Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#367227
RXristos έγραψε:

Yeah yeah i know...BUT γιατί να κάνω τη ζωή μου δυσκολότερη με 3rd πάρτι και ούζα εφαρμογές και στο κινητό και στον υπολογιστή;


Τhen don't αν πιστευεις οτι θα γινει δυσκολότερη. Βέβαια το να έχεις μεινει με την αρχαια 4.4.4 που αρκετες εφαρμογες πλεον δεν υποστηριζούν καν, ειναι κάπως. Ειναι θέμα συμβατοτητας και security αλλα δεν το βλέπουν ολοι έτσι.
Σχετικά με το third party... και αυτά που έχει βάλει η Sony, third party ειναι. Υπο την εννοια: δεν ειναι built in feature του android. Οποτε αναβαθμιζοντας θα χάσεις μια third party εφαρμογή (της Sony) και θα βάλεις μια αλλη. Στο PC δεν χρειαζεται να βαλεις κάτι καπου... συνηθως.

RXristos έγραψε: Κατέβασα τον solid... και; πως βλέπω το κινητό στον υπολογιστή χωρίς να ενεργοποιήσω το wireless media transfer ή τo share media στα media server settings;;; :hmmm:


Μολις το εκανα στο δικο μου, ετσι για την ιστορια και δουλεψε οπως το περιμενα. Βάζεις αυτο το add on στον solid explorer και πας στα μενου και πατας απλά ενα start (αν δεν θες να ρυθμισεις user-pass). https://play.google.com/store/apps/deta ... r&hl=en_GB Σου δίνει την διευθυνση FTP και πας και την κάνεις map network drive απο τα win και τελειωνεις. Οποτε συνδεεται στο wifi σου ή ethernet (αμα δεν εισαι τρεντουλας) θα βλεπεις αυτοματα τα περιεχόμενα του κινητου.

Αυτό ειναι ΜΙΑ απο τις δεκαδες λυσεις...

Αλλη λύση θα ηταν μια καποια εφαρμογη sync cloud... οπου θα κανει sync εναν συγκεκριμενο φακελο στο κινητο με καποιον στο PC... οχι να μενουν στο cloud, αλλα να υπαρχουν και offline. Απο ολα εχει ο μπαχτσες, αρκει να θες να τα κοιταξεις. Αμα βαριεσαι μενεις οπως εισαι σε αυτο που βρίσκεις ικανοποιητικο.
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#367241 Όπως το είπες, η αλήθεια είναι ότι δεν με ενοχλεί η 4.4.4 από την άποψη αφού δουλεύει γιατί να το αλλάξω. Με τρώει βέβαια να κάνω την αναβάθμιση καιρό τώρα μιας και το έχω βαρεθεί το κινητό αλλά βαριέμαι να μπλέκω σε περίπτωση προβλημάτων που διαβάζω ότι μπορεί να συναντήσω όπως αδυναμία σύνδεσης στο Wi-Fi (ψάχνοντας πάντα για το Ζ3) να χάσω αυτήν την σημαντική για εμένα ευκολία την οποία την όπως λες όμως μπορώ να την έχω και με άλλη εφαρμογή.

Και πάμε τώρα στο ζουμί... έβαλα και το add on στον solid, start...πήρα την server address που δίνει την έβαλα στο map network drive αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί.

Στην εφαρμογή το Network status είναι connected, βλέπει το ssid και Server status ACTIVE και μου δίνει την διεύθυνση.
Την γράφω στο map network drive αλλά δεν :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#367270
Anonymous Founder έγραψε:Αν είναι αληθινό, τότε μιλάμε για κανονική επανάσταση: τεράστια οθόνη, μηδενικά bezels.

Δεν είναι επανάσταση ακόμα. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#367285
RXristos έγραψε:Στην εφαρμογή το Network status είναι connected, βλέπει το ssid και Server status ACTIVE και μου δίνει την διεύθυνση.
Την γράφω στο map network drive αλλά δεν :hmmm:


δοκίμασε με add network location ή εναλλακτικα να βάλεις στο PC το Netdrive 2* και να σεταρεις εκει το drive.

*το οποιο μπορω να στο διαθεσω :shifty:
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#367290
corsair έγραψε:
RXristos έγραψε:Στην εφαρμογή το Network status είναι connected, βλέπει το ssid και Server status ACTIVE και μου δίνει την διεύθυνση.
Την γράφω στο map network drive αλλά δεν :hmmm:


δοκίμασε με add network location ή εναλλακτικα να βάλεις στο PC το Netdrive 2* και να σεταρεις εκει το drive.

*το οποιο μπορω να στο διαθεσω :shifty:



Σε ωραίους "μπελάδες" με έβαλες!! :lol:

Λοιπόν με το add network location κατάφερε και συνδέθηκε... BUT :lol: όταν μπαίνω στο DCIM να βρω τις φωτογραφίες μου από την SD δεν μου τις ανοίγει! :dizzy: Win10 και μου βγάζει επιλογή με τι να ανοίξω το αρχείο με Chrome, edge, ή να μπω στο appstore και έβγαζε κάποια άσχετα προγράμματα.
Δεν τις ανοίγει με το πρόγραμμα των win ή να με αφήσει να επιλέξω με open with :rant:

Τι |λογοκρισία| έχω κάνει;;; :tomato:

Αν το καταφέρω έφυγα για 6.0.1
Άβαταρ μέλους
By corsair
#367301 Περιμενε... ανεβάζω κάτι και στο στέλνω με PM για να σταματήσεις να παιδευεσαι με τις αναπηριες των Win. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#367369
corsair έγραψε:Περιμενε... ανεβάζω κάτι και στο στέλνω με PM για να σταματήσεις να παιδευεσαι με τις αναπηριες των Win. :shifty:



Corsair αγόρι μου, μας έφτιαξες! Μόλις βρήκα χρόνο να το εγκαταστήσω. Δεν έχεις φτιάξει άδικα την φήμη σου :lol:

Χίλια ευχαριστώ!! :thumbsup:
Απορίες με πμ...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#367554 Ο λόγος;

< >
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#367557 Μεγάλη οθόνη, μικρά bezels. Δεν θα βολεύει καθόλου στο πιάσιμο. iPhone ftw.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#367562
mirage έγραψε:Ο λόγος;

< >


Home button στην πλάτη του κινητού. Για μένα προσωπικά είναι λόγος απόρριψης ακόμη και μιας "τέλειας" συσκευής.

Πέρασα G2 & G3 & G4 στα χέρια μου, αλλά δεν είχαν fingerprint scanner στο home button τους. Τώρα που όλα έχουν, απλά δεν μπορώ πίσω.
Μου αρέσει η υλοποίηση της Apple, της Samsung στη σειρά S6 & S7 τα οποία και τα αγόρασα αλλά και της Oneplus.

Δευτερευόντως, δεν βρίσκω πλέον ελκυστική αυτή την αναλογία bezel-οθόνης.
Δεν ξέρω κατά πόσον αφουγκράστηκαν τις επιθυμίες της αγοράς, αλλά εμένα αυτό το πράγμα δεν μου αρέσει.

Τρίτον, να πάω σε τρίτο σερί Samsung;