Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349409
Anonymous Founder έγραψε:Epic ποστ από otso, αυτό έχω να πω μόνον! :metalo:

Εγώ παιδιά δεν έχω, αν κάνω, ονόματα παππούδων ΔΕΝ δίνω, μέχρι στιγμής (με διαφορά) το Οδυσσέας για αγόρι και το Ηλέκτρα για κορίτσι θα διάλεγα.
Ου γαρ έρχεται μόνον βέβαια, και πρέπει να συμφωνεί και η γυναίκα, κλπ κλπ.
:lol:

μαλιστα μαλιστα. και ονοματάκια διαλέξαμε.

:s_cry :s_cry :s_roses
Άβαταρ μέλους
By nass
#349412
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ παιδιά δεν έχω, αν κάνω, ονόματα παππούδων ΔΕΝ δίνω, μέχρι στιγμής (με διαφορά) το Οδυσσέας για αγόρι και το Ηλέκτρα για κορίτσι θα διάλεγα.


Το σωστό θα ήταν Ορέστης και Ηλέκτρα :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349413
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Epic ποστ από otso, αυτό έχω να πω μόνον! :metalo:

Εγώ παιδιά δεν έχω, αν κάνω, ονόματα παππούδων ΔΕΝ δίνω, μέχρι στιγμής (με διαφορά) το Οδυσσέας για αγόρι και το Ηλέκτρα για κορίτσι θα διάλεγα.
Ου γαρ έρχεται μόνον βέβαια, και πρέπει να συμφωνεί και η γυναίκα, κλπ κλπ.
:lol:

μαλιστα μαλιστα. και ονοματάκια διαλέξαμε.

:s_cry :s_cry :s_roses

Πάνε χρόνια που τα έχω διαλέξει, μην τρέξεις ν' αγοράσεις κουστούμι... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349414
dstou έγραψε:Αν ξαναέκανα αγόρι θα το έλεγα Σπυρίδων Άδωνι. :s_tongue

Και θα το φωναζες Σπυραδωνι;

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By g8777
#349415 Οδυσσεας και Ηλεκτρα.

Σαν διαρροη θεματων πανελληνιων στα Αρχαια.


ΑΣΕ ΜΑΣ.

Παναης και Παναγια. Οριστε. Απλο, ευκολο, catchy. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349416
Anonymous Founder έγραψε:Πάνε χρόνια που τα έχω διαλέξει, μην τρέξεις ν' αγοράσεις κουστούμι...
πάνε χρόνια που το έχω διαλέξει κι εγώ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#349417
g8777 έγραψε:
Παναης και Παναγια. Οριστε. Απλο, ευκολο, catchy. :s_yes

Ναι ναι, και σε μερικά χρόνια να στο γυρίσει σε Αναις.


Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By g8777
#349419 Ιδου λοιπον η Σοφια του G8777, δινουμε fail safe ονομα στο δευτερο, οποτε οταν θα παρεκκλινει ο Παναης, θα ακουει την Παναγιτσα του και θα συνερχεται.


:s_roses :s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349420
Anonymous Founder έγραψε:Δεν επιτρέπεται να πάρει το επίθετο του συζύγου πλέον, οπότε μην τσακωθείτε γι' αυτό! :lol:

για το επώνυμο του παιδιού, μπορούν όμως.

Εσύ, από καιρό :innocent: , τι εχεις διαλέξει;
Δικό σου, δικό της, ή και τα δύο;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#349429 Όταν περιμέναμε παιδί είχαμε αποφασίσει αν είναι αγόρι θα είναι δικό μου (του πατέρα μου το βαρύ αρχαιοελληνικό) αν είναι κορίτσι δικό της. Είχαμε ξεκαθαρίσει τα ονόματα και τα δεύτερα. Τελικά προέκυψε κορίτσι οπότε πήρε το όνομα του πεθερού (σε θηλυκό, ίσως όχι ακριβώς το ίδιο αλλά πολύ σχετικό) και ευτυχώς διεθνές. Δεύτερο όνομα μιας Αγίας που η καλή μου θεωρεί προστάτιδά της. Δεν πήγε της μάνας μου που αν και θεωρείται καλό εμένα δεν μου πολυαρέσει. Δεν έχει εκφραστεί ανοιχτά αλλά μάλλον θα το ήθελε/περίμενε.
Άλλο παιδί δεν το βλέπω οπότε μάλλον κλείσαμε.
Αν κάναμε κι άλλο και ήταν αγόρι τα γνωστά αν ήταν κορίτσι ίσως Ναταλία που μου αρέσει (επίσης διεθνές, χμ, μάλλον τελείως ξενικό).

