Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#326667 Σε συνέχεια της συζήτησης κάπου εδώ μπορούμε να χρησιμοποιούμε αυτό το θέμα για memes δηλ. συνδυασμό φωτογραφίας και κάποιου (πετυχημένου ή όχι, ας το κρίνει το κοινό) μηνύματος και το άλλο για φωτογραφίες, περισσότερο στο καλλιτεχνικό του ή το αξιοπερίεργό του.

Να κάπως έτσι:

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από nass και 16 Νοέμ 2016, 17:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#326696 Για να δω , αν έπιασα κι εγώ το νόημα:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Κάτι τέτοιο;
(Τα βρήκα εδώ, αγαπάμε Luben). Αναμένω πόστ κόλαφο με πηγή από Ομάδα Αλήθειας.
:s_wacko

Αλλά ας βάλουμε λίγα ακόμη:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#326698 Imho η παρεξηγηση ξεκινα απο αυτον που πρωτοανεφερε την εννοια μεμε στην τρεχουσα κουβεντα για τις τυχαιες φωτογραφιες (Γρηγορης?). Υπαρχει μια παρεξηγηση στο ελληνικο ιντερνετ.

Το μεμε ειναι φωτογραφια, χιουμοριστικη συνηθως, οποτε καλλιστα μπορουν να μπουν στο τυχαια φωτογραφια. Απλως στην Ελλαδα ο ορος εχει εκφυλιστει και πλεον παραπεμπει σε πολιτικο σχολιο, οποτε οταν ο Γρηγορης ζητησε να μην μπαινουν στο τυχαια φωτο, φωτος με πολιτικη θεματολογια, που ταιριαζουν περισσοτερο στο θεμα της πολιτικης, η λυση δε θα επρεπε να ειναι να δημιουργηθει αυτο το θεμα για τα μεμε, αλλα απλα ο καθε χρηστης να σκεφτει λιγο καλυτερα που να ποσταρει.

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος, οποτε βαζω παραδειγμα

ποσταρε ενα τυχαιο βιντεο -> youtube.com/xxxxxx
ποσταρε μια τυχαια φωτο - > http://www.xxx.com/xxx.jpg
ποσταρε ενα τυχαιο gif -> http://www.xxx.com/xxx.gif

ΑΛΛΑ
ποσταρε ενα τυχαιο μεμε - > http://www.xxx.com/xxx.jpg
ποσταρε μια τυχαια νεκρα φυση- > http://www.xxx.com/xxx.jpg
κλπ.

Οποτε αφου αυτο ανοιξε με βαση την κουβεντα στο τυχαια φωτο, θεωρω πως για να εχει λογο υπαρξης θα επρεπε να μετονομαστει σε

-ποσταρε ενα μεμε πολιτικης θεματολογιας,

και κατ'επεκτασιν σε

-ποσταρε μια φωτο πολιτικης θεματολογιας,

και κατ'επεκτασιν να συγχωνευτει με το θεμα της πολιτικης. Με αλλα λογια, εννοιολογικα μιλωντας, δεν βλεπω λογο υπαρξης του συγκεκριμενου θεματος. Γιατι το πολιτικο μεμε εξ'ορισμου δεν ειναι τυχαιο μεμε, με τον ιδιο τροπο που η πολιτικη φωτο δεν ειναι τυχαια φωτο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#326702 Ακριβώς αυτό ήθελα κι εγώ να τονίσω με το ποστ μου. Αν το νόημα είναι να έχουμε ένα ακόμη θέμα για να βγάζουμε το άχτι μας προς τους πολιτικούς που δεν συμπαθούμε, χρησιμοποιώντας φωτογραφίες, αρκεί το θέμα της πολιτικής.
Εδώ, θα φτάσουμε κάποιοι να δημοσιεύουν από την Ομάδα Αλήθειας και κάποιοι άλλοι από το τα πληρωμένα τρολ του ΣΥΡΙΖΑ (ως γνωστόν, μόνον ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πληρωμένα τρολ, οι άλλοι δεν κάνουν τέτοια πράγματα... :s_biggrin ).
Άβαταρ μέλους
By nass
#326704 Διαφωνώ και με τους δύο σας. Ολα τα meme δεν είναι πολιτικά. Παράδειγμα, το πρώτο που έβαλα. Αλλά και το δεύτερο που έβαλα είναι εκτός θέματος στο θέμα της ελληνικής πολιτικής, καθώς είναι διεθνής πολιτική.
Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι τι θέλεις να πεις. Οποιος θέλει βάζει πολιτικά memes, όποιος θέλει βάζει άσχετα.
Συμφωνώ ότι τα memes είναι φωτογραφίες ωστόσο όπως είχε γίνει κατάχρηση του θέματος των τυχαίων φωτογραφιών με τσόντες και το πρόβλημα λύθηκε με άριστο τρόπο με το αντίστοιχο θέμα, έτσι έχει γίνει κατάχρηση και με τα memes.
Εκανα edit και πρόσθεσα "ή γελοιογραφία" ώστε να είναια ακόμα λιγότερο "τυχαία φωτογραφία" ? Πχ. Κόκκορας του Αρκά.

