Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#362874 το παλιο ρουτερ - το Zyxel - ειχε ενσωματωμενο analyser οποτε στη χειρότερη μπορω να χρησιμοποιησω αυτό??
Άβαταρ μέλους
By nass
#362879 Δεν το ξέρω, θεωρητικά ναι. Αλλά το WiFi Analyzer που έδωσα παραπάνω το link είναι μια χαρά για Android κινητό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#362881 και στη forthnet που είχα κάποια στιγμή θέμα με ένα router με έβαλε η τεχνική υποστήριξη να τσεκάρω με το wifi analyzer αν έχω άλλον πάνω στο κανάλι μου και παίζουν παρεμβολές

βέβαια είναι πολύ συνηθισμένο να έχεις άλλους στο κανάλι σου
Άβαταρ μέλους
By fokion
#362899 Μπορεις να βαλεις τα 2 ρουτερ σου στο ισιο καναλι αν τους δωσεις το ιδιο ονομα και κωδικό?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#362900
nass έγραψε:Δεν το ξέρω, θεωρητικά ναι. Αλλά το WiFi Analyzer που έδωσα παραπάνω το link είναι μια χαρά για Android κινητό.

Ευτυχως που πηρε η συζηξ android προσφάτως... γιατι αν περιμεναμε από το Windows Phone μου να εχει παρομοια εφαρμογή... σωθήκαμε....
Άβαταρ μέλους
By nass
#362914
fokion έγραψε:Μπορεις να βαλεις τα 2 ρουτερ σου στο ισιο καναλι αν τους δωσεις το ιδιο ονομα και κωδικό?


Θα τους δώσεις ίδιο SSID (το "όνομα" που λες), password και λοιπά χαρακτηριστικά (WPA2 κοκ.) και θα μπορείς να πηγαίνεις από όροφο σε όροφο χωρίς να κάνεις κάτι (WiFi roaming). Το αν θα είναι στο ίδιο κανάλι εξαρτάται από το αν παρεμβάλλουν το ένα το άλλο, που το βλέπεις με το WiFi Analyzer: αν παρεμβάλλουν, τότε σε διαφορετικό κανάλι :rtfm: και γενικά δεν έχεις λόγο να είναι στο ίδιο κανάλι εκτός κοινωνικής ευθύνης προς τους γείτονες :lol: δηλ. να κρατήσεις καθαρό το περιβάλλον ώστε να μπορούν και αυτοί να έχουν ελεύθερο κανάλι για τις δικές τους επικοινωνίες.

Oταν παλιότερα, σε πιο ευτυχισμένες εποχές :sorry: κάναμε καλοκαιρινά πάρτι στην ταράτσα, έβγαζα στο παράθυρο του σπιτιού ένα router-άκι σε WiFi access point mode (αυτό που θέλεις να κάνεις) και έπιανε στην ταράτσα για να έχουμε φουλ youtube και μουσική από το server :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#362943 Εμεις... δεν εχουμε παρτακια στους ανω ορόφους αλλα εχουμε.... viber skype και τα συναφή..... Α! ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με youtube για μουσική....
Αλλα παιρνω την εκδικηση μου όταν στριμάρω F1 από 6 το πρωι ( αυστραλια πχ ) οποτε εχω ξεζουμισει το bandwidth και δε μπορουν να μπουν ουτε στο fb ( αυτά βεβαια με την ADSL...)

Αρα πρακτικά δεν εχει νοημα να ταιριαξω τα ονόματα....
Οκ
Θα εφαρμόσω τις συμβολές σου και θα επανέλθω με νεότερα!!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#363654 Αρχισα να σχολουμαι με την αλλαγη ρουτερ.
( η συνδεση του δευτερου εντος της ημερας...)
και απο 38+ και 7+ εφτασα σε αυτο....
παντα με καλωδιο

(το ping εκει.... 21..... βραχος....)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#364688 Νασο ευχαριστώ.

Μόλις "κάρφωσα" διεύθυνση στο δεύτερο ρουτερ 192.168.1.100 (δε βρήκα πως θα του έβαζα "από - έως") και του έβαλα και συγκεκριμένο κανάλι όλα δείχνουν ότι το σύστημα δουλεύει

Επίσης πολύ χρήσιμο και το προγραμματακι, και παρατήρησα ( επειδή προφανώς οι γείτονες τα έχουν του αυτόματο ) ότι το ποιο είναι το πιο "φορτωμένο κανάλι" παίζει κάθε μέρα

Επίσης δούλεψε η εντολή μέσω DOS στο ξεμπλοκάρισμα του laptop από την παλιά διεύθυνση που έπαιρνε....
Άβαταρ μέλους
By nass
#364689 :s_thumbsup

Το "από - "έως" χρειάζεται μόνο στο νέο router που κάνει το DHCP, δεν χρειάζεται στον παλιό, που έχει το DHCP απενεργοποιημένο. Βρες πως γίνεται στο νέο router, κάπου θα έχει στα DHCP settings μια επιλογή "Exclude range" και πρέπει να κάνεις exclude τη διεύθυνση του παλιού 192.168.1.100 -βασικά θα σου πρότεινα να δώσεις στον παλιό διεύθυνση ΙΡ κάτι κοντά στη διεύθυνση του νέου πχ. 192.168.1.2 (αν ο νέος είναι 192.168.1.1), αυτή που έδωσες (192.168.1.100) είναι "μες στη μέση" και ίσως να προκύψει κάποιο θέμα στο μέλλον (να δώσει ο DHCP διεύθυνση 192.168.1.100 σε κάποιο PC)

