Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#352616 To ping είναι σε μεγάλο βαθμό εξαρτώμενο από τη γεωγραφική απόσταση. Στην προκείμενη περίπτωση ο server είναι πολύ κοντά.
Το 1 Gbps είναι εντυπωσιακό για οικιακή σύνδεση.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#352619
Kon5 έγραψε:Να ρωτήσαω κάτι. Το vdsl για οικιακή χρήση, το χρειαζόμαστε για ταινίες on line και χρήση διαδικτύου απο πολλούς ταυτόχρονα στην ίδια γραμμή?


Ολα τα ανωτερω λεει η θεωρεια....

Οταν στριμαρω F1 ενιωτε δε μπαινουν καν στο ιντερνετ :lol:
βαλε τωρα τα 5 smartphones εκ των οποιων το ενα ειναι.... μονιμως σε viber :lol: :lol: :lol:

κραταω μικρό καλαθι παντως.... Ιδωμεν..
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#352620 Προφανώς ρε ναςς, αλλά θες να δουμε αναλογα ping με σερβερ κοντά σου? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#352680
fokion έγραψε:
Kon5 έγραψε:Να ρωτήσαω κάτι. Το vdsl για οικιακή χρήση, το χρειαζόμαστε για ταινίες on line και χρήση διαδικτύου απο πολλούς ταυτόχρονα στην ίδια γραμμή?


Ολα τα ανωτερω λεει η θεωρεια....

Οταν στριμαρω F1 ενιωτε δε μπαινουν καν στο ιντερνετ :lol:
βαλε τωρα τα 5 smartphones εκ των οποιων το ενα ειναι.... μονιμως σε viber :lol: :lol: :lol:

κραταω μικρό καλαθι παντως.... Ιδωμεν..

Ευχαριστώ :)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#353156
fokion έγραψε:Εκανα το "απονενοημενο"..... Ξου από forthnet + NOVA ( που δε χρειαζομουν πλεον) και go σε VDSL WIND.....
Ακομα δεν εχει πεσει τηλεφωνο από forthnet...


Update

Και επεσε το τηλεφωνο και απεριφθει μετα πολλων επαινων.
Με εκνευρισε αρκετα το στυλακι "και πως μπορει να δωσει VDSL η WIND στη περιοχη σας κι εμεις δε μπορούμε"
Γιατι δεν εχετε συμφωνησει ακομα με τον ΟΤΕ η "πληρωμενη" απαντηση μου.

Είναι το γνωστο πρόγραμμα που τρεχει η wind αυτή την εποχη + κατι δωρα σε GB για τα κινητά κ.λ.π. θα τα διαβασετε οσοι ενδιαφέρεστε

Εντός των ημερων θα ερθει μηνημα να παω να παρααβω το ρουτερ
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#353157 και στη δική μου περιοχή έδινε για καιρό η wind και όχι η forthnet

η forthnet έφερε τελευταία με μεγάλη διαφορά vdsl εκεί που μένω
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#353176 Να πας εσυ να παραλάβεις το router? Γιατί δεν στο στέλνουν σπίτι;


< >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#353223 Χρηστο για να υπογραψω και την παραλαβη και των εξτρα καρτων δεδομενων που είναι ένα από τα δωρα + του καρτοκινητου (νουμερο) δωρο.
Να σου πω την αμαρτια μου, εχωντας WIND κατάστημα στα 100 μετρα από το σπιτι μου δε μου κανει κοπο και το προτιμώ από το να προσπαθω να ορισω ραντεβού με κουριερ σε άλλη διευθυνση από αυτή που εχουν.
Οσες φορες εχω προσπαθησει να "ξεβολεψω" τετοια "σκηνικά" εχει γινει μπερδεμα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#353234 Ok, λογικό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#353545 Η forthnet πλέον δίνει VDSL από καμπίνα. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι γενικό (από όλες τις καμπίνες δηλαδή) ή κάνει ξεχωριστή συμφωνία ανά Α/Κ (αστικό κέντρο ΟΤΕ)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#353547 δεν γίνεται να μη δώσεις vdsl από καμπίνα αλλιώς δε θα είναι vdsl και θα πιάνεις όσο έπιανες με το adsl

όλοι από καμπίνα δίνουν

εκτός ίσως αν μένεις έξω από το κέντρο, αλλά αν είσαι κάποια χλμ μακριά τότε τι περιμένεις να πιάσεις;

τα 50αρια μόνο από καμπίνα είναι εφικτά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#353555 Εικόνα


Κιούση είχες δίκιο , με wifi δεν πιάνεις 50αρι..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#353562 καλά 50αρι δεν πιάνεις γενικά, σε Μbps κάνα 46αρι το πολύ να δεις, σε kbps συγχρονίζεις 49999, θα μπορούσε κάποιος να το πει ψευδή διαφήμιση το ότι λένε 50 Μbps :lol:

Βέβαια στη πράξη (πέρα από speednet) έχω δει πολλές φορές 5.8 MB/s κάποια φορά κατέβαζα και με 6 και συνήθως το 5.5 το έχω σιγουράκι

σε σχέση με το 1.2-1.4 που κατέβαζα πριν η διαφορά είναι σημαντική, 4 φορές πιο γρήγορα και όπως είχα πει αν πας να κατεβάσεις πολύ μεγάλα αρχεία (πχ gta v από το steam που είναι 60GB) έχει μεγάλη σημασία να πέφτεις από τις 12 ώρες στις 4 :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#353567
Dimitris_P έγραψε:Η forthnet πλέον δίνει VDSL από καμπίνα. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι γενικό (από όλες τις καμπίνες δηλαδή) ή κάνει ξεχωριστή συμφωνία ανά Α/Κ (αστικό κέντρο ΟΤΕ)


Δημητρη , στην περιοχη μου τουλάχιστον ( Γερακας ) παρ' ολο που εχει πηξει ο τοπος από νεες καμπινες του ΟΤΕ η φορθνετ παρολο που τους "προκαλεσα" στη "αντιπρόταση" που ως ειθιστε πηραν να κανουν όταν φευγει συνδρομητής, ΔΕΝ μου ειπαν ότι μπορουν να μου δωσουν.
Μου ειπαν ΟΤΙ άλλο θες, καλυτερη τιμή, να βγαλουν το NOVA, να δώσουν καλυτερο πακετο με την ιδια τιμη κ.λ.π. αλλα VDSL δεν μπορουσαν μια και τους ειπα ξεκάθαρα ποιος είναι ο ο λογος...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#353571 το ότι υπάρχει καμπίνα δε σημαίνει ότι ο πάροχος έχει φτάσει μέχρι εκεί

κι εγώ είχα καμπίνες για πάρα πολύ καιρό και απλά τις κοιτούσα μέχρι να αρχίσουν να χρησιμοποιούνται

δες αν δίνουν οι άλλοι πάροχοι πάντως