Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#349939
italakias έγραψε:
Billopoulos έγραψε:Η καταντια ειναι αλλη.
Αντι ολοι να ευχονται να ειναι καλα το καθε παιδακι, υπαρχει η τρελα να βαφτιστει μην και το προλαβει ο διαολος, να παρει το ονομα του παππου γιατι αλλιως ειναι ασεβεια και τι θα πει και το χωριο κοκ...

Τι ειναι αυτα που γραφει τωρα.
Ποια ειναι καταντια.
Δεν πρεπει να δωσουν ενα ονομα οι γονεις στα παιδια;
Πως θα το φωναζουν,εδω σκυλο παιρνεις και του δινεις ονομα.
Αντε γειαααααααααααααα.


Βλαμμενος εισαι; Τι ρωταω... :lol: :lol:

Αν ποτε αρχισεις να κατανοεις τι διαβαζεις, ισως μπορεσει καποιος να κατσει να κανει καποια βασικη συζητηση μαζι σου... :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#349942
Geo f1 έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Geo f1 έγραψε::lol: :lol: :lol:

Μου αρεσει πως δενουμε τα topics


Και το απόγευμα, θα σε πήγαινα για μπασκετάκι στο Ποσειδώνιο, γείτονα.... 85 κιλά θα σε είχα κάνει. :rtfm:


Και μετα θα πηγαίναμε για κάμπινγκ στην Βουρβουρου και πιτσα στον Οβελιξ!!!
(Θα ειχα κουραστεί από το μπάσκετ για αυτό η πιτσα)

Σιγά μην κάναμε 100χλμ.... Πιτόγυρο στο devido και πέσιμο στο πάρκο Κρήτης.
Όταν είμαι στο διαμέρισμα στην πόλη, περνάω από Γαμβέτα κάθε μέρα με το αυτοκίνητο.... Κάθε φορά γελάω, και η γυναίκα μου ρωτάει το λόγο.... Τι να εξηγείς τώρα.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#349945 Έχω δυο παιδιά και μου είναι παγερά αδιάφορο αν θα βγάλουν το όνομά μου μετά στα παιδιά τους. Βέβαια, αυτό αν θα γίνει , θα γίνει σε καμιά 15αριά χρόνια, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να έχω αλλάξει γνώμη έως τότε. Θα έρθω να τσεκάρω τότε το θρεντ και θα το γράψω φαρδιά πλατιά αν έχει αλλάξει η κατάσταση. :lol:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#349948
Billopoulos έγραψε:
italakias έγραψε:
Billopoulos έγραψε:Η καταντια ειναι αλλη.
Αντι ολοι να ευχονται να ειναι καλα το καθε παιδακι, υπαρχει η τρελα να βαφτιστει μην και το προλαβει ο διαολος, να παρει το ονομα του παππου γιατι αλλιως ειναι ασεβεια και τι θα πει και το χωριο κοκ...

Τι ειναι αυτα που γραφει τωρα.
Ποια ειναι καταντια.
Δεν πρεπει να δωσουν ενα ονομα οι γονεις στα παιδια;
Πως θα το φωναζουν,εδω σκυλο παιρνεις και του δινεις ονομα.
Αντε γειαααααααααααααα.


Βλαμμενος εισαι; Τι ρωταω... :lol: :lol:

Αν ποτε αρχισεις να κατανοεις τι διαβαζεις, ισως μπορεσει καποιος να κατσει να κανει καποια βασικη συζητηση μαζι σου... :s_crazy

Ναι,βλαμμενος ειμαι.
Και ξερεις γιατι;
Γιατι καθομαι και συζητω μαζι σου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#349951
kyr80 έγραψε:Όταν είμαι στο διαμέρισμα στην πόλη, περνάω από Γαμβέτα κάθε μέρα με το αυτοκίνητο.... Κάθε φορά γελάω, και η γυναίκα μου ρωτάει το λόγο.... Τι να εξηγείς τώρα.... :lol:


:oops:
Εκει ναι...γωνια με Ηλιαδος...Εκει που γινοταν η λαικη κάθε Δευτερα...εκει που γεννηθηκε ο Ερωτας...πετα ένα λουλουδι από το παραθυρο την επομενη φορα...Να το παρει ο αερας να το παει στην πορτα της (καλα δεν μενει εκει πλεον)
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#349959
gianik έγραψε:Φαααααααααααααααααααααππππππππππ :thumbsup:


2-0 απο τα αποδυτηρια :lipsealed:

Εν τω μεταξυ ακομα δεν εχει καταλαβει :lol:
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#349971
italakias έγραψε:Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις. :lol:


Τελευταια προσπαθεια συννενοησης.
Που εγραψα εγω οτι δεν πρεπει να εχει ονομα το παιδι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By pro
#349998 Των παππουδογιαγιάδων, γιατί είναι μια χαρά ονόματα και δεν βλέπω τον λόγο να ψάχνουμε.

