Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#338123 Ισχύει σε μεγάλο βαθμό αυτό που είπε ο Ν.Π. Οι περισσότεροι τα διακόπτουν λόγω αυξήσεων - το ιδιο ισχυει και στα υγειας, που τα εγκαταλείπουν οι περισσότεροι πολύ πριν χρειαστούν κάτι σοβαρό. Κατά τη γνώμη μου τα μοναδικά που αξίζουν είναι τα ομαδικά μέσω εταιρείας που συνεισφέρει στη μηνιαία δόση και παρακρατείται το δικό σου ποσό απευθείας από τη μισθοδοσία σου.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#338127 Ανοίγεις ένα λογαριασμό(ή μια θυρίδα), και βάζεις κάθε μήνα-6μηνο-έτος ένα στάνταρ ποσό. π.χ. 300€ το μήνα. Και δεν τα πειράζεις no matter what. Δεν υπάρχουν. Εκμεταλλεύεσαι κατά καιρούς υψηλά επιτόκια προθεσμιάκων(όχι ομόλογα) και φτιάχνεις σε 30 χρόνια κάποιο κομπόδεμα. Όχι κάτι φοβερό, αλλά σαν ένα εφάπαξ που θα έπαιρνα αν ήμουν ΔΥ(έτσι το είχα σκεφτεί)
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#338136 ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^
Μέχρι να γίνει και ... κούρεμα καταθέσεων ή "έλγεχος θυρίδων" για αυξημένη φορολόγηση. :lol:

Με λίγα λόγια, η φάση είναι : <<Ο πνιγμένος, απ΄τα μαλλιά του πιάνεται!>> :oops:

Ειδικά με τη σημερινή κρίση, όταν τα πράγματα είναι όσο ξεκάθαρα για οποιαδήποτε "επένδυση" (γίνομαι αντιληπτός?) δεν ξέρω γιατί πιστεύετε πως πληρώνοντας "εκεί" θα σας επιστραφούν τα χρήματα , μάλλον με κάποιο-έστω- μικρό τόκο, σε 20-30 χρόνια!
Οχι με τόκο, αλλά .... ούτε αποπληθωρισμένα δεν θα τα δείτε.
Να ελπίζετε να τα δείτε ακέραια τουλάχιστον ! :lipsealed:

Εδώ, ασφάλειες στα ΙΧ μας κάνουμε και έχουμε την αγωνία αν -ω μη γένοιτο- θα αποζημιωθούμε στο ακέραιο τη χ-ψ ζημιά.

Όλα τα παραπάνω, με γνώμονα ότι: <<Εδώ είναι Ελλάδα>> .
Αν και απο το 2000 στην Ιταλία, έσκαγαν κανόνια κακοπληρωμών, έναντι εισπραχθέντων χρημάτων συνταξιοδοτικών προγραμμάτων, που είχαν ξεκινήσει το 1980!

Oh, wait.... :hmmm:
Eίμαι "κακόπιστος", "αφελής", κλπ, κλπ, .... :innocent:
Ισως.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#338140
dimitrisB έγραψε:^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^
Μέχρι να γίνει και ... κούρεμα καταθέσεων ή "έλγεχος θυρίδων" για αυξημένη φορολόγηση. :lol:


Για αυτό πλέον φεύγουν Γερμανία, έστω και χωρίς επιτόκιο.

Βέβαια το έργο αυτό, το ξεκίνησα μαζί με κολλητό μου. Όποτε ήθελε κάτι εξτρά καταναλωτικό ή έβγαινε κανένα εκτός προϋπολογισμού, τραβούσε από εκεί. Μέχρι που έγινε μόνιμος ο ΕΝΦΙΑ και δεν έμεινε τίποτα για αυτόν.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#338145 Από το 2000 έχω ξεκινήσει στην Interamerican.
Βγαίνει κανα 80άρι τον μήνα μαζί με μηνιάτικο αν κάτσω λόγω αρρώστιας ή νοσηλευτώ. "Δυστυχώς" μου έχουν τύχει και οι 2 περιπτώσεις, μιας και λόγω χειρουργείου, ήμουν εκτός δουλειάς για πρπ 3 μήνες.
Το πλάνο είναι να πάρω τα μαζεμένα (αποταμιευτικό) κάπου το 2040 εφάπαξ ή σε μορφή μηνιάτικου(σύνταξη).
Αν μου έλεγε κάποιος να ξεκινήσω τώρα θα γέλαγα, στον καιρό όμως έχω δει την χρησιμότητά του και συνεχίζω. Τα 500 σχεδόν που ζητάει στο 6μηνο τσούζουν λίγο( πλάκα πλάκα αύριο λήγει) και είναι μάλλον το πρώτο πράγμα που θα κοπεί αν τυχόν τα πράγματα σφίξουν κι άλλο.
Τώρα το τι μέλλει γενέσθαι με την ίδια την εταιρία και την βιοσιμότητα της στο διηνεκές, είναι κάτι που οι ίδιοι δεν το γνωρίζουν, πόσο μάλλον εγώ και ο κάθε ασφαλισμένος.
Όπως ειπώθηκε, είναι μη σου κάτσει...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#338173
kyr80 έγραψε:
dimitrisB έγραψε:^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^
Μέχρι να γίνει και ... κούρεμα καταθέσεων ή "έλγεχος θυρίδων" για αυξημένη φορολόγηση. :lol:


Για αυτό πλέον φεύγουν Γερμανία, έστω και χωρίς επιτόκιο.



Αυτό απλά όχι αποκλέιστικά Γερμανία στο εξωτερικό γενικά. Ως νομοταγείς πολίτες δηλώνονται και στην δήλωση :iconcool: (όχι οι θυρίδες) και είσαι κομπλέ.