Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#357468
Kon5 έγραψε:
corsair έγραψε: και δεν νομιζω να έχει αυτο το κάτι...

Στο σημείο που έχουν φτάσει οι ναυαρχίδες το κάτι επιπλέον που θα σου κάνει κλικ με αξιώσεις πιθανότατα θα είναι κάτι μεταξύ μηδενικού lag, τεχνολογίας που αυξάνει διάρκεια μπαταρίας και επόμενη φάση οι πατέντες που κατοχυρώνουν ο ένας μετά τον άλλον οι κατασκευαστές για αναδιπλούμενες οθόνες. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που θα με κάνει, ως μέσο χρήστη, να αφήσω το s7e.


Εδώ είναι το point που την πατάτε (σχεδόν) όλοι.
Οι εφαρμογές μέσα σε μια χρονιά παίρνουν δεκάδες updates και προσθήκες. Δες πως ήταν πέρσι το Instagram και πως είναι φέτος. Τυχαία ένα παράδειγμα.
Άρα είναι αδηφάγες σε πόρους. Και ενώ φέτος ένα S7 Edge σου φαίνεται τέλειο, από του χρόνου θα σου φαίνεται απλά ΟΚ και του παραχρόνου απλά δεν θα παλεύεται η συμβίωση μαζί του.
Η εξέλιξη πάει χέρι χέρι με τον Καρατζαφύρερ.
Τα κινητά δεν θα ήθελαν καμία εξέλιξη, αν δεν εξελίσσονταν οι εφαρμογές.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#357473
Giuseppe Busso έγραψε:Άρα είναι αδηφάγες σε πόρους. Και ενώ φέτος ένα S7 Edge σου φαίνεται τέλειο, από του χρόνου θα σου φαίνεται απλά ΟΚ και του παραχρόνου απλά δεν θα παλεύεται η συμβίωση μαζί του.

Στο lag πάμε που όπως φαντάζομαι είναι αυτό που όλους μας εκνευρίζει όταν εμφανιστεί. Στο g3 στο 3ο χρόνο έκανε την εμφάνισή του. Εκεί είπα τέλος πάμε για άλλο.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#357500
koubeast έγραψε:
pienaf έγραψε:Καλημέρα,
έχω ένα Samsung Core II[...]

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Υ.Γ. Η σχέση μου με τα ηλεκτρονικά είναι αυτή του απλού χρήστη - κάτι σαν την νοικοκυρά με το πλυντήριο, γυρνάς το κουμπί και πλένει...

Αν με επαναφορά ρυθμίσεων δεν διορθώθηκε, θα χρειάζεται άλλη rom ή γενικά αναβάθμιση. Μιας και δεν θες να ασχοληθείς, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το care service της samsung να στο ξαναφλασάρουν την rom.

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
By nass
#357514
Giuseppe Busso έγραψε:
Kon5 έγραψε:
corsair έγραψε: και δεν νομιζω να έχει αυτο το κάτι...

Στο σημείο που έχουν φτάσει οι ναυαρχίδες το κάτι επιπλέον που θα σου κάνει κλικ με αξιώσεις πιθανότατα θα είναι κάτι μεταξύ μηδενικού lag, τεχνολογίας που αυξάνει διάρκεια μπαταρίας και επόμενη φάση οι πατέντες που κατοχυρώνουν ο ένας μετά τον άλλον οι κατασκευαστές για αναδιπλούμενες οθόνες. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που θα με κάνει, ως μέσο χρήστη, να αφήσω το s7e.


Εδώ είναι το point που την πατάτε (σχεδόν) όλοι.
Οι εφαρμογές μέσα σε μια χρονιά παίρνουν δεκάδες updates και προσθήκες. Δες πως ήταν πέρσι το Instagram και πως είναι φέτος. Τυχαία ένα παράδειγμα.
Άρα είναι αδηφάγες σε πόρους. Και ενώ φέτος ένα S7 Edge σου φαίνεται τέλειο, από του χρόνου θα σου φαίνεται απλά ΟΚ και του παραχρόνου απλά δεν θα παλεύεται η συμβίωση μαζί του.
Η εξέλιξη πάει χέρι χέρι με τον Καρατζαφύρερ.
Τα κινητά δεν θα ήθελαν καμία εξέλιξη, αν δεν εξελίσσονταν οι εφαρμογές.


Δηλαδή το να αλλάζεις ναυαρχίδα κάθε χρόνο (που ως ναυαρχίδα περιμένεις ανετότερη υποστήριξη ζόρικων εφαρμογών, οι εφαρμογές δε σχεδιάζονται για ναυαρχίδες αλλά για το μέσο όρο των κινητών) είναι αποκλειστικά λόγω εξέλιξης και περισσότερων απαιτήσεων των εφαρμογών. Μάλιστα...

Και το να δίνεις €700 για ένα Κορεάτη (ούτε καν Τζαπάν, πόσο δε μάλλον US) ενώ μπορείς να δώσεις €400 για το ίδιο πράγμα βοηθάει αποκλειστικά στην ανετότερη υποστήριξη αυτών των ζόρικων εφαρμογών.

