Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#342092
dimik έγραψε:Εδώ που τα λέμε στην κοινωνία τα έδωσαν τα δικαιωματακια τους...
Ναι μερικοί το έκαναν αλλά δυστυχώς η κοινωνία στην Ελλάδα (γενικά όχι μόνο για τους γιατρούς) έχει μια τάση να παίρνει δικαιώματα που κι εκεί που δεν της δίνουν και να βγάζει πολλά συμπλέγματα, πολύ φθόνο κι απωθημένα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#342099
sknipper έγραψε:
dimik έγραψε:Εδώ που τα λέμε στην κοινωνία τα έδωσαν τα δικαιωματακια τους...
Ναι μερικοί το έκαναν αλλά δυστυχώς η κοινωνία στην Ελλάδα (γενικά όχι μόνο για τους γιατρούς) έχει μια τάση να παίρνει δικαιώματα που κι εκεί που δεν της δίνουν και να βγάζει πολλά συμπλέγματα, πολύ φθόνο κι απωθημένα.

Το πράγμα βρωμάει από όπου και να το πιάσεις... από την κοινωνία που θεωρούσε το επάγγελμα υψηλού κύρους και αποδοχών με αποτέλεσμα να σπρώχνει κάθε αγραμματη μάνα τον κουραμπιέ της να γίνει γιατρός με το ζόρι, ο τενεκες που έγινε γιατρός γιατί αποστηθιζε καλά να θεωρεί δικαιωμα του να πληρώνεται εξτραδακια και μαζί με όλα αυτά, ο σωστός γιατρός να έχει να αντιμετωπίσει τον μέσο Έλληνα ταλιμπαν, ο οποίος παρόλο που τον βρίζει γιατί δεν ικανοποιεί τις παράλογες απαιτήσεις του, θέλει να κάνει το παιδί του γιατρό.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#361156 Με αφορμη το σχολιο του bussou οτι θα θελε να μεινει για να ζησει στο Λονδινο κ επηρεασμενος απο την περιπετεια υγειας του μικρου gianik ,σκεφτομουν ποσο τυχερος ειμαι που ζω κοντα με φιλους κ οικογενεια..Σε μια δυσκολη στιγμη ,τοσοι ανθρωποι ετρεξαν για μενα ,απο απλα πραγματα γραφειοκρατικα ,μεχρι την ζεστη κοτοσουπα οταν ο πυρετος με ειχε ριξει...
Ναι κ εγω εντυπωσιαζομαι καθε φορα που βγαινω στο εξωτερικο , ναι κ εγω λεω αχχχ να εμενα στην Βαρκελωνη , ομως στο τελος της ημερας ,νιωθω ευλογημενος γι αυτα που εχω..το ιδανικοτερο για εμενα θα ηταν να ειχα την οικονομικη ανεση να μπορω καθε 3 μηνες να ταξιδευω για 1 βδομαδα ,να γνωρισω τον κοσμο ολο, ομως να ξερω οτι η βαση μου ειναι πισω στην πατριδα ,οταν θα ερθουν τα δυσκολα ,θα εχω τους δικους μου ανθρωπους διπλα μου...
Ναι δεν εχουμε πεζοδρομια ,ναι ειμαστε σε πολλα πραγματα μπουρδελο κρατος ,ναι δεν εχουμε παιδεια , ομως εχουμε ανεπτυγμενο τον θεσμο της οικογενειας ...
Ολες οι ανωτερω σκεψεις φυσικα κ προκυπτουν απο τον δικο μου ψυχισμο ,ο οποιος προφανως κ διαφερει απο του καθενος..


Επισης επειδη πολλες φορες παρασυρομαστε απο τα φωτα κ τα ωραια αυτοκινητα κ τους ουρανοξυστες, μην ξεχναμε οτι London δεν ειναι μονο η λαμπερη Oxford st κ το Soho ,Παρισι δεν ειναι μονο η champs Elysses αλλα κ τα περιχωρα οπου υπαρχει φτωχεια..





Σκορπιες σκεψεις κανω ,επηρεασμενες λιγο κ απο τα γεγονοτα ,παρακαλω ας μην το αναγαγουμε σε κοντρα Ελλαδα vs Εξωτερικο..
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#361216 Γιάννη το συμπέρασμα είναι ότι παντού καλά είναι, αν έχεις λεφτά. Φυσικά είναι σημαντικό να έχεις και δικούς σου ανθρώπους κοντά σου, αλλά καμιά φορά τα πλεονεκτήματα του εξωτερικού είναι περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#361232 Εγω λεω οτι καλα ειναι εκει που εσυ αισθανεσαι καλα...
Τα πλεονεκτηματα ειναι συνηθως πιο πολλα εξω ,εχεις δικιο , ομως κατι κερδιζεις ,κατι χανεις....


