Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#364901 Και ήρθε δύο μέρες γιατί χθες δεν έφερε αρκετά ψηλή σκάλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#365058 Μεγειές !

Συγνώμη έκανες κοτζάμ ανακαίνιση και δεν πέρασες ένα νέο UTP; :rtfm: :thumbsdown: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#365098
Dimitris_P έγραψε:Μεγειές !

Συγνώμη έκανες κοτζάμ ανακαίνιση και δεν πέρασες ένα νέο UTP; :rtfm: :thumbsdown: :lol:


Όχι, δε το σκέφτηκα καν.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#365244 Πέρνάνε κάτι οπτικές στη περιοχή... η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#366506 Κάποια αναβάθμιση έκανε αυτές τις μέρες ο ΟΤΕ και μου μαμησε το ρουτερ από χτες (ένα VDSL Speedport). Έχω μεγάλη αστάθεια στην ταχύτητα, κάποιες σελίδες δεν ανοίγουν καν κλπ. Από το service μου είπαν ότι η γραμμή μέχρι το ρουτερ είναι άψογη και μετά δεν ξέρουν τι έπαθε οπότε αύριο θα μου το αλλάξουν και βλέπουμε... (το "βλέπουμε" ΔΕ μου άρεσε :rant: )
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#366590 Βγήκε νέο firmware update προχθες. Αυτο θα φταιει.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#366615 Το φαντάστηκα, το πρόβλημα είναι ότι ο τεχνικός που μίλησα (όχι ο πρώτος από το call center, ο κανονικός που με πήρε μετά) δεν το παραδέχτηκε, μόνο μου ελεγε για "περίεργη και αφύσικη συμπεριφορά" και ότι μου στέλνουν άλλο "και βλέπουμε". Κάπου εκεί άρχισαν να με ζωνουν τα φίδια :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#367117 Εξ ισιυ καλη αντιμετώπιση με τον Νικο ειχα απο την wind.

Εν ταχη
Προβληματικό ρουτερ που αλαχτηκε, το καινούργιο δούλεψε καποιες μερες και το Σαββατο μεχρι κυριακή βραδυ ** ειχε 80+ αποσυνδέσεις!!!!!!!!!!!!!
Πρακτικώς δεν ειχαμε ιντερνετ
τα σχετικά τηλεφωνα - Κυριακη βραδυ ετσι?? - και Δευτερα πρωι τηλεφωνο απο τεχνικό να κανουμε τα "σχετικά" βαλε βγαλε σε καλωδια, σε μια ωρα τηλεφωνο "πρεπει να σας στειλουμε τεχνικό να δει επιτοπου" ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ εχει ΕΡΘΕΙ ο τεχνικός, τσεκαρει μεσα (*** εδω ειδε οτι οι αποσυνδέσεις ηταν πανω απο 80 πλέον), παει στο "κουτι" του συγκροτηματος ( εκτεθημενο εξω σε μια κολόνα :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: ) βαζει εκει καποιο μηχανημα και βλέπει στο 10λεπτο 4 αποσυνδεσεις.

Οπότε οι ιδιοι δίνουν βλαβη στον ΟΤΕ ( = "χαλκός" εκτός σπιτιου ) και εντός 2 ημερών αναμένουμε τα περεταιρω...

Καθ' οσον ΔΕΝ οφειλωταν σε εμας η βλαβη ( τυπου λαθος βαλμενα καλώδια κακο καλώδιο καφαο - μπριζακι κ.λ.π. ) δε πληρωσαμε μία..... Και μας αφησε αντιγραφο της εκθεσης "πεπραγμενων και ευρημάτων"...

με εξεπληξε - ευχαριστα δε κρυβω - η ταχύτητα απόκρισης τους...
αναρωτιέμαι βεβαια ( λογω έλλειψης γνωσεων μου ) γιατι δεν ειχα τετοια "πανηγύρια" με την ADSL.... ο ιδιος "χαλκός" ειναι....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367130 Είναι πολύ πιο ευαίσθητος σε VDSL
Άβαταρ μέλους
By fokion
#367147 Αρα δεν είναι ατοπο να πει κανεις ότι ο "χαλκός" εχει φτασει στα - πρακτικά - ορια του...
Και ως πρακτικά εννοω βεβαια τα κουτια στις κολωνες που είναι ανοιχτα, βρέχονται και σκουριαζουν οι επαφες κ.λ.π. κ.λ.π. γενικώς της πραγματικές συνθήκες που αυτή τη στιγμη λειτουργουν οι τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα..

Αυτό το περιφημο "last mile" είναι το πιο δύσκολο κομματι...
Άβαταρ μέλους
By nass
#367149 Ε ναι προφανώς... το VDSL είναι μια ενδιάμεση λύση για να στραγγίξει το τελευταίο mbps από το χαλκό αλλά η ορθή τεχνικά λύση είναι Fiber To The Home = €€€ βέβαια... Πχ. στο Dubai που είναι greenfield δηλ. χτίζουν σε παρθένα μέρη που πριν ήταν έρημος, όλα τα καινούργια κτίρια έχουν υποδομή FTTH (σε greenfield είναι και φτηνότερο δηλ. αν είναι να σκάψεις πρώτη φορά συμφέρει καλύτερα η οπτική ίνα).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#367158 και αυτή μέχρι να ξεπεραστεί από κάτι καλύτερο

καλώς ή κακώς ο χαλκός σε μας υπάρχει και θα υπάρχει και ευτυχώς προς το παρόν μπορούμε να κάνουμε αξιοπρεπώς τη δουλειά μας με αυτόν

μελλοντικά που θα ανέβουν οι ανάγκες για bandwidth να δούμε τι θα γίνει

νομίζω ότι ακόμα θα υπάρχει περιθώριο με το χαλκό στα κτίρια :hmmm:

βλέπε vectoring

http://tech.in.gr/analysis/article/?aid=1231236282
Άβαταρ μέλους
By fokion
#367162 η σκεψη μου "κολλάει" στην επαρχία....
εκει μιλάμε για απειρα χιλιόμετρα χαλκού με "τρομακτικές" αποστάσεις ( για τα μετρα του vdsl πχ) και κλιματολογικές συνθήκες.. και ηλικίας ενας θεος ξερει από πότε.. ( δεν εννοω προφανως ότι ο "χαλκός χαλαει") με μηδενική προγραμματισμένη συντήρηση
Αντε εντάξει μες στην Αθήνα κουτσά στραβά κατι γίνεται...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367164 Έλα, κι εδώ υπάρχουν αρκετοί με FTTH

έχουν την καμπίνα έξω από το σπίτι τους :s_yes :svivhaha:

πχ (μια τυχαία εικόνα από το google)

Εικόνα

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#367166 Νομιζω σε καποιες περιοχές της Νεασ Σμύρνης και του Γαλατσίου εχει ξεκινησει πιλοτικά