχή, ούτε καν. Κάποιοι (δεν ξέρω πόσοι ή ποιοι) mod συντηρούσαν ένα κλίμα "σεβαστείτε τους οικοδεσπότες", πχ είχα φάει warn/ban (που να θυμάμαι) επειδή είχα κοροϊδεψει (με gif ή κάτι τέτοιο) μία ασυναρτησία του ΣΧ.

Ακόμα και σε εξώφθαλμες υπεργυφτιές σαν το άρθρο με την "κυψέλη" υδρογόνου, πάντα με το πρόσχημα "σας διαβάζουμε και ας μας στεναχωρείτε" (ΑΧΟΥ) όλες οι κριτικές στρογγυλεύονταν.

Γενικώς η μονη ασχολεία που έδειξαν συντάκτες των 4Τ για το φορουμ είναι για να μαζέψουν κριτικές με συνήθως γελοίο τρόπο. Καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η εικόνα για το αντίθετο, δεν ισχύει όμως.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#155758 Ξεχνάτε όλοι πως παρ'ότι έγινε ότι έγινε με την πυραμίδα κτλ πολλοί ήταν κι αυτοί που σταμάτησαν να γράφουν στο 4τφ γιατί φύγατε εσείς. Όσο νά ναι πολλοί εδω μέσα έχετε αυτό το λέγειν! Απλά εδώ φτιάξατε ένα φορουμ να βγάλετε τη χολή σας στα λαμόγια που είτε έφαγαν σε κάποιους λεφτά (και το καταλαβαίνω) είτε σας πρόσβαλλαν με τα σχόλιά τους και την προσπάθεια εξαπάτησής σας!
Και σε μένα ήρθε μήνυμα braker και πήραν τα αρχίδια μου! Και την είπα και στον sv2 για το φερραρι και όχι μόνο. Το ύφος του ήταν και ειρωνικό και γραψαρχιδικό!
Για το ΣΧ θα πω πως κατα την γνώμη μου αν η απάτη ήταν η αφορμή να καθαρίσει το φορουμ καλά έκανε. Αν συμβαίνει κάτι άλλο ύποπτο με την πάρτη του ας μας το πει να ξέρουμε.


Πάντως στο 4τφ ήταν ποιό σωστό το moderating .
Άβαταρ μέλους
By IKE
#155760 άριστο ποστάκι
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#214693 http://www.koutipandoras.gr/article/161 ... -stin-kina

Οι αρχές της Κίνας αποκάλυψαν τεράστια απάτη-πυραμίδα ύψους περίπου 7 δισεκ. Ευρώ, προχωρώντας στη σύλληψη 21 υπόπτων, όπως μεταδίδει το κρατικό πρακτορείο Xinhua.

Η απάτη γινόταν στη διαδικτυακή πλατφόρμα peer-to-peer επενδύσεων Ezubo, η οποία αποτελεί μέρος του διαβόητου «σκιώδους» τραπεζικού κλάδου της Κίνας. Η Ezubo υποσχόταν στους πελάτες της υψηλότατες αποδόσεις, μεταξύ 9% και 14,6%, για επενδυτικά προϊόντα, ωστόσο, όπως φέρεται να παραδέχτηκαν ανώτατα στελέχη της επιχείρησης, το 95% των προϊόντων ήταν απάτες.
Τα χρήματα των πελατών της Ezubo χρησιμοποιούνταν είτε για να πληρωθούν οι προηγούμενοι πελάτες (πυραμίδα) είτε για να χρηματοδοτηθεί η πολυτελής ζωή των στελεχών της εταιρείας.
Σύμφωνα με το Xinhua, περίπου 900.000 ανύποπτοι επενδυτές έπεσαν θύματα της Ezubo και της μητρικής εταιρείας της, Yucheng International Holdings, με τις Αρχές να επιζητούν αποζημιώσεις.



#poliplokialgorithmoi
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#344372 https://www.youtube.com/watch?v=s6MwGeOm8iI
Μια χιουμοριστική, αλλά απόλυτα σοβαρή, υπενθύμηση περί πυραμίδων
Άβαταρ μέλους
By g8777
#356754 Εικόνα


According to the complaint affidavit, TelexFree Inc. and TelexFree LLC (collectively, TelexFree) provided Voice over Internet Protocol (VoIP) telephone services, for which customers can sign up via a website maintained by TelexFree. It is alleged that TelexFree was actually a pyramid scheme, and that between January 2012 and March 2014, TelexFree purported to aggressively market its VoIP service by recruiting thousands of “promoters” to post ads for the product on the Internet. Each promoter was required to “buy in” to TelexFree at a certain price, after which they were compensated by TelexFree, under a complex compensation structure, on a weekly basis so long as they posted ads for TelexFree’s VoIP service on the Internet.

It is alleged that the ad-posting requirements were a meaningless exercise in which promoters cut and pasted ads into various classified ad sites provided by TelexFree that were already saturated with ads posted by earlier participants. According to the affidavit, TelexFree derived only a fraction of its revenue from sales of VoIP service—less than one percent of TelexFree’s hundreds of millions of dollars in revenue over the last two years. The overwhelming majority of its revenue—the other roughly 99 percent—came from new people buying into the scheme. TelexFree was allegedly only able to pay the returns it had promised to its existing promoters by bringing in money from newly recruited promoters.


https://www.fbi.gov/contact-us/field-offices/boston/news/press-releases/owners-of-telexfree-charged-in-1-billion-pyramid-scheme


:s_roses :s_roses :s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By drdino
#378127 http://www.newsauto.gr/prosochi-apati-pou-iposchete-dorean-aftokinito/

:vava:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#378196
rx8_drifter έγραψε:Φεράρι παίζει? :s_airkiss

Εξαρτάται, πόσα θυματ.. ε μέλη θα γράψεις από κατω σου?