Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#351431 @Pitt
έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει με το πόσο purified είναι το νερό, σε συνδιασμό ίσως με τη μόνωση του μπουκαλιού? Αυτό που με οδηγεί στο συμπέρασμα είναι οτι ξεκίνησε να παγώνει όταν έπιασες το μπουκάλι, δλδ δημιούργησες μια ανωμαλία ώστε να ξεκινήσει ο σχηματισμός του πάγου

http://www.iflscience.com/chemistry/tur ... instantly/

Θα ρωτήσω όμως και θα μάθω αν όντως μπορεί να είναι αυτό
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#351437
Cosmonaut21 έγραψε:Για μια καλή κορνίζα 60x40 που θέλω για μια εικόνα,ποια τιμή θεωρείται/ε λογική;


Έχουμε εδώ επαγγελματία από τους καλούς, αυτός θα σου απαντήσει σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#351440
Pitt έγραψε:Update

Τώρα είναι που μπερδεύτηκα για τα καλά... :dizzy:

Όπως είπα γύρω στις 2:30μμ έχυσα το νερό από το μπουκαλάκι (Ζαγόρι) σε ένα γυάλινο μπολ και το σκέπασα με ένα πιατάκι.
Παράλληλα έβαλα ~200mL νερό από την βρύση στο μπουκάλι από το Ζαγόρι και τα άφησα στο ίδιο σημείο.
Επίσης έβαλα δίπλα και ένα καινούριο, κλειστό και αχρησιμοποίητο μπουκάλι με νερό ΙΟΛΗ.

Ώρα 20:06
Θερμοκρασία -5,6°C.

Στο μπολ που έχυσα το νερό από το μπουκάλι (Ζαγόρι) το νερό άρχισε να σχηματίζει κρυστάλλους.
Τα δύο μπουκαλάκια (Ζαγόρι που πλέον περιέχει νερό της βρύσης & Ιόλη) δεν έχουν παγώσει.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Ώρα 22:41
Θερμοκρασία -6,2°C.

Η κατάσταση παρέμενε η ίδια.
Το νερό στα δύο μπουκαλάκια δεν είχε το παραμικρό ίχνος πάγου, ενώ το νερό στο μπόλ πάγωσε για τα καλά.

Εικόνα

Εικόνα


... και ενώ ανακινούσα και πλάγιαζα τα μπουκάλια προσπαθώντας να τα φωτογραφήσω, το μπουκάλι με το Ιόλη ξαφνικά άρχισε να παγώνει από την περιοχή του καπακιού και σε λιγότερο από 2 sec ο πάγος έφτασε στον πάτο!

Εικόνα

Εικόνα


So far so good, το ερώτημα όμως παραμένει: Για ποιό λόγο το νερό μέσα στο μπουκάλι Ζαγόρι δεν παγώνει; :hmmm:
Ξέρουμε πλέον ότι δεν είναι θέμα ποιότητας νερού αλλά μπουκαλιού, αφού το ίδιο συνέβη (δεν πάγωσε) και με το νερό Ζαγόρι και με το νερό της βρύσης.

JasonLouk έγραψε:Pitt, παρκαρισμένο το αυτοκίνητο απο εχθές το πρωί κάπου κοντά σου (Βιζυηνου). Το μπουκαλάκι ήταν μισό και αφημενο στα πίσω καθίσματα. Η φώτο πριν μια ώρα


Ιάσονα, αυτό είναι το λογικό και αναμενόμενο. Έτσι περίμενα να γίνει και το δικό μου. Προσπαθώ να καταλάβω για ποιό λόγο δεν έγινε.

Εικόνα


https://en.wikipedia.org/wiki/Supercooling
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#351450
Cosmonaut21 έγραψε:Για μια καλή κορνίζα 60x40 που θέλω για μια εικόνα,ποια τιμή θεωρείται/ε λογική;

Όταν λες καλή, τι εννοείς;
Τι θα βάλεις μέσα;

Ανάλογα το πάχος της κορνίζας, το τζάμι, το πασπαρτου, απο 20-130€

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#351465
Νίκος Παππάς έγραψε:
Cosmonaut21 έγραψε:Για μια καλή κορνίζα 60x40 που θέλω για μια εικόνα,ποια τιμή θεωρείται/ε λογική;

Όταν λες καλή, τι εννοείς;
Τι θα βάλεις μέσα;

Ανάλογα το πάχος της κορνίζας, το τζάμι, το πασπαρτου, απο 20-130€

Από το Moto G

Ξανά edit, γράφεις εικόνα αλλά δεν το πρόσεξα ο γκαβος

Αν είναι ζωγραφική το τζάμι δεν πρέπει να ακουμπάει πάνω της και πρέπει να μπει δεύτερη από μέσα για αποστάτης.
Το κόστος είναι σχετικό με το πάχος, επίσης και με το είδος της εικόνας.



Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#351493 Έχω ήδη μια εικόνα του Χριστού και της Παναγίας μέσα σε κορνίζα με γυαλί.Επειδή όμως δεν ταιριάζει καθόλου το γύρω γύρω που χρυσαφίζει με τα έπιπλα που τα αλλάξαμε έπειτα από ανακαίνιση,θέλω να μπει σκούρο ξύλο.Σίγουρα υπάρχουν διάφορες ποιότητες αλλά να έχω μια ιδέα γιατί θέλω αύριο που θα κατέβω για δουλειά στον Πειραιά να ρωτήσω.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351575
rx8_drifter έγραψε:@Pitt
έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει με το πόσο purified είναι το νερό, σε συνδιασμό ίσως με τη μόνωση του μπουκαλιού? Αυτό που με οδηγεί στο συμπέρασμα είναι οτι ξεκίνησε να παγώνει όταν έπιασες το μπουκάλι, δλδ δημιούργησες μια ανωμαλία ώστε να ξεκινήσει ο σχηματισμός του πάγου

http://www.iflscience.com/chemistry/tur ... instantly/

Θα ρωτήσω όμως και θα μάθω αν όντως μπορεί να είναι αυτό

Vagnar έγραψε: https://en.wikipedia.org/wiki/Supercooling


Το ίδιο πράγμα λέτε και νομίζω ότι έχετε δίκιο. :s_thumbsup

Όπως είχα γράψει, είχα γεμίσει το μπουκαλάκι Ζαγόρι με νερό της βρύσης και το είχα αφήσει έξω. Την επόμενη ημέρα (προχθές Τρίτη 10/1 στις 16:29 που χιόνιζε) βγήκα έξω με ένα ψηφιακό θερμόμετρο για να μετρήσω την θερμοκρασία του νερού στο μπουκάλι που δεν είχε παγώσει. Η εξωτερική θερμοκρασία είχε ανέβει σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες και νομίζω ότι ήταν γύρω στους -4 βαθμούς Κελσίου.

Το μπώλ στο οποίο είχα αδειάσει το μπουκάλι με το νερό Ζαγόρι καθώς και το άλλο κλειστό μπουκάλι (ΙΟΛΗ) παρέμεναν παγωμένα.

Εικόνα

Εικόνα


Άνοιξα το μπουκάλι (Ζαγόρι) για να βάλω μέσα στο νερό το αισθητήριο του θερμόμετρου και ξαφνικά επαναλήφθηκε αυτό που έγινε και με το κλειστό μπουκάλι ΙΟΛΗ. Άρχισε να παγώνει από την επιφάνεια του νερού προς τον πάτο του μπουκαλιού!

Εικόνα

Εικόνα


Δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι το θερμόμετρο σε χαμηλή θερμοκρασία, αλλά σε θερμοκρασία δωματίου έδειχνε ακριβώς όσο και ένα ακριβείας με το οποίο το σύγκρινα. Η θερμοκρασία του νερού μόλις άρχισε να παγώνει φαίνεται ότι ήταν -0,3 βαθμοί Κελσίου. Περίμενα να είναι χαμηλότερη.

Εικόνα

Εικόνα


Το νερό ήταν από την βρύση που χρησιμοποιούμε για πόσιμο νερό και είχε περάσει από 2 φίλτρα, ένα προφίλτρο 1 μικρού και ένα σύνθετο φίλτρο ενεργού άνθρακα που εκτός από τις οργανικές ουσίες, υποτίθεται ότι συγκρατεί και βαρέα μέταλλα. Ίσως το φιλτράρισμα ήταν η αιτία την απουσίας πυρήνων συμπύκνωσης και έγινε αυτό που έγινε.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#351676
Cosmonaut21 έγραψε:Έχω ήδη μια εικόνα του Χριστού και της Παναγίας μέσα σε κορνίζα με γυαλί.Επειδή όμως δεν ταιριάζει καθόλου το γύρω γύρω που χρυσαφίζει με τα έπιπλα που τα αλλάξαμε έπειτα από ανακαίνιση,θέλω να μπει σκούρο ξύλο.Σίγουρα υπάρχουν διάφορες ποιότητες αλλά να έχω μια ιδέα γιατί θέλω αύριο που θα κατέβω για δουλειά στον Πειραιά να ρωτήσω.

Δεν γνωριζω καποιο συναδελφο να σε στειλω, αλλα δες εδω http://www.vrisko.gr/dir/kornizes/peiraias/
αν σε βολευει καποιος.

Περι κοστους, αν ειναι σε χαρτι η εικονα, γυρω στα 20€. Αν ειναι σε ξυλο, μπορει και τα διπλα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#351683
Pitt έγραψε:Δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι το θερμόμετρο σε χαμηλή θερμοκρασία, αλλά σε θερμοκρασία δωματίου έδειχνε ακριβώς όσο και ένα ακριβείας με το οποίο το σύγκρινα. Η θερμοκρασία του νερού μόλις άρχισε να παγώνει φαίνεται ότι ήταν -0,3 βαθμοί Κελσίου. Περίμενα να είναι χαμηλότερη.