Έχω ακούσει όμως και περίεργα. Ένα αγοράκι έχει πάρει το όνομα του παππού (πατέρα της μάνας) και ένα δεύτερο όνομα. Όλοι το φωνάζουν με του παππού αλλά η μάνα του προτιμάει αντί του πατέρα της το δεύτερο και το φωνάζει με το δεύτερο.... Σύγχυση και για τους γνωστούς αλλά υποθέτω και για το παιδί.

Σχετικά με τα δεύτερα ονόματα είμαι πολύ θετικός. Αφενός καλύπτεις περισσότερες υποχρεώσεις και αφετέρου έχεις περισσότρες ονομαστικές εορτές. Αν τα διαλέξεις και σωστά μπορείς να έχεις γενέθλια και 2 ονόματα = 3 γιορτές σπαρμένες όμορφα μέσα στο χρόνο.
Άσχετο, για λόγους διάφορους η αδελφή μου κατέληξε να έχει 5 (ΠΕΝΤΕ) ονόματα.... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#349432 Κανείς δεν γιορτάζει το 2ο όνομα απ'όσους ξέρω. Άσε που μόνο μπέρδεμα μπορεί να προκαλέσει στις Δημόσιες Υπηρεσίες κι όχι μόνο. Τέτοιες νοοτροπίες οφείλουν να αφανιστούν, όπως και τα αμερικάνικα αντίστοιχα junior, the second, the third κλπ :takataka:
Άβαταρ μέλους
By otso
#349440 Φιλος παντρευτηκε πρωτα ρουμανια που επιτρεπεται να παρει η γυναικα το επιθετο του ανδρα αν θελει και εφεραν τα χαρτια εδω , οποτε το ελληνικο κρατος βρεθηκε προ τετελεσμενου γεγονοτος . Παντως και στην Φινλανδια επιτρεπεται , επισης το να αλλαξεις το ονομα η το επιθετο ειναι θεμα μιας αιτησης η κουνιαδα μου το εχει κανει , ειναι αναφαίρετο δικαιωμα να αυτοπροσδιοριστει και μεσα σε αυτα ειναι και το ονομα . Δηλ φαντασου να σε λενε παρθενα η ακομα χειροτερα μια θεια μου που την λεγαν Χασού (ποτε δεν μαθαμε απο που προερχοταν).
Επισης να προσθεσω οτι το γενεολογικο δενδρο φτανει ως το το 1520 , απο εκεινη την χρονια και την γυναικα επισκοπου πηραμε το Σοφία. Βεβαια ολα αυτα ειναι δυνατα λογω των αρχειων της εκκλησιας , τα οποια ειναι προσβασιμα απο ολους και ψηφιοποιημενα .
Επισης να προσθεσω για την βαφτιση στο εξωτερικο οτι την βαφτισαμε στην ορθοδοξη φινλανδικη εκκλησια αλλα δεν την εγραψα να ανοικει εκει κουτοπονηρα σκεφτομενος να μην πληρωνει επιπλεον φορο 1.5% (οι λουθηρανοι 1%) . Η νονα λοιπον μεσω ενος συγγραφεα γνωριζε τον ορθοδοξο αρχιεπισκοπο και ηθελε να γινει η βαφτιση στον καθεδρικο ναο στο ελσινκι, εμενα με ελουσε κρυος ιδρωτας και αναλογιζομενος τα εξοδα στο χωριο λεω την γαμησα , ρωταω λοιπον και υπηρχε στην πολη μας εκκλησια και παπας ορθοδοξος , παω τον πιανω του λεω να την κανουμε εδω ; κανενα προβλημα μου λεει οποτε θες , του λεω επειδη δεν ξερω απ αυτα τι θα κοστισει το πακετο και με κοιταζε εμβροντητος , τιποτα λεει ουτε τα κερια κανεις δεν παιρνει λεφτα εδω , ωραιος ο παπας και το ετσουζε , φαινοταν και απο τα κατακκοκινα μαγουλα , οχι σαν τους στριφνους τους λουθηρανους , ετσι απεφυγα τον αρχιεπισκοπο αλλα προφανως ουτε εκει θα πληρωναμε τιποτα και θα εντυπωσιαζαμε του συγγενεις εκει με τις υψηλες μας γνωριμιες.