Αναρωτιέμαι ποιός την πατάει τελικά.

Και στα PC υπήρχε αυτό το "επιχείρημα" αλλά εκεί, που τον τόνο τον δίνουν οι μεγάλες εταιρείες, με τα εκατοντάδες χιλιάδες μηχανήματα, και όχι η μαρίδα της λιανικής, μέχρι πρόσφατα πολλές έτρεχαν XP και σήμερα όλες σχεδόν 7άρια, για 10άρια ούτε από μακριά, με hardware 5+ετίας -εκεί όμως έχουν να βγάλουν λεφτά -ίσως και να την πατάνε βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#357520
Arrow έγραψε:Κόψτε ρε τις ειρωνείες με τον Corsair και nougat. Στρίβετε μαχαίρι στη πληγή...

<


Λες να καταφέρει να έχει και πιο γρήγορο δακτυλικό από το OP3; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#357525
nass έγραψε:
Και στα PC υπήρχε αυτό το "επιχείρημα" αλλά εκεί, που τον τόνο τον δίνουν οι μεγάλες εταιρείες, με τα εκατοντάδες χιλιάδες μηχανήματα, και όχι η μαρίδα της λιανικής, μέχρι πρόσφατα πολλές έτρεχαν XP και σήμερα όλες σχεδόν 7άρια, για 10άρια ούτε από μακριά, με hardware 5+ετίας -εκεί όμως έχουν να βγάλουν λεφτά -ίσως και να την πατάνε βέβαια.

τσέκαρε ξανά τα νούμερα...
Άβαταρ μέλους
By nass
#357528 Εσύ τσέκαρε τα ποσοστά κέρδους από κάθε market segment λαμβάνοντας υπόψη όλο το lifecycle.

Οπως και να ΄χει, το "αλλάζω PC κάθε 2-3 χρόνια επειδή οι εφαρμογές βάρυναν" είναι (πλην games) παρωχημένο, έτσι δεν είναι ? Και έχει αντικατασταθεί από το εξίσου άκυρο επιχείρημα για τα smartphones και μάλιστα "κάθε 1 χρόνο".
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#357532 την αγορά των pc τη βαστάει κατά τεράστιο ποσοστό η αγορά των gaming pc και των high end pc γενικών και παρόλο που μειώνονται διαρκώς οι πωλήσεις (ειδικά των έτοιμων μηχανημάτων πχ lenovo dell) η αγορά του συγκεκριμένου hw βρίσκεται σε άνοδο και έχει τεράστιους τζίρους και ποσοστό κερδών

http://www.jonpeddie.com/publications/market_watch

http://www.jonpeddie.com/publications/p ... ket_report

το όλο marketing των εταιρειών του χώρου στρέφεται στο gaming (βλέπε παρουσίαση των τελευταίων επεξεργαστών της amd), τα windows 10 σε μεγάλο βαθμό το ίδιο και σε αυτό το κομμάτι χρηστών έχουν και τη μεγαλύτερη διείσδυση (οι μισοί gamers έχουν win 10)
http://store.steampowered.com/hwsurvey

γιατί πολύ απλά η συγκεκριμένη κατηγορία καταναλωτών είναι η μόνη που αναβαθμίζει συχνά, οι εταιρείες τι να αναβαθμίσουν; να τρέχουν πιο γρήγορα το excel?

απλά μη θεωρείς μαρίδα μια αγορά που βρίσκεται σε άνθιση
Άβαταρ μέλους
By nass
#357537 Εγώ βλέπω ότι οι πωλήσεις PC είναι πτωτικές εδω και πολλά χρόνια χειρότερη ύφεση από την Ελλάδα έχουν πηγή

Και παρόλα αυτά μιλάμε για 300 εκατομμύρια μηχανήματα παγκοσμίως δηλ. μια αγορά τουλάχιστον $100Β οπότε καλά τα $30Β των gaming PCs (που δεν τα αμφισβητώ και ήδη τα έχω αναφέρει ως εξαίρεση) αλλά και πάλι είναι το 30% της αγοράς στην καλύτερη περίπτωση δηλ. δεν αλλάζουν τα βασικά συμπεράσματα (εξάλλου μην κοιτάς μόνο τα high-end gaming PCs του διχίλιαρου, αυτά είναι $13Β, τα υπόλοιπα μπορώ με σχετική ασφάλεια να υποθέσω ότι δεν αναβαθμίζουν κάθε χρόνο)

Η συζήτηση όμως ήταν με αφορμή το "αναβαθμίζουμε τα smartphones επειδή βαραίνουν οι εφαρμογές" οπότε είμαστε :offtopic:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#357545 Βασικά αναβαθμίζουμε γιατί βαριόμαστε το παλιό, γιατί ακόμα κρατάει αξία και μπορούμε να αναβαθμίσουμε με μια μικρή διαφορά, γιατί το χουμε σκίσει και είναι για πέταμα , γιατί απλά είμαστε γκατζετάκηδες και δεν τρέχει και τίποτα να δώσεις και 3-4 κατοστάρικα κάθε χρόνο για να έχεις τη νέα ναυαρχίδα, γιατί είμαστε αναβαθμισιολάγνοι κτλ κτλ.

