Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#344087
Dimitris_P έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Απαπαπα σαπουνάδα. Τουλάχιστον από γεύση είναι καλός;


Τον έκοψα πιο ψιλό σήμερα, φαινομενικά καλή βγήκε η εκχύλιση, αλλά έχει ακόμα αδύναμο σώμα. Προφανώς και είναι ο καφές.

Εντύπωση μου έκανε το bodum που διατηρούσε υψηλά την θερμοκρασία του καφέ μετά από ώρα, ενώ στο πορσελάνινο φλυτζάνι ακόμα και ζεσταμένο πριν κρύωνε μετά από λίγο.

Bodum=double wall και borosilicate γυαλι => κρατανε την θερμοκρασια του υγρου

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#344107
drdino έγραψε:

Και χρόνια πολλά :inlove:

italakias έγραψε:
drdino έγραψε:Εικόνα

Είπα να ρίξω το επίπεδο σήμερα με φραπεδούμπα (εννοείται πως τα παγάκια κρακαλάνε) :lol:

Μπραβο.
Τα τσιγαρα δεν βλεπω.


ΦΑΑΑΑΑΠ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#344271
Nikos! έγραψε:Από ακαμψια και ποιότητα συναρμογης δε πάμε καλά. Έχουμε θέματα.

Έχει όμως Μιλανεζικη ψυχή. :inlove:

Κλασσικό ιταλικό δηλαδή. :lol:

Y.V έγραψε:Επειδή βλέπω ότι οι καψουλομηχανές ή οι υπεραυτόματες εχουν περάσει σαν «φτιάχνεις εσπρέσσο στα γρήγορα (ή με την τσιμπλα στο μάτι)», να πω κι εγω την γνώμη μου...
Ελάχιστη έως ανυπαρκτη ειναι η διαφορά σε χρόνο.
(...)
Ποσο κανει ενας μπαριστα σε ένα καφε; Για μετρηστε τον και πήτε μου. Ουτε φαιά ουσία ξοδευει! Μηχανικα το κανει και τα ελεγχει όλα σαν να οδηγει! Στο σπίτι την ωρα της εκχύλισης ανετα ξυνει και τα @@ του. Ε! αντε να τα ξύνει λοιπόν 15 sec λιγότερο.

Με το συμπάθιο αλλά επιεικώς υπερβάλλεις. Αφ'ενός μεν αυτά τα νούμερα είναι επιπέδου Θεσσαλονίκη-Αθήνα σε 3,5 ώρες με κλειστά Τέμπη (και σκαναρισμένες αποδείξεις από τα διόδια :ninja: :lol: ), αφ'ετέρου δε χάνεις εντελώς το νόημα.

Ένας στρατόκαβλος στο Μεγάλο Πεύκο μπορεί ίσως να λύνει και να ξανασυναρμολογεί το G3 σε 45" και με κλειστά μάτια, εγώ όμως δεν μπορώ. Επίσης η αναλογία οδηγώ vs παίρνω ταξί είναι επίσης άκυρη. Πιο ακριβής θα ήταν η σύγκριση του να πηγαίνεις από το παλιό δρόμο, με το συμμετοχικό αμάξι (χωρίς ESP κλπ) με το να πηγαίνεις άλλες φορές από τον αυτοκινητόδρομο με το αυτόματο αμάξι όταν δεν σε ενδιαφέρει η διαδικασία αλλά το αποτέλεσμα. :iconcool:

Οι κάψουλες είναι σαφώς πιο πρακτικές και γρήγορες. Από την άλλη επίσης έχουν σαφώς μεγαλύτερο κόστος χρήσης (τουλάχιστον 1 τάξη μεγέθους πάνω) και περιβαλλοντικές επιπτώσεις (που ακόμα και στις Nespresso που ανακυκλώνονται, πάλι είναι χειρότερα συνολικά, αν λάβεις υπόψη σου τη συσκευασία, τα μεταφορικά, το κούριερ που έρχεται να πάρει τη σακούλα κλπ).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#344340 Έναν δίπλο καπουτσίνο τον φτιάχνω σε ~3:34. Έναρξη από τη στιγμή που σηκώνω το λεβιέ και λήξη μέτρησης όταν κλείνω τη μηχανή και έχω καθαρισει
Άβαταρ μέλους
By dimik
#344384
Geo f1 έγραψε:Πιασε έναν ρε Δημητρη. Μετριο


+1 με κανελίτσα γιατί έχω άδεια και δεν ανοίγει το μάτι....και κανα 2-3 Lotus μπισκοτάκια! :eat:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#344903
Zorz έγραψε:
Nikos! έγραψε:Από ακαμψια και ποιότητα συναρμογης δε πάμε καλά. Έχουμε θέματα.

