Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#349652
Serf έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Serf έγραψε:Κι εμείς στο 10ημερο ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο!

Έτσι δε γίνεται;

Δεν είναι υποχρεωτικό τόσο σύντομα. Μπορεί να παραμείνει ακο* το παιδι για κάποιο καιρό.

*: ανευ κυρίου ονόματος


Θυμάμαι ότι όταν πήγα στο ληξιαρχείο, με ρώτησαν όνομα παιδιού. Άρα είναι στάνταρ διαδικασία, απλά προφανώς υπάρχει και η δυνατότητα να το αφήσεις κενό αν δεν έχεις αποφασίσει.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#349660
g8777 έγραψε:Λογω Πολωνεζας :s_airkiss συζυγου Μπολεκ το μοναδικο παιδι :inlove: προς το παρον . Για το δευτερο αν και οταν ερθει δεν εχουμε σκεφτει κατι. :oops:


Λόλεκ
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#349664 Εμείς τον πρώτο τον βγάλαμε Σπύρο (του πατέρα μου). Έπαιξε μεγάλη μάχη φυσικά που έφτασε σε οριακό σημείο αλλά νικήσαμε. Δεν ήθελε να δώσει από το δικό της αλλά άσχετο. Εγώ φυσικά δεν υποστηρίζω αυτή την άποψη και έτσι δεν το αποδέχτηκα. Την μικρή ας διαλέξει μόνη της πώς θέλει να την πούμε. Φυσικά By default θα παίξει Πεθερου ή πεθεράς. Οποία άλλη εναλλακτική δεν θα γίνει αποδεκτή.

.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#349666
makis_kanatselis έγραψε:Εμείς τον πρώτο τον βγάλαμε Σπύρο (του πατέρα μου). Έπαιξε μεγάλη μάχη φυσικά που έφτασε σε οριακό σημείο αλλά νικήσαμε. Δεν ήθελε να δώσει από το δικό της αλλά άσχετο. Εγώ φυσικά δεν υποστηρίζω αυτή την άποψη και έτσι δεν το αποδέχτηκα. Την μικρή ας διαλέξει μόνη της πώς θέλει να την πούμε. Φυσικά By default θα παίξει Πεθερου ή πεθεράς. Οποία άλλη εναλλακτική δεν θα γίνει αποδεκτή.

.


Μάκη μου να σου ζήσει η μικρή και να τα χαίρεστε και να είναι τα δύο πάντα γερά
Άβαταρ μέλους
By soch
#349676
21 quadra έγραψε:
g8777 έγραψε:Λογω Πολωνεζας :s_airkiss συζυγου Μπολεκ το μοναδικο παιδι :inlove: προς το παρον . Για το δευτερο αν και οταν ερθει δεν εχουμε σκεφτει κατι. :oops:

Λόλεκ

α. ήρθες δεύτερος
β. δεν το βρίσκει αστείο

Ο γιος μου με τον ένα παππού Σταύρο και τον άλλο παππού Σταύρο, μπορείτε να φανταστείτε πως λέγεται.
Πάντως αν έρθει δεύτερο, δεν θα πάρει το όνομα των γιαγιάδων (Κωνσταντίνες).

ps. για να τη σπάσω στην πεθερά, όσο ήταν στην κοιλιά το φώναζα Αγάθωνα. Φρικάριζε... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349681 Επώνυμο (αυστηρά ένα), όποιου είναι μικρότερο/ευκολότερο
Όνομα (πάλι ένα), όποιο αρέσει στους γονείς. Το να προφέρεται εύκολα και στα εγγλέζικα λαμβάνεται υπόψη.

απλό :lol:
Άβαταρ μέλους
By nass
#349690
mjacob έγραψε:Το να προφέρεται εύκολα και στα εγγλέζικα λαμβάνεται υπόψη.


Σωστό :thumbsup: ήταν προδιαγραφή και για μας

Ακούω αυτό το "Welcome to ELEFTHERIOS Venizelos airport" όταν προσγειώνομαι με ξένες εταιρείες και λυπάμαι τις κακόμοιρες τις αεροσυνοδούς, δεν ήξεραν να το πουν σκέτο "Venizelos airport" ?

