Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#356945 jim ευχαριστω
Γιαννη επειδη φρικαρε η συζυγος οταν διαβασε για τον υδραργυρο που εχουν οι λαμπες μεσα και ολα τα φρικτα που κυκλοφορουν στο νετ κοιταμε οτι καιγεται και μπορουμε να αντικαθισταται με λεντ , αλλιως σιγα και γω μην ψαχνομουνα
παντως και οι λεντ καιγονται και σε συντομο διαστημα , αυτα για 30000 δεν τα πιστευω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#358226 Στον απορροφητήρα που παίρνει 2 λάμπες έβαλα κι εγώ led και επειδή φωτίζει καλύτερα και επειδή το χρησιμοποιούμε πολύ σαν ήπιο φωτισμό κουζίνας (ο κύριος φωτισμός κουζίνας είναι με 3πλό σποτ που πλέον κι αυτός έχει led). Αναρωτιέμαι όμως αν τρώνε παραπάνω ζέστη πάνω από τα μάτια και αυτό επηρεάσει δραματικά την διάρκεια ζωής τους. Θα δείξει υποθέτω.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#358227
sknipper έγραψε:Στον απορροφητήρα που παίρνει 2 λάμπες έβαλα κι εγώ led και επειδή φωτίζει καλύτερα και επειδή το χρησιμοποιούμε πολύ σαν ήπιο φωτισμό κουζίνας (ο κύριος φωτισμός κουζίνας είναι με 3πλό σποτ που πλέον κι αυτός έχει led). Αναρωτιέμαι όμως αν τρώνε παραπάνω ζέστη πάνω από τα μάτια και αυτό επηρεάσει δραματικά την διάρκεια ζωής τους. Θα δείξει υποθέτω.

Την ίδια σκέψη έχω και εγώ :lol: , θα δείξει όμως :lol: . δεν προλάβαινα αυτές τις ημέρες για να πάω να αγοράσω και εγώ τελικά :x
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#358230 Θα κάνω και μιά αναδρομή προς τα πίσω.
Το 2012 είχα πάρει την πρώτη λάμπα Led, μόλις είχαμε μετακομίσει στο σπίτι στο χωριό, την δοκίμασα στο σαλόνι, ενθουσιάστηκα και μετά από έναν μήνα πήγα και αγόρασα μια 2η για την κουζίνα. Τιμή ανά τεμάχιο 20€, δεν ξαναπήρα όμως γτ το κόστος ήταν μεγάλο, οπότε απλές εξοικονόμησης για προσωρινή λύση. Θυμάμαι η δευτερη όταν την πήρα και την έβαλα δεν άναβε, οπότε γύρισα πίσω στο μαγαζί και του λέω ότι δεν ανάβει, αμέσως μου την αντικατέστησε χωρίς γκρίνιες. Από το 2012 μέχρι τώρα έχουν φάει άπειρες αυξομειώσεις τάσης, είτε λόγω δικτύου, είτε λόγω κεραυνών και δουλέυουν αγέρωχα ακόμα :inlove: . Εν τω μεταξύ σταδιακά από πέρσυ τον Δεκέμβριο όποιος ερχόταν Γερμανία του έδινα μερικές λάμπες για Αθήνα και χωριό και τον Σεπτέμβριο που κατέβηκα με άδεια κατέβασα 5 λάμπες και τις αντικατέστησα όλες στο χωριό :lol: .
Τώρα θέλω να αλλάξω 8 προβολείς εξωτερικού χώρου με Led και οι λάμπες στα παράθυρα και στα μπαλκόνια να γίνουν είτε απλής εξοικονόμησης και οι 2 που καίνε ώρες ατελείωτες να γίνουν Led με συνοπτικές διαδικασίες. Έβαλα και στο σπίτι της γιαγιάς 2 Led, η μία μάλιστα μπήκε στην αυλή και αυξήθηκε ο φωτισμός και θεαματικά :yahoo: συν ότι απλές λάμπες οικονομίας είχα τις πάσαρα από εκεί και όσες ξέμειναν σε μένα είναι για εφεδρεία. Γενικά η κατανάλωση από τον φωτισμό έχει πέσει θεαματικά.
Πάντως τα προβολάκια εξωτερικού χώρου δε ξέρω πόσα Watt είναι για να πάρω τα αντίστοιχα σε Led. Θα πάρω μια για δοκιμή εδώ πάνω μάλλον και όταν κατέβω θα την τοποθετήσω για δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#358248
sknipper έγραψε:Στον απορροφητήρα που παίρνει 2 λάμπες έβαλα κι εγώ led και επειδή φωτίζει καλύτερα και επειδή το χρησιμοποιούμε πολύ σαν ήπιο φωτισμό κουζίνας (ο κύριος φωτισμός κουζίνας είναι με 3πλό σποτ που πλέον κι αυτός έχει led). Αναρωτιέμαι όμως αν τρώνε παραπάνω ζέστη πάνω από τα μάτια και αυτό επηρεάσει δραματικά την διάρκεια ζωής τους. Θα δείξει υποθέτω.