Έχει όμως Μιλανεζικη ψυχή. :inlove:

Κλασσικό ιταλικό δηλαδή. :lol:

Y.V έγραψε:Επειδή βλέπω ότι οι καψουλομηχανές ή οι υπεραυτόματες εχουν περάσει σαν «φτιάχνεις εσπρέσσο στα γρήγορα (ή με την τσιμπλα στο μάτι)», να πω κι εγω την γνώμη μου...
Ελάχιστη έως ανυπαρκτη ειναι η διαφορά σε χρόνο.
(...)
Ποσο κανει ενας μπαριστα σε ένα καφε; Για μετρηστε τον και πήτε μου. Ουτε φαιά ουσία ξοδευει! Μηχανικα το κανει και τα ελεγχει όλα σαν να οδηγει! Στο σπίτι την ωρα της εκχύλισης ανετα ξυνει και τα @@ του. Ε! αντε να τα ξύνει λοιπόν 15 sec λιγότερο.

Με το συμπάθιο αλλά επιεικώς υπερβάλλεις. Αφ'ενός μεν αυτά τα νούμερα είναι επιπέδου Θεσσαλονίκη-Αθήνα σε 3,5 ώρες με κλειστά Τέμπη (και σκαναρισμένες αποδείξεις από τα διόδια :ninja: :lol: ), αφ'ετέρου δε χάνεις εντελώς το νόημα.

Ένας στρατόκαβλος στο Μεγάλο Πεύκο μπορεί ίσως να λύνει και να ξανασυναρμολογεί το G3 σε 45" και με κλειστά μάτια, εγώ όμως δεν μπορώ. Επίσης η αναλογία οδηγώ vs παίρνω ταξί είναι επίσης άκυρη. Πιο ακριβής θα ήταν η σύγκριση του να πηγαίνεις από το παλιό δρόμο, με το συμμετοχικό αμάξι (χωρίς ESP κλπ) με το να πηγαίνεις άλλες φορές από τον αυτοκινητόδρομο με το αυτόματο αμάξι όταν δεν σε ενδιαφέρει η διαδικασία αλλά το αποτέλεσμα. :iconcool:

Οι κάψουλες είναι σαφώς πιο πρακτικές και γρήγορες. Από την άλλη επίσης έχουν σαφώς μεγαλύτερο κόστος χρήσης (τουλάχιστον 1 τάξη μεγέθους πάνω) και περιβαλλοντικές επιπτώσεις (που ακόμα και στις Nespresso που ανακυκλώνονται, πάλι είναι χειρότερα συνολικά, αν λάβεις υπόψη σου τη συσκευασία, τα μεταφορικά, το κούριερ που έρχεται να πάρει τη σακούλα κλπ).



+ 00

Δεν έχει καμιά σχέση η κάψουλα ή αυτόματη με τις παραδοσιακές + μύλο. Μα καμία. Και σε χρόνο και σε καθαριότητα και σε συντήρηση.
Και αν βάλουμε και τον παράγοντα αποτέλεσμα, η πλάστιγγά γέρνει στις κάψουλες. Κυρίως γιατί μπορεί ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ να βγάλει καφέ. Ακόμα και 5χρονο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#344908 Εγώ που είμαι επαγγελματίας, για να βγάλω τον πρώτο καφέ της ημέρας (όπως θέλω), μου παίρνει κανένα 10λεπτο.... Τώρα πως κάποιοι εδώ μέσα, το κάνουν σε δευτερόλεπτα :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#347874
dimitrisB έγραψε:
Nikos! έγραψε:Πάντως κάποιος θα εκτιμήσει αυτόματες και καψουλομηχανες όταν πρέπει να κάνει καφέ για 5 άτομα και πάνω. :)

Εδώ, συμφωνώ απόλυτα, αλλά απ΄ οτι λέτε , παίζει και να τους στείλεις στον αγύριστο! :lol:
Εν κατακλείδι : Αν δεν είσαι "άρρωστος" με τον espresso ή .... αργόσχολος , το πακέτο κόκκος-μύλος-μηχανή, αδιαμφισβήτητα έχει τη μανούρα του!