Κατά τα άλλα εξ' ορισμού ένα προϊόν που ανανεώνεται κάθε χρόνο θα έχει και κάποια ημερομηνία λήξεως. Αλλιώς θα βγαζανε καινούριο κάθε 4 χρόνια όπως στα αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#357549 Με γειά σας και χαρά σας :s_howdy
Απλά καλό είναι να μην γίνεται προσπάθεια να ντυθεί μια καθαρά καταναλωτική επιλογή "επειδή έτσι γουστάρω" ή "επειδή είμαι γκατζετάκιας" με μανδύα δήθεν τεχνολογικής απαίτησης "επειδή βαραίνουν οι εφαρμογές". Το πρώτο δεν μου πέφτει λόγος φυσικά αλλά το δεύτερο θα το σχολιάσω :)
(Και το "σκίσει και είναι για πέταμα" πλην του να έχει πέσει κάτω 100 φορές και να 'χει σκορπίσει δεν το καταλαβαίνω, Nothing a factory reset cannot fix λέω εγώ)

Στο τελευταίο που λες έχεις άδικο, ανανεώνεται κάθε χρόνο όχι επειδή έχει ημερομηνία λήξης (δεν είναι γάλα...) αλλά επειδή η εταιρεία θέλει να ξαναγοράσεις, αν περίμενε μόνο από τους νέους αγοραστές σώθηκε. Την ημερομηνία λήξης τη βάζεις εσύ, ούτε η εταιρεία ούτε η τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#357550
nass έγραψε:(Και το "σκίσει και είναι για πέταμα" πλην του να έχει πέσει κάτω 100 φορές και να 'χει σκορπίσει δεν το καταλαβαίνω, Nothing a factory reset cannot fix λέω εγώ)

Αυτό εννοώ. Δεν είναι όλος ο κόσμος παστρικοθοδώρες και δεν πολυσέβονται τα χρήματα που σκορπάνε. Πολύ δε περισσότερο οι επαγγελματίες απ' ότι έχω παρατηρήσει που κανονικά ως εργαλείο δουλειάς θα έπρεπε να το προσέχουν σαν τα μάτια τους. Έχω φίλο επιχειρηματία που θέλει 3-4 κινητά το χρόνο γιατί απλά τα σπάει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#357552 Nass παρ όλα αυτά η "κοπωση" ενός κινητού που αναβαθμίζει τακτικά τις εφαρμογές του είναι πραγματικό γεγονός και δεν επιδέχεται αμφισβητησης. Για να μην βάλουμε στην εξίσωση και την αναβάθμιση του λειτουργικού.
Δεν είναι το ίδιο smooth η εμπειρία χρήσης του πρώτου χρόνου με τον τρίτο. Και όλα αυτά με την υποσημείωση ότι έχεις κινητό από mid range και βάλε.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#357553
nass έγραψε:
Η συζήτηση όμως ήταν με αφορμή το "αναβαθμίζουμε τα smartphones επειδή βαραίνουν οι εφαρμογές" οπότε είμαστε :offtopic:

ανάλογα τα θέλω του καθενός, όπως ο busso ή ο στέφαν δεν αναβαθμίζουν εξίσου συχνά τα pc τους γιατί θέλουν να κάνουν άλλα πράγματα έτσι κι εγώ δεν αναβαθμίζω εξίσου συχνά το κινητό μου γιατί με καλύπτει

και γενικά θα σκάσει η φούσκα με τα κινητά, όσο οι διαφορές από γενιά σε γενιά είναι σχετικά ασήμαντες
Άβαταρ μέλους
By nass
#357556 @g8777
Ισχύει αυτό που λες αλλά σχετίζεται με το μοντέλο χρήσης.
Στο παλιό μου Samsung S4 mini (= τελείως midrange κινητό καθόλου ναυαρχίδα) είχε αρχίσει να lag-άρει σοβαρά από τον 3ο χρόνο και μετά (το άλλαξα στα 3 χρόνια και 3 μήνες). Δεν το λες και κακό :) Χωρίς factory reset :rtfm: Θα μπορούσα να επεκτείνω τη ζωή του με factory reset αλλά το είχα βαρεθεί (το "καταναλωτικό" που σωστά λέει ο Deleted User 1). Ομως πρόσεχα τι εγκαθιστώ, δεν φόρτωνα ότι σαχλο-app έβλεπα, απεγκαθιστούσα ό,τι δεν μου έκανε και με λίγα λόγια το φρόντιζα :s_empathy όπως αντίστοιχα το PC μου (παρόμοιο πρόβλημα με τα Windows)