Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#37051
Asimov έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Τώρα εδώ και 10 μέρες όλα τα OTESPort γίνανε HD! Πρόλαβα είδα κάτι λίγα Ιταλικά και Ισπανικά ματσάκια σε SD αλλά πλέον μόνο HD! :inlove:

Ναι, βέβαια, για τον OTE TV το HD είναι ευφημισμός :rtfm:

Γιατί?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#37052 Σύγκρινέ το με το HD της NOVA ή της ΝΕΡΙΤ και θα καταλάβεις.
Στην πραγματικότητα είναι ένα υψηλότερης ευκρίνειας SD, γι' αυτό και το διαθέτει τόσο εύκολα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#37057 Να σου πω την αλήθεια δεν έχω διακρίνει διαφορά. Ειδικά Αγγλία και Ισπανία τα δείχνει ίδια με Τσουλού. Ομοίως εξαιρετική εικόνα έχουν και τα Discovery, National Geographic HD, iConcerts κτλ. Αυτά ούτως ή άλλως είναι κοινά και στις δύο πλατφόρμες, δεν γίνεται στη μεν να δίνουν άλλη εικόνα απ' ότι στη δε.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#37066 Μα το πρόβλημα δεν είναι στο υλικό, αλλά στη μετάδοση. Από τεχνικά δεν κατέχω, αλλά ίσως έχει να κάνει με το bitrate, γι' αυτό και διαθέτει άνετα τόσα κανάλια σε αντίθεση με την "σφιχτή" NOVA.
Έχει φίλος μου ...dual-boot :lol: και το έχουμε τσεκάρει πολλές φορές. Ειδικά στα αθλητικά του OTE TV η θολούρα είναι έντονη.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#37071
Deleted User 1 έγραψε:Όποιος δεν έχει ΟΤΕ TV ή έστω NOVA είναι φλώρος και καληνυχτάκιας. Τα ελεύθερα κανάλια είναι μόνο για την 3η ηλικία πλέον και τις νοικοκυρές.


Το Star παντως εχει μια σχετικα καλη ξενη ταινια κάθε 2-3 μερες.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#37077
GTS έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Όποιος δεν έχει ΟΤΕ TV ή έστω NOVA είναι φλώρος και καληνυχτάκιας. Τα ελεύθερα κανάλια είναι μόνο για την 3η ηλικία πλέον και τις νοικοκυρές.


Το Star παντως εχει μια σχετικα καλη ξενη ταινια κάθε 2-3 μερες.


+1

Αλλα σιχτιριζεις με τις διαφημισεις!!! :rant:
Άβαταρ μέλους
By mikeerfol
#37080
Deleted User 1 έγραψε:Τώρα εδώ και 10 μέρες όλα τα OTESPort γίνανε HD! Πρόλαβα είδα κάτι λίγα Ιταλικά και Ισπανικά ματσάκια σε SD αλλά πλέον μόνο HD! :inlove:


Εννοείς μέσω Conn-x? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#37085
Asimov έγραψε:Μα το πρόβλημα δεν είναι στο υλικό, αλλά στη μετάδοση. Από τεχνικά δεν κατέχω, αλλά ίσως έχει να κάνει με το bitrate, γι' αυτό και διαθέτει άνετα τόσα κανάλια σε αντίθεση με την "σφιχτή" NOVA.
Έχει φίλος μου ...dual-boot :lol: και το έχουμε τσεκάρει πολλές φορές. Ειδικά στα αθλητικά του OTE TV η θολούρα είναι έντονη.

Τέσπα τι να σου πω. Εγώ συγκρίνω με τον κολλητό μου που έβαλε τώρα NOVA και έχουμε και οι δύο τηλεοράσεις τελευταίας γενιάς. Πχ Superleague δεν έχει σχέση με το HD του Τσουλου, ούτε καν της Primera.

Τώρα το ποιος δίνει πιο εύκολα ή όχι HD δεν νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο γιατί από τα λίγα που ξέρω δεν αλλάζει κάτι στη μετάδοση, ούτε χρειάζεται κάποια επένδυση σε μηχανήματα, bandwidth κτλ.

@mike

όχι κανονικά με πιάτο.
Άβαταρ μέλους
By mikeerfol
#37114
Deleted User 1 έγραψε:
Asimov έγραψε:

όχι κανονικά με πιάτο.


Από πάντα δεν ήταν HD όλα τα αθλητικά κανάλια;

Με το HD μέσω Conn-x τι θα γίνει πια 2+ χρόνια το ακούμε, βάλε μια τάξη Go For Pole :protest: :lol:
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#37122
GTS έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Όποιος δεν έχει ΟΤΕ TV ή έστω NOVA είναι φλώρος και καληνυχτάκιας. Τα ελεύθερα κανάλια είναι μόνο για την 3η ηλικία πλέον και τις νοικοκυρές.


Το Star παντως εχει μια σχετικα καλη ξενη ταινια κάθε 2-3 μερες.

...που κατά κανόνα την έχουμε δεί 2-3 φορές... πάλι από το Star!..
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#37241
Deleted User 1 έγραψε:Όποιος δεν έχει ΟΤΕ TV ή έστω NOVA είναι φλώρος και καληνυχτάκιας. Τα ελεύθερα κανάλια είναι μόνο για την 3η ηλικία πλέον και τις νοικοκυρές.

Εγώ δεν έχω. Θες να περάσεις το βράδυ από το σπίτι να δούμε αγγλικά σήριαλ στο κρατικό;;; :inlove:
Άβαταρ μέλους
By otso
#40933 παιδια μια γρηγορη απαντηση
αλλαζει σε digea το σημα και πρεπει να παρω αποκωδικοποιητη για την sony της μανας μου. αυτος που παραγγειλα εχει απο
πισω συνδεση scart και RF in , RF out , (φανταζομαι για κεραια;)
η sony εχει απο πισω S VIDEO , και τα κλασσικα τρια μικρα που ειχα συνδεσει το dvd .
εχει κανεις ιδεα πως τα συνδεουνε αυτα τα 2 ; αποκωδικοποιητη και τηλεωραση;
υπαρχει καλωδιο σκαρτ στη μια μερια και S VIDEO στην αλλη ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#40935 Το s video δεν έχει ήχο. Θέλεις και τα άλλα δύο RCA άσπρο-κόκκινο συνήθως, για τον ήχο.
Μετά, αρκεί ένας αντάπτορας για να το πάει σε SCART.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#40936
otso έγραψε:παιδια μια γρηγορη απαντηση
αλλαζει σε digea το σημα και πρεπει να παρω αποκωδικοποιητη για την sony της μανας μου. αυτος που παραγγειλα εχει απο
πισω συνδεση scart και RF in , RF out , (φανταζομαι για κεραια;)
η sony εχει απο πισω S VIDEO , και τα κλασσικα τρια μικρα που ειχα συνδεσει το dvd .
εχει κανεις ιδεα πως τα συνδεουνε αυτα τα 2 ; αποκωδικοποιητη και τηλεωραση;
υπαρχει καλωδιο σκαρτ στη μια μερια και S VIDEO στην αλλη ;


Ένας απλός μετατροπέας είναι, κάπου 1€, σε SVideo και RCA A/V

http://www.skroutz.gr/s/4401062/X-treme-Scart-male-3xRCA-S-Video-female-CR-316.html

Αλλιώς πας κανονικά Scart->Scart ή RCA->RCA