Τα ψηφιακά θερμόμετρα με I/R (φανταζομαι;) μετράνε καλά διαφανή πραάγματα και υγρά;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351703 Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Το IR θερμόμετρο που χρησιμοποίησα ήταν ένα Black & Decker TLD100 και η μέτρηση που έκανα στο μπουκάλι έδειχνε την θερμοκρασία του πλαστικού. Αν εννοείς αν μπορεί να μετρήσει μέσα από διαφανή υλικά (π.χ. τζάμι) όχι, μετράει την θερμοκρασία της επιφάνειας στην οποία πέφτει η δέσμη, του τζαμιού δηλαδή και όχι του αντικειμένου που βρίσκεται πίσω από αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351713
mjacob έγραψε:Τη μετράει σωστά όταν το υλικό είναι διαφανές; Αυτή ήταν η ερώτηση.


Ναι, μετράει με ακρίβεια την θερμοκρασία της διαφανής επιφάνειας.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#351895 Για να γίνει σωστή μετρηση δέν μας νοιάζει αν το υλικό είναι διάφανο (τα περισότερα έτσι κι αλλιώς δέν είναι διάφανα στο IR) αλλά το emissivity του υλικού.

Το μεγιστο (ιδανικό) emissivity είναι 1, οπου το υλικό εκπέμπει υπέρυθρη ακτινοβολία ανάλογα με τη θερμοκρασία του σαν black body βάσει του νόμου του Plank.

Αν ένα αντικείμενο έχει μικρό emissivity, αυτό σημαίνει οτι ενώ μπορεί να είναι πολύ θερμό, παρόλα αυτά θα εκπέμπει λίγη υπέρυθρη ακτινοβολία, και αν το μετρήσουμε με ένα υπερυθρο θερμόμετρο ή θερμοκάμερα θα φαίνεται πιό ψυχρό απο οτι είναι στην πραγματικότητα.

Τα καλά IR θερμόμετρα και οι θερμοκάμερες έχουν ρυθμιζόμενο emissivity, οπότε αν ξέρεις το emissivity του υλικού που μετράς, το εισάγεις και γίνεται αυτόματα η διόρθωση και δείχνουν τη σωστή θερμοκρασία. Τα φτηνά θερμόμετρα είναι συνήθως ρυθμισμένα κάπου στο 0.92, το οποίο δίνει αρκετά καλή ακρίβεια για τα περισότερα υλικά.

Επειδή πολλές φορές δέν ξέρουμε το υλικό, οπότε και δέν μπορούμε να βρουμε το emissivity απο κάποιο πίνακα, κάνουμε το εξής κόλπο: κολλάμε ένα κομμάτι μαύρη μάτ μονωτική ταινία στο αντικείμενο που θέλουμε να μετρήσουμε και κάνουμε τη μέτσηση πάνω στην ταινία. Η ταινία έχει emissivity 0,98 με 0,99, οπότε ρυθμίζουμε ανάλογα το όργανο και παίρνουμε σωστή μέτρηση.

Αυτό το κάνουμε κυρίως στα μέταλλα, γιατι έχουν πολύ χαμηλό emissivity.

Όσον αφορά το νερό και σχεδόν όλα τα πλαστικά, έχουν και τα δύο emissivity πάνω απο 0,9 οπότε ένα τυπικό θερμόμετρο θα πάρει μέτρηση μεγάλης ακριβείας.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#351914 Χρησιμοποίησα υαλοκαθαριστήρες για να απομακρύνω λίγο χιόνι που είχε μείνει στο παρμπρίζ, αφού έλεγξα με το χέρι ότι ήταν μαλακό. Είχε όμως από κάτω και λίγο πάγο που δεν είχα προσέξει και άκουσα αυτό το φρικαλέο τρίξιμο. Έχει κάτι γρατσουνιές το παρμπρίζ στην τροχιά των υαλοκαθαριστήρων, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν προυπήρχαν ή αν δημιουργήθηκαν λόγω της απροσεξίας μου.
Είναι εφικτό πάγος, πιεζόμενος/μετακινούμενος πάνω στο παρμπριζ από τους υαλοκαθαριστήρες, να το χαράξει; Από άποψη φυσικής δηλαδή...γιατί αν δεν κάνω λάθος το γυαλί χαράσσεται μόνο από υλικά που είναι σκληρότερα από αυτό.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#351919 Την τελευταία εβδομάδα το έκανα κάθε μέρα αυτό με τους καθαριστήρες και τον πάγο. Το μόνο που μπορεί να χαλάσει είναι οι καθαριστήρες.