Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#343437 Ερώτηση :
Οι ηλεκτρ. οδοντόβουρτσες συνηθως κάθε πότε χρειάζονται αλλαγή ; Επειδή βλέπω ότι τα ανταλλακτικά είναι ακριβουτσικα...Την συμβατική οδοντόβουρτσα , θες λόγω κινήσεων λόγω δεν ξέρω τι σε 1 μήνα χρήσης την βγάζω σχεδον off (ανοίγουν προς τα έξω οι τριχες)...
Έχω δει την Oral b 750 cross action
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#343444 Οι κεφαλές της oral b θέλουν αλλαγή όταν αποχρωματιστουν , ανάλογα τη χρήση.
Στον ένα μήνα για να χαλας την οδοντόβουρτσα, μήπως την πιέζεις πολύ στα δόντια;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#343447 Νομίζω ότι ναι ασυναίσθητα την πιέζω πολύ...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352081 Αριστερά τρίχα προσώπου κομμένη με ξυράφι και δεξιά κομμένη με ξυριστική μηχανή.

Εικόνα

Πηγή
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#383391 Αγόρασα μία Braun MGK3080 ως ξυριστική μηχανή, αλλά και για μηχανή που θα κάνει τις λεπτομέρειες, όταν κουρεύω τον μικρό (που δεν δέχεται άλλον να τον κουρέψει), αλλά και διάφορες άλλες δουλειές (ευτυχώς ακόμη δεν ξυρίζω το σώμα), όπως περιποίηση γενιών κτλ. Επίσης, λόγω σχετικά μικρού μεγέθους, είναι καλή για τα ταξίδια, κυρίως το καλοκαίρι, όπου θα εξυπηρετεί όλη την οικογένεια. Ήταν καλό συμπλήρωμα στην Braun την κουρευτική που έχω (νομίζω 5010 ή 3010 λέγεται ή κάπως έτσι) και έβγαλε τα λεφτά της μέσα σε ένα χρόνο χρήσης. Έκανα, λοιπόν, ένα μικρό unboxing της μηχανής (με Text2Speech αγγλικό), όταν ήρθε στο σπίτι. Ελπίζω η μηχανή να αντέξει κάποιο χρόνο και να βγάλει τα λεφτά της γιατί δεν είναι καιρός για έξοδα.



Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#432312 Είδα από κοντά την ηλεκτρ. οδοντόβουρτσα της philips, για την ακρίβεια το μοντέλο sonicare platinum κ μου φάνηκε καλύτερη από την oral b που έχει η :inlove: .

Σκέφτομαι για το παρακάτω μοντέλο. Στα λεφτά αυτά παίρνω κ μία δεύτερη συσκευή αν στείλω την απόδειξη ηλεκτρονικά στη σελίδα της philips, οπότε με 132€ παίρνω 2 οδοντόβουρτσες, τιμή πολύ καλή θα έλεγα. Το ερώτημα είναι αν έχει κανείς χρησιμοποιήσει philips κ αν ναι, ποια είναι η εντύπωση σε σχέση με oral b ή βούρτσισμα με το χέρι... Μιλώ για το παρακάτω μοντέλο, έχει κ μια συσκευή τάχα μου για καθαρισμό με UV

https://www.amazon.de/dp/B013ZR4N16/ref ... 0572914031
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#432395 Εχοντας χρησιμοποιησε και τις δυπ (παλιοτερο μοντελο της φιλιπς βεβαια, εδω και 6 χρονια) μου αρεσε το καθαρισμα της οραλ πολυ περισσοτερο. Ασε ππου δυο φιλιπς χαλασαν πανω στο χρονο, γι αυτο πηγα και στον αντιπαλο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#432401 Philips= Η Nokia των οικιακων συσκευων. Για παλιους αναγνωστες και μονο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#432410
rx8_drifter έγραψε:Εχοντας χρησιμοποιησε και τις δυπ (παλιοτερο μοντελο της φιλιπς βεβαια, εδω και 6 χρονια) μου αρεσε το καθαρισμα της οραλ πολυ περισσοτερο. Ασε ππου δυο φιλιπς χαλασαν πανω στο χρονο, γι αυτο πηγα και στον αντιπαλο.

Παναγιώτη με βάζεις σε σκέψεις... :hmmm: έλεγα να την πάρω κ την χτύπησα τελικά πριν 4 ώρες...

επειδή είδα κ τα παλιότερα μοντέλα της σε ένα κατάστημα που είχε μοντέλα εποχής του 1940, ξεχασμένα, θα πω πως φαίνεται πολύ διαφορετικό κ θα χρυσώσω το χάπι μου! :lol: ίδωμεν!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#432432 Οι OralB με έχουν ξενερώσει με την διάρκεια της μπαταρίας τους. Ενώ η πρώτη που είχα αγοράσει άντεχε πολλές ημέρες χωρίς μήνα, οι επόμενες είναι ζήτημα να βγάζουν βδομάδα χωρίς φόρτιση. Αρχικά νόμιζα πως ήταν θέμα μοντέλου (πιο ακριβές, μεγαλύτερη μπαταρία), αλλά στην πράξη διαπίστωσα πως δεν υπάρχει καμιά διαφορά και πως πλέον απλά δεν αντέχουν όσο οι παλιότερες :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#432446 Μου κάνει εντύπωση το πόσοι έχουν ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες, ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω το νόημα τους :hmmm:

(Και το νόημα του βουτσισματος γενικότερα πέρα από την κακοσμία βεβαίως)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#432448
QsisVTS έγραψε:(Και το νόημα του βουτσισματος γενικότερα πέρα από την κακοσμία βεβαίως)


....ή το άλλο , που πάνε και κάνουν μπάνιο με σαπούνι, κάθε βδομάδα κιόλας!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#432529
QsisVTS έγραψε:Μου κάνει εντύπωση το πόσοι έχουν ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες, ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω το νόημα τους :hmmm:

(Και το νόημα του βουτσισματος γενικότερα πέρα από την κακοσμία βεβαίως)


Κάνουν αρκετά καλύτερο καθαρισμό Γιώργο. Το νόημα του βουρτσίσματος είναι να μην δημιουργηθεί πλάκα, που θα οδηγήσει σε ουλίτιδα, που θα οδηγήσει σε απώλεια δοντιών. Georgiou speaking... :s_crazy Επίσης απομακρύνει τις τροφές που μπορεί να δημιουργήσουν μολύνσεις αν μπούνε σε καμιά κουφάλα κλπ.

Πάντως οι ηλεκτρικές θέλουν άλλον χειρισμό. Βουρτσίζεις κάθε δόντι ξεχωριστά με κάθετη κίνηση (πάνω-κάτω) και όχι οριζόντια όπως στις χειροκίνητες. Βασικά η περιστρεφόμενη κεφαλή κάνει την δουλειά, εσύ απλά την μετακινείς.