Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#334314 Θα ηθελα να κανω παντως μια φορα παραδοσιακο ξυρισμα σε μπαρμπερη , εχω ακουσει οτι ειναι απιστευτη η αισθηση μετα...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#334326 Τα ξυραφάκια με ερεθίζουν και δεν έχω τον χρόνο ούτε την όρεξη να ασχολούμαι με προετοιμασία-ξύρισμα-μαλακτικά. Η ηλεκτρική με ξυρίζει πιο γρήγορα, ίσως όχι τόσο καλά αλλά έτσι κι αλλιώς δεύτερη μέρα δεν μου βγάζει οπότε δεν έχει διαφορά.
Οι ηλεκτρικές θέλουν εξοικείωση, μη βιάζεστε να συγκρίνετε, θα ξυρίζεσαι πολύ καλύτερα μετά από 2 εβδομάδες. Και ναι υπάρχει διαφορά από μοντέλο σε μοντέλο και παλιό καινούργιο. Η τελευταία μου Philips (made in Holland παρακαλώ) είναι πολύ πιο ήσυχη, κρατάει πολύ περισσότερο και ξυρίζει πολύ καλύτερα και γρηγορότερα από παλιότερες που είχα.
Και είμαστε εκτός θέματος.... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#334329
lemon3 έγραψε:Με κίνδυνο να βγω ελαφρώς οφ τόπικ να πώ ότι αφού παίδεψα το πετσί μου με ότι |λογοκρισία| κυκλοφορεί για ξύρισμα, εδώ και 10 χρόνια κατέληξα σε παλιακό ξυραφάκι double edge και ξυραφάκια astor

Κόστος; Αμελητέο. Αποτέλεσμα; Άριστο. Ερεθισμοί; Μηδέν. Απλά πράγματα και σωστά. Α, και όσοι φοβάστε, να ξέρετε ότι όσο πιό πολύ κόβει το ξυράφι τόσο λιγότερο ερεθίζεσαι.

Τώρα τελευταία που είπα να αφήσω μούσι (omg + 3 lol + αριστερό καινούριο αμόρε ) ο κουρέας-μπαρμπέρης μου το ίσιαξε με μία ξυριστική που επίσης είχε άριστο αποτέλεσμα αλλά με ερέθισε ελαφρά. Είναι ακριβή απ'ότι μου είπε οπότε ότι πληρώσεις παίρνεις μάλλον.

Ακομα ενας. Welcome to the club

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#334334 Mirage εάν θελει λαμα κάθε ξυρισμα παντως, δεν είναι φθηνο. Εγω πχ με 3 ανταλλακτικα τη βγαζω 2 μηνες με 4 ξυρισματα την εβδομαδα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#334340
dimviii έγραψε:Mirage εάν θελει λαμα κάθε ξυρισμα παντως, δεν είναι φθηνο. Εγω πχ με 3 ανταλλακτικα τη βγαζω 2 μηνες με 4 ξυρισματα την εβδομαδα.

Με κόστος 0,90€ τα 5 σύμφωνα με το ψάξιμο που μόλις έκανα, πόσα ξυραφάκια αναλογούν στο κόστος των fusion proglide ;

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#334347 0,90 οι 5 λαμες,ή 1 ευρω η λαμα που ειπε ο Μιραγκε? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#334349 Εγω κανω 15 ξυρισματα με τις Wilkinson αλλα εχω και γενια. Μια λεπιδα ανα 10 ξυρισματα ειναι λογικό νούμερο παρολο αναλογα και με τα γενια. Αρκει να ξεπλενετε καλα μετα το ξυρισμα που ειναι πανευκολο. Οποτε κατι λιγοτερο απο 6 λαμες. Το μια την ημερα ειναι για τους πιουριστες

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#334353 Α ναι. FYI Τα Gillette ειναι απαραδεκτα και ακριβα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#334355 ε νταξ τοτε,εαν βγαζει 10 ξυρισματα η λεπιδα, δεν υπαρχει συγκριση στο κοστος.
Μιραγκε με τι είναι πιο ευκολο να κοπεις,με λαμα ασφαλειας, ή με Ζιλετ που παιρνει ανταλλακτικο με 3-4 λαμες?

Παντως συνηθισα αυτην του Λιντλ και την παω αερα τωρα.Μαλλον θελει συνηθεια η ''διαφορετικη'' μηχανή/λαμες.
Εχω ξυριστεί 4 φορες,και κοβει αρκετα καλα ακομα.Να δουμε ποσα ξυρισματα θα βγαλει το ανταλλακτικο.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#334356
elteo έγραψε:να το ξαναεπαναφέρω στα ξυριστικά μιας και το Μach3 πάλιωσε και πάει για αντικατάσταση.

Fusion ή Fusion Proglide?

τι διαφορά έχουν?

τι προτείνετε?



Tελικά πήρα μία Gillette Fusion Proglide και ένα σετ 3 ανταλλακτικών = 23€ !! Φακ!! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#334358 Δύο Mods είχαμε με μούσι, τώρα μας έμεινε μόνο ο Ντίνος. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#334359
Νίκος Παππάς έγραψε:https://hairmaker.gr/el/248-lepides-ksirafakia
Δημητρη δες και μόνος σου.

Από το Moto G


ρε συ θα με τρελανεις? Γερμανικη λαμα θα βαλω στα μουτρα μου? :rant:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#334360
elteo έγραψε:
elteo έγραψε:να το ξαναεπαναφέρω στα ξυριστικά μιας και το Μach3 πάλιωσε και πάει για αντικατάσταση.

Fusion ή Fusion Proglide?

τι διαφορά έχουν?

τι προτείνετε?



Tελικά πήρα μία Gillette Fusion Proglide και ένα σετ 3 ανταλλακτικών = 23€ !! Φακ!! :lipsealed:

Με τις υγείες σου
Όταν θα δεις ότι τα ανταλλακτικά είναι επίσης 3 και κάνουν 15€ περίπου θα σκεφτείς και εσύ σοβαρά το ξυράφι ασφαλείας.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By mirage
#334362 Εχμ.... Μια χαρα μουσια έχω φιλτατε. Ειπαμε για τον λαιμο.
Dim πρεπει να αλλαξεις στυλ ξυρισματος, οι λαμες ασφαλειας δεν χρειαζονται πιεση αρκει το βαρος της μηχανης.

< >