Πάντως επιτρέψτε μου να πω, ότι το να ανοίγει κάποιος ένα θέμα και να βγαίνουν 2 μέλη της διαχειριστικής ομάδας και να λένε "α δεν είναι σωστό το θέμα" είναι λάθος. Κύριοι, είναι αντίθετο στον κανονισμό ? Αν είναι, διαγράψτε το. Αν δεν είναι, νομίζω λίγο τακτ απέναντι στους χρήστες σας δεν θα έβλαπτε, ακόμα και αν διαφωνείτε και εκφράζεστε ως απλοί χρήστες (καθότι με μαύρα γράμματα) πιστεύω να συμφωνείτε ότι μπορεί και να παρεξηγηθείτε οπότε ίσως να περιμένατε να κριθεί το θέμα από το κοινό του φόρουμ και όχι να βιαστείτε να το κρίνετε εσείς δημόσια.
Τελευταία επεξεργασία από nass και 16 Νοέμ 2016, 17:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#326706 Εγώ θεωρώ πως έχει λόγο ύπαρξης το θέμα και συμφωνώ με τον nass που το ξεκίνησε. Ελπίζω όμως να δούμε φωτογραφίες πέραν της πολιτικής θεματολογίας.
Αυτό και δεν το συνεχίζω. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#326707 Δεν ηθελα να κανω μεγαλυτερο το σεντονι. Αλλα σκεφτομουν ακριβως αυτο το παραδειγμα, των καλλονων. Μπορουμε να αρχισουμε να σπαμε το τυχαια φωτο σε κατηγοριες. Η πρωτη ειναι αυτη εδω, τα μεμε. Αλλωστε το τυχαια φωτο αναφερεται σε φωτογραφιες, οποτε θεωρητικα και τα σκιτσα/γελοιογραφιες/κλπ. δεν ταιριαζουν εκει εξ' ορισμου. Ομως αν το παμε ετσι, θα επρεπε η παροτρυνση 'για πολιτικο σχολιασμο, ποσταρετε στο θεμα της πολιτικης', να ισχυει και εδω, σωστα?
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#326710 Τελικά τις πολιτικές γελοιογραφιες τις ανεβάζουμε εδώ, ή στην πολιτική;


< >
Άβαταρ μέλους
By nass
#326711 Κατά τη γνώμη μου όπου θέλεις και νομίζεις ότι ταιριάζει. Λες και κρατάμε όλα τα θέματα καρα-καθαρά :lol: και ανησυχούμε τώρα για το συγκεκριμένο :roll:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#326714 Ρωτάω επειδή έγινε θέμα με το άλλο.


< >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#326715
Χρήστος Λάππας έγραψε:Τελικά τις πολιτικές γελοιογραφιες τις ανεβάζουμε εδώ, ή στην πολιτική;


Εγώ λέω ΕΔΩ!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#326717 Εγω πιστευω πως θα πρεπει να αποφασισετε να ποσταρονται τετοιες εικονες καπου συγκεκριμενα, γιατι καποια πολυαγαπημενα μελη ποσταρουν σε 200 θεματα και δεν εχουμε ολοι την ορεξη να ψαχνουμε που ποσταρουν τις ωραιες αυτες φωτογραφιες και τα memes.
Τελευταία επεξεργασία από Billopoulos και 16 Νοέμ 2016, 17:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#326719 Για εμένα ένα πολιτικό meme θα έπρεπε να μπαίνει στην Πολιτική πάντως, γιατί απευθύνεται στο αντίστοιχο κοινό. Τι νόημα έχει να μπει ακόμη και εδώ μέσα; Συνήθως τα meme με πολιτικό θέμα, είναι επίκαιρα, και ακολουθούν την πολιτική συζήτηση. Δεν είναι φωτογραφίες, είναι γελοιογραφίες. Έχουν θέση λοιπόν, είτε στο γενικό θέμα της πολιτικής, είτε σε ένα ειδικό θέμα όπως αυτό. Όχι όμως σε άσχετα θέματα.
Ή κουβέντα γίνεται γιατί δεν θέλουμε να πολιτικοποιήσουμε κάθε άσχετο θέμα. Φτάνουν και περισσεύουν αυτά τα 2-3 που έχουμε γι' αυτό το σκοπό ώστε να εκτονωθούν τα σχετικά πάθη.