κι εγώ το έχω κάνει αυτό εδώ και κανά χρόνο για τον ίδιο λόγο, δεν βλέπω να έχει πάθει κάτι. Δεν τρώει και τόσο θερμοκρασία άλλωστε.

Αλλά εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα να χρησιμοποιούν (-ει) το φωτάκι του απορροφητήρα για ήπιο φωτισμό :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#358266 Σκεφτομαι να αλλαξω τις 2 λαμπες φθοριου που εχω στον παγκο της κουζινας, τι προτεινετε; Ειναι πολυ σκοτεινα χωρις αυτα τα φωτα και θα ηθελα κατι δυνατο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#358270 Στεγανή Λεντοταινία και προφίλ/κάλυμμα κ είσαι έτοιμος. Αρκεί να μην έχει πολλά άνισα σημεία και σπασίματα κ πολλές γωνίες.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#358271 ή ( ως επραξα στην οροφη της κουζινας ) απλή αντικατασταση με led Τ8.
Προσεχε μονο να ειναι "αντικαταστασης" ωστε να παρεις και το σχετικό "σαν σταρτερ που δεν ειναι σταρτερ"
Επεισεις αν τις εχεις χρονια ειναι πιθανο οι πλαστικές "βασεις- κουμπωματα" να εχουν "καει" και να θρυματιστουν ( επισεις παθον ) ο Καυκας εχει ανταλλακτικά
Επισεις εχεις επιλογες θερμοκρασιας φωτισμου

αν ολα πανε καλα εχεις τελειωσει σε δευτερολεπτα με μηδεν μανουρα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#358273 Ευθεία είναι, 2,5-3 μέτρα περίπου. Έχεις κάποιο λινκ Jim γιατί είμαι με κινητό;

Fokion είδα κάτι "σημάδια", τις έχω 8 χρόνια, έχουν φάει πολύ ατμό από μαγείρεμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#358274 τοτε σπασε ενα και παρτο μαζι για δειγμα εχουν διαφορα και χωρις αυτο θα σου δωσουν..... το λαθος :) :) :) το κοστος τους ειναι αστειο - πηρα 6 βασεις 1,5 ευρω
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#358306 Να θυμίσω πως η λεντοταινία απαιτεί και μετασχηματιστή (περί τα 10€), άρα και χώρο-τρόπο για να μην είναι εμφανής.
Επίσης , μακρυά απο φτηνές. Έκανα το λάθος να αγοράσω με γνώμονα τη χαμηλή τιμή (σε εσωτερικό χώρο) και σε λιγότερο απο 6μήνες-100ώρες λειτουργίας, άρχισαν να καίγονται μερικώς και με άλλες 30-40 ώρες έφτασαν να ανάβουν σωστά, λιγότερα απ΄τα μισά led που είχε/μέτρο.
Αλλάχτηκαν με ακριβές (35€- 5 μέτρα) και :superman:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#358434
mjacob έγραψε:
sknipper έγραψε:Στον απορροφητήρα που παίρνει 2 λάμπες έβαλα κι εγώ led και επειδή φωτίζει καλύτερα και επειδή το χρησιμοποιούμε πολύ σαν ήπιο φωτισμό κουζίνας (ο κύριος φωτισμός κουζίνας είναι με 3πλό σποτ που πλέον κι αυτός έχει led). Αναρωτιέμαι όμως αν τρώνε παραπάνω ζέστη πάνω από τα μάτια και αυτό επηρεάσει δραματικά την διάρκεια ζωής τους. Θα δείξει υποθέτω.

κι εγώ το έχω κάνει αυτό εδώ και κανά χρόνο για τον ίδιο λόγο, δεν βλέπω να έχει πάθει κάτι. Δεν τρώει και τόσο θερμοκρασία άλλωστε.
Αλλά εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα να χρησιμοποιούν (-ει) το φωτάκι του απορροφητήρα για ήπιο φωτισμό :rant: :rant:
Κι εμένα με εκνευρίζει γενικά αλλά όχι στη συγκεκριμένη κουζίνα διότι ο απορροφητήρας ανοίγει πολύ εύκολα και παίρνει κοινές λάμπες.