Παντως για να ειμαστε κ ον τοπικ ,αν κ το λατρευω το Λονδινο ,δεν εμενα μονιμα εκει που να με εκαναν υπαρχηγο της S.Y.....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#361236 Βασικά η μαγική λέξη είναι ασφάλεια, εκεί που νιώθεις πιο ασφαλής οικονομικά-οικογενειακά-εργασιακά είναι και καλύτερα.
Από εκεί και πέρα είναι θέμα χαρακτήρα, υπάρχουν αυτοί που προτιμούν την μοναχικότητα, υπάρχουν αυτοί που θέλουν τους δικούς τους ανθρώπους κοντά τους, αυτοί που κάνουν εύκολα φίλους και αυτοί που ζορίζονται.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#361244
gianik έγραψε:Με αφορμη το σχολιο του bussou οτι θα θελε να μεινει για να ζησει στο Λονδινο κ επηρεασμενος απο την περιπετεια υγειας του μικρου gianik ,σκεφτομουν ποσο τυχερος ειμαι που ζω κοντα με φιλους κ οικογενεια..Σε μια δυσκολη στιγμη ,τοσοι ανθρωποι ετρεξαν για μενα ,απο απλα πραγματα γραφειοκρατικα ,μεχρι την ζεστη κοτοσουπα οταν ο πυρετος με ειχε ριξει...
Ναι κ εγω εντυπωσιαζομαι καθε φορα που βγαινω στο εξωτερικο , ναι κ εγω λεω αχχχ να εμενα στην Βαρκελωνη , ομως στο τελος της ημερας ,νιωθω ευλογημενος γι αυτα που εχω..το ιδανικοτερο για εμενα θα ηταν να ειχα την οικονομικη ανεση να μπορω καθε 3 μηνες να ταξιδευω για 1 βδομαδα ,να γνωρισω τον κοσμο ολο, ομως να ξερω οτι η βαση μου ειναι πισω στην πατριδα ,οταν θα ερθουν τα δυσκολα ,θα εχω τους δικους μου ανθρωπους διπλα μου...
Ναι δεν εχουμε πεζοδρομια ,ναι ειμαστε σε πολλα πραγματα μπουρδελο κρατος ,ναι δεν εχουμε παιδεια , ομως εχουμε ανεπτυγμενο τον θεσμο της οικογενειας ...
Ολες οι ανωτερω σκεψεις φυσικα κ προκυπτουν απο τον δικο μου ψυχισμο ,ο οποιος προφανως κ διαφερει απο του καθενος..


Επισης επειδη πολλες φορες παρασυρομαστε απο τα φωτα κ τα ωραια αυτοκινητα κ τους ουρανοξυστες, μην ξεχναμε οτι London δεν ειναι μονο η λαμπερη Oxford st κ το Soho ,Παρισι δεν ειναι μονο η champs Elysses αλλα κ τα περιχωρα οπου υπαρχει φτωχεια..





Σκορπιες σκεψεις κανω ,επηρεασμενες λιγο κ απο τα γεγονοτα ,παρακαλω ας μην το αναγαγουμε σε κοντρα Ελλαδα vs Εξωτερικο..



Όταν πηγαίνουμε διακοπές, όλα ωραία μας φαίνονται. Το ίδιο μου λένε και τα ξαδέρφια μου όταν έρχονται από Αμερική το καλοκαίρι: Τι ωραία που περνάτε...έχετε ήλιο, σούπερ νησιά, φοβερό φαγητό, καλούς φίλους, όλη την οικογένεια εδώ...θα ήθελα να μετακομίσω.

Όταν όμως αρχίζεις να ζεις τη καθημερινότητα σίγουρα κάτι θα σου λείπει. Δύσκολα να τα έχουμε όλα.

Από εκεί και πέρα έχει σημασία ο λόγος που φεύγεις και αν αυτός αξίζει οικονομικά, προφανώς και το κάνεις. Αλλά εννοώ να αξίζει και με το παραπάνω ώστε τουλάχιστον να σου μένει και τίποτα στην άκρη.

Η θεωρία μου είναι η εξής. Άσε τη ζωή να σε πάει εκεί που θέλει αυτή και έχε τα μάτια σου ανοιχτά. Αν αξίζει η ευκαιρία, την αρπάζεις από τα μαλλιά.

Προσωπικά είμαι happy εδώ που είμαι, όμως αν μου έρθει μια καλή πρόταση (δε θα την επιδιώξω) τότε θα το σκεφτώ σοβαρά, εξαρτάται βεβαίως για που.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#361248 Δε θα πώ κάτι διαφορετικό παντού καλά είναι αρκεί να αρέσει στο άτομο που διαλέγει που θα μείνει. Όλα έχουν ένα συν και ένα πλήν.
Για μένα όπου υπάρχει εργασία είναι και η "Πατρίδα" , αν βρώ κάπου αλλού την κοπανάω και φεύγω. :lol: είναι και εύκολο γιατί είμαι ολομόναχος. Τώρα για οι οικογενειάρχες είναι άλλο κεφάλαιο που δε το ακουμπάω :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#361250 Περί ξενιτιάς....
Για κάθε ευτυχισμένη κατάληξη, έχει άλλες πόσες που δεν κατέληξαν καλά....
Ειδικά στη Γερμανία που γνωρίζω, παίζει τρελή εκμετάλλευση των Ελλήνων. Και ποιοι τους εκμεταλλεύονται κυρίως; Οι προηγούμενη φουρνιά Ελλήνων, λεγόμενοι και λαζογερμανοί. Έχω ακούσει τραγικές καταστάσεις από φίλους και γνωστούς που πήγαν. Και γύρισαν πίσω σε κάποιους μήνες αγανακτισμένοι.
Ακόμα και γιατροί έχουν φάει λούκι. Αλλά σε εκείνη την περίπτωση, εξαρτάται πάρα πολύ σε ποια κλινική θα πέσεις.