Σε ότι αφορά στους χρόνους παρασκευής, θα γίνω λίγο ¨κακός", αλλά δεν αντέχω και το γράφω:
Μην το κάνουμε και δώ σαν εκείνα τα τοπικά, που κάποιοι αστείοι τύποι έλεγαν μετ΄επιμονής πως Αθήνα-Πάτρα το κάνουν 1μιση ώρα και μάλιστα με το δρόμο που υπήρχε πέρσι, ή έστω το Αθήνα -Θεσ/κη 3μιση max.
Ή τους μαθητές που με 1 ώρα διάβασμα-και ούτε , πέρασαν με την 1η στο ΕΜΠ ή στην Ιατρική! :roll:
Ντάξ, internet είναι, αλλά .... οχι κι έτσι! :oops:

Γράφω και γω τα δικά μου λοιπόν:
1/ Το 2λεπτο σε χρόνους, χωρίς καμιά καθαριότητα σε φίλτρα μηχανές και πάγκο, το θές ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στις "χειροκίνητες" μηχανές, απο κόψιμο μέχρι αποτέλεσμα στο φλυτζάνι .
2/ Οχι ρε παιδιά, ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΕ ESPRESSO ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΥΤΟΜΑΤΕΣ , ΠΙΝΕΤΕ .... ΕΝΑΝ "ΚΑΦΕ" ! :rtfm:

:s_coffee


Είπα να μην απαντήσω εν βρασμώ, αλλά τώρα είμαι πλέον ήρεμος... :lol:
Να ένα βίντεό μου από τους σημερινούς απογευματινούς espressi, εμένα και της κυράς! 60sec. Ενώ συνολικά απ την αρχή έως τον παγκο και τη μηχανή στην αρχική τους κατασταση 1m και 42 sec


:shifty:

Ελπίζω να ζητήσεις συγγνώμη, γιατί δεν «εγινες λίγο κακός», αλλα το ποστ σου ήταν προσβλητικό! :x

Ανήμερα τα Χριστούγεννα λογω οικογενειακού τραπεζιού, έφτιαξα στη σειρά 14 espressi. Δεν μου πήρε πάνω απο 8 λεπτά με όλα στο τελος καθαρά!
7 με 8 λεπτα θα ήθελε και μια καψουλομηχανή! Μια υπεραυτόματη που αλεθει κιόλας, άστα να πάνε πόσο χρόνο θέλει.

Εξ άλλου το μονο που σχολιασα και ειπα ότι δεν στεκει σαν αιτιολόγηση αγορας μιας καψουλομηχανής ή μιας υπεραυτοματης, ήταν ο δηθεν αργος χρονος μιας κλασσικής μηχανής με ξεχωριστο μύλο.
Εκτός αν κάποιος είναι τέτοιος...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#347891 @YV :
'Εαν κάποιος είναι "επαγγελματίας" ή ειδήμονας σε κάτι, δε σημαίνει ότι και ο μ.ο. των υπολοίπων , που είναι χομπίστες σε κάτι, μπορεί να καταφέρει τα ίδια πράγματα σε ότι καταπιάνεται.
Εν πάσει περιπτώσει, σε ότι σε αφορά ζητώ συγνώμη.
Αλλά σε κάθε περίπτωση, οι χρόνοι που ανέφερες δεν είναι δυνατόν να επιτευχθούν απο το μέσο χρήστη μύλου και μη αυτόματης μηχανής.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#347960 Τι δεν χρονομετρήθηκε:
- ζύγισμα καφέ
- έλεγχος ποιότητας του καφέ
α. τον πρώτο καφέ σε καθαρισμένο γκρουπ, τον πετάς
β. δύσκολα με την πρώτη πετυχαίνεις αυτό που θέλεις
γ. στο συγκεκριμένο μύλο, πίνεις την προηγούμενη άλεση(99%)
- καθάρισμα μηχανής με πολυκαφ.
- χρόνος προθέρμανσης μηχανής.

Το 1,42min είναι ο χρόνος για τον 2ο, 3ο, ν-οστό καφέ. Όχι για το ένα καφεδάκι που θέλει η πλειοψηφία.