Προσωπικά το ονόματα που θα απέφευγα είναι τα λόγια / έντεχνα / πχοιοτικά, που μας ξέμειναν από την μεγάλη Ελλάδα του 2000. Μ αρέσει το Κώστας κι όχι το Κωνσταντίνος, το Γεώργιος μου γυρνάει τ'άντερα, προτιμώ το Γιάννης από το Ιωάννης κλπ. Τα Ιόλη - Νεφέλη - Μελίνα μ αρεσαν πολύ, πλέον τ'ακούω και ανάβουν λαμπάκια, ίσως γιατί τα έχω συνδυάσει με κουβέντες απίστευτης σαχλαμάρας. Από αρχαία μ αρέσουν ελάχιστα.

Επί της ουσίας: Ο Ωνάσης και Βάιος να λεγόταν, πάλι πρώτος θα ήταν. Ένας παπάρας δεν αλλάζει κι ας τον λένε Winston. Mε λίγα λόγια, πολύ κακό για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#350009 Ένα θέμα παίζει και με την συμπεριφορά των παππούδων προς τα παιδιά τους, αν ένας γονιός έβριζε και χτύπαγε το παιδί του σιγά τώρα αυτός ο γιός / κόρη μη βγάλει το όνομα του σκατιάρη παππού / γιαγιάς στο δικό του παιδί, αντίθετα αν ο παππούς / γιαγιά ήταν σωστός γονιός και υπήρχε αγάπη το παιδί θέλει να την ανταποδώσει στους γονείς του βγάζοντας το όνομα τους.

Ζούμε ( ακόμα ) σε μια χώρα που ακόμα ευτυχώς κρατάει τις παραδόσεις, οι από παντού ισοπεδώσεις που προσπαθούν μερικοί να περάσουν εδώ ίσως στην πραγματικότητα τους και να μην ισχύουν και να νιώθουν έτσι τάχα μου επαναστάτες... για μια μέρα, γιατί άλλο πρόοδος και άλλο ισοπέδωση για την ισοπέδωση.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#350010
kyr80 έγραψε:
Eliaskat έγραψε:Γιατι ποιος σας ειπε οτι ο νονος μας δεν διαλεξε ?

Ρωτηστε και ποιος διαλεξε τον νονο ...

το κορυφαιο της ιστοριας ο πατερας μου οταν ακουστηκε το ονομα του εκλαιγε απο την χαρα του ...


Δηλαδή εσύ νταηλίκι διάλεξες το όνομα του βαφτηστηριού.... Αλλά στο δικό σου παιδί, ΠΡΙΝ γεννηθεί, είχες κάνει ξήγα στη μελλοντική γυναίκα σου.....
Ωραίος...
Φαντάζομαι Πασοκ το 80 και Σύριζα πλέον...



μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...
Άβαταρ μέλους
By nass
#350017
21 quadra έγραψε:Ζούμε ( ακόμα ) σε μια χώρα που ακόμα ευτυχώς κρατάει τις παραδόσεις,


Δεν είναι όλες οι παραδόσεις καλές.
Αλλιώς να κρατήσουμε την παρθενία (κομπλέ με ματωμένο σεντόνι), την προίκα, την αλλαγή του επωνύμου της γυναίκας, την ποινικοποίηση της μοιχείας κτλ.

Ειδικά για το θέμα του ονόματος έχουν γίνει εγκλήματα και έχουν χωρίσει ζευγάρια (ξέρω προσωπικά περίπτωση).

Και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με τον προσήκοντα σεβασμό στους γονείς.

21 quadra έγραψε:οι από παντού ισοπεδώσεις που προσπαθούν μερικοί να περάσουν εδώ ίσως στην πραγματικότητα τους και να μην ισχύουν και να νιώθουν έτσι τάχα μου επαναστάτες... για μια μέρα, γιατί άλλο πρόοδος και άλλο ισοπέδωση για την ισοπέδωση.


Εσύ δηλαδή τώρα δεν ισοπεδώνεις ?

Δεν σε υποχρέωσα να δώσεις στο παιδί σου άσχετο όνομα, εσύ γιατί με λοιδωρείς που δεν ήθελα (ούτε εγώ ούτε η γυναίκα μου, φάση "σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός") να δώσω στο δικό μου παιδί το όνομα της γιαγιάς του ?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#350023 Ο πρώτος γιος Μιχαήλ Άγγελος, ο δεύτερος αδιάφορο ( :svivhaha: ) , ο τρίτος Νικόλαος ο Νεώτερος!
Ναι, μονο γιους κάνω! :s_tongue