Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By seismic
#341597 To να αποκτήσεις δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στην Ελλάδα δεν είναι και πολύ σπουδαίο.
Το να αποκτήσεις δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στην Αμερική πόσο σπουδαίο είναι?
Αν ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό θα ήθελα την γνώμη σας. :hmmm: :help:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#341600
Chris έγραψε:Ειναι ερωτηση παγιδα?
Όχι γιατί να σας παγιδεύσω ?
Απλά σε λίγες μέρες θα κατέχω ένα Αμερικάνικο δίπλωμα ευρεσιτεχνίας και θέλω να το συγκρίνω με το αντίστοιχο Ελληνικό που κατέχω.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#341610
g8777 έγραψε:Seismic τι έχεις ακούσει για την Εναλλακτική Λύση 3;
Υπάρχει τέτοια λύση? Δεν έχω ακούσει τίποτα..
Άβαταρ μέλους
By g8777
#341621 Φέρε το πακέτο τσιγάρων κοντά σου. Απομακρυνε το. Ξαναφερτο.

ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΟΥ.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By seismic
#341625
g8777 έγραψε:Φέρε το πακέτο τσιγάρων κοντά σου. Απομακρυνε το. Ξαναφερτο.

ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΟΥ.

Εικόνα
Δεν μου αρέσει να προβληματίζομαι σε κάτι που αδυνατώ να λύσω.
Υπάρχουν όμως θέματα που τα έχω λύσει. https://www.researchgate.net/post/Is_it ... g_elements
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#341637 Σε όλον τον κόσμο τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας (patent) απλά κατοχυρώνουν ένα προϊόν/τεχνική/σχεδιασμό που απλά δεν έχει κατοχυρώσει κάποιος άλλος σε αυτή την χώρα. Δεν εξετάζουν αν αυτό είναι χρήσιμο ή σωστό, απλά το αν έχει κατοχυρώσει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο. Μπορείς να πατεντάρεις το οτιδήποτε!
Άβαταρ μέλους
By seismic
#341641
REALZEUS έγραψε:Σε όλον τον κόσμο τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας (patent) απλά κατοχυρώνουν ένα προϊόν/τεχνική/σχεδιασμό που απλά δεν έχει κατοχυρώσει κάποιος άλλος σε αυτή την χώρα. Δεν εξετάζουν αν αυτό είναι χρήσιμο ή σωστό, απλά το αν έχει κατοχυρώσει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο. Μπορείς να πατεντάρεις το οτιδήποτε!

Ναι αυτό που λες είναι σωστό. Απλά άκουσα ότι στην Αμερική εξετάζουν και κάτι άλλο την στάθμη της επιστήμης state of the art και δεν ξέρω αν αληθεύει.
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#341650 Στην Αμερική είναι πιό δύσκολα.
Κατ' αρχάς χρειάζεται η αξίωση να έχει τεχνική τεκμηρίωση για λειτουργία και χρησιμότητα. Δεν είναι δύσκολο, αλλά δεν περνάει οτιδήποτε.
Μεγάλη δυσκολία έχει η εξέταση ως προς το κατά πόσο συνιστά εφεύρεση πέρα από κάτι που μπορεί να σκεφθεί ο ειδικός με βάση συνδυασμούς υπαρχόντων γνώσεων. Σε αυτό άντε βγάλε άκρη ... ότι θέλει μπορεί να πεί.
Έπιπλέον πρόβλημα είναι ο ελάχιστος χρόνος που πληρώνεται και σου αφιερώνει ο εξεταστής σε κάθε κύκλο. Πρέπει να πληρώσεις πολλά για ενστάσεις κλπ., να περάσεις πολλούς κύκλους και χρόνια, μέχρι να καταλήξει κάπου. Και να ξέρει ο Αμερικανός patent attorney τι κάνει ως προς τον εξεταστή ... και να μην θέλει να σε αρμέξει για χρόνια.