In other news:
Εχει κάποιος εμπειρία - σύσταση για dynamic DNS providers (no-ip.com κτλ.) ?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#364692 Ο νεος ειναι 192.168.1.254. Οσο το παρακολουθούσα χτες που "αριβάρισε ολη η οικογένεια" κόρες φιλοι κ.λ.π. του android το καγκελο δηλαδη :) :) :) έδιναν συντονισμένα και τα 2 ρουτερ διευθυνσεις απο την "αρχη," δηλ από 192.168.1.1.
Πλακα πλακα 7 άτομα επιασαν 12 διευθύνσεις..... :) :) :) :)

ΥΓ.
Δε ξερω αν βοηθησε οτι
α. Έσβησα οτι άχρηστο δίκτυο υπήρχε αποθηκευμένο ( πχ απο το ξενοδοχείο στη Σερβία πριν 4 χρόνια)
β. Αλλαξα την ονοματολογία και τα password των ρουτερ
Άβαταρ μέλους
By nass
#364694
fokion έγραψε:Ο νεος ειναι 192.168.1.254. Οσο το παρακολουθούσα χτες που "αριβάρισε ολη η οικογένεια" κόρες φιλοι κ.λ.π. του android το καγκελο δηλαδη :) :) :) έδιναν συντονισμένα και τα 2 ρουτερ διευθυνσεις απο την "αρχη," δηλ από 192.168.1.1.
Πλακα πλακα 7 άτομα επιασαν 12 διευθύνσεις..... :) :) :) :)


Βάλε τον παλιό στο 192.168.1.250 και απενεργοποίησε το DHCP server από τον παλιό (που φαντάζομαι το έχεις κάνει)

fokion έγραψε:ΥΓ.
Δε ξερω αν βοηθησε οτι
α. Έσβησα οτι άχρηστο δίκτυο υπήρχε αποθηκευμένο ( πχ απο το ξενοδοχείο στη Σερβία πριν 4 χρόνια)
β. Αλλαξα την ονοματολογία και τα password των ρουτερ


Οχι, όχι.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#364696
nass έγραψε:
Βάλε τον παλιό στο 192.168.1.250 και απενεργοποίησε το DHCP server από τον παλιό (που φαντάζομαι το έχεις κάνει)


Οντως το εχω disable

Θα "ανεβασω" το παλιο ρουτερ στο .250
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#364887 Ακολουθεί εμπειρία από τον ΟΤΕ.

Η σύνδεση που έχω/είχα είναι τηλεφωνία, ίντερνετ στα 35mbps και cosmotetv μέσω δορυφόρου.

Ο αδερφός μου στο πατρικό μου έβαλαν 50αρα (τηλεφωνία και ίντερνετ) με 40 ευρώ, σε προσφορά οπότε ζήλεψα κι εγώ και είπα να το ψάξω και να δώσω από τα 35 που έδινα κάτι παραπάνω.

Οπότε τους παίρνω τηλέφωνο και ζητάω την ίδια προσφορά. Τελικά αφορούσε νέες συνδέσεις σε vdsl, αλλά τελικά πήρα τη 50αρα στα 45.

Κλείνουμε ραντεβού για την αναβάθμιση της γραμμής, έρχεται sms στο κινητό και μάλιστα και υπενθύμιση μια μέρα πριν!

Έρχεται ο άνθρωπος, αναβαθμίζει τη γραμμή αλλά παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα. Μέχρι το κουτί του ΟΤΕ έξω από το σπίτι φτάνει 49, αλλά μέσα στο σπίτι λόγω της εγκατάστασης είχα μόλις 31!!

Του λέω, τώρα τι κάνουμε? Μου λέει πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να δει την εγκατάσταση και να το φτιάξει.

Εν τω μεταξύ ο δικός μου ηλεκτρολόγος εξαφανισμενος και εγώ ήθελα να το κλείσω. Του λέω, έχεις να μου προτείνεις κάποιον? Και μου προτείνει την εξής γαματη υπηρεσία του ΟΤΕ cosmote at your service όπου έρχεται ηλεκτρολόγος σπίτι, ελέγχει την εγκατάσταση και λύνει το πρόβλημα.

Κλείνουμε ραντεβού, έρχεται σε 2 μέρες και τσεκάρει τα πάντα. Τελικά τράβηξε καλώδιο από το κουτί κατευθείαν σε μια πρίζα μέσα στο σπίτι (το πέρασε πάνω από το σπίτι) και έστειλε πίσω στις υπόλοιπες πρίζες τη τηλεφωνία και απομόνωσε το ίντερνετ σε μια άλλη πρίζα.

Αποτέλεσμα:

Εικόνα

Κόστος 45 ευρώ συν υλικά 15 ευρώ.

Πολύ ευχαριστημένος από το support τόσο στη ολοκλήρωση της αναβάθμισης όσο και στη δυνατότητα που σου δίνει ο ΟΤΕ για να σου λύσει το πρόβλημα και μέσα στο σπίτι.

< >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#364897 ΠΟλυ καλο - και το κοστος ειναι αστειο.....