Δεν υπάρχει παράδεισος. Για διακοπές παντού καλά είναι.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#361252
kyr80 έγραψε:Περί ξενιτιάς....
Για κάθε ευτυχισμένη κατάληξη, έχει άλλες πόσες που δεν κατέληξαν καλά....
Ειδικά στη Γερμανία που γνωρίζω, παίζει τρελή εκμετάλλευση των Ελλήνων. Και ποιοι τους εκμεταλλεύονται κυρίως; Οι προηγούμενη φουρνιά Ελλήνων, λεγόμενοι και λαζογερμανοί. Έχω ακούσει τραγικές καταστάσεις από φίλους και γνωστούς που πήγαν. Και γύρισαν πίσω σε κάποιους μήνες αγανακτισμένοι.
Ακόμα και γιατροί έχουν φάει λούκι. Αλλά σε εκείνη την περίπτωση, εξαρτάται πάρα πολύ σε ποια κλινική θα πέσεις.

Δεν υπάρχει παράδεισος. Για διακοπές παντού καλά είναι.

Καλά η εκμετάλλευση στην πλειοψηφία των ελληνικών μαγαζιών πάει και έρχεται. Πάντως προσωπικά δε τα πολυπροτιμώ. Είμαστε πολύ σκατοφάρα και ας πέσετε να με φάτε. Η νεοελληνική γυφτιά πάει και έρχεται από τους έλληνες μαγαζάτορες και δε αναφέρομαι μόνο στις ελληνικές ταβέρνες.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#361254 Όχι Θωμά μου.... Οι λαζογερμανοί είναι η χειρότερη φάρα που υπάρχει. Συνδυάζουν τα αρνητικά και των Γερμανών και των Ελλήνων, χωρίς κανένα καλό.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#361256
kyr80 έγραψε:Όχι Θωμά μου.... Οι λαζογερμανοί είναι η χειρότερη φάρα που υπάρχει. Συνδυάζουν τα αρνητικά και των Γερμανών και των Ελλήνων, χωρίς κανένα καλό.

Δεν αντιλέγω σε αυτό. Αλλά γενικά εδώ έξω μεταξύ μας είμαστε σκορποχώρι γενικά. Πάντως άσχετο. Αυτό που είναι γελοίο είναι να είσαι μετανάστης και ταυτόχρονα ακροδεξιός. Παραδείγματα κάμποσα και το ποιό τρανό ο "συνεργάτης¨μου. Έχω κόψει πέρα και γενικά έχει απομονωθεί από την παρέα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#361272 Ήμουν για φαγητό μόλις με ένα φιλικό ζευγάρι, αυτός τελείωσε μόλις οφθαλμιατρική στην Πανεπιστημιακή του Έσσεν, η γυναίκα του παιδίατρος, τελειώνει σε λίγους μήνες...

Έχει 2 προτάσεις, η μία είναι να πάει στην πανεπιστημιακή κλινική της Jena ως επιμελητής κ να κάνει ακαδημιακή καριέρα, χειρουργεία κτλ., ύστερα από πρόταση του τωρινού επιμελητή του στο Έσσεν που θα αναλάβει σε ένα μήνα διευθυντής στη Jena. Δλδ θα τον πάρει σαν δικό του άτομο μαζί. Αλλά η Jena είναι 400 χλμ μακριά, στη μέση του πουθενά, κ μολονότι έχει φημισμένη οφθαλμιατρική (στη Jena βγαίνουν οι φακοί Zeiss και πολλές άλλες εταιρίες οπτικών) το σκέφτεται να πάει προς τα εκεί... Καριέρα εξασφαλισμένη, ακαδημαϊκή κτλ. Αλλά προσωπική ζωή αμφίβολη. Βασικά εγώ του είπα να πάει να δει την πόλη κ να δοκιμάσει, ούτως ή άλλως αν κάνει παιδί θα κλειστεί μέσα για τα επόμενα χρόνια... 5 χρόνια καριέρα και οικογένεια...

Η άλλη επιλογή είναι να πάει σε ιατρείο στο γειτονικό μας Düsseldorf, με πολύ καλά λεφτά, περισσότερα από την πανεπιστημιακή κλινική, δίπλα σε πρώην επιμελητή του που τον ζήτησε...

Γενικά η ζωή είναι μια βάρκα που μολονότι έχουμε εμείς το τιμόνι, μερικές φορές μας παίρνει το ρεύμα κ μας βγάζει αλλού χωρίς να το καταλάβουμε...