Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#341928
Deleted User 1 έγραψε:Unfair. Μη ανεβάζετε τέτοια. Χθες στο τσακ δεν πάτησα το κουμπάκι.


Γιατι να κανεις αυτό στον εαυτο σου?
Μαζόχας κιετς?
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#341930 Eίχα πάει το πρωί στον Μουστάκα (River West) για να πάρω δώρο στον ανιψιό. Πρέπει να χάζευα κανά 20λεπτο ό,τι Playmobil και Lego υπήρχε :inlove: μου μίλησαν και 4 πατεράδες (πάνω κάτω συνομήλικοι μου), που πήραν δώρα αλλά θα παίζουν αυτοί :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#341943
nass έγραψε:@21quadra

:s_thumbsup :metalo:

(υβριδική συμπιεστή Τ3 τουρμπίνα Τ4 βλέπω ? Μήπως πέφτει λίγο μεγάλος ο Τ3 για το μοτέρ σου ?)

Εγώ αυτό που ζήταγα τόσα χρόνια από τον Αι Βασίλη φέτος δεν μου το 'φερε :sorry: οπότε ban στον Αι Βασίλη από μένα :(


Τ3 φοράει από τη μάνα του και όχι την μικρή Τ3 αλλά την μεγάλη της σειράς, το μοτέρ αυτό έχει 1.1 σταθερό και 1.4-1.6 over από το εργοστάσιο, τώρα βρέθηκε αυτή, αν δεν κάνει την βγάζω, εμένα όλο αυτό το βάλε - βγάλε - κόψε - ράψε μου κοστίζει μόνο σε ώρες και σε ελαχιστότατα χρήματα σε υλικά πχ μια καμπύλη 316L Φ70 για down pipe πόσο να κοστίσει 10-12 € και άλλο τόσο τα πλακάκια ?

Το σετ το βρήκα μπροστά μου σε τιμή ευκαιρίας, ούτε το cooler χρειάζομαι αφού το αμάξι μου έχει 2 σειριακά τοποθετημένα από το εργοστάσιο, ούτε η πολλαπλή μου κάνει ήδη έχω έτοιμη την κατάλληλη, θα χρειαστεί μόνο να της φτιάξω βάση για το external, το set πήρα για την τουρμπίνα και το external γιατί η δική μου είναι για πέταμα αφού έχει ανοίξει το cartridge λλά και η μαντεμένια πολλαπλή, άσε που η σχεδίαση της είναι για πολλές κλωτσιές, τέλος πάντων, είδωμεν.

Οπότε δεν έχω τους προβληματισμούς που έχει ο απλός οδηγός που σκέφτεται τα κοστολόγια των συνεργείων και πολύ καλά κάνει, plus τις ημέρες που μένει μέσα το αμάξι και τις πιθανές αστοχίες από βιασύνες, εγώ τα ξέρω όλα κλπ, γνωρίζεις καλά τι επικρατεί στα μαγαζιά που βελτιώνουν μοτέρ.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#341960
nass έγραψε:Ε ναι προφανώς το βλέπεις διαφορετικά το θέμα.
Δεν ήξερα ότι το 21 φοράει Τ3!


To μοτέρ αυτό είναι ένα διαμάντι θα το έλεγα, είναι όλο αλουμινένιο κατασκευής Mahle, τα έμβολα του είναι επίσης Mahle υπερεύτηκτα, είναι σχεδίασης open deck αλλά έχει ένα τρομερό δέσιμο στο κάτω μέρος με μια πλάκα επίσης αλουμινίου που δεν υπάρχει σε άλλο μοτέρ, αυτός είναι και ο λόγος που το μοτέρ αυτό δεν έχει μηχανικούς θορύβους μιας και το μπλόκ είναι πολύ καλά δεμένο στο κάτω μέρος, φοράει υγρά χιτώνια είναι αντικαθιστούμενα της Γερμανικής Kolbenschmidt, γενικά είναι από τα μοτέρ εκείνα που κοστίζουν πολύ σαν κατασκευή, έχοντας το μεγάλο πλεονέκτημα ότι με 1100€ αγοράζεις ένα σετ εμβολοχιτώνια και το κάνεις καινούργιο χωρίς να περάσεις την πόρτα του ρεκτιφιέ με ότι και να σημαίνει αυτό.

Έχει 324.000 χλμ και αν εξαιρέσεις ορισμένες τσιμούχες που έχουν κάποιες διαρροές ( έλεος του 1992 μοτέρ πόσο να αντέξουν ) το μοτέρ δουλεύει σαν καινούργιο χωρίς να καίει λάδια.
Άβαταρ μέλους
By otso
#341961
Dodger έγραψε:Eίχα πάει το πρωί στον Μουστάκα (River West) για να πάρω δώρο στον ανιψιό. Πρέπει να χάζευα κανά 20λεπτο ό,τι Playmobil και Lego υπήρχε :inlove: μου μίλησαν και 4 πατεράδες (πάνω κάτω συνομήλικοι μου), που πήραν δώρα αλλά θα παίζουν αυτοί :lol:


μου μίλησαν και 4 πατεράδες (πάνω κάτω συνομήλικοι μου)
ζηλεψες;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#341993
otso έγραψε:
Dodger έγραψε:Eίχα πάει το πρωί στον Μουστάκα (River West) για να πάρω δώρο στον ανιψιό. Πρέπει να χάζευα κανά 20λεπτο ό,τι Playmobil και Lego υπήρχε :inlove: μου μίλησαν και 4 πατεράδες (πάνω κάτω συνομήλικοι μου), που πήραν δώρα αλλά θα παίζουν αυτοί :lol:


μου μίλησαν και 4 πατεράδες (πάνω κάτω συνομήλικοι μου)
ζηλεψες;



Ναι αλλά... That's life
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#342188



Καλά Χριστούγεννα με υγεία κ χαρά σε όλους!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#342349 Τα 4 κεριά τα ψηλά είναι τα πρωταθλήματα του Prost

:inlove: :inlove: :inlove: