Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#358660 Για να αποφευχθούν τα λάθη των 1-2 πρώτων χρόνων, έχουν μαζευτεί οι "άπλα" προσκλήσεις. Στην είσοδο ζητάνε και επαγγελματική κάρτα και δειγματοληπτικά και σφραγίδα της επιχείρησης.
Σε εμάς στέλνει πλέον η ίδια η έκθεση πρόσκληση έτοιμη με barcode, για να μην περιμένω στην ουρά. Το κάνουν για παλιούς επισκέπτες. Πάντως αν θέλει κανείς πρόσκληση, του βάζω μια σφραγίδα από ανενεργή εταιρεία μας και του τη δίνω. Αν δεν του ζητήσουν τίποτα άλλο στην είσοδο, καλώς. Αν του ζητήσουν, ας τα βγάλει πέρα μόνος του :lol: :lol:
Πάντως και 15€ είσοδος, δεν θεωρώ ότι είναι πολλά.

Όποιος πάντως θέλει να πιει... Δευτέρα... Μετά το μεσημέρι.... :innocent:

Χειρότερη μέρα η Κυριακή.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#358728
italakias έγραψε:
kyr80 έγραψε:....

Επιστημη τον εχετε κανει τον καφε.



italakias έγραψε:Ο καλυτερος ελληνικος γινεται στο κλασικο ματακι της κουζινας.
Το γκαζακι τον καιει τον καφε ειδικα εαν ειναι δυνατη η φωτια και δεν βγαζει καλο καιμακι .
Υπαρχουν ματακια μονα που κοστιζουν 10 ευρω.

Εννοειται πινεται σε μικρο φλυντζανακι και ο διπλος ειναι αχρηστος αφου οποτε θελει καποιος φτιαχνει αλλον καφε.



oh the irony ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#358870 Αυτό είναι το εσωτερικό μιας μηχανής espresso, με ξεχωριστά μπόιλερ. Φωτογραφία η πλακέτα της, τα μπόιλερ και η αντλία. Η διαφορά σε σχέση με τις παλιές, είναι τα ξεχωριστά μπόιλερ. Που πετυχαίνουν και σταθερότητα στη θερμοκρασία εκχύλισης, και δυνατότητα για διαφορετική θερμοκρασία ανά κεφαλή.
Υπάρχουν και κάποιες άλλες, με 2 καζανάκια. Που η διαφορετική θερμοκρασία ρυθμίζεται με τη μίξη του νερού με κρύο. Αλλά έχεις μεταβολή στη θερμοκρασία.
Πρακτικά η τεχνολογία είναι ίδια για όλες τις μηχανές. Χάλκινο μπόιλερ, που ζεσταίνει νερό σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και το στέλνει με πίεση 9 bar.
Όσο γκλάμουρ και να είναι το εξωτερικό, το 99% των μηχανών κάνει αυτή τη δουλειά. Κάποιες τελευταίας τεχνολογίας, ρυθμίζουν και προ-εκχύλιση, αλλά να'χαμε να λέγαμε. Για να μη σοκάρετε ο καφές, τον βρέχει πρώτα χωρίς πίεση, και μετά τρέχει κανονικά. Το έχω κάνει manual, και διαφορά δεν κατάλαβα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Χάλασε ένα θερμικό, και την έκανα βίδες....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#358977 Αυτό με την horeca το έκανα δυο φορές, πήγαμε με πρόσκληση φάγαμε, ήπιαμε καλά ήταν :lol: Την δεύτερη φορά ήταν πιο μαζεμένα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#359555 Σημερα το απογευμα θα ειμαι Γλυφαδα γυρω στις 18:00.θα ειναι κανεις να πιουμε κανα καφε;;
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#359563 Στη HORECA πλέον δεν βγάζουν και οι εταιρίες γύρου φόρα παρτίδα τόνους γύρου. Πέφτανε όλοι με τα μούτρα σπρώχνονταν για να προλάβουν να πάρουν δυο πιρουνιές γύρου. :dizzy: Η μυρωδιά βέβαια σου ξυπνούσε άγρια ένστικτα αλλά όπως και να το κάνεις είναι μεγάλη γυφτιά, εκτός και αν όντως σε ενδιαφέρει επαγγελματικά.

Στα του καφέ άκουσα ότι Illy φέτος δεν θα έχει περίπτερο...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#359621 Δεν θα είναι η Illy, γιατί ο Ιωσηφίδης(καφέα Α.Ε.) θα έχει περίπτερο με τον dimello. Δικής του επεξεργασίας. Γιατί να κάνει περίπτερο σαν αντιπρόσωπος, και όχι σαν παραγωγός; Ο Illy, πουλάει από μόνος του.

Τα πρώτα χρόνια μεγάλη γυφτιά, και δουλειά δεν έκανες. Αυτό με τον γύρο, ήταν σαν πανηγύρι.
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#359624
kyr80 έγραψε:Δεν θα είναι η Illy, γιατί ο Ιωσηφίδης(καφέα Α.Ε.) θα έχει περίπτερο με τον dimello. Δικής του επεξεργασίας. Γιατί να κάνει περίπτερο σαν αντιπρόσωπος, και όχι σαν παραγωγός; Ο Illy, πουλάει από μόνος του.

Τα πρώτα χρόνια μεγάλη γυφτιά, και δουλειά δεν έκανες. Αυτό με τον γύρο, ήταν σαν πανηγύρι.



Νομίζω μέχρι και πέρσι υπήρχε και ο illy και ο dimello με ξεχωριστά περίπτερα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#359628 Όχι. Ήταν κολλητά σε μια άκρη με σχεδόν μηδενική προβολή για τον Dimello. Φέτος έχουν να λανσάρουν και κάποιους καινούριους κωδικούς, που θα παρουσιαστούν πρώτη φορά στην έκθεση.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#363639 Πίνω αυτές τις μέρες έναν bristot που έχει και 30% robusta.
Χμ, συγνώμη, αλλά μετά τα όσα είχα διαβάσει για τον σατανικό robusta, νόμιζα ότι θα έβγαζα φλύκταινες στη γλώσσα.
ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι. Εύγευστος, με καλή κρέμα, καλό άρωμα. Θα δοκιμάσω κι έναν άλλον της ίδιας εταιρείας με 100% arabica.
Πολύ θετική γνώμη.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#363669 Έχω δουλέψει με την εταιρία αυτήν για 3 χρόνια. Τα χαρμάνια τους είναι πολύ καλά.
Ο 100ρης είναι μέτριος, να ξέρεις. Θεωρώ ότι πιο εύκολο τον rainforest. Ο καλύτερος καφές τους είναι ο tiziano, στο βαρελάκι όμως.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#363671 Eπίσης : Δοκίμασα απο Λουμίδη αυτόν : http://www.antonisloumidis.gr/eshop/pro ... &item=4504
Συνιστάται ανεπιφύλακτα, για όποιον τον φέρει ο δρόμος απο Κηφισιά, ελπίζοντας να έχει πάντα απ΄το ίδιο "χαρμάνι".
Μετά απο φορουμοσυζήτηση με τον kyr80, μου "έχω τάξει" :lol: να αγοράσω για δοκιμή και 1/2 κιλό San Pedro, οπότε θα επανέλθω . :)
Άβαταρ μέλους
By fot
#363689 Εσπρέσσο στο σπίτι καταναλώνω σπάνια, κυρίως πίνω γαλλικό και ελληνικό.
Όταν όμως καταναλώνω, πίνω τον Buondi της Dolce Gusto. Με κάψουλες φυσικά.
Ντάξει, με ξυπνάει, αλλά δεν είναι τίποτα εκλεκτό.

'Εχω στην αποθήκη και μια μια Tassimo 4301 σαν αυτή: http://www.skroutz.gr/s/2557179/Bosch-T ... eries.html
Την οπόια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Αξίζει να δοκιμάσω και τον δικό της εσπρέσσο (Jacobs) ή να πάω κατευθείαν σε μια "κανονική" καφετιέρα εσπρέσσο, όπως αυτή;

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_ro ... 79833.html
:help:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#363692 Αν είναι να πάρεις τη Rohnson ==> :s_no ......
Kαι αφού πίνεις και σπάνια espresso, μείνε με τη Dolce Gusto και εναλλακτικά, δούλεψε και την Τassimo.