Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#350029 Ο πρώτος γιος πήρε το όνομα του πατέρα μου, ο δεύτερος του πεθερού μου (παρόλο που δε μου άρεσε το σύνηθες υποκοριστικό του).
Δε δυσκολευτήκαμε να αποφασίσουμε, δεν επενέβη κανένας στην επιλογή του ονόματος, δε στεναχωρήθηκε κανένας μας, δεν ασχοληθήκαμε περαιτέρω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#350053
NickTG έγραψε:Ο πρώτος γιος Μιχαήλ Άγγελος, ο δεύτερος αδιάφορο ( :svivhaha: ) , ο τρίτος Νικόλαος ο Νεώτερος!
Ναι, μονο γιους κάνω! :s_tongue

Μα είναι όνομα για αγόρι το αδιάφορο;


Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#350054 Έχω ξαδέρφη που το παιδί δεν είχε όνομα μέχρι τα 7 επειδή ο πατέρας ΄της ήθελε το όνομα του και οι γονείς όχι.
Έχω γνωστή που την λένε Τσαμπίκα και ντρέπεται
Είχα συμφοιτήτρια που την φώναζαν Πάττυ και την κάναμε χρυσή να μας πει από του βγαίνει. Μετά από μερικούς μήνες έτυχε να δώ το διαβατήριο της, ήταν Υπαπαντή και επίσης ντρεπόταν.
Ξέρω ζευγάρι που χωρισε με 2 χρονών παιδί για το όνομα και άλλο που έγιναν 2 οικογένειες μπάχαλο στο σημείο να μην μιλιούνται μέχρι σήμερα, 10 χρόνια μετά.

Τα δικά μου πήραν ονόματα από παππού και γιαγιά (ένα από κάθε σόι) με ονοματοθεσία στο ληξιαρχείο, τα οποία είχαν αποφασιστεί από πριν και απλά επιβεβαιώθηκαν την ημέρα της γέννησης. Στέλλα και Σταύρος. Το δε Στέλλα είναι σκέτο Στέλλα (αστέρι) και όχι Στυλιανή όπως η γιαγιά που δεν μας άρεσε. Πολλοί την γράφουν Στυλιανή και πρέπει να τους το επισημάνει ότι είναι σκέτο Στέλλα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#350055 Να σε λένε Φοραδουλα και να θες να δώσεις το όνομα της μάνας σου.
Αποτέλεσμα, Αγαπούλα Φοραδουλα!!

Εδω είναι η ποίηση! Χαχαχαχα

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#350056
dimik έγραψε:Εγώ τον γιο θα τον πω Αία γιατί μου αρέσει




:s_no
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#350058 Ξέχασα να πω ότι έχω βαφτιστήρι Σπύρο-Ορφέα όπου βαφτίστηκε μαζί με τον αδερφό του Γιώργο-Διογένη και ο παπάς είχε βραχυκυκλώσει :) Τα πρώτα ήταν των παππούδων και τα άλλα επιλογές των γονιών. Σήμερα 18 και 17 χρονών τα φωνάζουν μόνο με των παππούδων και απλά "σέρνουν" τα δεύτερα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#350059
Νίκος Παππάς έγραψε:Να σε λένε Φοραδουλα και να θες να δώσεις το όνομα της μάνας σου.
Αποτέλεσμα, Αγαπούλα Φοραδουλα!!

Εδω είναι η ποίηση! Χαχαχαχα

Από το Moto G


Όπως:
Παρθένα Μήτρα
Παρασκευή Μεσημέρι
Κτλ.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#350060
italakias έγραψε:Τσαμπικα ονομα ή επιθετο;

όνομα βέβαια, Ρόδος φάση....
http://secretrhodes.gr/%CF%80%CE%B1%CE% ... %B4%CE%BF/
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#350064
cmarin έγραψε:Έχω γνωστή που την λένε Τσαμπίκα και ντρέπεται
Είχα συμφοιτήτρια που την φώναζαν Πάττυ και την κάναμε χρυσή να μας πει από του βγαίνει. Μετά από μερικούς μήνες έτυχε να δώ το διαβατήριο της, ήταν Υπαπαντή και επίσης ντρεπόταν.


Κάποιος τα μισούσε πολύ τα παιδιά του... :omg: :vava:


Ξαδέλφη μου από Ελευθερία ---> Φένια.
Φίλη μου από Σταυρούλα ---> Σάντρα.

Και οι δύο περιπτώσεις ονόματος γιαγιάς που δημιούργησαν ψυχολογικά στα παιδιά τα οποία στην εφηβεία δήλωσαν ότι δεν ξαναμιλάνε σε όποιον τους φωνάξει με τα βαφτιστηκά τους. :tomato:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#350078 Τα ίδια και στην κοπέλα μου, η γιαγιά της δεν της μιλάει γιατί πήρε το όνομα της άλλης γιαγιάς! :metalo:
Εξαιρετικές παραδόσεις...
Αυτές οι παραδόσεις έχουν φτάσει κάποιους να τσακώνονται και να χωρίζουν, και το 40% των Ελλήνων ανδρών να λέγονται Γιάννης και Γιώργος. Για τις γυναίκες, το 25% Μαρία...
Δεν έχω κάτι με τις παραδόσεις, ο καθένας ας κάνει ό,τι γουστάρει, αλλά αν εγώ ή κάποιοι άλλοι κάνουμε κάτι διαφορετικό, ας υπάρχει λίγη ανεκτικότητα παραπάνω, δεν πειράζει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350082 Αυτά τα ονόματα είναι πταίσματα, έχω απαικτα τοπικά παραδείγματα... Χρυσταλλω, Κυριακού, Ανδρουλα, Μηλιά, Πανικος, Χριστακης, Αντωνακης και όλα αυτά επίσημα σε ταυτότητες.

< >
Άβαταρ μέλους
By elvet
#350099
Νίκος Παππάς έγραψε:Να σε λένε Φοραδουλα και να θες να δώσεις το όνομα της μάνας σου.
Αποτέλεσμα, Αγαπούλα Φοραδουλα!!

Εδω είναι η ποίηση! Χαχαχαχα

Από το Moto G

Τέτοιο επίθετο είχε μία υπαστυνόμος στην Καρδίτσα, που μου έκανε επικύρωση φωτοτυπίας ταυτότητας. Ηταν και γεματούλα, μόλις είδα και την υπογραφή, δαγκωνόμουν να μη γελάσω μέχρι να φύγω