Υπόψην ότι επώνυμο παιδιών πρέπει να διαλέξεις με το γάμο και δεν μπορούν να είναι και τα δύο ούτε διαφορετικό για κάθε παιδί.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349699
nass έγραψε:Υπόψην ότι επώνυμο παιδιών πρέπει να διαλέξεις με το γάμο και δεν μπορούν να είναι και τα δύο ούτε διαφορετικό για κάθε παιδί.

και τα δυο μπορούν να είναι
Άβαταρ μέλους
By markvag
#349703 Από μικρός ήξερα πως στο σόι μας πάει το Μάρκος του Γεωργίου και Γεώργιος του Μάρκου εδώ και κάποιες γενιές (από τότε που οι προπαππούδες μου ήταν τσαγκάρηδες στην Κλεισούρα της Καστοριάς). Πόσες, αγνοώ... Ο πατέρας μου λοιπόν Γιώργος, εγώ Μάρκος, όπως ο παππούς μου. Ήθελα αν έκανα γιο να τον βγάλω Γιώργο. Χωρίς να με πειράζει ιδιαίτερα...

Ο πεθερός Γιώργος, οπότε στο αγόρι το είχαμε στανταράκι. Έτσι κι έγινε όταν βγήκε ο μικρός. Η μεγάλη πήρε το όνομα της μητέρας μου (Κυριακή), χωρίς να ειπωθεί κάτι, η :inlove: από μόνη της το είπε, προσωπικά δεν θα μ' ενδιέφερε αν έπαιρνε της μητέρας μου ή της πεθεράς μου (Αρετή).

Προσωπικά μ΄αρέσει αυτή η παράδοση (τα παιδιά να παίρνουν ονόματα παππούδων) και δεν με πολυαρέσει η μόδα με τα άσχετα ονόματα, αλλά ΟΚ, άλλοι προφανώς διαφωνούν.


ΑΛΛΑ το βρίσκω το λιγότερο ηλίθιο να μαλώνουν οι παππούδες για το όνομα... Ξέρω περίπτωση που σταμάτησαν να μιλάνε με το παιδί τους και να βλέπουν το εγγονάκι τους, γιατί οι γονείς του έδωσαν άσχετο όνομα... :dizzy: Τελείως παπάρες οι παππούδες...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#349707
markvag έγραψε:
Προσωπικά μ΄αρέσει αυτή η παράδοση (τα παιδιά να παίρνουν ονόματα παππούδων) και δεν με πολυαρέσει η μόδα με τα άσχετα ονόματα, αλλά ΟΚ, άλλοι προφανώς διαφωνούν.



αυτό να το πεις στο κορίτσι μιας συμμαθήτριας μου που την έβγαλε Σουλτάνα. :lipsealed: :s_hang
Άβαταρ μέλους
By otso
#349708
mjacob έγραψε:
nass έγραψε:Υπόψην ότι επώνυμο παιδιών πρέπει να διαλέξεις με το γάμο και δεν μπορούν να είναι και τα δύο ούτε διαφορετικό για κάθε παιδί.

και τα δυο μπορούν να είναι
mjacob έγραψε:Επώνυμο (αυστηρά ένα), όποιου είναι μικρότερο/ευκολότερο
Όνομα (πάλι ένα), όποιο αρέσει στους γονείς. Το να προφέρεται εύκολα και στα εγγλέζικα λαμβάνεται υπόψη.

απλό :lol:


τσ τσ συντηριτικουρα αλλα ενημερωμενο σε βρισκω .
κατα τα αλλα δεν μας ειπες τις προτιμησεις σου ,πραγματικα θα ηθελα να μαθω απο εναν που πηγε tahiti και εβλεπε απο το μπαλκονι του το america cup . αν και το πρωτο δειγμα ειναι οτι ενας κοσμογυρισμενος δεν απαλλασεται απο τον συντηριτισμο που φερει απο παιδι μεσα του , ισως να κανει την επανασταση του μεχρι το φαγητο αλλα ως εκει (βεβαια και απο μονο του θα ειναι δυσκολο να βρεις τις αγαπημενες σου γαρδουμπες στο Frisco.)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#349719 ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠ
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349723 Αν αυτό που λέω είναι συντηρητικό, τότε το να πεις επώνυμο πατέρα, όνομα παππού/γιαγιάς τι είναι; :hmmm:

Το να είναι ένα από το καθένα (όνομα, επώνυμο) είναι καθαρά για λόγους πρακτικότητας. φόρμες λογαριασμοί...